DE GALEISLAAF. Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelpsch Omzicht. Bakpoeder Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°2T BRESKENS Postgiro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 4 April 1925 Nummer 3018 De groote oorlog heelt overal op de wereld heel wat op te ruimen gelaten. De geweldda digheid en de haat en de ellende hebben overal ruïaes achterge laten van allerlei aard. Wat on geschonden is blijven staan is veelal een beetje van zijn plaats geraakt. En het valt te moeilij ker het weer in het gewone ge lid te krijgen, omdat velen aan de plaats, waarop ze door het geweld van den oorlog geraakt zijn een zeker recht meenen te ontleenen om op die plaats te blijven of haar alleen voor een betere te verwisselen. Dat laatste is met de Belgen min of meer het geval. Door den omgang met voorname vrien den zijn ze zich een beetje gaan voelen. Ook na den oorlog zijn ze, zij het dan in het gevolg van een machtiger buurman, voor gröote mogendheid blijven spelen. Dat heeft niet alleen ge maakt, dat ze op hun vrienden van vroeger en de buren, die in hun gewone eenvoudige doen waren gebleven, wat zijn gaan neerzien, maar ook dat ze meen den dat hun een gebied en een machtspositie toekwam, die met de tijdelijk gespeelde rol wat meer in overeenstemming was. En niet erg vriendelijk, die meerdere grootheid wilde ze trachten te vestigen ten koste van die goede buren van destijds. We behoeven er toch werke lijk geen doekjes om te winden. De Belgen hebben ons willen begappen op een oogenblik, dat door bemiddeling van hun voor name vrienden de kans daartoe schoon tcheen. En nu ze, tot de ontdekking gekomen zijn, dat dit toch niet ging omdat zelfs die vrienden voor de Belgische grootheid geen nieuwen oorlog over hadden, nu ze de oude vriendschap weer zoo'n beetje trachten te herstellen en met een praatje over het hekje ko men hangen, dan hoeven we ons niet smokkend af tekeeren, maar we behoeven er ons toch fBgaEsïsgYeft. 60. Indien gij niet snoeft op uw ontvoering, zijt gij tegen alle verantwoordelijkheid gedekt. Maar gij moet de bewijzen, de materieële bewijzen geven voor Eréneuse's onschuld. Daar hangt alles van af. Indien gij de be kentenis niet krijgt van den wa ren schuldige, wordt de toestand voor meneer de fréneuse zeer ernstig, en blijft hem niets over dan naar Zuid Afrika te gaan, om zich aan alle vervolging te onttrekken. Hebt gij, sedert uw aankomst in Londen, Sorège ontmoet zei Tragomer. Ik heb gisteren met hem bij Julius Harvey gedineerd. Er is over u gesproken en hij heeft u zeer geprezen. Geduld maar, hij zal het niet altijd doen. Hij heeft nog met mij af te rek.nen. Pierre de Vesin schudde het hoofd. Maar gij zult hem niet zoo gemakkelijk tot rede brengen. Hij speelt zoo'n hoog spel, dat niet over te geneeren wanneer een wat ondeugende glimlach even om onze lippen komt. De Belgen krijgen Limburg niet en Zeeuwsch-Vlaanderen niet, niet eens de rchelde of de Wielingen. Maar een overeenkomst kunnen ze krijgen. Minister van Karne- beek heeft er een gesloten, waar in de Schelde kwestie wordt ge regeld en de kwestie van de kanalen door ons land, die Bel gië toegezegd zijn bij het ver drag van Versailles. En wij zijn bereid de Belgi sche nu laat ons maar zeg gen, onvriendelijkheid te verge ten en nieuwe vriendschap te sluiten en te denken, dat de Belgen door den oorlog ook een beetje erg hardhandig van hun gewone plaats waren gedrongen en daardoor een beetje uit hun evenwicht geraakt zijn. Nu be ginnen ze er weer een beetje in te komen. En coquetteeren ze nog wel een beetje met hun voornamen omgang, ze zullen toch hun eigen oude plaats wel weer terugvinden. Met de Egyptenaren zal dat allicht moeilijker gaan. Ze waren met hun plaats onder het Brit- sche bewind nooit zoo erg te vreden. En nu de oorlog en de Britsche vrees en toegeefelijk- heid hen na den oorlog heele- maal van die plaats hebben af geschoven, blijken ze er niet meer op terug te brengen. De Engelschen hebben het gepro beerd. Toen de moord op de Sirdar hun de gelegenheid bood, hebben ze de Egyptenaren wat hardhandig aan het verstand ge bracht, dat het met die onaf hankelijkheidsbevliegingen nu maar eens uit moest zijn en Egypte goed Engelsch was en goed Engelsch moet blijven, al was er dan niets tegen, dat ze zich Egyptenaren noemden en een koning hadden en een mi nisterie, en zoo'n beetje deden of ze hun