Plaatsel®. Nisns Binnenland. Buitenland Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws zeer ernstige verliezen, in onze industrieën geleden. Slechts wan neer patroons en arbeiders als vrienden willen samenwerken aan den bloei der ondernemin- fen, kan er op den duur voor eiden een beter tijd aanbreken. Maar daarvoor is het noodig, dat de arbeider met een koel, gezond verstand zelf over zijn aangelegenheden oordeelt en zich niet door valsche leuzen laat verleiden tot denkbeelden, die ten slotte in zijn eigen na deel zijn. Naast het streven naar gelijk making der loonen staat, aan denzelfden foutieven gedachten- gang ontsproten en te beschou wen als een gevolg van het eerste het streven naar gelijk making der productie en de toenemende afkeer van stukwerk. Stukwerk is in het belang van den patroon en van den (ijve- rigen) arbeider. De beste en verstandigste onzer werklieden zijn er ook volstrekt niet zoo afkeerig van. Zij weten dat zij door flink te werken ook een flink stuk geld kunnen verdienen. Maar als zij op uurloon zijn aangewezen, gaan zij redeneeren: waarom zal ik harder werken dan mijn buurman, als 't me toch niets oplevert Zij gaan dus, bewust of onbewust, een beetje luieren, richten hun werk naar 't gemiddelde of liever nog wat minder in en doen daarmede weder ook in de eerste plaats zichzelven nadeel. Want voor eerst moet zoo'n arbeider op den duur toch ook minder respect voor zichzelf gaan gevoelen, het kan niet verheffend zijn, te we ten dat men voor 't uitbetaalde loon minder heeft uitgevoeid dan bij een zuiver en rustig geweten zou behooren. Maar ook stoffe lijk doet de man zichzelve na deel, zij het ook, dat hij dit niet onmiddellijk aan de lijve gevoelt. Wantwanneer kan er slechts sprake zijn van loons- verhooging Wanneer de uit komsten van het bedrijf bevre digend zijn. Hoe beter die uit komsten zijn, des te meer kans op loonsverhooging, onverschillig of deze vrijwillig door den werk gever wordt gegeven, dan wel of zij door de arbeiders wordt afgedwongen. En aan die betere uitkomsten kan juist de arbeider zooveel bijdragen door flink aan pakken en door met opgewekt heid en ijver zijn geheele taak te volbrengen. „Werk naar loon" in den gedachtengang van die arbeiders, welke zichzelven voornemen, niet méér dan een door henzelf vast gestelde hoeveelheid werk per uur te leveren, is daarom een zeer verdei felijke stelregel, waar van de noodlottige gevolgen óók op het hoofd van den werkman neerkomen. Ook wel op 't hoofd van den patroon, maar dat is als beiden getroffen worden een zeer magere troost. Dan is 't toch nog beter, ook den werk gever zijn winst te gunnen en zelf mede in dien voorspoed te deelen I Om tot dergelijke overwegin gen als hierboven neergeschreven zijn, te komen, moet de arbeider echter allereerst weder afleeren zijn patroon als zijn natuurlijken vijand te beschouwen, Kijkt naar de Van Marken's, de Philipsen, de Van Heek's en zoovele an deren, zou men den werklieden toeroepen. Zijn dat uw vijanden Zij, die zóóveel voor hun werk lieden hebben gedaan En op goed geluk, maar met groote kans op slagen, zou men eiken arbeider, die dit stukje leest kunnen vragen,Kunt gij wer kelijk, met de hand op 't hart, verklaren dat uw eigen patroon opzettelijk uw nadeel wenscht is hij waarlijk uw vijand Laat de arbeiders hun vijan den zoeken, waar ze werkelijk zijn 1 Laat hen zelf, met onbe vangen oordeel en met gezond verstand oordeelen over wat zij aan werk presteeren kunnen en moeten, om vooruitgang te bren gen in hun bedrijf en daardoor eigen vooruitzichten te verbe teren. Dan zal de verderfelijke leuze: „Werk naar loon" voor eenigen tijd opgeborgen worden, maar dan zal, na korten tijd bij har telijke samenwerking tu'schen werkgevers en werknemers de leut,Loon naar werk" of die van „Werk naar loon" in den goeden zin nog slechts één be- teekenis hebben. voerbaar zal blijken wegens het egoïsme van den mensch. Nadat spreekster debater be- bntwoord had, werd de goed- aezochte vergadering gesloten. politie" toeriepen, niet