M GALEISLAAF. Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Overzicht, Het „allen-nieepraten- systeein", Dr'Oetker's Bakpoeder BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°tn BRESKENS roffio Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 2 Mei 1925 Nummer 3025 Het onverwachte gebeurt veel al in het leven. Maar kwam de verkiezing van maarschalk Hin denburg tot president der repu bliek werkelijk zoo onverwacht Toen Duitschland's nederderlaag en de opvolgende revolutie het oude regiem neerwierpen, toen keizer en kroonprins in balling schap vluchten en generaal Lu- dendorff in vermomming naar Zweden ontkwam, kon de veron derstelling dwaasheid lijken, dat bij een eerstvolgende presidents verkiezing de aanvoerder uit den grooten oorlog en trouwe pala dijn van den verdreven keizer, ondanks zijn populariteit het van een republikeinschen candidaat zou winnen. Maar sinds dien is in Duitschland veel veranderd. De opvolgende Duitsche rijks kanseliers en rijksministeries zijn daarvan de onwederlegbare be wijzen. En het feit zelf, dat te genover Hindenburg een man van het Centrum als candidaat der republikeinen stond, was van Duitschland's veranderde menta liteit een duidelijk teeken. Nieitemin was aanvankelijk de vrijwel algemeene verwachting, Hind-nburg's candidatuur een mislukking zon blijken. De eerste stemming had zoo duidelijk de aanzienlijke meer derheid der republiekeinsche bo ven de monarchistische partijen aangetoond, dat het niet waar schijnlijk leek, dat zelf» Hinden burg'» populariteit de kansen ten gunste der monarchisten kon doen keeren. Maar de partijen die8 rechts candideerden blijken jui t gezien te hebben. Hinden- burg's faam en Hindenburg'» persoonlijkheid hebben hun sug- gustieven invloed op de massa niet gemist. Zij heeft in hem de verzinnebeelding van Duitsch land's verloren grootheid en van zijn nieuwe eenheid gezien en niet gedacht, dat zijn verkiezing de beteekenis had van een ma nifestatie ten gunste van de ge zaghebbers van het oude regiem en van het keizerschap. Andere factoren hebben tot die verkie zing meegewerkt. Het is wel waarschijnlijk, dat tal van repu blikeinen van den linkervleugel, socialisten en wellicht democra ten, heel weinig geestdrift voel den voor Marx' candidatuur en het verschil tusschen Ma x en Hindenburg te gering achten om zich voor den strijd tusschen de twee moeite te geven. De be doeling om door het kiezen van een man van het Centrum tot gemeenschappelijk candidaat der republikeinsche partijen zou zich dan naar links gewroken hebben. Daar komt nog bij, dat vele protestanten, die toch in Duitsch land verre de meerderheid heb ben, aan Hindenburg, die pro testant is de voorkeur gaven. En ten slotte was Ma'x' per soonlijkheid weinig geschikt om geestdrift te wekken, terwijl die van Hindenburg met het aureool van het heldendom uit den groo ten oorlog omgeven was. De uitwerking van Hinden burg'» verkiezing zal zich waar schijnlijk nog meer in de ver houding tot het buitenland als naar binnen toe openbaren. Dr. Streseman, de minister van bui- tenlandsche zaken, moge verkon digen dat de president geen in vloed op Duitschland's buiten- landsche politiek uitoefent, het is onweersprekelijk, dat de ver kiezing van een man als Hin denburg, wiens naam een geestes richting beteekent, op de stem ming en wellicht ook op de houding van het buitenland en de buitenlandsche regeeringen ten opzichte van Duitschland wel degelijk haar invloed zal laten gelden. Bovendien moet die verkiezing de positie van de partij van rechts en van de Duit8ch-nationalen in het bijzon der belangrijk versterken. En het is niet waarschijnlijk, dat deze daarvan geen gebruik zul len maken om hun invloed op de regeering en ook op het bui- tenlaudsch beleid dier regeering niet te vergrooten, wat op den duur aan het beleid een andere richting zou moeten geven. sedert twéé jaar omgaf, sprong Jacques op en riep Zoo, je begint dus te bekennen, schaamtelooze 1 Je wilde je wre ken Ja, antwoordde Lea met kracht. Ik wilde dat, maar jij had mij er toe genoodzaakt. En voor drie kwart heeft het toeval alles zoo gewild. Eindelijk zal ik dan toch alles weten! riep Jacques met koorts achtig ongeduld. Je zult spreken, ellendige, al zou ik het geheim met mijn nagels uit je hart ruk ken 1 O 1 ik zal zonder mede- doogen zijn, zooals jij het was. Reken op geen genade. Je zult alles zeggen of, op mijn eer, ik vermoord je, en dan zul je niet weer levend worden I Schrikwekkend