DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveizlcht. Buitenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNÓ.'°2? BRESKENS p°7'$4r0 :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 34e Jaargang Zaterdag 9 Mei 1925 Nummer 3027 De deining die de verkiezing van Hindenburg tot president der Duitsche republiek in het water der internationale politiek veroorzaakt heelt, rimpelt nog hier en daar. maar de rust begint toch overal weer terug te keeren. Men begrijpt, dat de eerste schrik het gevaar, dat de eerste schrik het gevaar dat van deze verkiezing scheen te dreigen, onevenredig vergroot heeft en tracht zichzelf en anderen nu zoo goed mogelijk duidelijk te maken, dat het nog heelemaal niet zoo zeker is, dat er eenig gevaar dreigt. Hindenburg heeft zich zeer vredelievend en verstandig uit gelaten. En zijn verzoek aan de nationalistische organisatie om ter gelegenheid van zijn aan komst te Berlijn en van zijn be- eediging als president van elke betooging af te zien, wekt wel den indruk, dat hij niet van zins is zich door de uiterst rechtsche als hun held naar voren te laten schuiven ol als symbool van het herleefd nationalisme dienst te doen. Bovendien is het tenslotte niet de rijkspresident, maar het ministerie en achter dit ministe rie de Rijksdag, die Duitschland's buitenlandsche politiek bepaalt. En deze Rijksdag is nog in meerderheid republikeinsch en wil evenmin als minister Strese man van een avontuurlijke po litiek weten. Het zou trouwens nog de vraag zijn, ot de mo narchisten, wanneer ze daartoe de macht hadden een uitdagende en tegen de Entente de ter uit voerlegging van het vredesver drag en de Dawes rapporten gerichte politiek zouden durven volgen. Voorloopig zullen ze zeker wel hun invloed, die door de verkiezing van Huindenburg ongetwijfeld aanzienlijk versterkt is, ter steviging van hun positie in het binnenland en ter verove ring van het gezag in het rijk en in Pruisen trachten aan te wenden. 69. Ja, als ik wist dat het u leed zou doen, die mij zoo weet te pijnigen. Hij werd driftig, en mij met een plotselinge bewegiug midden om het lijf grijpend, stamelde hij: Dan terstond. Ik heb je vast en ik neem je I Hij was sterk en had mij op de canapé geworpen. Woedend verzette ik mij en al worstelende slingerde ik hem met scheldwoorden mijn haat in het gelaat, toen de portière van de eetzaal werd opgeheven en Jeanne verscheen, die bedaard zeide Wel, well Meneer de Sorège, geneer u niet 1 Wil ik u helpen? De uilwerking volgde onmid dellijk. Hij richtte zich op, en zonder een woord te zeggen, maar op Jeanne en mij een ha- telijken blik werpend, ging hij heen. Ik barstte in tranen uit. Jeanne, op de knieën bij mij gelegen, deed moeite om mij te troosten. Mijn t-anen vloeiden onophou- In het rijk hebben ze door den steun, dien het Centrum hun geeft, al min of meer de macht in handen. Maar in Pruisen is de coalitie tusschen Centrum, Democraten en Socialisten nog stevig en is het nieuwe ministe rie-Braun nog niet geneigd voor den aanval der rechtsche par tijen te wijken. Mocht het een nederlaag lijden, waarop de on zekerheid omtrent een paar le den van het Centrum kans geeft en de monarchisten en commu nisten te zamen in aantal slechts een paar van de republikeinen verschillen, dan is het blijkbaar van plan den Landdag te ont binden. Het feit, dat de republi keinen bij de presidentsverkie zing in Pruisen meer stemmen hebben gehaald dan hun tegen standers, heeft hst vertrouwen geschonken op een overwinning bij verkiezingen. Toch zal dat vertrouwen nog wel niet al te vast zijn. Het ver schil in stemmen was niet zoo groot. En het staat wel vast, dat de uitslag der verkiezing ten gunste van de monarchisten gewerkt heeft en allicht kiezers, die niet al te vast staan, naar den kant der partij, die bij deze verkiezing de winnende bleek, zal overhalen. Daar komt nog bij, dat de houding van het bui tenland tegenover Duitschland ook haar invloed zal laten gel den. Poincaré's druk is ongetwij feld het Duitsch nationalisme bij zonder ten goede gekomen en heeft mede deel gehad aan Hin- denburg's verkiezing. En zoo zal b.v. de omstandigheid, dat Frankrijk in de Centrale Rijn commissies dezer dagen vrijwel geheel zijn zin gekregen heeft en voor een kanaal aan den Rijn zal mogen onttrekken die nu dus niet van Straatsburg tot Bazel genormaliseerd zal wor den, als de Duitschers hoopten, ook wel weer de nationalistische partijen in Duitschland nieuwe twijfelaars aanbrengen. In Engeland heeft men deze averechtsche gevolgen van een op Duitschland geoefende druk delijk en ze veegde ze af