BE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN I)e tering naar de nering, gïe». Nederlandsche Kamer van Koophandel in België. BRESKENSCHE 1 COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r (j s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°20in BRESKENS p,078$,ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 34e Jaargang Woensdag 29 April 1925 Nunftner 3024 Moeder Smit vond, dat ze in lang niet zoo'n beroerde Zater dagavond gehad hadden. En dat alle slagen zoo vlak op el kaar moesten volgen 1 Ja, ja, 't was met recht, een ongeluk komt nooit alleen. Eerst kreeg Rika gedaan in den hoedenzaak, waar ze 't vak leerde en nog wat verdiende ook een paar weken later ging de weif, waar Frans als vast werkman was, fout en had hij met heel veel moeite eindelijk weer een baantje gevonden, dat ruim acht gulden per week min der gaf. En vandaag, alsof die narig heid nog niet groot genoeg was, een brief van de directie der Nederlandsche machinefabriek, waar vader werkte, dat er be zuinigd moest worden, en dat ze daarom alle loonen met 10 pCt. zouden verlagen met in gang van de volgende maand. Dat scheelde dus ook weer vijf gulden in de week. 't Was verschrikkelijk en net nu 't zoo aardig gegaan was, de laatste jaren. Ze zaten eindelijk in een geschikt huisje van een ar beiderswoning - bouwvereeniging, dat wel wat duur was, maar nou hadden de jongens elk een eigen kamertje op zolder. Nou ze wat ouder werden, mocht dat ook wel, vond moeder en toen had vader 't ook goed gevonden. Ze zaten allemaal bij elkaar in de kamervader, moeder, Frans en de vier jaar jongere Kees, die op een kantoor was, en de drie meisjes, waarvan de oudste thuis was, de middelste, Rika, buiten betrekking, en de jongste nog op school. Niemand zij wat, en ook dacht niemand eraan, de gramofoon, die ze hadden gekocht toen vader een jaar geleden opslag kreeg, eens te laten loopen. Ieder besefte, dat 't zoo niet zou kunnen blijven met de vier gulden van Rika er bij, had moeder nou zeventien gulden 66 Denkt gij mij te dwingen riep Sorège uit. dwingen Wat een heftig woord. Neen, maar wij zijn van plap met u ons gesprek voort te zetten in bijzijn van meneer de Vesin, advocaat-generaal aan 't hof van Parijs o, stel u ge rust, met vacantie in Londen en in deze omstandigheid volstrekt geen magistraat, maar eenvoudig toerist, en onzen waarden Marenval, dien gij wel kent. Hoe meer getuigen er zlillen zijn van wat wij reeds gezegd hebben en van wat wij besloten zijn nog te zeggen, hoe beter ons dat zal lijken Neen, Sorège, wij laten ons niet langer door u misleiden. En, wanneer Jacques een onder houd van een uur gehad zal hebben met Lea Perelli, zal hij, wees daar zeker van, in staat zijn u beschaamd te maken en zich te rehabiliteeren. Sorège maakte een zoo drei gende beweging, dat Tragomei zich voor Jacques wierp, üm hem heen waren zij met vieren, per week minder. Nu, dat ging niet, dat begrepen ze allemaal. Nou hadden de oudjes wel een boekje bij de Rijkspost spaarbank, waar een paar hon derd gulden op stond, die ze met veel moeite en zuininigheid hadden opgespaard voor een on bezorgde ouwe dag, maar als je daar mee begint, dan teer je in, en dat begrepen ze wel, als je eenmaal aan 'tinteeren bent, raak je je spaarduitje kwijt en ben je na een paar jaar nog even ver. Nee, ze moesten óf de verdiensten vergrooten of ze inoesten minder geld uitgeven. En allemaal zaten ze te den den. De jongens vonden, dat Rika maar moest gaan dienen als tweede meisje, maar Rika zei, dat ze niet wou dienen, maar dat de jongens dan maar weer samen één kamertje moes ten hebben, zoodat moeder die andere kamer dan aan een com mensaal kon verhuren. Maar hiertegen hadden de jongens weer bezwaren, want Kees moest voor zijn boekhoudles studeeren en dan wou hij alleen zitten. Vader had niet veel gezegd, maar was gaan lezen in zijn vakvereenigingsblad, dat ook vol stond over loonsverlagingen en de vooruitzichten van handel en industrie. Maar plotseling zei hij: Moeder, nou moet je eens luis teren. Ik lees hier een aardig stukje, waarmee ze precies de spijker op de kop slaan. En vader begon voor te lezen ,De groote en de kleine huishouding." „Het is bekend, dat er een ontzettend groot tekort is op de Staatsbegrooting, dat wil zeggen, ze hebben uitgerekend, dat de Nederlandsche Staat in het jaar 1924 veel minder zal ontvangen uit de belastingen, dan hij zal moeten uitgeven voor salarissen, pensioen, scholen, leger, vloot, onderhoud gebouwen, steun