Hindenburg, President yan Duitschland. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland Ingezonden Mededeeling, Minder fraaie Handen door Arbeid of Weersinvloeden worden weer gaaf, zacht en blank door PUROL. Wat niet verwacht werd, is Zondag gebeurd. Hindenburg, de grijze Veldmaarschalk, reeds 77 jaar oud, zal het zware ambt van President moeten aanvaar den. Dertig millioen kiezers hebben hun stem uitgebracht, welke al dus verdeeld worden: Hindenburg, 14.639.399,.Marx 13.752.640, Thalmann 1.931,591. Met eenmeerderhèidvan886.759 stemmen is Hindenburg dus ge kozen. Duitschland heeft dus weer een staatshoofd en de waar nemend e Rijkspresident, dr. Si mons, kan gevoegelijk zijn taak overgeven. Omdat Hindenburg niet zoo jong meer is, zal waar schijnlijk onder zijn bewinds periode worden voorzien in het gemis aan een vice president, die, zoodra de eigenlijke president overlijdt of ongeschikt wordt voor zijn taak, inspringt en de machine op gang houdt. Hindenburg is gekozen dank zij den communisten, want als de bijna 2 millioen communis tische stemmen niet aan Thal mann waren gegaan, zou Marx er zijn geweest. De communisten hebben dus hun grootste tegen standers, den sociaal democraten 'n loer gedraaid, waarbij rechtsch- en monarchistisch Duitschland boffen. De verkiezingsdag is nog al rumoerig geweest. De hartstochten speelden den al te vurigen aanhangers van links en rechts leelijke parten botsingen zijn niet uitgebleven. Met knuppels, steenen, peper, ploertendooiers heeft men elkan der zijn sympathie betuigd. Berlijn schijnt zelfs angstige oogenblikken te hebben door gemaakt. Ook uit Dresden, Kas sei, Dortmund, Hamburg, Dur- bach en Halle worden ernstige relletjes gemeld, waarbij zelfs vuurwapenen de politieke over tuiging weergaven van jongelui, die, hoewel onmondig, toch meenden niet te moeten achter blijven nu het er op aankwam, om rechts tegen links aan de stembus te laten .vechten". Er zijn slachtoffers gevallen. Helaas is men die reeds weer vergeten tegen den dag, dat Lübe, de socialistische president van den Rijksdag, den nieuwen Rijks president den eed op de repu- blikeinsche grondwet moet af nemen, DE NIEUWE TARIEFWET. Naar wij vernemen zal de nieuwe Tariefwet 1 Juli as. in werking treden. DE JAPANSCHE GASTEN. Zaterdagavond te 9.13 zijn aan het Centraalstation te Am sterdam met den Parijschen trein aangekomen de Japansche prins Yasuhiko Asaki, zuster van den Mikado. De prins en de prinses, die reizen als graaf en gravin Asiki, stellen er prijs op, dat het in cognito streng blijft bewaard. In verband daarmee was dan ook vaneenigerlei officieele ontvangst geen sprake. De gasten, die hun intrek namen in het Amstelhotel, hebben te Amsterdam nog enkele be zoeken afgelegd. Hedenmorgen is het Japansche vorstelijke echtpaar vertrokken met den trein van 11.10, welke te 12.42 op het Loo aankomt, teneinde deel te nemen aan het noenmaal in intiemen kring, dat de Koningin den prins en de prinses aanbood. De reis naar het Loo werd gedaan in een der rijtuigen van den trein van de Koningin, door H. M. ter beschikking van haar tafelgasten gesteld. Maandagavond te 6.21 zijnde Japansche prins en zijn gemalin per Staatsspoor van het Loo te 's Gravenhage aangekomen en hebben intrek genomen in het Hotel des Indes, waar, na hunne aankomst, de Japansche zaak- gelastige, de heer Tomohiko Minagaeda, hun een diner aan bood. Hedenmiddag zullen graaf en gravin Asaki per Hollandsche Spoor zich naar Antwerpen be geven. Vóór hun vertrek zullen zij nog door de Koningin-Moe der ontvangen worden. Oostburg. Vrijdag werden in de Ambachtsschool alhier bevordeid: Naar de 2e klasse Timmeren: J. Tellier, Jan P. Jacobs, P. J. Israël, I. P. Catsman, F. A. Cop- pens, M. A. Visser, P. J. de Voogt, J. Ie Bleu, H. Groosman. Naar de 2e klasse smeden C. B. de Ridder, M. van Dale, J. C. den Hollander, J. Pleijte, J. Marteijn, J. Casteleijn, J. Musson, D. de Hondt, J. Luteijn, M. Evers- dijk, A. Quist, A. Luteijn, A. Buijsse, J. J. Schippers, P. Ver- schage, P. Datthijn. Naar de 2e