Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws •treek wordt dan ook door een Waterleiding verhoogd. Il het wonder, dat ook in •treken, waar gelijk in Zeeland, weinig typhu» e. d. voorkomt, de zuigelingen- en kindersterfte vermindert na invoering van een Waterleiding Juist de kleinen en zwakken reageeren het eerst op ongewenschte hygiënische toestanden. Maar ook voor het vee is goed en voldoende water een eerste vereischte. Verontreinigd water, bijv. uit stilstaande plassen en poelen, met rottende bladeren, soms nog vervuild door eenden en ganzen, en met urine en uitwerpselen van het eruit drin kende vee, veroorzaakt dikwijls doodelijke maag- en darm-aan doeningen en gebreken in melk en boter. Ook de melkgift gaat daardoor achteruitde dieren worden magerder, terwijl de glans van het haar verdwijnt, brak water heeft eveneens een slechten invloed op de gezond, heid van het vee, terwijl het dikwijls oorzaak is van een bit teren en sterken smaak der boter. In de droge jaren heeft men dit in Zeeland maar al te dik wijls ervaren 1 Wie hieromtrent meer wil weten, verwijzen wij naar het fraaie boekje De be- teekenis van goed en voldoende water voor het boerenbedrijf", dooi C. Zwagerman, Rijkszuivel- consulent te Middelburg, met medewerking van A. W. de Waardt, Rijksveearts te Mid delburg. Daarentegen leert de ervaring in Zuid-Beveland en Noord Holland, dat vee, dat eenmaal leidingwater gewend is, geen ander water meer wil drinken het gaat met minder krachtvoer meer melk met een hooger vet gehalte geven, terwijl de zui velproducten een hoogere markt waarde verkrijgen. Ook bij de zuivelbereiding is goed water zeer noodig. Bij de melkwinning, de melkverzorging en de beieiding van de diverse producten speelt het een voor name rolal het gereedschap moet er mede gereinigd worden bij het inspoelen van de karn wordt een vrij groote hoeveel heid water aan den room toe gevoegd, terwijl het tenslotte dient om een gedeelte van de karnemelk uit de boter te was- schen, geen wonder dan ook, dat het slechte water dikwijls de oorzaak is van gebreken in melk en boter. Ook in dit op zicht zou een waterleiding veel verbetering brengen. Voor vele industrieën ten slotte is goed en voldoende wa ter een bestaansvoorwaarde. Jaar lijks lijdt de Zeeuwsch-Vlaam- sche tram duizende guldens schade door gebrek aan goed ketelvoeding water, waardoor aanvoer van water peT schip uit Zuid-Beveland noodzakelijk is zeer kostbare en tijdroovende methode 1 Komt de waterleiding tot stand, dan bestaat er kans op de vestiging van nieuwe in dustrieën b.v. langs het kanaal TerneuzenSas van Gent, ter wijl vele industrieele producten een hoogere marktwaarde zul len verkrijgen. Bakkerijen, slagerijen, enz. zullen door gebruik van zuiver water hun klanten ten zeerste gerieven, terwijl voor hotels, café 's en restaurants de water leiding een voordeel zal blijken, omdat door zindelijke toilets, handwaschbakjes en fonteintjes, het verblijf aldaar voor de gas ten zal worden veraangenaamd. Tot slot nog een zeer belang rijk voordeel van een Waterlei ding voor het platteland. Hoe treurig is het niet gesteld met de brandbluschmiddelen in vele gemeenten, Heeft men zich wel eens goed ingedacht, wat de gevolgen kunnen zijn, indien in een bebouwde kom een ernstige brand uitbreekt Vooral daar, waar vaarten en slooten ontbre ken Welnu, het buizennet van de waterleiding is erop bere kend, ten allen tijde in de kom men groote hoeveelheden blusch- water onder hoogen druk te kunnen leveren. Om de 100 M. of meer worden brandkranen aangebracht, waarop terstond 2 •langen kunnen worden aange sloten, die tot boven de daken kunnen spuiten. Het gevolg hier van zal zijn, dat kapitaalverlies wordt voorkomen, dat aanschaf fing van moderne brandblusch middelen door de gemeenten tot een minimum zal kunnen worden beperkt en dat de brandverze keringmaatschappijen wegens het geringere brandgevaar hun