DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREI Wekelijksch Omzicht, Jpl Blanke Handen \(R Blank Gelaat il pwröl PUROL Een Schsspsramp in ds Wielingen* bréïskensche courant VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 11 April 1925 Numme' 3020 Uit hoofde van het Paaschfeest verschijnt a.s. Dinsdagavond geen nummer van ons blad. De Uitgever. Voor wat hoort wat. Wanneer de Duitache socialiaten bereid blijken hun eigen candidaat voor de preaidentsverkieziag, die toch bijna 8 millioen stemmen haalde, te laten schieten voor Marx, den candidaat voor het centrum, die het nog niet tot 4 millioen bracht, dan mogen ze toch niet ver wachten, dat het centrum hun in Pruilen aan een minister pre sident plaata helpt. Dat heeft het centrum zelf ook begrepen. O, het opgeven van dan candi daat, die Èbert'8 plaata zou moe ten innemen, geschiedde niet heelemaal ten pleiziere van het centrum. De social sten hadden hun revolutionaire neigingen ten spijt, in dit geval wel graag de traditie voortgezet en een ande ren sociaal democraat op den vrijgekomen presidentszetel ge zet De candidatuur van Braun en de weigering reeds bij eer ste «temming met de andere re- publikeintche partijen een ge meenschappelijke candidaat te stellen, bewijzen het. Misschien hoopten ze wel, dat de liefde voor de traditie bij het Duitsche volk zoo groot zou zijn, dat dus in zijn meerderheid al onmiddel lijk aan eefl der huonen de voor keur zou geven, maar toch ook de wijze, waarop president Ebert het hooge ambt bekleed had, socialistische geschiktheid er voor had bewezen. In elk geval dur ven ze daarop nu blijkbaar niet meer rekenen. En begrijpende, dat Braun te genover den candidaat der rech terzijde, Dr. Jarres, die toch ook nog meer dan 10 millioen stem men haalde en bij detweede stem ming op de 300.000 van Luden- dorff zou kunnen rekenen, een "iiiiiZiieST 62 U wilt uw vrienden pleizier doen u hebt de schoone Hawkins in den schouwburg gehoord en u zoudt haar willen laten zingen in uw salon. Indien hij tegen werpingen maakt, blijf dan aan dringen, maar geef ons niet bloot. Wees gerust. Ik zal u alleen een uitnoodi- ging vragen voor een jongen Engelschman, een van onze vrienden die, als u het toelaat, 's avonds een kopje thee bij u zal komen drinken. Hij heet Voor iedereen zal hij sir Carl ton heeten. Voor u heet hij Jacques de Fréneuse. God 1 wat hebt u toch voor vroeg miss Maud ongerust. Dat zult u wel zien. U hebt mij aangespoord om alles te wagen om mijn vriend te reddeu, miss Harvey. U moet mij thans heipen het doel bereiken, wat er ook van komen moge. Ik zal u zoo flink mogelijk helpen, meneer de Tragomer, en wanneer zich iemand iets heeft te verwijten, zooveel te erger Doos 90 - 60 - 30 ct. slechte kans zou hebben wan neer hij niet alle republiekein- sche stemmgn op zich vereenigde en dat dit allicht niet het geval zou zijn, omdat een groot deel der centrum kiezers liever niet van een socialistischen president gediend zijn. Ter wille van het succes der republikeinsche par tijen hebben zij zich evenals de democraten, voorde candidatuur van Marx verklaard, waartegen over de rechterzijde, vooral waar de Beiersche Volkspartij Tiaar niet steunen wil, zoo weinig kans maakt, dat ze al getracht heeft Dr. Jarres voor Hinden burg te ruilen in de hoop, dat de naam Hindenburg op het volk nog een soort magische werking zou uitoefenen. Maar de socialisten, al hebben ze niet enkel aan het centrum, maar vooral ook aan de republiek het offer van hun candidaat gebracht, hebben niettemin van het cen trum in Pruilen de betaling ge vraagd. En als prompte zaken lui hebben de heeren van het Centium den wissel al gehono reerd en Braun tot Pruisisch minister-president helpen kiezen. Zoo heeft de gedreven han del niet alleen het Duitsche rijk aan de stellige kans op een nieuwe republikeinschen presi dent, maar ook Pruisen aan een nieuwen minister-president, ge holpen. Dat laatste was noodig. Al weken lang bestond er in Prui sen een soort noodtoestand ten gevolge van het geringe sterke verschil tusschen de republikein sche eener, en de monarchisti sche partijen te zamen met de communistische, anderzijds. Braun was al eens tot minister-presi dent gekozen, maar had daarna tengevolge van den onwil van twee centrumleden een neder laag geleden. Toen was Marx voor hem. Vóór alles moet men trachten eerlijke lieden te ver dedigen. Als Jacques de Fréneuse zal opdagen, zei Christian, kijk dan goed Jenny Hawkins en Sorège