klasse Schilders; M. Verschelling, J. J. Pieters, J. A. Leenhouts. Afgewezen werden 3 leerlin gen. Naar de 3e klasse Timmeren: J. W. Hennekeij, I. Kense, M. Temmerman, J van de Plas- sche, J. la Gasse, J. van Looke. Naar de 3e klasse Smeden J. van Noppen, A. Verhage, C. A. Buijze, J. J. van de Vijver, P. C. van de Walle, M. A Leen houts, A. Jansen, J. v. Meenen, A. P. Provoost, M. v. Meenen, A. I. Commelin, J. P. Boidin, N. C. Valk. D. Kolijn, A. Bre vet, A. I. Luteijn. Naar de 3e klasse Schilders W. Brakman, P. Risseeuw, M' Goedhals. Afgewezen 3 leerlingen. Aan de volgende leerlingen van de 3e klasse werd het di ploma uitgereikt Timmeren F. van de Plassche, H. Oosterling. P. Jacobs, M. Fijnaut, P. Cuele- naere. Smeden D. Musson, F. Ver- planke, L. Vermeulen, M. Bruijn- ooge, j. de Bruijne, L. Klaas- sen. Eén leerling werd niet gedi plomeerd. Nieuw toegelaten leerlingen voor timmeren 9. Voor smeden 15 en voor schil ders 5. Hoogwatergetij Bretkent. DAGEN. vm. nam Woensdag 29 Apr. 4.55 5.19 Donderdag 30 n 5.40 6.04 Vrijdag 1 Mei 6.45 7-09 Eerste Kwartier, Vrijdag 1 Mei vm. 3,39 Lioht op voor Rijwielen enz. Woensdag 29 Apr. nm. 7-39 Donderdag30 7-41 Vrijdag 1 Mei 7-43 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 April. Tarwe f 11.00—f17.00 Rogge f 12.00—f 13.50 Gerst f 13.50—f 15.00 Haver f 11.00-f f 12 50. Bruine boonen f 10.00-f 18.00 Ewten (Schokker f 16. f22.00 Maanzaad f30.00 f36.00. Kroonerwten f 12.00-f 16.00 Duiveboónen fl2.50f 12.75 Alles per 100 K.G- Politierechtep te Middelbupg. Zitting van 24 April. De volgende zaak werd behandeld C. S. 3. P., 20 j., dienstbode te Cadzand, werd beklaagd dat zij op 10 Februari 1925 te Cad zand heeft weggenomen een bankbiljet van f 10, toebehoo- rende aan J. v. L. Eisch f25 of 25 d. h., uitspraak f25 of 25 d. h. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik even van Uw gast vrijheid gebruik maken, om mijn mede-ingezetenen op te wekken zich toch vooral niet onbetuigd te laten bij den verkoop van de Emmabloempjes, die binnen en kele dagen weer zal plaatsheb ben als gewoonlijk door nog schoolgaande meisjes (wat over al elders gebeurt n.l. rondgang door meer geschoolde krachten, schijnt te S. niet te kunnen). Zooals men weten kan, wordt de opbrengst van 't bloempje alleen en uitsluitend benut tot bestrijding der T. B. C. Wat gecollecteerd wordt, blijft binnen de palen van de gemeente, wordt dus hier weer productief ge maakt cm lijders en lijdsters zoo veel mogelijk van onschat- baren dienst te zijn. En dat hier in onze gemeente wat gevergd wordt van de T. B. C. bestrij ding, blijkt ten volle uit de jaar- rekening 1924 van de T. B. C. afdeeling, die een totaal uitgaven geeft van f854.50. Daaronder komt o.m. een post voor ten behoeve van de uitzending van kinderen, die enkele maanden te Oostkapelle hebben vertoefd, om genezing te vinden. Onze afdeeling zit niet stil en is er steeds op uit te verhinde ren, dat menschenlevens een verraderlijke prooi der gevreesde T. B. C. ziekte worden. Maar daarvoor moet worden geofferd op het altaar der menschlievenu- heid. De Groene Kruis afd. staat finantiee) los naast de T. B. C. bestrijding, zoodat de baten uit andere middellen moeten worden gezocht. Een dier mid delen is de jaarlijksche verkoop van het bloempje. Eens per jaar wordt men in de gelegenheid gesteld, zijn gaven te offeren voor een grootsch en verheven werk. Laten dus de jeugdige verkoopsters nergens slib vangen. Koopt niet een bloempje om het bloempje, scheept de meisjes niet af met een dubbeltje, om dat het kinderen zijn, maar geeft, wat ge missen kunt tot heil en verlichting van de lijdende menachheid in Uwe gemeente, misschien tot geluk en zegen van U of een Uwer kinderen, zoo die vroeg of laat zelf slachtof fer moeten worden. Veel geld zal ook dit jaar weer noodig zijn en laat daarom dit woord van opwekking geen ijdele klank zijn, maar omgezet worden in klinkende bewijzen van barmhartigheid. De Secretaris van de T. B. C. Afd., T. H. ODINK. Schoondijke, April 1925. WiM«lko«p*en. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.U2-f 12.05, Marken f0.62 f0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.57-f 12.67, Fransche francs f 12.95-f 13,05, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. Ingezonden Mededeeling. ledepeen is Opgetogen over de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale werking van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. bij Apoth. en Drog. DE STAKING IN DE VENEN. De Vervenersbonden in't veen- district Bargeroosterveen heb ben de arbitrage verworpen. De arbeidersorganisaties heb ben besloten heden Dinsdag, de staking te proclameeren. Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht iemand uit Em mer Èrfscheidenveen en drie personen uit Emmer Compas- quum, allen veenarbeiders, ver dacht van het stichten van brand in turfhoopen tijdens de werk staking. EEN GEHEIMZINNIGE AUTOPASSAGIER. In de laatste dagen duiken telkens berichten op omtrent een geheimzinnigen autopassagier, die dan hier, dan daar in't land verschijnt en weer spoorloos ver dwijnt. Het Hbl. deelt omtrent dezen onbekenden persoon het volgende mede 't Is een 26 jarige man, van beroep los werkman, woonachtig te Bussum. Hij maakt een be schaafden indruk en beschikt over een kolossale fantasie. Vroe ger heeft hij reeds meer vreemde streken uitgehaald. Onder voor geven, dat hij ingenieur van het Stoomwezen was, is hij het vo rige jaar eens met een losse lo comotief van Amsterdam naar Uitgeest gereden, hij heeft fa brieken geïnspecteerd en stil doen staan e.i altijd ging men op zijn praatjes in. In het vorige jaar is hij ontoerekenbaar ver klaard en opgesloten in het Krankzinnigengesticht te Heel. Daaruit is hij de vorige week ontsnapt. Hij huurde in Venlo een auto en liet zich naar Am sterdam rijden. Bij het naderen der bestemming bleek het den chauffeur, dat zijn passagier ver dwenen was. Daarna dook hij in Laren op. Hij bestelde een luxe auto, die hem zou moeten afhalen bij de R.-K. pastorie, waar hij zeide te logeeren. Hier vroeg hij den pastoor te spreken, vertelde, dat zijn Spijker-auto in panne onder Eemnes stond en onderwijl reed de auto voor, die meneer besteld had en alles leek zoo geloof waardig mogelijk. De chauff-ur moest hem naar Den Haag rij den, In Muiden liet hij stoppen om sigaren te halen. Dit lukte niet, want hij zei de chauffeur, dat de sigarenwinkelier niet van f 300 terug had, waarop de auto bestuurder hem wat klein geld verstrekte om de begeerde roo- kertjes te kunnen krijgen. Als belooning mocht hij eens op steken 1 In Den Haag en Scheveningen werden weer eenige pastories bezocht en werd een juffertje opgedaan alvorens men een hotel ging opzoeken, waar drie kamers werden batrokken. Den volgenden dag om half tien moest de auto worden voor gereden. Op dat moment moest meneer even naar den kapper maar hij kwam niet terug, drie slachtoffers achterlatend. De chauffeur had een schadepost van f117. Vervolgens heeft de jongeman, K. genaamd, nog autotochtjes gedaan met Hilveisum als be ginpunt naar Amersfoort, waar hij de gasfabriek als ingenieur bezichtigd heeftuit Amsterdam, vanwaar hij een tocht door Noord Holland heeft gedaan om paarden te koopen. In Oterleek tusschen Hoorn en Alkmaar kocht hij een paard, dat zijn broer den volgenden dag zou komen halen. In Amsterdam te ruggekeerd liet hij zich verder rijden naar Bussum tot de ouder lijke woning. Hij ging naar bin nen om geld te halen, maar ver dween weer door de achterdeur. K. zal zijn praktijken wel trachten voort te zetten en wordt ongehinderd gelaten, daar het gesticht in Heel hem niet terug wil hebben, omdat niet de noo- dige maatregelen tegen ontsnap- ping genomen kunnen worden. Dank zij de handigheid van een automobielverhuurder, is de geheimzinnige autorijder te Alk maar gearresteerd. DOODELIJK MIJNONGEVAL De 23-jarige ongehuwde mijn- aibeider J. F. Hemels uit Brun- sum werd op 15 dezer in de ondergrondsche werken der Staatsmijn .Hendrik" door een steen zoodanig in de buikstreek getroffen, dat zijn onmiddellijke opneming in het hospitaal