aan die vordering heeft voldaan en is weggeloopen. Ëitch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak idem. DE PRESIDENT VAN DUITSCHLAND. Marx heeft de candidatuur der linksche partijendemocraten, sociaal-democraten en centrum aangenomen. Hij zeide bij die gelegenheid o.a. dat men ei naar moest streven dat het be zette gebied eindelijk tot vrijheid komt, gebaseerd op het recht der volksbestemming der staten, wat ook de andere volken heb ben. De rechtsche partijen hebben na langdurige beraadslaging een communiqué uitgegeven, waarin uitsluitend opgewekt wo'dt tot scherpen strijd tegen den repu- blikeinschen candidaat, doch zonder den naam van den eigen lijken candidaat, die waarschijn lijk wel dr. Jarres blijven zal. Het is bijna zeker, dat Luden- dor ff weer candidaat wordt van de richting Hitler. Dr. Simons heeft voor elke candidatuur be dankt. ZOMERTIJD BELG1E. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Frankrijk en België de zomertijd ingevoerd. DE VERKIEZINGEN IN BELGIE. Voorloopige uitslagen. In de stad Gent is de uitslag socialisten 23,204, katholieken 14,273, liberalen 8791, f'ortpartij 983, Daelsisten 645, communisten 131. Van het arrondissement Gent Eecloo verwacht men, dat de katholieken 5 zetels zullen be houden en de liberalen 2. Te St. Nicolaas is de uitslag waarschijnlijk aldus katholieken 2, socialisten 1. De vierde zetel is nog onzeker. Dendermondekatholieken 20,049, socialisten 12,537 (winst 3003), frontpartij 1228. Provincie Antwerpen socia listen 55,000, katholieken 52,000, liberalen 26,000,frontpartij 10,500 communisten 8000. Mechelen socialisten 19750, liberalen 5209, frontpartij 4339. Te Aalst verliezen de liberalen 1200 stemmen, de katholieken hun derden zetel. De frontpartij wint een zetel. In het district Rousselaere- Thiels hebbm de christelijke ar beiders kans een zetel van de Frontpartij te winnen. Te Kort- rijk winnen de socialisten 4000 stemmen. Te Yperen verliezen de katholieken er 2000, de libe ralen 1200. De socialisten win nen 2800 stemmen de frontisten 3000. Provincie Limburgte Hasselt zijn de drie aftredende katholieken herkozen. Te Ton- geren-Moeseyck hebben de li beralen hun zeteli aan de katho lieken verloren (katholieken 27 923 stemmen, liberalen: 6915). In de provincie Brabant blijft de toestand bij het oude. De li beralen hebben er 2000 stemmen gewonnen. De waarschijnlijke uitslag in het district Verviers is3 katholieken en 3 socialis ten. De liberale zetel, door For- thomme, den vroegeren minister van oorlog, bezet, zou verloren zijn. Op de socialisten zijn 22,776 stemmen uitgebrachtop de com munisten 545. Te Aatlen hebben de libera len hun zetel verloren. Er zijn 2 katholieken en een socialist gekozen. In het district Dinant-Philip- peville verliezen de katholieken 3000 stemmenop de liberalen zijn er 7146, op de socialisten 14,386 uitgebracht. Deze laatsten winnen 3000 stemmen. De ka tholieken zouden een zetel aan de liberalen verliezen. In het district Dooi nik-Ath hebben de socialisten een zetel aan de liberalen afgenomen, die 2167 stemmen achteruit zijn ge gaan, WEER EEN SPOORWEGONGELUK, Het vijfde spoorwegongeval binnen enkele dagen heeft Zon dagmorgen plaats gehad met den trein die van Chalons-sur- Marne vertrokken was naar Reims De machinist en de stoker wer den gedood, terwijl 10 passa giers ernstig werden gewond. HET NEDERLANDSCH- BELGISCH VERDRAG. De correspondent te Brussel van de ,N, R. Crt." meldt Er is overeengekomen, dat de tekst van het in Den Haag ge- teekende verdragtusschenNeder- land en België op dit oogenblik nog niet zal worden bekend ge maakt de primeur daarvan wil men laten aan de parlementen. De tekst zal dus niet worden bekend gemaakt, voordat het verdrag gedeponeerd is op de bureaux van de Kamers. Paul Hijmans heeft zijn har- telijken dank uitgesproken voor de hem in Den Haag bereide ontvangst. Breskens, Onze lezers wor den verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van de Stoomtr.