ee galeislaaf. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Eeiste Solistenconcouis BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°2? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 1 April 1925 Nummer 3017 den, en gelijk gezinden, die hun gezamenlijk levensinzicht trach ten te verwezenlijken ten bate van de gemeenschap. En nu kunnen ze totaal van inzicht verschillen met weer au der-e groepen, die wenschen wat zij vreezen, en omgekeerd ze hebben allen recht van bestaan, ze zijn allen nuttig in het sa menstel van den staat, ze ver dienen allen ons vertrouwen, zoolang ze eerlijk zijn, en dat zijn de politieke partijen in Holland, goddank als regel maar wij moeten weten te kie zen welke groep vertegenwoor digt ons levensinzichtwie wen schen wij te steunen door onze stem, en aan invloed te ver sterken. En bij het zoeken naar die groep vrouwen, ziet de groote lijnen! Vraag niet: hebben ze gister ook gestemd voor iets wat ik niet wensch en er staat nog iets op hun program, dat me niet aantrekt. Zie het geheel van hun daden en willen. Het tegenwoordige is zoo ingewik keld en zooveel wordt in deze jaren door de overheid gere geld, dat het onmogelijk is, dat steeds en bij alles alle inzichten van gelijkgezinden elkaar dek ken zullen. Is de groote richting één met Uw eigen voelen dan hoort .ge daarbij. Dan be hoort U op die groep te stem men sterker nog dan behoort U zich aan te sluiten, daadwer kelijk als lid van die partij. Om twee redenen. Ten eer steuit eerlijkheidsgevoel; men mag een groep, die strijd voor onze beginselen niet laten tobben zonder de middelen, die haar macht moeten geven werkkracht en geld. Verzuimt men dat, troost men zich met het gemak kelijk laffe .Anderen zullen het wel doen 1"dan kan die groep haar volle werkkracht niet ontplooien, dan groeit ze niet, dan wint ze niet aan invloed, dat wil zeggen dan overwinnen anderen haar 1 En zoo hebt U dan niet alleen die groep ge schaad, maar heel eenvoudig U zelf en Uw eigen dierbaar levens inzicht. Ten tweede: wie voelt voor een bepaalde politieke partij, wenscht ook wel invloed uit te oefenen op die partij. De groote lijnen staan vast, maar daar bin nen moet ieder oogenblik stel- ling genomen worden in nieuwe vraagstukken, in nieuwe bemoei ingen van de overheid, in groei ende mogelijkheden van de na tionale en internationale samen leving. Die vraagstukken worden besproken binnen de partijen ze worden aangenomen of ver worpen, het verkiezingsprogram, de verkiezingsbus wordt naar hen en door hen gevormd. Wie lid is heeft medezeggingschap Wie er buiten staat mag wel stemmen op den grooten ver kiezingsdag, maar heeft geen in vloed op de samenstelling van wat hij stemmen zal. Ook niet van wie. Want binnen de par tijen worden de candidaten ge steld, en de volgorde der can didaten bepaald, wordt dus vol komen geregeld wie al of niet kans heeft verkozen te worden. De niet-aangesloten kiezer mag stemmen uit het rijtje op wie hij wil gekozen zal worden wie de hoogste plaatsen op de lijst innemen. Zoo wil 't nu eenmtal de kieswet. Wie geen lid is van een po- litieken partij doet als iemand, die een restaurant binnenkomt en uit de spijslijst een gerecht kiest. Wie wel lid isheeft invloed op de samenstelling van de lijsthet gehalte van het gebodene, de regeling van het bedrijf. Hij wordt tot de keuken toegelaten en controleert de koks en hun maats 1 Nog één raadstemt niet op de kleine partijtjes, deeendaag- vliegje», de lijst aangebracht ter glorie van één persoon, die zich absoluut onmisbaar oordeelt. Waarom niet? Omdat U dan Uw stem weggooitde eisch van de kieswet is nu eenmaal drie kwart van den kiesdeeler moet worden bereikt, anders mag zoo'n lijst niet mee doen bij de verdeeling van het aan tal Kamerzetels. Drie en twintigduizend stem men minstens zijn daarvoor op dit oogenblik noodig. Krijgt de lijst er maar één minder, de lijst zelf valt af, en al Uw stem men vallen mee Dat verzwakt de richting, die U voorstaat. En geweldig ook. En aangezien er altijd honderd Kamerzetels te verdeelen blijven, versterkt Uw gevallen stem het inzicht, het politiek beleid, de kracht van wetgeving van wie tegenover gesteld denkt en handelt als U zelf. Een pover resultaat, hé en heelemaal niet Uw bedoeling 1 Dit artikel tracht geen invloed uit te oefenen om U te .lijmen" binnen een bepaalde groep, het tracht alleen te doen inzien, voor zoover dat noodig mocht zijn de kracht van het kiesbil- jetUw recht en Uw plicht beideGebruik het. Wat moeten vrouwen weten om haar stem plicht te vervullen. Moeten mannen dan niets we ten O ja, maar die bezitten al zóó lang het kiesbilletWe mo gen althans hopen, dat de be- teekenis er van bij hen al is doorgedrongen. De vrouwen ontvingen nog maar een paar jaar geleden die geheimzinnige papieren lijst, ter wijl tienduizenden op dat ge schenk geheel niet waren voor bereid, en politieke leiders haar altijd door hadden voorgepraat dat ze er niet geschikt voor wa ren, dat ze te hoog stonden of te laag, te wereld-vreemd of te eenzijdig van geest. En nu in eens moeten ze we ten, kiezen, begrijpen, leiden 1 Er wordt wel een groot aan passingsvermogen van de vrou wen geëischt, dunkt U ook niet Laten we dan den cathechismis eens nagaan. 