eigen baas waren. Maar het Egyptische verstand bleek aan dien kant niet erg helder. Of ze zich zoo maar hielden, dan wel de Engelschen werkelijk niet begrepen, in elk hij zich tot 't uiterste zal ver dedigen. Jacques, in gedachten verdiept, had tot nu toe zich niet in het gesprek gemengd, maar opeens legde hij zacht de hand op den arm van Christian en sprak Niemand heeft het recht zon der mijn toestemming over So rège te beschikken. Hij behoort mij alleen. Ik zal hem zelfs niet aan de justitie over laten. Ik zal het opperste mede lijden hebben, dat hij niet had en hem aan schande onttrekken. Indien zijne snoodheid is, zooals Tragomer vermoedt, behoud ik mij het recht voor hem te oor- deelen en te straffen. Tragomer boog toestemmend het hoofd Dat is goed 1 Dat is recht vaardig, daar kan ik niets tegen zeggen. Wat Lea betreft, ging Jacques voort, morgen weet gij reeds, waaraan gij u omtrent haar hebt te houden. Vesin en Marenval stonden op, zij gingen dineeren in het Savoy- Hofel, en lieten Tragomer en Jacques alleen, X. De squatter bewoonde een zeer mooi huis in Grosvenor-Square. geval hebben ze bij de nieuwe verkiezingen, door het aftreden van Zagloel pasja en het optre den van een nieuw, meer En- gelscbgezind ministerie, noodig gevonden, opnieuw een meer derheid van Zagloelieten, dat zijn de uiterste en felste natio nalisten, die van geen beper king van de Egyptische onaf hankelijkheid en van geen uit stel willen weten, naar het par lement afgevaardigd. Het Egyp tisch ministerie heeft dat feit nog trachten te ontkennen, maar toen de verkiezing van Zagloel tot kamervoorzitter meteen bui tengewonen meerderheid, dit niet langer mogelijk maakte, heeft ze geen andere uitweg geweten dan de Kamer te ont binden. Het zal nu moeten blijken, of dit werkelijk een uitweg is. Aan het Egyptisch ministerie zal het zeker met liggen. Teneinde zoo goyd mogelijk de verkiezing van een anders gestemd parle ment te verzekeren, zal dit de kieswet wijzigen. Maar ook als daarmee het on middellijke doel bereikt wordt, dan staat daarom nog allerminst vast, dat aan dien kant een uit weg is. Alle Egyptische partijen zijn ten slotte min of meer na tionalistisch en willen de Egyp tische onafhankelijkheid. Ze verschillen alleen in de wijze, waarop en het tempo waarin ze haar bereiken willen. Naar de oude plaats, die het al lang te eng geworden was en van waar de Engelsche on afhankelijkheidsverklaring hen zelf heeft afgeroepen, willen ze toch niet meer terug. Zullen de Franschen het ook niet willen Zij zijn van allen misschien het ergst van hun plaats geraakt. Maar de nieuwe plaats strookt zoo geheel met hun de eeuwen door geopen baarde wenschen en aspriraties, dat ze zich met hand en tand verzetten tegen iedere verande- ling. Daarom willen ze van het nieuwe verdrag dat Engeland voorstelt en waarin Duitschland mee opgenomen zou zijn als een Alle jaren ging hij met zijn doch ter twee maanden naar Engeland. Dikwijls kwamen daar eenoftwee zijner zoons hun vader opzoe ken. Zij woonden veel liever in Engeland dan in Frankrijk. Zij waren er veel beter op hun ge mak. De zeden, ideeën en ge woonten, smaak van het vastland van Europa schenen hun onduld baar. Het leven in de open lucht der Engelschen bood hun een verpoozing, die hun het verve lende van het zich opsluiten in salons vergoedde. Na afloop van een diner of een tooneelvoor- stelling gingen zij op de Theems varen of legden per spoor vijftig mijl af om op de vossenjacht te gaan. En als zij terugkeerden, waren zij opgefrischt en welgemoed. Hun vader benijdde hen, maar zijn dochter belette hem afleste doen, wat hij graag had gewild. De familie Harvey was dus met den eenen voet in Frankrijk en met den anderen in Engeland, Maar sinds Sorège als verloofde was aangenomen, had Frankrijk den voorrang. Evenwel, sedert Tragomer aangekomen was aan boord van de Magie", scheen het prestige van Sorège te ver minderen. De twee jongste der deelhebbers ook niets weten, vooral niet wanneer Duitschland niet uitdrukkelijk de Poolsche grenzen als onveranderlijk aan neem'. Maar er is een sterkere macht nog, die hen dwingt dan de Britsche, waartegen de Egypte naren optornen, de onweerstaan bare macht der levensnoodzake lijkheid, die immers van zelf maakt dat de schaal met het zwaarste gewicht doorslaat en die geen volk van 39 millioen op den duur een hegemonie kan verzekeren, waar zoo veel mach tiger