Rechtszaken. Handenarbeid heeft zeer nuttig gewerkt. Be treurd wordt dat het aantal leer lingen zoo gering is. De rekening der geleverde luidklok wordt goedgekeurd. Het ingekomen verzoek tot toetreding als lid van het Infor matie-bureau voor landverhui zing wordt voor kennisgeving aangenomen, omreden derelalies, welke de gemeente met genoemd bureau heeft gehad, niet van dien aard waren, om tot lid maatschap te besluiten. Ook het request van de Com missie bestrijding alcoholisme wordt voor kennisgeving aan genomen. Aan een verzoek van de plaat selijke duivenvereenigingen om de ingevoerde verordening vast houden duiven, weder in te trek ken, kon niet worden voldaan. De Voorzitter zal duiven- houders evenwel zooveelmogelijk ter wille zijn en met hun belan gen rekening houden. Aan een verzoek van deVer- eeniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in dit district, om de Zondagsdienst der Prov. booten op de Wester- schelde niet meer in te krimpen, wordt adhaesie verleend. Aan het verzoek van het Waterschap Oud- en Jong Bres- kens om een coupure te doen maken in de te bouwen muur naar den weg Hoofdplaat, als mede het leggen van zinkputten en deze in onderhoud aan de gemeente over te dragen wordt welwillend voldaan, nadat de heer Van Luijk heeft opgemerkt, deze putten doelmatiger te ma ken als de bestaande put bij zijn woning, welke met een opliggend deksel is gemaakt. Een inslui tend deksel acht hij beter. Ge tracht zal worden tevens deze sluiting te doen verbeteren. Van de Commissie tot oprich ting van een Muziektent was een verzoek ingekomen, deze te mogen plaatsen op 't marktplein en na plaatsing het onderhoud aan de gemeente over te dragen. Hiertoe wordt welwillend be sloten. De rekening en verantwoor ding van de Muziekvereeniging wordt met een nadeelig slot van f34.31 voor kennisgeving aan genomen. Tot Gemeente-reiniger wordt aangesteld C. v. Zeele, ingaande 1 Mei op een jaarwedde van 500 gulden. De heer Van Luijk stelt voor het doen afhalen van het vuil van de woningen voor rekening der gemeente te doen plaats hebben, hij acht dit in het belang der gemeente. Ook de heer Luteijn is deze meening toegedaan. De Voorzitter zegt hieromtrent een onderzoek toe, teneinde hier over later mededeelingen te doen. Een verzoek van de heerenj. H. de Vlieger en C. J. de Pree, als Voorzitter en Secretaris der Regelingscommissie der te hou den tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw, om een subsidie van 1000 gulden, ter tegemoetkoming in de kosten, was ingekomen. B. en W. meenen, dat deze tentoonstelling voor onze ge meente van groot belang is en een bron van inkomsten voorde neringdoenden zal zijn. Mitsdien zij voorstellen aan dit verzoek welwillend te voldoen. De Wethouder du Burck deelt mede, dat te Sluis voor de ten toonstelling 850 gulden was toe gekend door de gemeente. De Voorzitter merkt op, dat gebleken is, dat men naderhand steeds, wegens tekort, bij de gemeente moest aankloppen. In ljzendijke heeft men dit ingezien, en voor de gehouden tentoon stelling ook 1000 gulden gege ven en niet meer. De Voorzitter acht dit beter, om een bepaald bedrag te geven, en later niet meer bij te dragen. De heer Cappon vindt het bedrag nog al hoog en zag dit liever op de helft gebracht. De heer Luteijn denkt, dat er op de circuleerende lijsten wel goed zal geteekend worden. De Voorzitter zegt, dat er buiten dit bedrag nog /.eer veel noodig is. De heer Van Luijk vindt het bedrag van 1000 gulden noodig, zoo ook de heer van de Sande- Met alg. stemmen wordt be- sloteu dit bedrag toe te staan en hier niet boven te gaan. Besloten wordt voor het over tollig kasgeld een rekening-cou rant te sluiten bij de Bank van Nederl. Gemeenten. Op een verzoek van Erasmus wordt z'naar.slagHondenbelasting 1925 opgeheven, terwijl aan een verzoek van W. Morel, om zijn hond van de le klasse naar de 2e klasse te brengen, niet kan worden voldaan. Van het Leger des Heils was bericht ingekomen, dat Suzanna Quaars in het moederhuis kon worden ondergebracht. B. en W. stellen voor deze opname voor minstens 6 maan den te doen geschieden. (Slot