stond hij daar en zijn gelaat drukte een on verbiddelijk besluit uit. Maar Lea scheen kalmer te worden, naarmate hij zich meer opwond. Zij ging langzaam op een stoel zitten, bij hem, en zeide zacht Het is onnoodig, dat je me dreigt, ik ben besloten te spre ken. Reeds al te lang drukt dat geheim op mijn geweten en kwelt mij de wroeging. Je spreekt van wat jij geleden hebt, je zult vernemen wat ik ook gele den heb, en daarna kun je ver- De versterkte positie der Duitsch-nationalen zal ook al licht de binnenlandsche politiek der regeering beï .vloeden. En het is niet onmogelijk, dat dit al spoedig tot een crisis leidt, die in verband met de veran derde houding van het buiten land voor Duitschland gevaarlijk kan worden. De Duitsch-nationalen hebben met de Volkspaitij en enkele kleine partijen niet de meerder heid in den Rijksdag en zijn de zen van den steun van het cen trum afhankelijk. Maar het zou wel kunnen gebeuren dat het cen trum wegens de nederlaag van Ma'x die steun, dien het toch al niet van harte geeft, aan de regeering onttrok. Dat zou nood zakelijk een nieuwe crisis en wellicht nieuwe verkiezingen met weer een nieuwe crisis tenge volge kunnen hebben. Duitschland's verhouding tot het buitenland zou alleen al door de onmogelijkheid om aan de kwestie van het veiligheidsver- drag op te lossen er wellicht grondig door gewijzigd worden. En de moeilijkheid om een der gelijke crisis bij de bestaande partijverhouding op te lossen, zou ook in het land zelf haar uitwerking doen voelen. De Duitschers hebben al herhaalde lijk ondervonden hoeveel moeite het kost een dergelijke crisis te boven te komen. En op't oogen- blik zijn hun buren, de Belgen, van een zoodanige crisis de dupe. De Belgische katholieken wil den blijkbaar alleen met de so cialisten tot het vormen vaneen regeering, meewerken, wanneer zij bij die samerking en van het te vormen ministerie de leiding hadden. Maar daarvoor waren de socialisten allei minst te vin den. En daar ze ook geen zui ver socialistisch ministerie wilden vormen, heeft Van der Velde zijn pogingen moeten opgeven. De katholieken zijn nu aan de beurt maar zien ook weinig kans om de zaak in het reine te brengen en zullen daarom onge twijfeld trachten de liberalen weer tot de samenwerking van gelijken. Jij had nog het recht te weenen, te vloeken, en ik moet schitteren, bekoren, en mijn smart in mij zelf opsluiten. Ik ben niet alleen schuldig geweest, maar ik geloof wel, dat ik alleen heb geboet. Had je dan medeplichtigen, vroeg Jacques. Eén. Soiège Ja. De ellendeling 1 Waarom heeft hij mij ongelukkig gemaakt Omdat hij mij liefhad I Jacques bleef onbewegelijk, zwijgend, beklemd door den angst van dat plechtig oogenblik. Eindelijk ging hij voort Maar jij, Lea, waarom hebt jij je geleend voor zijn schan delijke daad, waarom heb je tot mijn ongeluk meegewerkt Zij zeide op wilden, wanho- pigen toon Omdat ik je liefhad I En daarom heb je me ver oordeeld tot een straf, erger dan de dood Wie was dan de ver moorde vrouw en wat had zij je gedaan Wat jij mij zelf had gedaan. Zij heeft mij onbeschaamd ver raden, zij wilde met jou ver trekken, zij beleedigde mij met haar zegepraal, zij bespotte mijne voor de verkiezingen te bewe gen. Maar hun kans op succes lijkt daarbij voorhands niet groot. En zoo is er alle kans, dat de crisis geruimen tijd slepende blijft, waar geen enkele partij de meerderheid heeft en samen- wei king niet mogelijk schijnt. Op den Balkan weet men met een dergelijke crisis beter raad. Geen enkele partij is zoo angst vallig om het gezag te aanvaar den. En gewoonlijk zijn ze er niet afkeerig van zich van dat gezag met geweld meester te maken. Dat is indertijd in Bul garije ook gebeurd. En de ge volgen daarvan hebben zich in de jongste gruwelijke aanslagen laten gevoelen. Want zoo al de communisten in die gruwelen de leiding hebben gehad de haat en het verzet van een deel der boerenpartij, wier regeering door de tegenwoordige machthebbers omver werd geworpen en de gedachte aan wtaak over de gruwelen toen tegen die partij bedreven komen er tevens in tot uiting. Nu de aanslagen mislukt zijn, ia zooverre ze de regee ring niet uit het zadel hebben gelicht, worden opnieuw de meest bloedige onderdrukkingsmaatre- gelen genomen en dus de kans nog versterkt en nieuwe onrust voorbereid. Het zal dikwijls gebeuren, dat iemands bezwaren tegen een bepaalden toestand zich niet zoo zeer richten tegen het stelsel dan wel tegen de toepassing. Zoo zal