volken het die hegemonie betwisten. De Fianschen weten het zelf. Daarom voelen ze zich niet veilig en willen een veilig heidspost, die tegen Duitschland gericht zal zijn. Maar zefs een veiligheidspost, die Engeland garandeert, kan den natuurlijken loop der dingen niet tegenhou den. Begrijpen de Engelschen het En is daaruit mede hun weigering om aan de Fransche wenschen tegemoet te komen, te verklaren De Duitschers heb ben met hun voorstellen aan de oude vijanden getoond, het wel te begrijpen. Blijkbaar vertrou wen ze, dat de wet der zwaar tekracht hen van zelf weer op hun oude plaats herstellen zal. Zou hun vertrouwen nog ver der gaan?.De oorlog heeft niet alleen Duitschland van zijn in ternationale plaats gedrongen, maar ook in Duitschland zelfs alles wat wonderlijk dooreen ge haspeld. Komt dat alles ook weer op zijn eigen plaats? l)e strijd om den presidentszetel thans in Duitschland gaande, toont wel een terugkeer. Een socialistische president schijnt uitgesloten. Maar van hier tot een keizers hap is nog een lan gen weg. De Duitschers hebben ongetwijfeld ook wel wat ge leerd. En het is niet heelemaal voor niets, dat de oorlog alles van zijn plaats gehaald heeft. Ingezonden Mededeeling. broers, Philip en Edward, waren op dat oogenblik in Londen, en hun geestdrift voor den breede lichaamsbouw van Christian was veelbeteekenend geweest. De cow-boy Philip had zonder om wegen aan zijn zuster verklaard, dat zij een man had moeten kiezen als den Bretonschen edel man. Wel, had het meisje geant woord, niets bewijst u, dat me neer de Tragomer mij had willen hebben. Buitendien, hij heeft mij zelf gezegd, dat hij niet vrij is. Maar de ingenomenheid van haar broeders met den eenvou- digen, fleren en ruwen Christian had zeker invloed geoefend op miss Maud, want sedert een week, dat de Magie aan de Theems- kade lag vastgemeerd, was zij hem tweemaal gaan bezoeken en had zij Christian en Marenval te dineeren gevraagd bij haarvader. Zij ontmoette buitendien de twee Franschen bijna eiken mor gen in Hyde Park, waar zij met haar broers een wandelrit ging maken. Juist op den dag, voorafgaande aan dien, waarop de dames de Fréneuse aan boord van 't jacht waren gekomen, hadden Maren val en Tragomer, toen zij hunne gewone wanueiingen deden langs JW BISCUITTAART naar Oetker's»Recept, gebakken met DrOehker's een door Dr. Oetker op wetenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over. het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf Q.48 400 gr. suiker „*0.22 Va pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0 02'/, 300 gr. tarwebloem011 Va pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water 0.87'/, Bereiding Eierdooiers,suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het.stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter'ingewreven spring» vorm met het bereide deegen bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer 3/« uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Oster.nann Co., A'dam. Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuw sterkend middel noodig. Mijn- hardt's Zenuwtabletten beantwoor den volkomen aan dit doel. Koker 73 ct. Bij apoth. en drogisten DE ZOMERTIJD. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd verworpen met 32 tegen 17 stemmen. De minister heeft verklaard, dat, in verband met den spoor wegdienst, de zomertijd niet eer der dan 5 Juni kan worden in gevoerd. de oevers van de Serpentine, miss Maud ontmoet, die daar liep, gevolgd door een bediende en haar rijtnig. Na de gewone shake-hands vroeg Christian Herinnert u zich, miss Maud, een gesprek, dat wij een half jaar geleden ongeveer gehad hebben, dien avond, toen uw vader mij de eer aandeed, mij voor te stellen Ja, heel goed, en ik heb er sedert met bijzonder veel belang stelling aan gedacht. Er was sprake van uw gewezen vriend Jacques de Fréneuse, en wat u mij toen vertelde, had een leven- digen indruk op mij gemaakt. U scheen zoo vol geloof in de onschuld van dien ongelukkige, dat ik mij herhaaldelijk heb af gevraagd, wat men zou kunnen doen om zich daarvan te ver zekeren. U gaf het zelf aan, dien avond, hernam Christian, met een lachje. En u was zelfs zeer verstoord op mij, omdat ik niets beproefde ten gunste van mijn vriend. Gelukkig werd u later wat zachter gestemd en is onze ver houding vriendschappelijk ge bleven. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1