volgt.) Nieuwvliet. Zaterdagavond werd alhier in de .Stadsherberg" een goed bezochte vergadering gehouden, met het doel in onze gemeente een fanfarekorps op te richten. De heer Hardon leidde deze bijeenkomst. Het woord werd allereerst gevoerd door den heer van Nieuwenhuijzen, die de voor- deelen van zoo'n korps uiteen zette en er verder op wees, dat slechts twee gemeenten in Z. V. W. D. geen fanfarekorps heb ben. Vervolgens was het woord aan den heer Luteijn, die ook zijn instemming met dit plan te kennen gaf. leder der aanwezi gen stemde met het voornemeu in. Een voorloopig comité zal nu probeeren geld bij elkaar te krijgen om dan tot een defini tieve oprichting van een korps te komen. Laat ieder ingezetene nu het zijne doen, om Nieuwvliet een fanfaregezelschap te geven. Schoondijke, De nieuwe cursus der Landbouwschool al hier zal aanvangen 1 Juni a.s. Wij kunnen den landbouwers niet genoeg aanraden hun zonen naar deze voor hen zoo nuttige school te zenden. De directeur verstrekt gaarne de noodige inlichtingen. (Zie advertentie in dit nr.) Cadzand. Maandag had alhier op een terrein van den Oud-Burgemeester een keuring plaats van vrouwelijk rundvee. Door den heer Zwagerman, Rijkszuivelconsulent, werd de beteekenis dezer keuring uiteen gezet als n.l. van 't allergrootste belang te zijn voor de verbete ring van het rundvee ras, waarna door hem met den heer Koop- mans de bijeengebrachte ruim 50 dezer dieren werden ge keurd, en van een 10-tal meer in het bijzonder de goede en minder goede hoedanigheden besproken. Waterlandkepkje, Zater dagavond hield het bestuur der Afd. Biervliet van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-vergadering in hotel „Drie Koningen Als sprekers traden op de heeren J. J. de Vogelaar en M. E. Pruijssen. De eerste behandelde het onder werp ,Wat wil den bond van Staatspensionneering terwijl de laatste sprak over,üe vrouw en de Staatspensionneering". Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door dokter Talsma van ljzendijke, die de Staatspensionneering bestreed. Nadat beide sprekers den de bater beantwoord hadden, sloot de Voorzitter, den heer Kos- tense, de matig bezochte ver gadering, Er heeft zich een voldoend aantal personen als lid opgegeven, om weldra tot op richting van een Afdeeling over te gaan. Oostburg. Vrijdagmiddag vergaderde de voltallige Raad onzer gemeente alhier onder voorzitterschap van den Burge meester. Mededeeling werd gedaan van de plaatsing van den zoon van Kolijn in de werkinrichting voor behoeftige blinden te Rotterdam; dat de tot lid van de stembu- reaux benoemden buiten de Raad deze benoeming hebben aangenomen van het ontvangst- Dericht van de Mabeg betref fende opzegging pachtovereen komst voor de exploitatie der gasfabriek met ingang van 1 Juli 1926; van den te Oostburg te houden fokveedag in Juni, waarvoor bereids een medaile werd beschikbaar gesteld. Het proces-verbaal van kasopname bij den plaatsvervangend ge meenteontvanger werd aange nomen voor kennisger ing, even als de missives van Gedeputeerde Staten betreflénde goedkeuring besluit tot aangaan eener geld leening van f20,000,voor de machinale beerruiming en de dubbele woning en besluit tot aankoop Achternieuwstraat. De rekening van het Vleeschkeuring- bedrijf, waaruit bleek, dat de gemeenten uit den kring moe ten bijbetalen in een tekort van f 268,35 werd aangenomen voor kennisgeving. Aangaande de in de vorige vergadering bespro ken verslagen der Commissies van Toezicht op het Lager en Middelbaar Onderwijs, waarom trent door B en W een nader onderzoek was ingesteld, werd medegedeeld, dat het onderwijs aan de Lagere school voldoende aansluit aan de Hoogere Burger school, doch de wenschelijkheid werd betoogd van de kennis der grondbeginselen der Fransche taal. Daar een wetsvoorstel is ingediend om de wet op het L.O. te wijzigen voor het on derwijs in Fransch, werd beslo ten deze verslagen aan te hou den voor eene latere beslissing. Het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim werd aangenomen voor kennisgeving. Aangeboden werd het gemeente verslag, dat den leden zal wor den rondgezonden. De pensioens