ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 'DE SMSLMF. Weltelljkscb Overzicht, I)e Landbouwtentoou- stelliiig te Kruimngen. Dadelijke verlichting van Asthma. BRESKENSCH T VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALL? PL TS - V, ZEEÜWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Ad vertentleprjj s van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°2T B R E S K E N S p,°78$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- ^en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 18 April 1G25 Numme** 3021 Iedereen moet behalve de gevolgen van zijn eigen daden ook nog gewoonlijk die van de daden van een heele boel andere menschen dragen. Dat maakt 't leven zoo onzeker en voor velen zoo onverklaarbaar. Wij be grijpen niet, üat wij enkel de uitkomst zijn van ons eigen ver leden, maar ook dat van onze voorouders en van vele anderen. En wanneer we oorzaken zoeken, dan kijken we maar zelden ver genoeg om ze te ontdekken. Regeeringen en ministers ver- keeren in dit opzicht wel in een bijzonder geval. Zij zijn de rechtstreeksche voortzetting van hun voorgangers, wier erfenis ze zonder voorrecht van boedel beschrijving moeten aanvaarden. En de straf voor hunne fouten en tekortkomingen toont zich gewoonlijk zoo duidelijk tot in het derde en vierde geslacht, dat het onzekere omtrent de oorzaken wel min of meer weg valt. Bij Herriot, den thans ge vallen Franschen minister presi dent is er dan ook nauwelijks twijfel omtrent de oorzaken en de noodzakelijkheid van dien val mogelijk. Sinds de vrede van Versailles bevindt Frankrijk zich in een latente finantiëele crisis. Het is het gevolg van den oorlog, die overal fiuantiëele ontreddering heeft gebracht. Maar de om vang die ze gekregen heeft is toch wel aan het onvoorzichtige finantiëele beleid der opeenvol gende Fransche regeeringen te wijten. De leuze, dat de Duit- schers den oorlog betalen zou, heeft niet enkel in Frankrijk geklonken. Maar Frankrijk heeft er het langst aan vastgehouden. Toen Engeland en de andere bondgenooten al lang begrepen, dat de Duitsche betalings capi- cite t haar natuurlijke grenzen had en dat geen schadevergoè- dingsbepalingen in vredesver dragen deze grenzen van ba- teekenis konden uitzetten, zaten de Franschen nog altijd op de milliarden te wachten, die het verdrag van Versailles hen be loofde en richtten naar die ver wachting hun finantiëel beheer U hebt volkomen gelijk, zei miss Harvey. En in Amerika spant men het rijtuig van Sarah Bernhardt af. Het gesprek werd onderbroken door de binnenkomst der rookers met den heer des huizes. Een heer, onder zijn arm muziek boeken dragend, vertoonde zich aan den ingang van den salon de accompagnateur. Miss Maud geleidde hem naar de piano, die een hoek van den salon innam. Weldra waren een vijftal personen bijeen. Marenval, Vesin en Tragomer hadden zich ter zijde geplaatst, tusschen de deur en de piano. Niets wat in den salon zou voor vallen, kon hun ontgaan. Sorège stond bij de mooie hertogin van Blenheim met een onverstoor bare blijmoedigheid te praten. IntusBchen was een deur geopend en de stem van een bediende had deze drie woorden uitge- en hun huishouden in. Het heeft zich geducht gewroken. Herriot, die na het heengaan van zijn minister Clémentel, geen blad meer voor den mond nam, heeft de Fransche Kamer een lijst van betalingen voor 1925 vooigegouden, waarvoor niet alleen deze heeren maar meer nog hun collega's uit den Senaat blijkbaar zoo geschrok ken zijn, dat ze Herriot den weg van zijn minister hibben opgestuurd. Het zal niet veel helpen. Met of zonde Herriot, betaald moet er worden en voor die betaling moeten op eenige wijze de middelen gevonden worden, die Frankrijk nu nog ontbreken. 