- Maatschappij-Breskens Malde- ghem, welke 8 April a s. een aanvang neemt. Een bewijs, dat onze Muziek- vereeniging is geplaatst in de rij der goede Muziekvereenigingen, is wel het bewijs, dat zij is uit- genoodigd dezen zomer te Os- tende een concert te geven. We twijfelen niet, of onze Vereeniging zal ook daar haar verkregen roem hoog houden. De wachtmeester der Kon. Marechaussée P. de Bruijn alhier, is verplaatst naar Sluis. Biepvliet. Zaterdagavond hield in de oude school der Afd. Biervliet van de S. D. A. P. een openbare vergadering, waarin als spreeks'er optrad Mevrouw Bakhuis-Wolters van Zeist met onderwerp: ,De vrouwen in den politieken strijd". De strijd zal hoofdzakelijk gaan, aldus spreekster, tusschen de rechtsche partijen en de S. D. A, P., want de liberalen zullen nog meer wegslinken en weinig gewicht in de schaal leggen. Weer zullen we het telkens hooren stemt op de mannen des geioof8. De politieke christenen misbruiken het geloof om de S. D. A. P. te bestrijden en hun macht te behouden. Verder werd gewezen op den angst der hee- ren bezitters in 1918 te Rotter dam, op het werken der S. D. A. P. voor Staatspensioen, op den 8 urigen werkdag en de steeds meer en meervoorkomende afwijkingen, op het vrouwen kiesrecht. Aan de vrouwen werd toegeroepen uw taak is in huis, maar door de armoede wordt gij er uit gedreven, om de lage verdiensten van den man wat te vermeerderen. De vrouwen die nen zich dan ook op de hoogte te stellen, wat voor haar van belang is. Daarna werd stil gestaan bij moederschapszorg en de groote kindersterfte in N. Brabant, Limburg en Zeeland. Na de pauze besprak spreek ster de bezuinigingsmaatregelen van Minister Colijn, die aan scherpe critiek onderworpen wer den verder de fiets- en tarief- wet alsmede het ontwerp weeldebelasting. Ook het ont wapeningsvoorstel der S. D. A. P., dat maar I7V2 millioen kost, terwijl thans het militairisme 105 millioen eischt, kreeg een beurt. Met een aansporing om bij de a s. verkiezing op de lijst der S. D. A. P. te stemmen, eindigde spreekster haar rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Pruijssen, die er op wees, dat ook de liberalen voor ouder- doms-pensioen zijn aan ouden van dagen, die het noodig heb ben, dat o.a. Jhr. De Muralt er in en buiten de Kamer ijverig voor gestreden heeft. Verder wees hij er op, dat over ont wapening thans zeer verschillend gedacht wordt, ook onder de socialisten in de verschilende landen, getuigen Belgie en Oos tenrijk. Ten slotte gaf hij toe, dat het socialisme veel mooie kanten heeft, maar practisch niet uit School- en Kerknieuws» Biervliet. 1)oor het be danken van de heeren A. Bliek en W. P. Dhondt en de perio dieke aftreding der heeren J. Anthonis-e en Joh. Leenhouts had er verleden Vrijdag stemming plaats voor 4 notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Gekozen werden de heeren J. Anthonisse en J. J. de Vogelaar, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Joh. Leenhouts, Is. de Blaay, D. Broer en F. Rijnberg. Voor de eerste maal werd ook door vi ouwen aan de stemming deelgenomen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag 10 April. Breskens n. 7 u. ds Bremer. Schoondijke n. 7 u ds Scholte. IJzendijke n. 5 u ds Castelein H. Avondmaal. Hoogwatergetij Breskens DAGEN. vm. nam Woensdag 8 Apr. 12.52 1.06 Donderdag 9 1.22 1.46 Vrijdag 10 1.56 2.20 V. Maan Donderdag 9 Apr il vm. 3.52. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 8 Apr. nm. 7-13 Donderdag 9 7-15 Vrijdag 10 7.17 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 6 April. Tarwe f 11.00—f 13.00 Rogge f 12.00—f 13.50 Gerst f 13.00—f 15.00 Haver f 11.00-f 1' 12 00. Bruine boonen f 16.00-f 20.00 Kroonerwten f 12.00-f 13.50 Ewten (Schokker 18.-f 20.00 Maanzaad f34.00 f36.00. Alles per 100 K.G' Wisselkoereen» Dollars f 2.49-f 2.50, Ponden f 11.98-f 12.00, Marken f0.62 f0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.62-f 12.70, Fransche francs f 12.92-f 13,02, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Donderdag 9 April nam. 7>30 u. De Vice-Admiraal. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 3 April. J. C. J., 25 j., werkman te Biervliet, werd beklaagd dat hij op 7 Februari 1925 te Biervliet 30 K.G. aardappelen heeft weg genomen, die toebehoorden aan M. d. P. Eisch 2 maanden gev. straf. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden be handeld 'C. S. S. P., 20 j., dienstbode te Cadzand, werd beklaagd, dat zij op 10 Febr. j.l. te Cadzand f 10, toebehoorende aan J. v. L. heeft weggenomen. Deze zaak werd uitgesteld. I, J. v. G., 20 j., werkman te Retranchement, werd beklaagd, dat hij in Februari j.l. te Re tranchement heeft weggenomen een drietal reisduiven, toebehoo rende aan J. V. Eisch f20 of 20 d. hechtenis. Uitspraak idem. C. Dh., 40 jwerkman te Watervliet, werd beklaagd, dat hij op 23 Febr. j.l. te IJzendijke, toen de rijksveldwachters ver moedden dat hij bezig was met mollen vaogen en hem ,halt SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 26 Maart. Willem Gerard de Graaf, 21 j., jm. en Suzanna Verherbrugge, I8j., jd. Geboorten. 5 Maart. Janna Cornelia, d. van J. Verherbrugge en E. de Blaeij. 6, Elizabeth Maria, d. van C. J. Ritico en M. Oppeneer. 28, Louise Fran- cina, d. van J. D. Kater en F. S. Gerritsen. Overlijden. 16 Maart. Jannis Marinus Dhondt, 22 j., z. van de Wed. P. Dhont Tromp. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 12 Maart. Cornells Izaak Haartsen, 46 j, jm. en Cathalijntje Maria Versprille, 46 j., jd. Geboorten. 8 Maart. JannU Johannes, z. van A. J. Lensenen P. S. van de Broeke. 15, Gerarda Judith Marie, d. van A. Th. Sturm en M. L Doen«. 23, Gus- taaf Eduardu», z. van H. Meervis en C. M. van Landschoot. Overlijden. 11 Maart. Maria Hendrika Hendrikie, 59 j., echtg. van A. Tellier. BRIEDÉ AANGEHOUDEN. De heer De Jong,commissaris van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam, heeft Zaterdag middag omitreeks half vier een telegram ontvangen van de cen trale recherche te Dublin, dat Ph. J. Briedé, directeur van de Brusselsche Bank, die uit de gevangenis te Bonn ontvluchtte en te Londen aan de justitie ontkwam doordat de voor ziin uitlevering geëischte stukken één dag te laat arriveerden, in de hoofdstad van den lerschen Vrij staat is aangehouden. Daar men in hoogste justiti- eele kringen hier te lande van oordeel is, dat de uitleverings- tractaten, tuischen ons land en Groot-Brittanië en Ierland ge sloten, ook van kracht zijn in 't inmiddels tot vrijstaat geworden Ierland, zal waa-schijnlijk niets de uitvoering van Briedé in den weg staan. Scotland Yard te Londen, die de desbetreffende stukken nog onder zich heeft, zal onmiddellijk de noodige stappen daartoe doen. ONNAUWKEURIGE ADMINISTRATIE. Het Gemeentebestuur van Epe heeft een accountantsonderzoek doen instellen naar de admini- st atie van den Gemeente-Ont vanger, daar vermoed werd da: door zeer onnauwkeurige admi nistratie voornamelijk in den distributietijd, een aanzienlijk kastekort moest bestaar. Dit bestond inderdaad en beliep een som van rnim f29.000. De Gemeente Ontvanger zal dit bedrag, met de rente, uit zijn borgstelling aanzuiveren. NOTARIS AANGEHOUDEN. De recherche te Utrecht heeft Zaterdag aangehouden notaris H. A. B. De aangehoudene is overgebracht naar het parket van den Officier van Justitie. Notaris B. wordt verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van verschillende per sonen in zijn kwaliteit van be windvoerder of execetuur. Op last van de justitie is hij in voor loopige bewaring gesteld. Het tekort moet zeer aanzienlijk zijn. Door de Utrechtsche notarissen is nog een poging gedaan om de zaken te regelen, doch alle cre diteuren schijnen daarmede geen genoegen genomen te hebben, zoodat eenige hunner klachtea bij de justitie hebben ingediend. Hoe groot het tekort is, staat thans nog niet vast, althans bij de justitie was daaromtrent geen definitief cijfer bekend. Alge meen vermoedt men, dat het tusschen de 2 a 300.000 zal zijn, waar tegenover niet veel baten zullen staan.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2