Schoonmaak Binnenland. Gemengd Nieuws GEMEENTE GROEDE. volgens besluit van de Volken- bondsvergadering dit jaar be handeld zullen worden, zooals de vraagstukken bet effende in- termunioipaliteit en het Volken- bondsonderwijs en het voorstel der Nederlandiche delegatie omtrent nadere bestudeering van het bekende juristenrapport over de rechtszekerheid in verband met het Grieksch-Italiaansche Korfoe-geschil. Zooals men weet, zal Zahle, die de tweede opium conferentie met toewijding en bekwaamheid leidde, waarschijn lijk tot voorzitter der tweede Volkenbondsvergadering geko zen worden. Ingezonden Mededeeling. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin, Die, zooali men weet van 13 tot 18 Mei Haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad zal brengen, op Donderdag avond 14 Mei een gala-voor stelling in den Stadschouwburg bijwonen, te geven door het Vereenigd Tooneel. Opgevoerd zal worden „Naar het u lijkt" van Shakespeare. DE KAMERVERKIEZINGEN In den kieskring Middelburg zullen door de R. Kath. Staats partij candidaat worden ge.teld: Ir. L. A. Fruytier,Scheveningen, J. W. Vienings, Goes, G. Adri- aansens, Walsoorden, Th. Over maat, Aardenburg. DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Aan een maaltijd, Woensdag avond in het Grand Hotel Bri tannia te Vliisingen gegeven ter gelegenheid van het 50 jarige bestaan van de Maatschappij Zeeland, heeft de president commissaris, de heer Th. de Meester, gedronken ^op H. M. de Koningin. De heer A. G. K roller sprak van den onverbreekbaren band tusschen Vlisjingen en de Zee land. Prins Hendrik prees de beman ning van de Zeeland. Minister Van Swaay dronk op den groei en den bloei der Zee land en deelde mee, dat de bedrijfsleiders J. W. A. Mulder en G. Wahler zijn benoemd tot offioier in de Oranje-Nassau- orde dat H. J. Voorloop, in specteur van den machinedienst, is benoemd tot ridder in die orde, en dat aan C. van Spanje en A. M. Koolwijk, baas en chef- ladingmeester, de zilveren eere medaille is toegekend. Verder hebben nog het woord gevoerd de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burge meester van Vlisiingen, en dr. Kalff, namens de Spoorwegen. Ten slotte heeft een der be drijfsleiders, de heer Mulder, dank gebracht voor de verleende Koninklijke onderscheidingen, welke niet als persoonlijke onder scheidingen worden beschouwd, doch als voor het geheeie per soneel bestemd. Aan het personeel van de Zeeland is een gratificatie toe gekend. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het wetsontwerp, strekkende tot het verleenen van 'n bijdrage van een millioen aan het Ne- derl. Olympische comité is in de Tweede Kamer verworpen met 48 tegen 36 stemmen. Vóór de linkerzijde, behalve de communist Van Ravensteyn en de Plattelanders, Tegende rechterzijde, be halve de heeren Boomans en Van Dijk (R.K.), Snoeck Hen- kemans, Van Boetselaer van Dubbelman, Rutgers van Rozen burg en mej. Katz, (C.H.) Uit Batavia wordt geseind, dat de pers in het algemeen diep teleurgesteld is over de verwerping van het millioen sub sidie voor de Olympische spelen *n noemt het besluit enghartig en benepen en een onvergeef lijke domheid, die Nederland's figuur blameert tegenover de internationale gemeenschap en roept de sportlichamen in Indië en Nederland op, samen te wer- ken tot bijeengaring van het mil lioen. De Senaat van het Delftsch Studentencorps, kennis genomen hebbende van de verwerping van het wetsontwerp totsubsidi- eering der Olympische spelen, heeft het initiatief genomen tot het bijeenbrengen van een par ticulier garantiefonds, en heeft een inschrijving onder de leden geopend. Contact met hen die hetzelfde doel beoogen, wordt gaarne tegemoetgezien. Breskens. Vervolg en slot van den Gemeenteraad alhier. Aan W. Vermeulen wordt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lantaarnopsteker. De Voorzitter brengthem namens den Raad dank voor zijn plicht getrouwe diensten