19e nieuwe middelen, door Heriiot's nieuwe minister van financiën bedacht, verschillen waarschijnlijk nu niet zoo heel veel van de middelen, waarover Clémentel struikelde een nieuwe bankbiljettendruk van 10 milli ard en een vrijwillige kapitaals- heffing, die 10 procent zou ren ten en waaraan ieder voor 10 procent van zijn kapitaal moest deelnemen, wilde hij niet door den wet gedwongen worden. Het votum van den Senaat, die mrt 150 tegen 132 stemmen Herriot het vertrouwen opzegde, heeft' deze plannen voorloopig ter zijde geschoven. Maar deze of soortgelijke zal elke nieuwe regeering moeten ontwerpen en toepasten, wil ze Frankrijk uit het finar.ciëele moeras helpen. Het i* noodig niet alleen ter wille van Frankrijk's eigen oeco- nomisch leven, maar eveneens ten behoeve van Frankrijk's internationale positie. Frank rijk's schuldeischers, in 't bizon der Amerika, beginnen onge duldig te worden. En Franktijk's weigering om mee te doen aan de beperking van de maratieme bewapéning, waarmede president Ooolidge op een nieuwe conferentie komen wil, is niet juist geschikt om dat ongeduld in te perken. De Amerikaansche regeering zal zeker niet licht tot een be paalden eisch in zake de schuld betaling overgaan. Maar de sym pathie voor Frankrijk, die sinds den oorlog in Amerika al heel wat geluwd is, begint bedenke-- sproken, die onmiddellijk stilte brachten Miss Jenny Hawkins. Op den drempel, groot, slank, fier, een weinig bleek, een lachje op de lippen, verscheen de zan geres. Zij was gekleed in een robe van wit damast, versierd met gouden kant. Een parel snoer alleen omgaf haar hals en een diamanten kam fonkelde in haar kastanjebruin haar. Met een gebiedenden, schier dreigen den blik doorliep zij het audi torium; haar oogen dwaalden over Marenval, Vesin en Tra gomer heen, en bleven vragend op Soiège gevestigd. Deze, altijd door glimlachend, stond op, en vlug den salon doorloopend, bood hij de zangeres zijn arm. Van uit den hoek, waar zij bij eikaar stonden, moesten de drie Franschen onwillekeurig den moed, de koelbloedigheid en de fierheid bewonderen, waar mede deze vrouw haar rol speelde. Ternauwerno d bewezen een snellere rijzing van haar sneeuw- witten boezem en een zenuw achtig knippen harer prachtige lijk te verflauwen. En van die sympathie is Frankrijk's veilig heid in de toekomst in niet ge ringe mate afhankelijk. Het is goed, dat Frankrijk daaraan eens denkt. De candi- datuur var. den Si-jarigen Hin- denberg voor het presidentschap der Duitsche republiek heeft er aan herinnerd, dat, zoo al de meerderheid van het Duitsche volk van revanche niet weten wil, een deel vat. dat volk niet temin altijd nog in de herinne ring van den oorlog leeft en ongetwijfeld den glorietijd van het keizerrijk met zijn militaire kracht terugwenrcht. Het zijn de jonkers en agrariërs en een groot deel ook de groot indu- strieelen en bankiers, die in Hindenburg niet anders zien dan de meest volmaakte en meest markante vertegenwoordiger van het oude regiem. Maar het stellen van zijn can- didatuur beteekent bovendien, dat ze ook bij de m s a van 't volk nog een dergelijke geestes gesteldheid veronderstellen -en daarom meenen, dat de per soonlijkheid van Hindenburg zoo suggesief op die massa zal wer ken, dat daa'mee de monarchis tische partijen aan een