assu- rantiepremien zullen verlagen. Alles bijeengenomen achten wij het totstandkomen van een waterleiding voor het platteland om hygiënische en om econo mische redenen van zeer groot belang. (Wordt vervolgd.) Alg. Protestantendag te Oostburg. Het programma voor den op Hemelvaartsdag te Oostburg te houden Protestantendag luidt thans als volgt Voormiddags 11 uur Wijdings- dienst in de Ned. Herv. Kerk aldaar, opgeluisterd door koor zang en orgelspel. SprekersDr. L. Knappert, hoogleeraar te Leiden, Voorzitter der Ned. Gustaaf Adollvereeni- gingen Ds H. Akersloot van Houten Roos, Ned. Herv. Pred. te Sas van Gent. Daarna om half 3 uurprecies, Openluchtsamenkomst op de weide van den Heer van Houte, nabij de hofstede Stampershoek (weg naar Schoondijke). Hier 2ullen spreken de Heeren Dr J. F. Beerens, Ned. Herv. Pred. te Utrecht, over: ,Onze voorrech ten als Protestanten" Ds A. H Scholte, Ned. Herv. Pred. te Zwolle, over: Wij moeten streng- Protestantsch worden"Ds M. van Empel, Ned. Herv. Pred. te Middelburg, over: De Vrijheid van een Christenmensch". Ds E. van Ruytenberg, Ned. Herv. Pred. te Óostburg, Voor zitter der Zeeuwsch- VJaamsche Gustaaf Adolf-vereeniging, zal daarna het slotwoord spreken. De openluchtsamenkomst zal worden opgeluisterd door mu ziek, en voor het vertrek der trams die te 6 uur in de rich ting Cadzand en Schoondijke gaan, beëindigd zijn. DE GASTEN DER KONINGIN-MOEDER. De hertog en hertogin van Saksen-Coburg-Gothahebben gis teren met hun dochter, prinses Sybille, de residentie weder ver laten en zijn naar Duitschland vertrokken. DE DIRECTEUR-GENERA AL VAN DEN LANDBOUW. Naar wij vernemen zal de heer P. van Hoek, directeur-ge neraal van den landbouw, die reeds geruimen tijd wegens ziek te zijn lunctien niet heeft kun nen uitoefenen, eerlang wegens gezondheidsredenen zijn ambt neerleggen. DE NED. GAZANT IN BRAZILIË. De benoemde Nederlandsche gezant in Brazilië mr. C. Ridder van Rappard is op zijn post te Rio de Janeiro aangekomen. NED.-BELGISCH VERDRAG. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Belgische verdrag val heden bijeenkomen in verband met de vaststelling van het Voorloopig Verslag. Breskens. Met verwijzing naar de in dit nummer voorko mende annonce, bevelen wij de inzameling die gehouden zal worden voor het zoo schoone werk der Vereeniging Nederl. Landkolonisatie en inwendige Zending van harte aan. Dit werk der liefde, dat niet vraagt naar Godsdienstige of politieke lichting, maar allen wilt helpen die door zoo velerlei oorzaken, in het leven, maatschappelijk, zedelijk en geestelijk dreigen onder te gaan is onzen steun ten volle waard. IJzendijke. Donderdag morgen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke na een paar kleine op merkingen worden goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Sta ten, dat geen goedkeuring kan worden gegeven aan het besluit tot heffing van keuringsgelden volgens de keuringswet, vóór de datum van goedkeuring, zijnde October 1924. Het vanaf 1 Juli tot dien datum van goedkeuring ontvangen keu- ringsgeld zal aan de Slagers worden gerestitueerd. Een verzoek van J. Simonse en 18 andere ingezetenen, om het pad Oranjedijk naar de Kiakbaan te verharden. De Voorzitter deelt mede, dat Maandag schouw der wegen en voetpaden zal gehouden worden; een onderzoek zal dan tevens worden ingesteld. Hierna wordt het jaarverslag van den toestand der gemeente den leden aangeboden, zoomede het jaarverslag der Zeeuwsch VI. Tram-Maatschappij. Tot leden van het Stembureau, ter gelegenheid van de verkiezing van leden der 2e Kamer worden benoemd de heeren Schijve en de Bruijckere en den Burge meester als Voorzitter, en tot plaatsvervangend lid de heer Koster voor stembureau I. De heer Theri, van dei Weij- de en Dellaert en als plaats vervangend 'lid de heer Haver- beke, voor stembureau II. Het besluit tot onderhandsche verhuring van tuingrond uitmaken de een gedeelte van het perceel