de gemeente bewezen. Een verzoek van G. Pierjte om op gepaste wijze orgelmuziek te maken in zijn café, wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Luteijn dringt in deze aan op wijziging Politieverorde ning aangaande muziek in café'». Door de Witte wordt muziek gegeven, hetwelk onbillijk is tegenover de andere caféhouders. De heer van Luijk wil ze maar laten draaien. De heer Luteijn wil de zede lijkheid in de gemeente niet verminderen, en de dansmuziek verhoogd de onzedelijkheid. De heer van Luijk meent, dat de zedelijkheid daardoor niet verminderd. Ook de heer Mookhoek vindt het een onbillijkheid, dat bij de Witte muzi k mag zijn en bij de andere caféhouders niet. l)e heer de Hullu dringt op onderzoek aan, om een middel te vinden, dat alle herbergiers eender worden behandeld. Een schrijven van het Z. VI. Waterleiding-comité, verzoeken de een commissie te benoemen, om de Waterleidingskwestie te bestudeeren, bijv. in het land van Tholen, en daarna een ver slag aan den Raad uit te bren gen, komt in behandeling. De heer du Burck zegt, dat we nu al tweemaal besloten heb ben niet toe te treden, nu komen ze weer met zoo'n voorstel. Is het misschien dwang, of wat an ders. Ik stel voor, het niet aan te nemen. Dé heer de' Hullu is het in deze niet met Wethouder du Burck eens. De af wijziging is steeds gestuit op fioancieele bezwaren en op verplichte aansluiting. Thans wordt voorgesteld de degelijkheid in te zien, we mo gen dus dit verzoek zeker aan nemen, daar het kosteloos wordt aangeboden en tot niets bindt. De Voorzitter zegt, dat de Wethouder du Burck de aan sluiting verwisseld met dit ver zoek om de degelijkheid te on derzoeken. De aansluiting is niet aan de orde, doch het ver zoek om een commissie van on derzoek te benoemen. De heer Cappon is van oordeel dat we verplicht zijn dit aanbod aan te nemen. Een voorstel van Wethouder du Burck om op het verzoek niet in te gaan wordt verwor pen met 6 tegen 1 stem, die van de Wethouder du Burck. Aangenomen wordt nu een commissie te benoemen. Hierin worden benoemd de fi'ma Van Melle, de heer J. H. de Vlieger en als reserve de heeren D. Luteijn en P. C. Roest, terwijl uit de leden van den Raad worden benoemd de heeren Cap pon, Van Luijk, de Hullut, Luteijn en Mookhoek. Bij den rondvraag deelt de heer Cappon mede, dat bij hem klachten zijn ingekomen van de leden der samenkomst in de Zandstraat, op Zondag tijdens de samenkomst, welke zeer ge stoord werd, door in de om geving in actie zijnde voetballers. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. De heer Van Luijk zag gaarne dat het kerkhof wat meer ge snoeid werd, en rondom te be planten met opgaand geboomte. Ook vraagt hij hoe ver het nustaat met demaatregelen tegen de achterstallige betalers. De Voorzitter zegt, dat de deurwaarder daarmede aan het werk is. Hierna wordt de vergadering gesloten. Biervliet. In de Dinsdag in hotel „Oude Zeezicht" ge houden vergadering van Ingelan den van den Elisabethpolderwerd de volgende aanbeveling voor dijkgraaf opgemaakt 1 A. Heule, aftr., 2 C. P. Thomaes, 3 Jacs Bliek. Verder kwam in behandeling een verzoek van eenige Ingelan den een drietal weggedeelten te verharden. O.er 't Bestuursvoor stel, om, indien tot verharding van deze gedeelten mocht wor den besloten, alle wegen te ver harden, staakten de stemmen, zoodat eerst in de eerstvolgende algemeene vergadering een be slissing genomen zal worden. 't Dijkgeschot werd bepaald op f16 per H.A. Oostburg. Het vierjarig meisje, dat Zaterdagmiddag al hier door een auto werd aan gereden, is gisteren aan de bekomen verwondingen in het Ziekenhuis alhier overleden. POSTERIJEN. Breskens. Met beleefd belicht, dat ingaande 17 dezer de Zondagsbeitelling te Hoofd plaat wordt opgeheven. Van 10.4511.15 voorm. zal gelegenheid bestaan tot het af halen van correspondentie aan het hulpkantoor. Predikbeurten. Nbd. Hkkv. Kerk.. Zondag 10 Mei 1925. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 9.30 ds Bremer. n l'/j u Zondagschool. n 5l/2 u ds Jaquemar, uit Weenen, Coll. Oostenrijk. Groede n 2 u ds v, Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. v 9.30 ds v Griethuijsen Schoond. n 2 u ds v. Ruytenberg Waterlandk. v 9.30 ds Castelein IJzendijke n 2 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. nam Zaterdag 9 Mei 1.28 1.52 Zondag 10 2 05 2.29 Maandag 11 2.49 3.13 Dinsdag 12 3.33 3.57 L. Kwartier Vrijdag den 15 Mei vm. 6,05 Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 9 Mei nam. 8.05 Zondag 10 8.06 Maandag U 8.08 Dinsdag 12 8.09 Wisselkoersen. Dollars f 2.47-f 2.48, Ponden f 12.05-f 12.07, Marken f0.62 f0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.52-f 12.62, Fransche francs f 12.95 f 13,04, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. S p"Ö R T. Uitslag van de wedvlucht van den Bond van Postduivenlief- hebbers in West. Zeeuwach— Vlaanderen gehouden op Zon dag 3 Mei op Arras met 109 oude duiven. Los te 8.04 met een Zuid-Westen wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Oostburg op een afstand van 126.78 K.M. om 9 31.23 uur v.m. met een snel heid van 1450.90 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde te Cadzand op een afstand van 128.87 K.M. om 9.39.39 uur v.m. met een snel heid van 1344.30 M. per minuut. De prijswinners waren als volgt M. A. Mabesoone, Oostburg, le, 2e, 3e en 5e; Iz Buijze, Re- tranchement 4e. Uitslag van den wedvlucht van den Bond van Postduiven- liefhebbers in West. Zeeuwsch Vlaanderen gehouden op Zon dag 3 Mei op Breteuil met 34 duiven. Los te 8.12 uur met Zuid-Westen wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Cadzand op een afstand van 209.32 K.M. om 10.38.38 uur v.m. met een snel heid van 1427.60 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde te Oostburg op een afstand van 206.44 K.M. om 10.51.02 uur v.m. met een snel heid van 1298.20 per minuut. De prijswinners waren als volgt: W. Brevet, Cadzand, le, 2e, 3e, 5e en 6eW. Leenhouts, Oostburg, 4e. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE iflaamsche Schouwburg te Gent» Zondag 10 Mei in de dag- vertooning, op algemeen verzoek der Schouwburgbezoekers van binnen en buiten de stad, laatste opvoering in dagvertooning van het groot successtuk „Het Teeken des Kruises". Des avonds om acht uur, als afscheid van het gezelschap van gesproken tooneel, opvoering van „Madame sans Gêne". Dinsdag 12 Mei, als atscheid van het Operettengezelschap wederopvoering van het groot succes van dit seizoen „De Roos van Stamboul", Lustig zangspel in 3 bedrijven. Voor de afscheidsvertooning van Dinsdag 12 Mei zijn de affichiekaarten alsook alle vrij kaarten niet geldig. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 5 Mei Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.00f 6 80 Eendeieren f 4.80f 5.95 Aangevoerd 210000 stuks. Oostburg, 6 Mei. Tarwe f 13.00—f 17.00 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver f 12.00-f f 13 00. Kroonerwten f 13.00-f 17-00 Alles per 100 K.G' SMOKKELAARS GESNAPT. Dinsdag zijn beambten van invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, een ouderwetsche smokkelaffaire op het spoor ge komen. In de loods van de firma Brasch en Rothenstein al daar, kwamen uit Duitschland per spoor acht ijzeren fusten aan, waarvan de inhoud was aangegeven als olie. De vaten werden vervolgens op karren geladen om vervoerd te worden naar een pakhuis, toen plotseling eenige beambten van de z.g. accijns urveillance kwamen aan- loopen en de karren aanhielden. Er werd beslag op de partij gelegd en deze werd naar het Oost-Indische huis vervoerd. De beambten hadden er namelijk lucht van gekregen, dat deze vaten behalve een klein gedeelte olie, ook spiritus van 96 pCt. inhielden. De afzenders hadden de vaten door middel van twee wanden in drieën verdeeld en de buitenste vakken met spi ritus gevuld. Het middelste vak hield