over winning geholpen worden. Met Jarres als canfidaat was de slag feitelijk reeds verloren. Hindenburg moet de nederlaag in een overwinning overzetten. Of het hem lukken zal? Onge twijfeld zal zijn persoon nog heel wat stemmen hebben. Maar de groote meerderheid zal toch begrijpen, dat de grijze veld maarschalk voor dit ambt aller minst geschikt is, dat over h m heen anderen de macht zu'len uitoefenen en dat hij als pa: a- depaard voor de monarchisten dient en eindelijk, dat de uit werking, die zijn verkiezing in binnen- en buitenland zou hebben voor de Duitsche republi k en haar verhouding tot de vroegere vijanden niet alleen, maar even zeer tot het overig Europa nood lottig zou zijn. De uitlatingen van de Fransche en de Engel- sche pers laten omtrent dit laat ste trouwens nauwelijks twijfel. En het is dan ook opmerkelijk, dat zelfs de Volkspartij, die op aandringen van de Duitsch-na- oogen den angst, die haar kwelde. Tragom-ïr koos dit oogenbhk om op te staan en de zangeres te gaan begroeten. Zij zag hem naderen en een huivering ging over haar satijnen huid, maar zij keerde zelfs het hoofd niet om. Eerst toen zij zich in het Engelich hoorde aanspreken, maakte zij een beweging van verwondering. O 1 meneer de Tragomer, ge loof ik zeide zij. Zij reikte hem een hand, die hij drukte, knikte hem vriendelijk toe en ging naar de piano, door miss Harv y begeleid. Sorège was bij den schoorsteen gaan zitten en verloor de zangeres niet uit het oog. Er ontstond een diepe stilte. De pianist preludeerde en, als om Tragomer uit te dagen, zong Jenny Hawkins het „Ave Maria" van Otello, dat de jonge man te San Francisco had gehoord, op dien gedenkwaardigen avond. Hare mooie, reine stem scheen gewonnen te fiejjben in veer kracht en volume. Zonder vrees voor onbeschaafd door te gaan, applaudisseerden de gasten van tionalen Hindenburg's candidaat medtstelde, voor die candidatuur allerminst geestdriftig gestemd is en er zich zelfs een zekere tegenstelling tusschen de twee verbonden partijen begint te openbaren, die voor haar samen werking noodlottig moet worden. Maar zonder de hulp der Volkspartij kunnen de nationa- len er niet aan denken den macht in handen te krijgen. En het ophouden van die hulp zou thans onmiddellijk aan het leven van het rijksministerie een eind maken. Het is i-i Duitschland als in de meeste westersche landen, Engeland voor 't oogenblik nog uitgezonderd, geen enkele partij is gewoonlijk sterk genoeg om e,en regeering te vormen. Dat maakt de regeeringen veelal zwak en het vormen er van moeilijk. Thans blijkt dit weer in Bel gië, waar, nu de verkiezingen, die den socialisten zoo'n e'cla- tanten overwinning bezorgden ten koste van de liberalen, geen enkele pa. tij een nieuw ministe rie wil vo.men. De liberalen, die van de vorige regeering deel uitmaakten, voelen zich daartoe nu het aantal hunner afgevaar digden van 38 op 22 slonk, niet m ;r geroepen. Katholieken en auci l ister., die respectievelijk 78 en 79 vertegenwoordigers tellen, zijn ieder voor zich niet sterk genoeg en schijnen zich voor en verbond niet te kunnen vin den. Eii een andere uitweg uit de impasse is niet mogelijk. Wij ontvingen het Programma der op Donderdag 25 Juni te houd n Landbouwtentoonstelling te Kiuiningen. Het programma omvat de ru brieken Hengsten, Merriën, Stie ren, vrouwelijk Rundvee, Scha pen, Geiten, Varkens, Pluimvee, .1 Konijn ri, zoomede Zuivel bereiding, - i. ei bouw, Bijenteelt, enz. Verder is er een afdeeling Landbouwindustrie en Land bouwwerktuigen