"de mim ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Omzicht. Waterleiding. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°n BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e jaargang Zaterdag 16 Mei 1925 Nummer 3029 Over de woorden zijn wij, menschen, het over 't algemeen vrij goed eens. Wij vinden al gemeen vooruitgang, vrijheid, vrede, broederschap, geluk be wonderenswaardige en met ijver na te streven dingen. Maar wan neer we moeten gaan uitleggen, wat we onder vrede of vrijheid of vooruitgang verstaan, dan blijkt de oneenigheid. En die on- eenigheid groeit meestal uit tot een twist, wanneer we moeten gaan vaststellen, hoe en op welke wijze we die bewonderenswaar dige en begeerenswaardige din gen zullen trachten te bereiken en welke wegen we daarvoor zullen inslaan. Wanneer een fascistisch mi nister uit Mussolinis ministerie over de vrijheid van drukpers praat als over een beginsel, dat niemand ooit heelt willen ont kennen, dan lijkt hij het over de Italiaansche oppositie en met onze West Europeesche opvat tingen volkomen eens. Maar wan neer hij dan vertelt, dat men, zoo dit beginsel erkend is, er zoodanig gebruik van dient te maken, dat de openbare orde niet gestoord wordt en dat de openbare meening niet aan zich zelf kan worden overgelaten, dan begrijpen we, dat hij heel wat anders bedoelt. En als met de vrijheid van drukpers is het met andere vrijheid. We weten nu a! wat het be- teekent, dat de Italiaansche re geering de grondwettelijke vrij heid niet heeft geschonden maar beperkt. Het is 'n soort beperking, die we ons niet plegen te laten welgevallen en die merkwaardig veel lijkt op vernietiging. Maar de Italiaansche regeering heeft gelijk, dat ze aan de woorden vasthoudt. De oorlog heeft ge toond, dat de massa aan de woorden genoeg heeft en zich om het wezen maar weinig be zorgd pleegt te maken. Wanneer ze maar hoort van vaderland of vrijheid of democratie of voor fBSFIMsBT©». Maar hij werd toen brutaal en onbeschoft, herinnerde mij er aan dat hij mijn meester was, dat ik hem geheel toebehoorde en hij mij alleen gered had om mij te kunnen bezitten. Tegelijkertijd greep hij mij aan en drukte zijn lippen op de mijne. En toen ik niet wiide en hem voor lafaard uitschold, werd hij woedend en dreigde mij met de politie, als ik hem niet ter wille was. Uit vrees gaf ik mij over, het afschuwelijkste, wat ik ooit deed. Jacques en zij bleven onbe wegelijk zitten. Eindelijk hief de ongelukkige haar beschaamd voorhoofd weer op en, in een Opwelling van wanhoop wierp zij zich aan de voeten van hem, dien zij in het ongeluk had ge stort. O 1 Jacques, vergeet me 1 smeek ik je. Ik ben misdadig geweest. Maar je ziet wel, dat hij alles heelt gedaan. Is hij niet hon derd maal zoo schuldig als ik, hoewel hij den moord niet heeft uitgang dan is de zaak al in orde en ontbrandt ze in geest- diift voor de goede zaak. En hieruit ontstaat het groote ge vaar voor de menschheid, dat ons altijd weer bedreigt. De menschen, de volken, wil len geen oorlog. Hoe is het dan mogelijk, vraagt men zich zelf telkens af, dat niettemin het oor- logsgevaar altijd en ook nu nog als een helsche bedreiging bo ven onze hoofden blijtt hangen. De verklaring vindt men in den invloed der woorden. En aangezien deze invloed nog in afzienbare tijd niet uit te scha kelen zal zijn, is het begrijpelijk dat men naar middelen zoekt om het gevaar dezer bedreiging zoo goed mogelijk af te wenden. Maar daarbij stuit men weer op