grondslag van den Marktmeester voor de Veemarkt werd vastge steld op f40, Het voorschot voor de R.K. School en de Chr. bijz. School werd resp. vastgesteld op f 1000 en f 804, Betreffende de machinale beer ruiming werd mededeeling ge daan der ingekomen brieven van de gemeente Waterlandkerkje, en van den leverancier der ma chine. In principe werd besloten de beeruimingsmachine te ver huren aan naburige gemeenten, waartoe B. en W. den Raad een plan zullen voorleggen. In de verordening op de hef fing van invordering der rui- mingsloonen werd een wijziging aangebracht; waarna ze beide werden vastgesteld. Op het verzoekschtift van de Vereeniging de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken werd besloten de geldleening van f 13000,aan te gaan, zoo de begrooting der school door het Rijk wordt goedgekeurd, zulks ten behoeve eener inwen dige uitbreiding der school. De door den Commissaris der Koningin ontworpen verordening houdende voorschriften voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding, werd aangehouden. Vastgesteld werd een overeen komst voor de rioleering in de Brouwerijstraat en voor de ge meenschappelijke scheidingsmuur voor de dubbele woning, waarna werden vastgesteld de af- en overschrijving der begrooting 1924 alsmede eene wijziging in de begrooting 1925 en de Raad overging in eene vergadering met gesloten deuren ter behan deling der electriciteitskwestie en een verzoekschrift betreffende teruggave van schoolgeld. Oostburg. Het Oostburgsche Meisjeskoor onder leiding van den heer Cor. Schijve, gaf een uitvoering in het Beursgebouw alhier met medewerking van de heeren A. Loman (viool), Mid delburg en E. Van Ruytenberg (piano), Oostburg. Het pro gramma voor het vocale ge deelte bestond uit eene fraaie collectie liederen voor koor met soli. Deze werden zonder uit zondering door het koortje mooi gezongen. De gelijkheid der at taques, de zuiverheid, de tekst behandeling en de nuanceering vielen te roemen. Wel hadden enkele nummers zooals ,De schoonste feestdag" van Cath. van Rennes wat meer brio en klank kunnen hebben in sommige gedeelten. Een chancon de Mai van E. Lassen met Fransche tekst werd gebisseerd. Bijzonder mooi wer den gezongen de laatste num mers Speldewerksterslied van Hullebroeck en De standvastige tinnen Soldaat van H. van Tus- schenbroek. Een woord van waardeering voor de dames so listen is hier op zijn plaats. Op verdienstelijke wijze speel de de heer Schijve Hochzeitstag auf Troldhangen voor piano van E. Grieg. De heer Loman had op het programma gebracht Sonate G mol van Hitndel, een diietal nummers van A. d' Ambrosio en Legende van Wieniawski. Even als bij het koor schenen ook hier de laatste nummers het best ge slaagd. Op verzoek herhaalde de heer Loman Rêverie van d' Ambrosio. Dit nummer en de genoemde legende legden eene schitterende getuigenis af van het kuunen van den violist, die door den heer Ruytenberg allerfijnst op den vleugel werd geaccompag neerd. De beide artisten hebben het dankbare publiek oogen- bükken van hoog kunstgenot geschonken. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende -de maand April in de rijks-postspaarbank ingelegd f 13427.13; en terugbetaald t 19600.25 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10535. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 1 Mei. De volgende zaak werd behandeld J. A., 24 jaar, leurder te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 23 Februari 1925 te Oost burg met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening heeft weggenomen een geldsbedrag van f24.76, toebehoorende aan S. C. de F. en A. H. Eisch 3 maanden gev. straf, met aftrek der preventieve hech tenis. Ingezonden Mededeeling. geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende werkhanden. Deze worden echter weer spoe dig gaaf en zacht door Purol. Hoogwatergetij Breikem. DAGEN. vm. nam Woensdag 6 Mei 12.02 12.26 Donderdag 12.17 12.41 Vrijdag 8 12.52 1.16 Volle Maan Vrijdag den 8 Mei nm. 2,02 Licht op «oop RUwielon enz. Woensdag 6 Mei nm. 8.01 Donderdag 7 8.03 Vrijdag 8 8.05 SPORT. Retranchement. Bij de op Zondag 1.1. gehouden