met hare kussen. Hare omhelzing werd inniger en hare woorden teederder. Ik was in haar armen, zonder ta weten wat ik deed, en zonder te denken aan wat zij zeide, hoorde ik haar aan, met de eenige gewaarwoi ding, dat het goed is bemind te worden en dat het zoete der lief koozingen, die ik ontving, beter was dan het ontzenuwend wachten op een ontrouw minnaar. De tijd ging voorbij. De hoop om je te zien komen verdween. Jeanne bood mij aan bij mij te blijven, met een zoo smeekende stem, dat ik geen weerstand bood. Den vol genden dag schaamde ik mij, maar ik vond het zoo aangenaam een hart vol toewijding te heb ben, dat ik in mijn verdriet deelde, en half uit zwakheid, half uit goedheid, wees ik haar niet terug. Een half jaar ging zoo voor bij, 't slechtste van mijn leven. Ik beminde je wellicht nog harts tochtelijker, sedert ik je niet uitsluitend meer toebehoorde. Bij de gedachte, dat jij je van mij kon scheiden, was ik bereid het leven vaarwel te zeggen. Je herinnert je wel dien verschrik- kelijken tijd, waarin je dag en en de uitwerking van de hou ding der Entente op de stem ming en de geestesgesteldheid van het Duitsche volk en altijd beter begrepen dan in Frankrijk. En de Engelsche persuitingen over Hindenburg's verkiezingen hebben dit opnieuw getoond. Men heeft daar trouwens ook beter het belang begrepen, dat men zelf bij de rust van Europa en een nieuwe stabilisatie der toestanden heeft. Maar dit is zeker niet enkel het gevolg van een juister inzicht. Frankrijk's vrees voor de herleving van de Duitsche macht heeft het aller eerst aan het verhinderen van die herleving en het neerdruk ken van Duitschland doen den ken. Maar bovendien is ongetwij feld Engeland's belang ook veel nauwer bij een stabilisatie en het herstel van Europa betrok ken dan dat van Frankrijk. En geland's economische belangen rijken verder dan de Fransche en staan daardoor meer recht streeks onder den invloed van den wereldtoestand. Dit ver klaart wellicht ook, waarom En geland veel volhardender en be slister dan Frankrijk gestreefd heeft naar het herstel der eigen finantiea en naar het herstel van den normalen finantieelen we reldstoestand en waarom het nu in zoo geheel andere condities verkeert dan zijn bondgenoot. Terwijl in Frankrijk die fioan- tieele nood het uiterste middel van Caillaux terugkeer in het politieke leven noodzakelijk maakt en een kapitaalheffing bijna onvermijdelijk schijnt, was Engeland blijkens Churchill's nieuwe begrooting in staat bijna 80 millioen pond sterling van zijn schuld af te lossen, de in komstenbelasting met 6 stuivers in het pond te verlagen en een nieuwe pensioenverzekering in te voeren, die vooral weduwen en weezen ten goede moet ko men, maar ook aan alle loon trekkende vaak al op hun 65ste jaar een pensioen verdiend van 10 shillings in de week. Maar bovendien is het Enge- nacht speelde. Sorège, die weer bij mij terug was gekomen, alsof er niets gebeurd was, hield me van alles op de hoogte. Ik zag je eens komen, gek van angst, nadat je alles had verloren en nog een belangrijke som aan de kas van de sociëteit schuldig was. Ik gaf je mijn juweelen, om ze te beleenen. Ik had je mijn leven gegeven, als je het gevraagd had. Toen had het ontzettend incident plaats, dat aanleiding gat tot alle rampen. De stem heesch van ontroe ring, hield Lea een oogenblik op, zij streek met haar kanten zakdoek over het vochtig voor hoofd en ging voort, met klop pend hart Ziehier wat er voor onvooi- ziens gebeurde. Den dag nadat ik je alles gegeven had wat ik bezat, tegen vier uur, kreeg ik bezoek van Sorège, die mij kwam mededeelen, dat jij de minnaar was van Jeanne en dat jij besloten hadt met haar naar Londen te vertrekken, waar zij, buiten mijn medeweten, een engagement had geteekend. Hij trachtte mijn razende drift hier over te doen bedaren, door met zijn perfide goedhartigheid te zeggen Ik had u wel gezegd dat gij land evenals ook ons land, ons Indië, Australië en Nieuw-Zee- land, mogelijk geworden den gouden standaard opnieuw in te voeren, althans in dien zin, dat gouduitvoer weer vrij wordt, en dus in internationale oecono- mische en finantieele betrek kingen het goud weer de stand- aardmunt wordt. Het is een be wijs niet alleen van Engeland's finantieel herstel maar evenzeer van den geleidelijke terugkeer tot normale toestanden en het finantieele en oeconomisch her stel der wereld. En als zoodanig vooral is het het verblijdend teeken van ein- delijke herleving en van een betere toekomst voor het ziek geworden Europa, en van meer beteekenis wellicht dan Hinden burg's verkiezing tot president