aan vereer igingen, en andere dingen. Ook de vorige jaren heeft de staat met tekorten gewerkt, en dan moest hij het geld, dat te weinig ontvangen werd, leenen, en alle hoop om te ontsnappen scheen voor hem verloren. Ellendelingen I riep hij, gij maakt misbruik van uw over macht om mij vast te houden 1 Och, meneer, zei Marenval, als gij wilt, zullen wij miss Maud Harvey roepen en haar verzoe ken u bij zich te houden, totdat miss Hawkins vertrokken zal zijn, en onze vriend Fréneuse haar gevolgd heeft. Daarna zult gij vrij zijn in de salons terug te keeren. Sorège dacht: Als ik in een uur vrij kan zijn, is alles misschien nog te herstellen. Hij zeide Ik heb niets, niets te vreezen. Gij kunt doen wat gij verkiest. Ik was niet van plan vanhier te gaan, maar gij hebt mij geweld aangedaan, beleedigd, enik reken er op, dat gij mij voldoening daarvoor zult geven, indien zij, die nog eergevoel hebben, ook een weinig moed bezitten. Hij keek Fréneuse minachtend aan, toen hij zoo sprak, en scheen Tragomer uit te dagen Pas op, Sorège, riep Jacques uit. Eisch van avond niet te veel, want morgen zal je mis schien zoo weinig eergevoel over blijven, dat men op je uitdaging niet meer ze1 willen antwoorden. Hij wisselde een laatsten blik of wel hij teerde in, van wat hij had opgespaard in de vette" jaren. Mag de Staat elk jaar meer uitgeven dan zijn inkomen bedraagt? Neen 1 Waarom mag de Staat dat niet Omdat de Staat net is als een gewoon mensch Het huishouden van den Staat moet precies zoo gevoerd wor den als een verstandige huis vrouw zou doen. En welke flinke arbeidersvrouw weet niet, wat haar te doen staat, als de uitgaven grooter zijn dan wat vader en de kin deren elke week thuisbrengen? Dan gaan ze eerst met elkaar bepraten, of er niet wat meer verdiend kan worden, en als dan blijkt, dat ze hun inkomen niet kunnen vergrooten, dan eggen ze nu de .tering naar de ne ring". En dan worden alle uitgaven nauwkeurig nagegaan en op elke cent wordt beknibbeld, net zoo lang, totdat ze weer rondkomen". En zoo hoort het ock. Wat moet nu gebeuren in het huishouden van den staat Aller eerst probeeren het inkomen te vergrooten maar het is al ge bleken, dat dit niet kan, want de belastingen zijn voor de meeste mïnschen veel te hoog. Dusde uitgaven omlaag. Daar zijn alle menschen k-t met el kaar eens. Maar de moeilijkheid iswelke uitgaven moeten ver minderd worden De eene zegtde salarissen der ambtenaren. Neen, zeggen de ambtenaren, de uitgaven voor leger en vloot zijn te hoog. Weer anderen zeggen Het onderwijs is te duur er zijn te veel scholen. Ten slotte zijn er ook menschen die beweren we kunnen toch niet bezuinigen, la ten we het geld, dat we tekort komen, maar leenen, dan beta len we dat later wel weer terug. Deze laatsten zijn de gevaar lijksten en de domstenstel je voor, dat een arbeider zeiwe kunnen niet rondkomen, maar nou leen ik eiken week van mijn kameraad net zooveel als ik te kort kom. met zijn vijand en, Vesin groe tend, verliet hij de serre. Om ringd van bewonderaars stond Jenny Hawkins, een lachje op de lippen, midden in den salon. Zij zag van verre, dat Jacques naar haar toe kwam en sidderde, maar zij verroerde zich niet. Hare armen vielen machteloos langs haar lichaam en haar waaier trilde tusschen haar bevende vingers als een gekwetste vlin der. Jacques kwam, met vasten, gebiedenden blik. Hij naderde haar en het gelukte hem haar tusschen miss Harvey en hen te isoleeren. Hij sprak eerst banale woorden van gelukwensching en dan, zeker dat hij alleen door haar gehoord werd: Gij gaat naar huis en wacht daar op mij. Binnen een half uur kom ik. Zij boog het hoofd en ant woordde Ik zal u gehoorzamer. Goed. Hij ging een stap achteruit en overluid zeide zij glimlachend tot miss Harvey: U hebt ons van avond 'een zeldzaam feest bereid, en miss Hawkins heeft goddelijk gezon gen. En evenmin als in een arbei dershuishouding, mag de Staats huishouding haar tekort dekken door middel van leeningen, want niet alleen zakt zij dan nog veel dieper in het moeras, maar ook zal door die leeningen meer pa piergeld noodig zijn en nu lijkt het toch wel heel moni, als er meer geld in omloop is, maar zoo prettig is dat toch niet. Als er veel bananen uit andere landen worden aangevoerd, wor den ze hier goedkoop, en als de boeren veel eieren naar de markt brengen, dalen de prijzen er van. Zoo is het ook met geld. Als er meer geld onder de menschen komt en dit zal gebeuren als de Staat meer uit betaalt, dan zij ontvangt