prijs- vlucht door de Duivenvereeni- giog ,De Sperwer" alhier vanaf Arras, behaalde le prijs Iz. de Gardeijn, 2 en 4e J. Bijl, 3e Iz. Buijze, 5e P. Risseeuw. VOETBALLEN. Nederland-België (50.) Een schitterende overwinning hebben de Hollanders Zondag in het Stadion te Amsterdam behaald op de Belgen. De uitslag was dat Nederland won met 50. HollandBelgië te Breskens. Zondag speelde te Breskens H. O. V. Breskens tegen Mal- deghem. De uitslag was, dat Breskens won met 31. Wiaoolkoepaon. Dollars f2.48-f2.49, Ponden f 12.05-f 12.06, Marken f0.62 f0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.60-f 12.70, Fransche francs f 13.02-f 13,12, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. Ingezonden. Men verzoekt ons opname van het volgende The London Caramel- Works, Breda. Langs lijnen van geleidelijk heid heeft zich in het Zuiden van ons land een Industrie ontwikkeld, die in weinige jaren een zeer goeden naam heeft gekregen. Deze ontwikkeling is merk waardig in dubbel opzicht. In de eerste plaats is de toenemende bloei op zich zelf verrassend in een periode van algemeene ma laise, in de tweede plaats is ge leidelijke ontwikkeling een be grip dat in het moderne zaken leven nauwelijks meerbekendis. De moderne zaken kennen de laatste jaren slechts schokken, hetzij naar boven, hetzij naar beneden. Het is nu circa vijf jaar ge leden dat de Handelsvennoot schap London-Caramel-Works te Breda werd opgericht. Deze zaak werd dus geboren op een tijdstip dat de grootste malaise in het zakenleven reeds bestond. Dit had het nadeel dat deze firma financieel nooit geprofi teerd heeft van de gunstige oorlogs- en na-oorlogsjaren, doch had echter het veel grootere moreele voordeel, dat men de producten van de LO. CA. WO. nooit had gekend, vervaardigd uitsurrogaten, maardat menvanaf den eersten dag kon beschikken over de benoodigde grondstoffen in de gewenschte prima quali- teiten. Op dit standpunt stond deze firma vijf jaar geleden, op dit standpunt staat men daar nu nog. En ziehier de kiem van het succes. Bescheiden begonnen, met een paar man personeel en alles met handkracht, zou men als buiten staander gewanhoopt hebben aan het succes, daar men zich met zoo beperkte middelen moest meten met de machines van het groot bedrijf! We zijn nu bijna vijf jaar later. Circa 80 personen, man nen en vrouwen, vinden in deze industrie hun bestaan, zes ver tegenwoordigers doorkruisen het land, van Noord tot Zuid, van Zuid naar West, om de produc ten in consumptie te brengen. En ze gaan, ze gaan zóó, dat deze firma ondanks haar enorme productie-capaciteit niet expor teert. Zij heeft de handen meer dan vol om het eigen land te voorzien. De geheele inrichting is thans hoogst modern, zoowel wat ge bouwen als machines betreft en wordt geheel electrisch gedre ven. Op het oogenblik dat wij de fabriek bezochten was men op een der afdeelingen bezig met de productie van de Groene Kruis-bonbons een hoestbonbon met zeer bijzondere eigen schappen. Ze gaat zoowel in gedecoreerde blik als kistverpak- king en wordt bereid volgens de origineele recepten van Dr. Alph. Louquette, en zijn wettig gede poneerd onder den naam „Locar- bits". Behalve deze bonbons legt de firma zich toe op de vervaar diging van Caramels, Toffees, Haagsche Hopjes, Dragée-werk enz. Sedert eenige weken is ook de fabricage van pepermunt ter hand genomen. De inrichting van het bedrijf is zeer practisch en overzichte lijk, Wat ons vooral trof was de groote reinheid, de goede hygiënische toestanden en de groote orde welke er heerschte. Vooraan rechts vinden we bij een het fabriekskantoor, waar naast het gezellig en smaakvol ingericht privé-kantoor, daar achter de expeditie om van daaruit de groote fabriekszalen te bereiken. Een kijkje in deze zalen geeft een beeld van het bedrijf. Op lange tafels zagen wij het per soneel bezig met de bereiding van de kooksels, welke ieder minstens 125 K.G. wegen. Langs de zijden staan de machines opgesteld, waaronder de nieuwste Engelsche snijma chine werkend met vier snijpla- ten, waardoor de cubes gesneden

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2