't Allereerst wat we begrijpen moeten, is dat het stembiljet een middel is, en geen doel op zich zelf. Die mooie papieren lijst heeft op zich zelf even wei nig waarde als een bankbiljet, dat men zou vergeten in te wis selen. 't Is ook een ruilmiddel je krijgt er iets voor terug, als je het inlevert! Wat krijg je ervoor teiug? Uw eigen levensinzicht. U wenscht iets te bereiken, o, soms maar in het heel gewone dagelijksche leven, in het huishouden, ter- wille van het gezin, terwille van zwakken, ziekenal die categoriën tot wie de moeder- in-de-vrouw (in elke vrouw, ook in de niet-gehuwde) zich zoo sterk voelt heengetrokken. Wenscht U den zomertijd, een uur langer licht en zon voor Uw kinderen? geen verlaging van het ambte naars-salaris geen weelde-be- lasting, die voornamelijk den winkeliersstand drukken zal hulp in subsidie tegen de tuber culose, tegen den drank ver mindering van ons leger en daar door besparing van veel geld? Er zijn politieke partijen, die al dit en meer, maar steeds in dezelfde lijn in hun programma geschreven hebben, en die heb ben getoond door hun politieke werk, dat ze trachten met al hun krachten dat program tot leven te wekkenook voor UI Want wat is politiek? Wat beteekent dat geheimzinnige woord, dat de een zoo aantrekt en waarvoor de ander zoo bang kan zijn Niet anders dan het samenvoegen van geliikdenken- 59. De oogen van Tragomer wer den vochtig, zijne lippen trilden. Hij wilde spreken, hij kon niet. En, toen hij onbewegelijk en sprakeloos bleef, de borst be klemd door een onuitsprekelijke ontroering, reikte mej. de Fré- neuse hem opnieuw hare slanke vingers, en zei zacht Deze hand, die gij mij verzocht te reiken bij uw vertrek, geef ik u thans, als gij wilt, nu gij terug zijt. Tragomer greep .die hand, drukte haar en haar aan zijn lippen brengend, gebogen als voor een afgod, sp-ak-hij: Ja, ik wil en voor altijd. Behoud haar dsn. Maar be denk, dat zij eerst kan toebe- hooren, als de naam van haar, die ze u gaf, schoongewasschen zal zijn van eiken smet. Ik zal uw vrouw zijn, Christian, maar alleen, wanneer gij mij kunt huwen met aller goedkeuring. Wees gerust Marie, en u ook, mevrouw, dat oogenblik zal zich laten wachten. Zij waren gelukkig, Maren- val juichte. De oogenblikken vlogen om en de avond viel reeds, toen mevr. de Fréneuse en haar dochter besloten Jacques te verlaten. Toen zij van het jacht afkwa men, ontmoetten zij een man van een net uiterlijk, die geheel was te herkennen als 'n Fransch- man. Hij stond stil om haar voorbij te laten, groette en liep de loopplank van het vaartuig op. Hi] werd ongetwijfeld ver wacht, want Marenval, die op het dek wandelde, kwam haastig op hem toeloopen, en, hem krach tig de hand schuddend, nam hij hem mee, zeggend Kom hierheen, waarde advo caat-generaal. St I zei de bezoeker glim lachend, alsjeblieft kwaliteit noch naam I En, zijn gids volgend, ging hij naar beneden. Het was Pierre de Vesin. In een kleinen rook- salon naast de eetzaal vond hij Tragomer en Jacques. Hij drukte hun de hand en ging zitten. Ik heb daar uw moeder en vanwege den Bond v. Muziekvereenigingen in Z.-Vlaanderen (West. Deel) gehouden in het Beursgebouw TE OOSTBURG, op 21 en 22 Februari 1925. II. (Slot.) No. 16. J. J. Pleijs, Aarden burg, trombone. „Morceau de Salon" no. 2. H. Painparé. De trombone wasniet goedmet de piano afgestemd ze was in den beginne een weinig, en in het verloop van het nummer veel en veel te hoog 't wat vaak erger lijk valsch ja, op den duur een marteling voor de ooren I Dat was bepaald jammer, want er waren zeer zeker ook goede hoedanigheden aan te wijzen; we noemen: een zeer goed trom bone-geluid, een goed ontwik kelde techniek, en in 't al gemeen juiste tempo-opvatting. Rythmhch werd deze solo ook meer dan bevredigend voor gedragen, terwijl mede de fra seering wel in acht genomen werd. We mogen echter niet ver zwijgen, dat de staccato-triolen in het eerste .moderato" wel correct, maar te houterig ge maakt werden, en daardoor een eenigszins ordinair karakter kre gen. Zekerer staat stacato, maar men dient dat toch te maken in 't raam van de frase, welke men speelt I Kan een spits staccato in een allegro een buitengewoon pittig cachet ge ven, in een cantabile gedeelte dient het toch eenigszins anders gemaakt te worden, tenzij (wat hier in 't bewuste gedeelte niet het geval was) de componist bepaalde aanwijzingen in andere richting geeft. Zooals het hier te (on)pas gebracht werd, ont sierde het de voordracht sterk het gat den indruk geheel buiten het kader te vallen. Deze op merkingen betreffen natuurlijk geheel en al de voordrachtdie voordracht, h t zij hier nog ter Loops gezegd, was ook in 't Adagio, hoewel niet verkeerd, toch erg weinig-zeggend. Intusschenwe hebben 't hier boven reeds vermeld tegenover de genoemde gebreken stonden heel goede dingen, en had de zuiverheid niet alles te wenschen overgelaten, de waardeering zou zeker grooter geweest zijn. 2e pr. 57 punten. No. 17. Ia. van de Velde, Breskens, bugel. .Fantaisie éle- uw zuster ontmoet. Zij schenen in de wolken De zaken gaan goed en ik breng u nieuws, dat u goed zal doen. De commis saris, belast met het toezicht op het doen en laten van Jenny Hawkins, is aangekomen. Hij heeft zich in verbinding gesteld met Melville, den chef van den Engelschen veiligheidsdiensthij zal ons nauwkeurig inlichten over alles, wat uw tegenstanders zullen doen. Ik heb vacantie, ik handel dus in deze omstandig heid slechts als eenvoudig, par ticulier, uw vriend, niet meer. Ik heb mijn titel en functie in Parijs gelaten, De Minister van Justitie, dien ik bezocht heb met den procureur-generaal, stelt bij zonder veel belang in de zaak. Hij is een vooruitstrevend libe- gante sur des motifs de,Si j'étais Roi" Schiltz et A. Leduc. Een min of meer banale fan taisie, die deze solist gekozen had 1 Zoo'n nummer kan mis schien gered worden door een buitengewoon kleurige en fleu- I rige voordracht, maar, die kregen we hier niet te hooren. Integen deel de voordracht was eigen lijk vrijwel niets-zeggend, op 't naïve af Technisch ook niet fraai, rythmisch in 't allegro te weinig scherp. - Wat deze uitvoering voldoen de maakte, dat was lo de dyna miek, die niet onbevregend, 2o de fraseering, die vrij goed, en 3o het tempo, dat over't geheel wel juist was. 3e pr. 38 punten. No. 18. W. P. de Zwart, te Schoondijke, saxophone alto. .Variations de concert" op. 28. H. Painparé. Technisch was deze uitvoe ring in 't algemeen uitstekend; de variaties waren, wat techniek aangaat, werkelijk zeer prijzens waardig slechts enkele oogen blikken, dat het passagewerk er een beetje te veel „bij benade ring" uitkwam. Een paar maal vergat deze soliit, dat een toe vallig chromatisch teeken in 't begin van de maat, voor de betrokken noot aan 't einde van diezelfde maat nog van kracht is. Nuanceering, fraseering, zui verheid en klankgehalte alles zeer voldoende. Wat de voor dracht betreft, die was in het begin een beetjgeagiteerd, wat erg vrij, en niet zeer smaakvol. Verderop echter goed: het an dante bijv. kreeg juist en ook vooral wat voordracht betreft een heel goede vertolking. Sum ma summarumeen uitvoering, die er wezen mocht. Ie pr. 73Vj punten. No. 19. P. J. A. Brakman, Groede, trombone. 16e „Air Va- rié". J. Christophe. Een trombonist met doorgaans mooi geluid, en goede techniek. Ook in de voordracht viel meer malen veel verdienstelijks op te merken. Het geheel gaf den indruk, dat hier een muzikaal blazer aan 't woord was. Dynamisch was 't niet altijd even goed onderscheiden, en de zuiverheid leed in het „Andante" wat. We meenden dit ook aan eenig gebrek aan „Ausdauer" te moeten toeschrijvenin het andante (mineur) gebeurden bij de lage tonen althans eenige ongerechtigheden, die aan den indruk van 't geheel afbreuk deden, en die wel veroorzaakt werden doordien de solist door raai, die het roemrijk voor zich zou achten, als het herstel eener groote ongerechtigheid plaats had onder zijn ministerschap. De heele wereld zou dan zien, dat wij liefde hebben voor waarheid en rechtvaardigheid. Maar wat heeft de Minister gezegd van onzen tocht naar Noumea vroeg Marenval, zich in de handen wrijvend. Daar is niet van gerept Het rapport over de ontvluchting is te Parijs aangekomen. Maar de voorzorgen, door Tragomer ge nomen om zijn indentiteit te verbergen, hebben de regeering bedrogenzij denkt, dat een Engelsch schip den slag heeft geslagen en doorgestoomd is naar Australië. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1