dezelfde eigenaardige taal verwarring die tot een begrips verwarring wordt. We hebben dat gezien aan den volkenbond, die geen bond van volken ter verzekering van vrede en broe derschip werd, maar een maat schappij met aandeelhouders ter verzekering van het eigenbelang en handhaving van den door de overwinnaars in den grooten oor log ten eigen behoeve gescha pen internationale toestand. Zul len we nu hetzelfde van de in ternationale conferentie over den wapenhandel en van het veilig heidspact beleven Veiligheid is ongetwijfeld een woord waaromtrent verscheiden heid, van opvattingen als 'tware vanzelfsprekend is. Immers de veiligheid van den een wordt het zekerst gewaarborgd door de machteloosheid, dat is dus de onveiligheid van den ander. En dit verklaart zeker de moeite, die men met het veiligheidsver drag heeft. Het zal er zeker niet beter op worden, nu ook nog de kleine Entente, dat zijn Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, zich er mee zijn gaan bemoeien. De werkelijke veiligheid zal natuurlijk het best verzekerd zijn door een natuurlijken even wichtstoestand, ilat wil zeggen, wanneer Duitschers Duitschers gepleegd Hij had hem voor bereid, verzekerd, aangeraden, schrer. 01 vergeef mij 1 Ik hield zooveel van je en ik heb je zooveel kwaad gedaan. Ik ben laf geweest. Ik had aan de rechters moeten schrijven, mij zelf aangeven. Ik heb niet ge durfd. En jij boette je ontrouw met de smartelijkste kwellingen, die een mensch kan verduren, Jacques, ik beu in je macht, doe met me, wat je wilt. Van Sorège heb ik een af schuw. Ik zou liever sterven dan hem toebehooren, vooral nu ik jou heb teruggezien, Jacques, jij bent niet veranderd, jij bent nog altijd edelmoedig en goed. En ik voel het nu, zelfs toen ik je met mijn haat vervolgde, toen hield ik van je, Jacques 1 Jacques I Zij hield haar schoon gelaat, met tranen overstroomd, tot hem op en heel haar lichaam trilde. Het koortsvuur op de wangen en met gloeiende oogen, stak zij hem de lippen toe. Hij weerde haar zacht af en sprak koel i Het is laat, Lea, het wordt donker. Ik moet aan morgen denken. Ik dank je voor je op rechtheid. Ik zal er geen mis bruik van maken. Ik ben geen Sorège. en geen Tsjechen, de Polen Po len en geen Russen, de Bulga ren Bulgaren zijn en ieder volk en staat de positie inneemt, waartoe zijn aantal levenskracht en levensgroei hem van zelf aanwijst dat aan dien groei geen kunstmatige belemmering in den weg worden gesteld. Maar de positie der staten, die tot de kleine Entente behooren, verzet zich zeer beslist tegen een der- gelijken evenwichtstoestand. Wanneer alle Duitschei s Duit schers mogen zijn, is Tsjecho- Slowakije onbestaanbaar. En wanneer Duitschland zijn natuur lijke machtspositie kan innemen, is het met den invloed der kleine Entente in Midden-Europa vrijwel gedaan. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat men in geen geval van aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland wil hooren, hoewel dat de eenig mogelijke oplossing der Oosten- rijksche kwestie zou zijn, en de Oostenrijkers, die Duitschers zijn, die aansluiting beheeren. Maar het is ook begrijpelijk, dat de kansen voor de Europeesche vei ligheid en voor het veilig heidspact, dat die veiligheid ga randeeren moet er niet beter op worden, wanneer de conferentie der kleine Entente staten, die te Boekarest gehouden zal wor den, een nieuw veiligheidsver drag bij de vergadering van den Volkenbond zal indienen. Onge twijfeld