olie in. Maakte men het koperen spongat los, dan werd de indruk gewekt, alsof de ge heeie fust olie inhield. Op deze wijze werden 300 Hectoliter spiritus, waarvan een hoog invoerrecht zou zijn ge heven, indien de partij normaal ingevoerd was, over de grens gesmokkeld. EEN v'ERGETEN SCHOOLKIND. Maandag is in de Chr. school te Dordrecht, door vergeetach tigheid van een onderwijzeres een 9-jarig meisje in de school achtergebleven, en bij pogingen om in vrijheid te komen, uit het raam van de bovenverdieping gevallen. Ernstig gewond werd zij opgenomen. Thans vernemen wij, dat de be- t-okken onderwijzeres reedsmeer- dere malen schoolblijvende kinderen vergeten heeft wat echter dan door de directrice we'd bemerkt. De onderwijzeres is over die handelwijze dan ook meerdere malen ernstig onder houden en de laatste maanden had het schoolbestuur geen klachten over deze vergeet-ge- woonte. Thans echter heeft het schoolbestuur niet gedraald on middellijk in te grijpen en is de onderwijzeres tijdelijk in haar functie geschorst. Ontslagaan vrage zal dan ook wel volgen. Ook op den bewusten middag heeft de directrice de school geïnspecteerd, doch daarbij werd zij weggeroepen en toen zij geen hoedje of manteltje in de daar voor bestemde plaats zag, meen de zij wel te kunnen heengeen. Het schoolbestuur heeft tevens terstond zware en afdoende ver plichtende maatregelen gesteld, waardoor de veiligheid der kin deren in den vervolge gewaar- borg wordt. De toestand van het meisje is goed. LOUIS BOUWMEESTER. Naar wij vernemen, zal Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Voor zitter van het Nederlandsch Tooneelverbond, het initiati.f nemen tot het bijeenroepen van een commissie, die zich ten doel zal stellen, een gedenkteeken te plaatsen op het graf van Louis Bouwmeester. OVERBOORD GESLAGEN. Dinsdagnacht kwam de zeil- logger ,K. 105" de haven van IJmuiden binnen. Men wilde het achterzeil strijken, waarbij de stuurman H. v. B. op de giek stond om het zeil af te strijken. Door een rukwind is v. B. over- booid geslagen en verdronken. BRUTALE DIEFSTAL. Een buitengewone brutale dief stal heeft op klaarlichten dag in een juwelierswinkel in de Mon- taige-straat plaats gehad. Tus schen twaalf uur en tweeën toen de eigenaar en zijn peisoneel waren gaan koffiedrinken, was de winkel op de gewone wijze met een ijzeren rolluik gesloten. Toch zijn de inbrekers men denkt, dat het er twee geweest zijn er in geslaagd het rol luik een eind op te trekken, een stuk ruit uit te snijden, alles op klaarlichten dag, en voor meer dan 700.000 frank aan juweelen en kostbaarheden te stelen. AUTO-BANDIETEN. Dinsdagnacht passeerde een auto, waarin vijf mannen geze ten waren een politiebureau te Londen, waar men de inzitten den herkende als autobandieten. De politie reed hen achterna in de particuliere auto van een in specteurer had een wilde jacht plaats, waarbij de vluchtelingen telkens werden ingehaald, zon der dat men er echter in kon slagen, de hand op hen te leg gen. Eindelijk reed de achter volgde auto in de duisternis te gen een hindernis, waarbij twee der inzittenden werden gedood. De drie anderen ontkwamen, doch werden Woensdagmiddag gearresteerd. ONTVOERING VAN EEN MINDERJARIGE. Nederlandsche en Belgische politie hebben te Antwerpen opgespoord en aangehouden een meerder j arigen ongehuwden man, die een minderjarig meisje had geschaakt en meegenomen naar Antwerpen, waar dit meisje even eens werd aangehouden. Beiden werden overgeleverd aan de maréchaussée te Roosendaal, die het avontuurlijke paar naar de woonplaats Beek en Donk over bracht. Tegen den man zal een vervolging worden ingesteld. VISCHAKTEN. Aanvragen tot het bekomen van visch- of hengelakten voor het nieuwe seizoen zijn van af heden ter Secretarie verkrijgbaar. Belanghebbenden worden uit- genoodigd, die aanvragen zooveel mogelijk vóór 20 Mei e.k. in te dienen,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2