en dit meerdere gaat leenen dan daalt het geld in waarde, wordt dus goedkooper. Zoo is het eerst in Rusland en toen in Duitschland gegaan en er is geen een Duitscher, die er blij om is, dat er thans meer geld onder de Duitschers in om loop is dan vroeger. Daarom moet de Staat zor gen, dat hij evenals in elke an dere huishouding rondkomt, met zijn inkomen, en daarom moet hij bezuinigen. Het groote gezin moet in de leer gaan bij het kleine gezin". ,Heb jullie 't allemaal ge hoord, jongens", vroeg vader; terwijl hij de krant dichtvouwde, „de tering naar de nering. Ik bedank als lid van mijn arbei dersschaakclub". Nou, zei Rika, „dan zal ik Maandag op die advertentie afgaan, waar ze een tweede meisje vragen." ,Zeg Frans, als wij dan eens samen de achterkamer nemen, dan kon moeder 't zijkamertje aan Toon verhuren, die zoekt kamers, dat weet ik" riep Kees. „En ik zal elk dubbeltje voor taan driemaal omdraaien", lachte moeder. En zoo werd het toch nog een prettige Zaterdagavond. =1 Ingezonden Mededeeling. Wie Zenuwachtig is, Onrustig en Overspannen, en zijn gewone kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de Kal- meerende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Het is de Kamer opgevallen, dat verschillende Belgische vak bladen zeer dikwijls aanvragen bevatten van Nederlandsche hui zen, welke vertegenwoordigers zoeken in België ofwel handels- relatien wenschen aan te knoo- pen met Belgische huizen, hetzij voor afname hunner artikelen ofwel voor aankoop van Bel gisch fabrikaat. Uit dit feit maken wij op dat de Nederlandsche kamer van Koophandel in Belgie nog niet voldoende bekend is in Neder land en velen niet weten, dat de Kamer zich beschikbaar stelt voor alle mogelijke inlichtiogen op handels en industriegebied. Wij geven hier een overzicht, hetgeen de Kamer gratis aan bied Verschaffen van adressen voor aan- of verkoop van goederen Zoeken van vertegenwoordi- digers of vertegenwoordigingen Inlichtingen verstrekken om trent douane- en transportwezen Bemiddelend optreden bij han delsgeschillen en tegenover Open bare Lichamen Verbeteren der verkeersgele- genheden tusschen beide landen; Uitgeven van een maande- lijksch tijdschrift; Een voor hen ingericht kaart systeem stelt ons in staat bij eventueele aanvragen de adres sen onzer leden in de eerste plaats te noemen. In het apartement in de Tavi- stockstreet was Jenny Hawkins terug. Zij had haar kamenier weggezonden, zeggende, dat zij zich wel alleen zou ontkleeden en zij wachtte op de komst van den geduchten bezoeker. Een geraas van wielen, in de op dat uur eenzame straat, een snelle stap op de trap, een ongeduldige hand, die tegen het hout van de buitendeur klopte, en de donkere gang doorloopend, ging zij zelf open maken. Jacques trad haastig binnen, stond stil in den verlichten salon, ontdeed zich van hoed en over jas, en toen, tegen den schoor steen aanleunend, zag hij haar strak aan, die het geheim bezat, waarvan zijn redding afhing. Zij, geheel in de war, maar mooi in haar blank toilet en met haar prachtige schouders, die in het licht blonken, wachtte met ge bogen hoofd, tot hij haar zou toespreken. Hij zei op den toon eener vreeselijke ironie De dooden kunnen op aarde terugkeeren, Lea, daar gij toch levend voor mij staat, nadat ik veroordeeld ben wegens op u gepleegden moord. Ge dacht geheel van den ongelukkigen Jacques af te zijn, nietwaar En ge sliept rustig, daar gij wist, dat ik in een graf lag, even gesloten als het uwe. Ik ben er evenwel uitgekomen en ik kom u rekenschap vragen van alles wat ik heb geleden. Zij schudde het hoofd en zei dof: Hebt gij alleen geleden Zijt gij er zeker van, dat gij het recht hebt zoo streng te beschuldigen? Wanneer men lijdt, gaan twee jaar langzaam voorbij en men heeft den tijd om na te denken. Hebt gij uw gedrag geoordeeld tegelijk met dit van anderen OngelukkigeGij herinnert mij aan de treurigste uren van mijn leven, toen ik in de een zaamheid en de stilte van mijn bagno mij uitputte om de oor zaak van mijn ongeluk te zoeken. Kon ik beoordeelen, wat mij niet mogelijk was te begrijpen Ik wist niets van mijn levenslot af. Mijn ongeluk was voor mij een onoplosbaar laadtel. Lea Perelli dood Hoe, waarom Door wiens hand Ik heb mij verloren in een chaos van gis singen. Rechters, advocaatnoch gezworen, niemand heeft kunnen zien, wat materiêel onmogelijk was te vermoedeneen schan delijke strik, waarin een on schuldige gevallen was. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1