aanwezig. Haivey geestdriftig. De cow boys zeiven waren aangegrepen door de bekoring der inspiratie en zij dachten er niet meer over naar dan rooksAon te gaan, zoo als zij zich hadden voorgenomen. Opnieuw klonk de piano, en, stralend in haar blank toilet, staande te midden van het audi torium, het betooverend door haar schoonheid zoowel als door haar talent, wierp Jenny Haw kins een langen, trotschen blik op de gasten. Zij zo.g thans de smartelijke klachten van „la Traviata", als de arme vrouw voelt, dat de dood haar met zijn vleugel raakt. Het vaarwel aan het leven, 't geluk, de liefde rol Je van haar lippen, in hart verscheurende en melodieuse klanken. Plots rling, op 't oogen blik, toen Jenny Hawkins de laatste woord.n zong en met aangrijpend gevoel de tonen van de laatste maat liet hooren, ble ven haar oogen strak voor zich staren, haar gelaat verbleekte, 'haar arm hief zich op, maakte een gebaar van schrik, de stem bestierf op haar lippen, en tegen Dinsdag 23 Juni, des avonds half acht heeft de vergadering van het Hoofdbestuur plaats ten Gemeentehuize. Woensdag 24 Juni, desmorgens de Algemeene Vergadering in het hotel ,Het wapen van Zee land", terwijl 's middags een rijtoer zal plaats hebben. Donderdagmorgen om 10 uur wordt de tentoonstelling open gesteld. Ingezonden Mededeeling. Een welbekend Geneesheer zal dit gratis aan alle lijders in Nederland bewijzen. „Ik wensch dat iedere Asthma- lijder in dit land op mijn risico een proef neemt met mijn be handeling" is hetgeen Dr. Schiff- mann aan alle lijders bekend maakt. Hij zegt ook „Ongeacht de hevigheid der aanvallen of de hardnekkigheid van het ge val, zal Asthmador onmiddellijk verlichting geven, gewoonlijk reeds binnen 10 tot 15 seconden, maar zeker in zooveel minuten". Hij weet wat Asthmador voor duizenden Asthmalijders heeft gedaan en om hen, die zijn mid del nog niet geprobeerd hebben, te overtuigen, stelt hij iederen lijder in de gelegenheid een pi oefpakje geheel gratis te be komen, door dit een der eerst volgende drie dagen bij een drogist te vragen. Zulk een werkelijke proef zal het meest overtuigende bewijs geven van Dr. Schiffman's bewering en het is feitelijk de eenige manier om het verklaarbare vooroordeel weg te nemen van duizenden Asthmalijders die tot nu toe te vergeefs verlichting hebben ge zocht. Zij, die ver van een dro gist verwijderd wonen, kunnen een gratis proefpakje per post bekomen door op een briefkaart hun naam en volledig adres op te geven aan Schiffmann's Depot, Singel 95, te Amsterdam. TROOST's AROMA verbeterd de Koffie» de piano geleund, als wilde zij een steun zoeken om niet te vallen, bleef de zangeres onbe wegelijk staan in hare pose van tragische ontzetting. Een man was verschenen bin nen de omlijsting der zijden por tieres van den salon. Zij hai Jacques de Fréneuse herkend. De toehoorders, aangegrepen door dit schouwspel, die aan inspiratie toeschreven wat slechts .een uitwerking was van ontzet ting, braken in stormachtige toe juichingen los. Maar reeds was miss Harvey naar Jenny Hawkins toegegaan en greep hare handen, haar vragend Wat scheelt mevrouw, is u niet wel Niets 1 stamelde de zangeres. Niets 1 En haar verschrikte blik wees het jonge meisje op den vreemdeling, die onbewegelijk stond binnen de omlijsting der zijden portières. Deze glimlachte, thans zeker van zijn macht. Hij keek Jenny Hawkins niet meer aan. Zijne oogen hadden zich gevestigd op een andere som bere figuur. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1