heeft Frankrijk ook de hand in dit plan. Maar het is bekend, dat Engeland er niets voor voelt verplichtingen op zich te nemen ten aanzien van ge bieden beoosten den Rijn door de grenzen van de Staten der kleine Entente en Polen te ga randeeren en dat Duitschland wel de nieuwe grenzen in het Westen maar niet die in het Oos ten als definitief wil erkennen. Wanneer dus binnenkort de besprekingen en onderhandelin gen over de tot standkoming van een veiligheidsverdrag weer kunnen beginnen, is het waar schijnlijk, dat de Fransche en Engelsche opvattingen te zeer uiteen zullen loopen, dan dat Maar ik moet het materieële bewijs van mijn onschuld hebben. En dat bewijs kun jij alleen geven. Ik zal je het geven. Ik aarzel niet. Ik heb te veel geleden. Ik kan zóó niet langer leven. Wil ik de bekentenis, die ik je deed, schriftelijk herhalen Ik ben daartoe bereid. Maar opeens gleed een scha duw over haar gelaat en een treurig lachje speelde om haar lippen. Maar Sorège weet, dat je alles hebt ontdekt. Pas op, Jacques! Ik vrees hem niet. Hij kan niets tegen me doen. Ik doe geen stap in Londen zonder ge volgd te worden door mannen van de Fransche politie. Hij weet dat ook wel. Dan ben ik verloren. Om mij te beletten hem te beschuldigen, zal hij trachten zich van mij te ontdoen. Hij zal genoeg te doen hebben zich tegen mij te verdedigen. Jacques bedacht zich een oogen- blik Je hebt me aangeboden mij je schriftelijke bekentenis te geven. Die neem ik aan. Wees gerust, ik zal er geen gebruik van ma ken, vóór jij in veiligheid bent. Blijf thuis en laat niemand bij men een gunstig resultaat zou mogen afwachten. De presidentsverkiezing in Duitschland en de Fransche en Belgische ministeriëele criiii heb ben die besprekingen eenigen tijd stopgezet. Maai Hindenburg is nu Duitsch Rijkspresident, en Painlevé Fransch minister-presi dent. En het Belgisch ministerie schijnt nu eindelijk ook zoowat in mekaar te zitten. Het heeft moeite gekost en erg solide ziet de nieuwbouw er niet uit. Van de Vijvere, een Vlaamtch en democratisch Kotholiek is minis ter-president en de overige mi nisters zijn ook allen katholieken. Maar de katholieken vormen slechts een minderheid in de Belgische Kamer. Van de socia listen, die even sterk zijn, heb ben ze besliste oppositie te wach ten. Maar ze hopen op den steun der liberalën. Veel meer dan die hoop schijnen ze echter nog niet te hebben. De Zeeuwsch—Vlaamsche li. HET NUT VAN EEN WATERLEIDING VOOR HET PLATTELAND. In een vorig artikel werd reeds een en ander medegedeeld over het verband tusschen drinkwater en typhus- en choleraversprei ding. De kans op besmetting bestaat natuurlijk voornamelijk voor hen, die rivier- of sloot water drinken zij die regen- of welwater gebruiken loopen veel minder gevaar. ToGh zijn ook deze laatste methoden van water voorziening verre van volmaakt. Wie wel eens in de dakgoot heeft gekeken, naar al hetgeen daar dikwijls aanwezig is, zooals rotte bladeren, uitwerpselen van vogels, doode nestjongen, stof, vuil, enz. en even bedenkt, dal het regenwater via deze goten in den regenwaterbak terecht komt, zal begrijpen, dat dit wa ter dikwijls veel te wenschen je binnen. Ontvang Sorège niet meer en ik zal je van hem be vrijden. Lea schudde droevig 't hoofd. Je kent hem niet. Wees voor zichtig, Jacques. Hij haat je doodelijk. Met mij mag gebeu ren wat er wil. Dat komt er weinig op aan. Maar jij moet openlijk, schitterend revanche nemen. Bega dun geen onvoor zichtigheid. Hij