werd noodig geacht. Zaterdag is hij aan de gevolgen overleden. OPLICHTER GEARRES TEERD. De politie te Arnhem heeft gearresteerd J. P. S., directeur van de drukkerij Laboremus te Arnhem. Deze werd geruimen tijd door de politie in het oog gehouden, omdat het bekend was, dat hij er zijn werk van maakte, verschillende personen op te lichten door hen te ani- meeren deel te nemen in zijn zaak, die in werkelijkheid niet zijn eigendom was. Hij plaatste daartoe advertenties in verschil lende bladen, waarin hij 0. m. meded-elde een boekhoud^rcom- pagnon te zoeken, die f 4000 kon fourneeren. Ten slotte gelukte het hem relaties aan te knoop n met een jongeman uit den Bosch, die, na zich op grond van de overge legde bescheiden overtuigd te hebben, dat de indertijd te Am sterdam bestaan hebbende zaak werkelijk eigendom van den ver dachte was, het bedrag van f 4000 lourneerde. Al rpoedig bleek echter, dat het overgelegde koopcontract valsch was. Hij had de bedoelde zaak op afbetaling gekocht en een gedeelte van het gestorte geld van f 4030 gebruikte hij om alsnog zijn verplichtingen in dezen na te komen. Toen de compagnon ontdekte, dat ook andere bescheiden valsch waren, volgde een aanklacht bij de po litie, die den verdachte arres teerde. Reeds vroeger is hij wegens dergelijke praktijken in Amster dam en Rotterdam vervolgd en deswege tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Eenige maanden geleden is een aanklacht tegen hem inge diend, eveneens voor het plaat sen van advertenties. Toen is wel proces-verbaal tegen hem opgemaakt, maar er heeft geen vervolging plaats gehad. De verdachte heeft ook ge- ruimen tijd in Indië vertoefd hij deed daar bankzaken, waar aan ook een luchtje zat. Na in Nede land te zijn teruggekeerd, z tte hij een loterij op touw, die ook door ingrijpen van de politie is beëindigd. DE POLITIEKE TOESTAND IN BULGARIJE. De .Times" van Maandag schrijft, dat de uitwerking van de jongste gebeurtenissen in Bul garije zich geleidelijk minder doet gevoelen en dat de onbe haaglijkheid en wrok, teweegge bracht door de verklaringen, doorBuIgaarsche politici afgelegd weder verdwijnen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Zuid Slavië vastbesloten is den vrede op den Balkan te handhaven, daar het wel bemerkt, dat een of ander conflict steeds Moskou in de kaart zou spelen, dat zijn activiteit in hoofdzaak tot den Balkan heeft uitgestrekt. Algemeen is men van meening, dat de betrokken Oostenrijksche autoriteiten onmiddellijk ener gieke maatregelen dienen te ne men om alle gevaarlijke elemen ten uit het land te zetten, welke Weenen maken tot een broeinest van alle bolsjewistische intriges in den Balkan, die een ernstige bedreiging zijn voor den wereld vrede. Ten einde iedere aanleiding tot geschillen te vermijden, heeft de Zuid-Slavische regeering be sloten de Bulgaarsche cummu- nistische en Agrarische emigre's verder het binnenland in te bren gen, en een nauwlettende con trole uit te oefenen op de Zuid- Slavische onderdanen, die van Communistische gevoelens wor den verwacht. MOORDENAAR. In de buurt van Luebben in het Spreewald is een jong meis je, dat zich per fiets naar een nabijgelegen gemeente begaf, op den straatweg aangevallen door een jongeling, die haar met een mes licht verwondde en er ver volgens met haar fiets van door ging. Het meisje haastte zich naar huis, vertelde wat haar overkomen was en onmiddellijk besloten haar 20-jarige broeder en haar 30-jarige neef den dief eveneens per fiets te achtervol gen. 's Avonds zijn hun lijken op den straatweg gevonden. Zij hadden den dief inderdaad in gehaald, maar deze was er in geslaagd beiden met messteken te dooden. Uit het onderzoek bleek dat de dader een 17-jarige slagersknecht was, die te Cottbus een betrekking had maar sinds enkele dagen spoorloos was ver dwenen. Daar zijn ouders te Berlijn woonden besloot de po litie hem hier te zoeken. Hij werd inderdaad Zaterdag in hechtenis genomen. De fiets had hij voor 10 mark verkocht.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2