der Duitsche republiek. NA DE VERKIEZING VAN HINDENBURG. De Duitsche sociaal-democra tische partij heeft officieel gepro testeerd tegen de geldigheid van de verkiezing van den rijks president, omdat er bij de ver kiezingen tal van onregelmatig heden zouden zijn gepleegd, waardoor het mogelijk is, de door Hindenburg behaalde meer derheid van 904.151 stemmen te betwisten. Daarom stelt de partij voor, de verkiezing van Hindenburg ongeldig te verklaren. Het verkiezingsgerechtshof (Wahlprüfungsgericht) vergadert hedenochtend ter bespreking van dit protest. Dit hof is samenge steld uit de afgevaardigden Spahn (centrum), Ditmann, (sociaal-de mocraat), dr. Kahl, (Duitsche- volkspartij) en de beide referen darissen bij het rijksgerechtshof Kapluhn en Buff. De suciaal-democraten moti- veeren hun protest uitvoerig. Zij beweren o.a. dat in verschillende districten de enveloppen waarin de stembiljetten moesten worden gestoken, doorzichtig waren. nog eens zoudt moeten rekenen met een oprecht vriend. Aarzelt gij nu nog om met Jacques het eerst te breken en die gemeene meid weg te jagen, voor wie gij veel te goed zijt geweest Den dag daarop had een he vige woordenstrijd plaats tus schen mij en Jeanne Baud. Het kwam tot handtastelijkheden, zij sloeg mij steeds, en tot verde diging overgaande, sloeg ik haar; zij viel en bleef liggen. Ik wilde haar opnemen. Zij was zwaar en slap in mijne ar men. Ik riep haar, zij antwoordde mij niet. Ik wilde om hulp roe pen. Voorzichtigheid hield mij terug, Ik betastte haar hart, ik boog het over haar borst. Ik deinsde vol ontzetting terug't hart klopte niet Zij was dood. Wat moest er van mij worden Een onuitsprekelijke angst greep mij aan. En zonder te weten, waar ik heenging, zonder er aan te denken mij te kleeden, zonder geld, met pantoffels aan de voeten, liep ik naar de trap. Ik was reeds op de entresol gekomen, toen een hand mij tegenhield en een stem mij plot seling toeriep Lea I waar loop je naar toe Sorège was het, die vernemen kwam wat er gebeurd was. Hij I ngezonden JMededeeling. MIJNHARDT's Staaf-Tabletten 90et Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 753 Laxeer-Tabletten 603 Hoofdpijn-Tabletten 60ct BIJ Apoth. en Drogisten. Dit zou b.v. het geval zijn ge weest in de districten Bremen, Maagdenburg, Brunswijk, Thu- ringen en Dresden. In deze di stricten zou dus zeker een her stemming noodig zijn. Voorts moest het stembiljet op 26 April rood zijn. Deson danks zijn er in tal van gemeen ten witte stembiljetten gebruikt. Elders waren stembureaux niet volgens de wettelijke voorschrif ten ingericht. In de gemeente Werder (in Brunswijk) hebben de kiezers hun stembiljet naar huis toegestuurd gekregen. Op de biljetten stond het kruisje reeds achter den naam van Hin denburg. Stemcellen waren er in deze gemeenten in het geheel niet. De kiezers moesten hun stembiljet bij de tafel van het stembureau invullen. De voor zitter noodigde de kiezer uit, op Hindenburg te stemmen, met de woorden dien moet gij kiezen, dat heb ik ook gedaan. Toen een kiezer protesteerde, zeide de voorzitter, dat hij voor de eerste maal sinds 30 jaar in zijn functie van voorzitter gecontro leerd werd. DE VOLKENBONDS VERGADERING. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft aan de regee ringen der volkenbondsstaten medegedeeld, dat Chamberlain als tijdelijk voorzitter van den Volkenbondsraad de zesde Vol kenbondsvergadering heeft bij- een-geroepen tegen Maandag 7 September des ochtends elf uur. De voorloopige agenda werd tevens aan de regeeringen toe gezonden. De agenda bevat nog slechts de jaarlijksche punten, alsmede eenige bijzondere, die nam mij bij den arm en zei fluis terend Ben je krankzinnig wat be- teekent dat Kom weer mee naar boven. Hij liet mij weer het appar tement binnen gaan, deed de deur op den giendel, ging naar den salon, en toen hij in het halfduister Jeanne Baud zag liggen, zei hij met een vloek Dat is een leelijk geval. Hebt gij haar vermoord. Het was wel een gemeen schepsel, maar de daad is gruwelijk. Ik schreeuwde, gedreven door een behoefte om de schuld van mij af te werpen Zij heeft mij geslagen, zie mijn armen en mijn hals maar eens, ik heb me moeten veriledigen. Hij antwoordde, met een ver schrikkelijke flegma in zulk een toestand. Daar ben ik van overtuigd. Maar zij is toch in elk geval dood. En gij zijt verloren. Ik greep mij aan hem vast. Zult gij mij verlaten Wat zal er van mij worden zonder u Red mij 1 En ik barstte in tranen uit. Hij zag mij kalm aan: U verlaten, ik Gij kent mij dus niet? (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1