antwoordde ernstig Mijn leven is gedaan, Lea, en het laatste wat ik nog volbrengen moet, is mijn rehabilitatie en de straf van Sorège. Ik heb de wereld gezien en geoordeeld. Haar vreugde is ijdel, haar smart alleen is werkelijkheid. Niets schenkt vergoeding voor de moeite, die de menschen nemen om de verveling te dooden door het vermaak. Nauwelijks is men begonnen te leven, of de ouder dom komt en dan de dood. Ik zal trachten, door het lot van ongelukkigen te verzachten, het kwaad te boeten, dat ik gedaan heb. Zie ik je niet terug, Jacques? Ja, nog eenmaal, dan kun je mij je bekentenis geven en mij vaarwel zeggen. Van avond, als ik dan nog leef, zei Lea met een flauw overlaat. Zijn de bakken boven- dien niet goed afgesloten, dan waaien er nog stof en afgevallen boombladeren in ook een doode rat is geen zeldzaamheid; boven dien zijn de bakken, indien zij boven den grond zijn opgesteld aan zonnewarmte blootgesteld hetgeen de rotting van de bla deren bevordert en een onaan- genamen smaak geeft. En hoeveel bakken zijn groot genoeg om ten alle tijde een voldoende hoeveelheid water te bevatten Dikwijls bewijst de kerkregenbak dan goede diensten of.... voor ons Bressianen de regenbak der Provinciale Boot I Maar hoeveel moeite, vooral voor de vrouwen en hoeveel kosten zijn daar dikwijls niet aan ver bonden 1 Ook het grondwater, dat door middel van zakputten wordt verzameld, is dikwijls sterk ver ontreinigd, doordat de aardlagen in de omgeving van menschelijke woningen sterk vervuild zijn het komt wel voor, dat dergelijk zakwater door mest bruin ge kleurd is Verspreiding van ziekten kan hiervan zelfs het gevolg zijn. 't Zij verre van ons, door deze artikelen de .bacillenvrees" te willen bevor deren I Of te willen beweren, dat de gezondheidstoestand in Zeeuwsch-Vlaanderen slecht is en dat alleen de Waterleiding hier heil kan brengen 1 Maar ieder die geen vreemdeling in Jeruzalem is, zal morten toe geven. dat de boven geschetste toestanden niet overdreven zijn voorgesteld, vooral voor het minst kapitaalkrachtige deel onzer bevolking, dat zich niet de luxe van een ruimen goeden regen bak met filters of een degelijke pomp kan veroorloven. Alles bij elkaar genomen, kun nen wij gerust zeggen, dat de watervoorziening van ons gewest heel wat verbeterd kan worden. Bovendien, het steeds ter be schikking hebben van vrijwel onbeperkte hoeveelheden goed water bevordert de zorg voor de reinheid van het lichaam het beschavingspeil van een lachje, zing ik „Romeo en Julia". Het zal mijn laatste triomf zijn. Kom ook, Jacques, als je vrij bent. De kransen, die ik zal krijgen, zullen als de hulde aan een doode zijn. Men zal mij nooit weer hooren op het mooie tooneel, waar ik gisteren nog mijn mis daad vergat te midden van toe juiching en bewondering. Ik moet dat alles verlaten de kunst, die mij heeft gesteund in de vreeselijkste beproevingen, de bedwelming van het succes, die mij voor een uur mijn lijden deed vergeten, de vergoding der menigte, die mijn ontaarding niet liet zien. Ik zal in de stilte terugtreden. Misschien wel in de eeuwige stilte. Maar dat zal mijn ver diend loon zijn. Zij wees Jacques op 't venster, dat het licht van den aanbre- kenden dag doorliet en met een lachje, waarin al haar vroegere 'gratie verscheen, sprak zij Je vergeeft me, nietwaar, Jacques? Hij wilde antwoorden, zij legde hem het zwijgen op Neen, zeg niets, wacht tot van avond. Adieu 1 (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1