aan. Hoezeer zij ook zich zelf meester mogen zijn, zullen zij ons hun geheim overleveren door het wilde hunner oogen en de ble.ekheid van hun gelaat. U hebt Macbeth zien spelen, miss Harvey, en u weet, hoe groot de ontzetting is van den gekroon- den moordenaar, als hij midden onder het feestmaal de schim van zijn slachtoffer ziet oprijzen. Maar wij hebben te doen met lieden, die voor niets beducht zijn. In een ongeveer gelijke omstandigheid was de houding van Jenny Hawkins bewonderen waardig. Misschien tracht zij zich uit de voeten te maken. Laat haar onder geen voorwend sel met Sotège gemeenschap hebben, laat haar den salon niet uitgaan Vanaf het oogenblik, dat Jacques de Fréneuse in het bijzijn zijaer tegenstanders is, moet hij hen bestrijden, zonder hulp, op zijn wijze, en moet hem slechts beletten hem te vermij den. Ik geef u mijn woord, dat het zoo zal gebeuren. tot eerste minister gekozen. Maar met de vorming van een kabinet vlotte het niet erg. En omdat het Centrum andere plan nen met hem had, maakte zij er zich ook niet bijster druk over. Nu i» Braun weer aan de beurt gekomen en schijnt ten gevolge van de vastere houding van het Centrum zijn kans be ter. Toch blijft het voor hem een min of meer riskanten on derneming. Zoodra hij het maar een paar heeren van zijn meerderheid niet naar den zin maakt, kan zijn ministerie topzwaar worden en omvallen. Ook van het Fransche mini sterie lijkt den laatsten tijd het overwicht niet zoo stabiel meer. Het heeft du al een minister over boord gezet, die het door zijn fioantieele plannen wat sterk deed hellen. Maar het is de vraag, of de nieuwe minister, de advocaat De Monzie, niet met soortgelijke plannen zal moeten komen om de deerlijk ia de war geraakte Fransche financien weer wat op orde te brengen. De Franschen hebben zoolang geloofd, dat de Duit- scher den oorlog zou betalen, dat ze nu van hun eigen naïe- veteit de dupe dreigen te wor den. Ciémentel, de thans afge treden minister van financien wilde een soort inflatie, die hij echter niet dien hatelijken naam gaf, door het drukken van nieuw bankpapier, niet ten behoeve van de schatkist, maar van het handelsverkeer. De onthulling deze plannen maakte Herriot, den minister president zoo aan het schrikken, dat hij haastig uit den Senaat aan zijn minister een weinig vriendelijke schrobbering gaf over zijn onvoorzichtigheid, wat deze niet op zich wilde laten Dat is heel goed. En nu, tot morgen. Miss Harvey steeg weer in haar rijtuig, en de beide Fran schen zetten hun wandeling voort, het elegante van de spannen bewonderend, die langs de groe nende grasperken reden. Denzelfden avond vereenigde Julius Harvey eenige gasten om zich heen in de prachtige eetzaal van zijn weelderig ingerichte woning. Het was tien uur en reeds begon de atmosfeer in de zaal dik te worden, toen de Amerikaan tot zijn gasten zeide: Indien gij rooken wilt, laten wij dan hier weggaan, want mijn dochter zal ons spbedig verzoe ken in den salon te komen. Tragomer en ik zullen zelfs terstond daar bij haar gaan, als u het veroorlooft, zei Marenval. Sorège keek op, maar maakte geen aanstalten om zijn land- genooten te volgen. Zoolang Jenny Hawkins niet was gekomen, had hij niets te vreezen. Marenval en Christian gingen een serre door, ge vuld met de mooiste tropische planten, en verfrischt door een marmeren bekken, waarin uit een met klimop omslingerde rots hel der water stroomde, en zij traden den salon binnen. Bij Apotll.cn Drogisten Ingez. Med. zitten, zoodat hij ontslag nam. Zijn opvolger praat nu voor- loopig niet van bankpapier maar wel van nieuwe belastingen in den vorm van heffing van het kapitaal. En dat is voor het evenwicht van Herriot's ministerie ai even gevaarlijk, zoo niet gevaarlijker nog, dan het gepraat over nieuwe bankbiljetten. Toch zullen Ka mer en Senaat van een van beide, en misschien wel van beide moeten hooren, wil het gevaar, dat Frankrijk van den kant van zijn finantieele kwestie bedreigt, althans voorloopig af gewend worden. Het is een grooter gevaar wellicht dan het andere, dat Frankrijk niet met rust laat, en dat nu al jaren de Fuiopeesche kanselarijen bezig houdt en waarover men den laatsen tijd tengevolge van de Duitsche voorstellen om aan een veiligheids pact deel te nemen, zoo ijverig doende is. Het blijkt echter dat niet en kel de kanselarijen zich daar over druk maken. Generaal Speare, een lid van de Engel- sche groep der Interparlemen taire Unie, heelt een nieuw plan