grond Sectie D 863 wordt in getrokken. Op verzoek van den Ouderen- raad school Oranjepolder, wordt het Landbouwverlof bepaald op de 2 eerstvolgende weken in de maand Juni. Het Kohier Hondenbelasting 1925 wordt vastgesteld tot een bedrag van 1622.50 met 96 hon den in de le en 52 in de 2e kl. Een reclame van J. Suweijn wordt gegrond verklaard, en de belasting voor een half jaar af gevoerd. Bij de wijziging Begrooting 1924 wordt voorgesteld de post Gemeente Opzichter te wijzigen, en te doen luiden 150 gulden salaris voor administratieve wer ken en 5 pCt. van de afzonder lijke werken. De heer van der Weijde acht een Opzichter een plaag voor de particulieren. l)e Voorzitter merkt op, dat van der Weijde evenals alle ambachtslieden een hekel heeft aan Opzichters. Hij uit zich hier als ambachtsman, doch niet als Raadslid. Er zal voortaan strenger de hand gehouden wor den aan de bouwverordening. Willekeurige veranderingen, bui ten voorkennis van B. en W. aan gebracht, worden niet meer ge doogd, omreden er veel misbruik van wordt gemaakt, en B. en W. er voor verantwoordelijk worden gesteld. 'Na eenige bespreking wordt besloten een onderzoek in te stellen, wat in normale jaren hiervoor gemiddeld is betaald, om in een volgende vergadering hierover te beslissen. De Begrooting 1925 wordt eenigszins gewijzigd. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de vuilput van het abbattoir schoon wordt gemaakt en veel star.k verspreid, getracht zal worden maatregelen hiertegen te nemen. Bij den rondvraag vestigt de heer Koster de aandacht op een afgesloten veemarkt. De Voorzitter deelt mede, dat getracht zal worden hieraan te voldoen. Ook vraagt de heer Koster namens den heer Suweijn of gedurende de kermis ook met een cantine mag gestaan worden. De Voorzitter meent, dat het beter is van niet. Indertijd is besloten de cantines af te schaf fen. Hij acht het niet gewenscht deze nu weder toe te laten. Met een kraampje te staan is geen bezwaar. Hierna wordt de vergadering gesloten, Schoondijke, Geslaagd voor het examen Tuinbouwkun dig Vakonderwijzer de heer C. A. Fremouw, thans controleur bij den ziekteplantkundigen dienst te Naaldwijk. Biervliet. Woensdagavond werd ten huize van den heer P. Calon de algemeene vergadering gehouden van Ingelanden van den Beukelspolder. Als dijkgraaf was ontslag aangevraagd door Th. Buijsse. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Buijsse met 17 stemmen, terwijl op den heer W. Verplanke Az. 16 stemmen waren uitgebracht. Als afge vaardigde bij den Dijkraad van het Waterschap der Hoofdplaat- en Thomaespolder werd benoemd de heer C. Buijsse met 21 st terwijl 17 stemmen waren uit gebracht op den heer W. Ver planke Az. Het dijkgeschot werd bepaald op f 19 per H.A. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kerk. Zondag 17 Mei 1925. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 9,30 ds Bremer. n l'/s u Zondagschool. n öi/j u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen. Schoond. n 2 u ds v.Nieuwenburg Collecte Protestantsche Zending Waterlandk. n 2 u ds Castelein IJzendijke v 9.30 ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Bretkena. DAGEN. vm. nam Zaterdag 16 Mei 7-48 8.12 Zondag 17 9.13 9.37 Maandag 18 10.24 10.48 Dinsdag 19 11.17 11.41 N. Maan, Vrijdag den 22 Mei nm. 4,08 Lioht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 16 Mei nam. 8.17 Zondag 17 s 8-19 Maandag 18 8.20 Dinsdag 19 8.22 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Mei Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.20f 7-05 Eendeieren f 5.30f 6.10 Aangevoerd 210000 stuks. Oostburg, 13 Mei. Tarwe f 14.00—f 17.00 Gerst f 14.00—f 14.50 Haver f 12.00-f f 13 00. Kroonerwten f 14.00-f 18.00 Bruine boonen f 12.00-f 20.00 Alles per 100 K.G' Wisselkoersen. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.06-f 12.08, Marken f0.62 f0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.52-f 12.62, Fransche francs f 13 00 f 13,10, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 15 Mei. Veroordeeld wegens: DiefstalJ. A., 24 j., leur der te Oostburg, gedetineerd te Middelburg, tot elf weken gevangenisstraf, met aftrek preventieve hechtenis en met invrijheidstelling. HOOG BEZOEK. De hertog, de hertogin en de prinses van Saksen Coburg-Go- tha hebben Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het Museum van Oudheden te Lei den. INBRAAK. Te Delft is ingebroken ineen damesmodemagazijn aan de Houttuinen. Er werd voor ruim f300 aan kleedingstukken en goederen gestolen. GEVAARLIJKE GRAPPEN. Een jeugdig marinier te Am sterdam had zich dezer dagen een dolkmes aangeschaft, dat in de kazerne bewonderd werd door zijn kameraden. Een hun ner een Rotterdammer voegde den eigenaar van het mes, 'n Amsterdammer, toe, dat hij er toch niets mee durfde doen. Hij zou hem er geen steek mee dur ven toebrengen. De Amsterdam mer hield het mes voor zich ter hoogte van den buik en zei „Loop er dan maar eens in". De Rotterdammer gaf aan de uitdaging gehoor, wellicht den kende, dat zijn kameraad het mes op het laatste oogenblik nog zou wegtrekken. Hij deed dat niet, met het gevolg dat het mes in den buik van den Rotterdam mer drong, die ernstig gewond naar het hospitaal is gebracht. De ander is in arrest gesteld. ZENUWACHTIG BAASJE. Twee jongens, ongeveer 15 jaar oud, die zich gisterenmid dag in het weiland achter het Openbare slachthuis te Gra- venhage vermaakten met stekel tjes vangen, kregen eensklaps ruzie. Zij vochten het meenings- verschil uit, gelijk jongens be taamt en werden door omstan ders ten slotte gescheiden. Een der rivalen wrokte echter nog na over de ruzie en bleek zoo zenuwachtig te zijn geworden, dat hij 'satonds naar de Laak haven toog en zich daar van den walkant liet zakken. Burge-s beletten de zelfmoordpoging van den jongen en brachten hem door handreiking weer op het droge. TRANSPORT VOOR HAGENBECK. Dinsdagmiddag zijn te Rotter dam met het stoomschip ,Schle- sien" van den Norddeuttche Lloyd voor rekening van den heer Hagenbeek drie groote In dische olifanten, een paar jonge olifantjes, eenige slangen en een aantal schildpad-exemplaren aan gekomen. Bij het lossen van de dieren was de heer Hagenbeek zelf op het Jobsterrein aanwezig Het loisen van de olifanten ging met behulp van 'ngt-ïmproviseer- de broek. Geen enkele broek,die gewoonlijk wordt gebruikt bij 't aan wal brengen van dieren, was groot genoeg voor de jumbos, die, hangend in de banden bo ven den beganen grond, 'm zóó knepen, dat ze, indien men hen een broek had aangedaan, drin gend een verschooning hadden noodig gehad. Recht op konden de Indische olifanten niet in de wagons staan. Een kongsi In diërs zorgde er voor, dat de reuzen rustig geknield, in hun compartimenten plaats namen, teneinde naar Duitschland te worden getransporteerd. NIEUWE TREINAANSLAGEN De Times meldt uit Warschau, dat Dinsdag opnieuw twee po gingen hebben plaats gehad om treinen te doen verongelukken. In den Poolschen corridor nabij Dirschau ontdekte een spoor wegarbeider een hoop steenen op de rails, juist voordat een trein moest pasjeeren. Een andere spoorwegarbeider ontdekte twee mannen, die tus- schen Posen en Bromberg de rails trachtten te beschadigen. De mannen vluchtten, nadat zij op den arbeider geschoten hadden. Zij lieten een hand granaat achter. DE STRIJD IN FRANSCH- MAROKKO. De Franschen ondernamen gisteren een concentreerende be- weging, die eindigde met de volledige bevrijding van de ver sterkte bergketen van Bibanës, waaruit de Rifs, na een krach- tigen tegenstand, in wanorde zijn gevlucht, door luchteskaders vervolgd en met bommen be stookt. Een dorp werd met de bajonet veroverd en verschillen de posten ontzet. De Franschen hebben zich opnieuw op den top van de Bibane genesteld. De Rifs leden zware verbazen,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2