het ook wel met velen gaan d e kritiek uitoefenen op ons tegen woordig stelsel van voortbren ging. Nu is het ontegenzeggelijk waar, dat de kapitalistische maatschappij zal staan of vallen met de wijze waarop zij geleid wordt. De geschiedenis laat zien, dat wanbeheer nog altijd falikant is uitgeloopen en op kleiner schaal vertoont zich, dat iemand die jaloezie. Kortom, zij trotseerde mij 1 Jacques sidderde, hij had het begrepen. Hij mompelde met schrik Was het Jeanne Baud? Ja, zij was het. Wie heeft haar dan gedood Zij hief trotsch het voorhoofd op, en met verschrikkelijken blik antwoordde zij Ik! Jij, Lea, ongelukkige 1 En hoezoo Dat zul je vernemen 1 Er ontstond een stilte, alleen afgebroken door de hijgende ademhaling van Lea. Jacques ging, somber en moede, op de canapé zittende vrouw, naar hem heen gebogen, het gelaat ontdaan door een geweldige ontroering, de ellebogen op haar schoot, haar lichaam wiegelend in een onbewuste beweging, sprak met hortende stem Je weet hoezeer ik je bemind heb en met welk een hartstocht. Twee jaar lang ben jij heel mijn leven geweest. Ik was geen veile vrouw, ik vroeg je nooit om geld. En als jij je vermogen hebt verkwist, laat mij dan het recht wedervaren, dat ik je daartoe niet dreef, dat ik er geheel bui ten stond. Jij hebt mij ook lief de geschiktheid mist voor de taak die hij moet vervullen, zich op de lange baan niet kan hand haven. Ook de kapitalistische maatschappij zal dus deze ge volgen ondergaan indien hare leiding niet goed zou zijn. Maar er zijn natuurlijk men- schen die op een zoo algemeene verwachting nog niet gerust zijn en liever zien, dat er dadelijk iets gebeurt om de mogelijkheid van verkeerde toepassingen in onze maatschappij uit te sluiten. Hetgeen daarvoor wordt aan bevolen is de zoogenaamde ,me- de-zeggenschap". Laat niet één Ingezonden Mededeeling. naar Oetker s*Recept, gebakken met Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ot marg. f 0.^0 2 eetlepels striker (50 gram) 0;02,/t 6 eieren0.36- 500 gram tarwebloem - 0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/, 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker0.05 '/a liter melk- 0.08 1 citroen0-05 een weinig rum0.15 f 1-25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is. worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegd, vervolgens mengt men de geraspte citroenschil. Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er xich blaasjes vormen. Bak nu in een hectgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E- Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden gehad, en jij hebt mij de liefde onthuld. Voor jou had ik slechts onver schilligen gekendmijn man, saletjonkers uit mijn land, die geen macht hadden over mijn zinnen. Ik hechtte me aan jou met een vuur, gelijk aan het geluk, dat jij me schonkt. Je bracht je vrienden bij mij, je scheen trotsch op mijn schoon heid en op de bewondering, die ik inboezemde. Je was niet ja- loersch en je had wel gelijk. Waarom zou je het geweest zijn, je wist dat ik uitsluitend voor jou was, en dat geen ander man voor mij kon bestaan. Alle deelgenooten van je loszinnig leven maakten mij het hof, allen, kan ik je geggen, behalve Tra- gomer, die mij wantrouwde. Jij wist het van allen, behalve van één. Want heb had ik beoor deeld van af den eersten dag dat hij mij sprak, en ik was bang voor hem, Sorège vroeg Jacques. Sorège, herhaalde Lea. Hij was geen onbeteekenend vivieur zooals de anderen. Hij deed zich gelden door het orgineele van zijn houding en dé ironie vaD zijn woord. (Wordt vervolgd.) Terwijl hij krankzinnig was van smart en verontwaardiging, vluchtte het voorgewende slacht offer, gezond en wel, lachte de bedrogen justitie uit, spotte met de gemartelde onschuld en ver heugde zich met haar mede plichtige, dat de zaak tot zoo'n gelukkige ontknooping was ge bracht. En ik werd inVlientijd het meest beklagenswaardige van alle schepselen ik kwam in het bagno op Noumea, onder 't schuim der menschheid. En waarom Omdat ik het on geluk had gehad een onmen- schelijk vrouwspersoon lief te hebben, die met mijn lijden speelde en juichte over mijn val! Lea hief den arm op en voor de eerste maal Jacques aanziend met haar oogen, nog wild van ontzetting, sprak zij Neen, niet omdat je het geluk had haar liet te hebben, maar omdat je zoo onwaardig was haar te verraden I Bij deze woorden, eerste licht straal in de duisternis, die hem

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1