ontworpen voor de ontwapening van het Rijnland. De Franschen zijn er nogal mee ingenomen, wat niet zoo heel wonderlijk lijkt, maar de Duitsche groep der Unie wil zich nog eens be denken. Het lijkt echter aller waarschijnlijkst dat het Duitsche volk zich heelemaal niet zal be hoeven te bedenken. Want de volvoering van dit plan betee- kent een feitelijke afscheiding van het Rijnland, dat niet alleen gedemilitariseerd, maar ook on der controle van den Volken bond gezet zou worden. En daarvoor zal dit volk na den strijd, dien het in het Roerge bied streed om het Rijnland te behouden, wel niet te vinden zijn. Het gesprek van de daar ge zetendames liep over de zangeres wier aangekondigd optreden de gasten van Julius Harvey een ongewone aantrekkelijkheid bood. Eenigen hadden haar gehoord in Amerika, anderen hadden haar pas toegejuicht in Covent- Garden, allen kenden haar. Niemand had haar van nabij gezien. En de groote reputatie der artiste, de schitterende schoonheid der vrouw, maakten haar verschijnen in den salon van miss Harvey tot een senaa- tioneele gebeurtenis. De komst van Marenval en Tragomer werd gunstig opge nomen. Die Franschen waren sympathiek in den Amerikaan- •chen kring van Julius. Men wist dat zij veel reisden, rijk en zeer minzaam in omgang waren, en daarom was men geneigd hun het te vergeven, dat zij van geen Angelsaksisch ras waren. Miss Gosner had het over de artisten: Zijn de artisten in onze eeuw niet de koningen der wereld I Er zijn geen gunsten, die men hun niet toestaat, geen hulde, die men hun niet brengt, geen lof, die men hun niet toezwaait. Wanneer zij oud worden, worden zij geëerd en als zij sterven geeft men hun een plechtige be- In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft, des mor gens omstreeks half vier in de Wielingen een scheepsrampplaats gehad. Het Nederlandsch stoom schip ,De Jonge Catharina" is' in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip ,Claer- monroe". De Jonge Catharina" geladen met stukgoederen, komende van Antwerpen met bestemming naar Barcellona, kwam zoodanig met het Engelsche stoomschip in aan raking, dat het binnen enkele minuten zonk. De bemanning van ,de Jonge Catharina" bestond uit 25 per sonen, terwijl ook nog een pas sagier aan boord was. De op varenden hSÜden absoluut geen gelegenheid iets te redden, om dat het schip zoo snel in de diepte verdween. Zij sprongen dus allen te water en werden gedeeltelijk gered door sloepen van het Engelsche stoomschip. Onmiddellijk nadat de nood lottige aanvaring had plaats ge had werd het S.O.S.-sein uitge zonden. Daarop is de te Vlis- singen gestationeerde Duitsche zeesleepboot „Loewer" uitgeva ren naar de Wielingen en kwam daar ongeveer 6 uur aan. Deze sleepboot nam de 16 geredden, alsmede 6 lijken van opgevischte leden der bemanning aan boord. Er worden nog 4 leden der be manning vermist, zoodat deze ramp niet minder dan 10 men- schenlevens heeft geëischt. De geredden werden onder toezicht van een dokter overgebracht naar het St. Joseph ziekenhuis te Vlis- singen teneinde op verhaal te kunnen komen, terwijl de lijken door de politie werden overge bracht naar de lijkenzaal op de Noorderbegraafplaats aldaar. Nader wordt gemeld, dat het aangevaren en gezonken Neder- landsche stoomschip ,De Jonge Catharina goed manoeuvreerde. grafenis. En wat hebben zij de menigte in ruil daarvoorgegeven? Een ironische stem antwoordde: Bijna nietshun genie! Aller blikken wendden zich naar hem, die had gesproken. Het was Pierre de Vesin, die binnentrad. De advocaat-gene raal, glimlachend, naderde miss Maud en kuste haar de hand, hij groette de bevallige groep dames en sprak, tegen den schoorsteen leunend Het tafereel, dat daar werd opgehangen, is heel mooi, maar het heeft een tegenhanger. In de artistieke loopbaan, evenals in elke andere, is geluk. Gij hebt Garrick gehad, die zijn erfgenamen miliioenen heeft na gelaten en te Westminster is begraven. Wij hebben Frederick Lemaitre gehad, die met schul den bezwaard stierf en die rust onder een eenvoudigen steen, betaald door zijn laatste bewon deraars. Benijd niet het lot der kunstenaars. Zij lijden, zelfs in hun triomf. Zij geven ten slotte veel meer dan men teruggeeft, en indien gij in de schaal der gerechtigheid aan den eenen kant het talent van den artist zoudt werpen, en aan den anderen de bravo's en het geld der toe schouwers, zou zeker het talent het zwaarste wegen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1