ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Oveizlcht. Eerste Solistenconcoms Critisch Ysrslag* PUROL Ruwe Huid Schrale Lippen PUROL BRESKENSSHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 34e Jaargang Zaterdag 28 Maart 1925 Nummer 3016 De aarzeling, die in den laat- «ten tijd de Engelsche politiek kenmerkte was niet enkel het gevolg van richting, die zij na het aftreden van Mac Donald zocht en van onzekeiheid om trent den juisten weg, waarlangs zij gaan moest. Zij vond mede haar oorzaak in de oneenigheid, die het Engelsche kabinet om trent de bizonderhedendernieuwe richting verdeeld hield. Zoo men het eens was omtrent de nood zakelijkheid den weg door Mac Donald ingeslagen, zoo spoedig mogelijk te verlaten en een zui ver nationalistisch imperialistisch streven voor zijn internationalis me in de plaats te stellen, men bleek verdeeld omtrent het ant woord op de vraag, door welke middelen het nieuwe doel, dat uitsluitend met de onmiddellijke belangen van het Britsche rijk rekening hield en internationale samenwerking slechts in zeer be perkte mate toeliet, het best te verwezenlijken zou zijn. En hierbij traden vooral twee rich tingen, twee opvattingen, als aan elkaar tegengesteld, naar voren. Chamberlain, de nieuwe minister van buitenlandsche za ken, wilde de lijn, in den oorlog begonnen, doortrekken en in nauwe aansluiting aan den Fran- schen bondgenoot de oude En tente-politiek voortzetten. Maar tegenover hem deed zich een streven gelden, dat zooveel mogelijk terugkeer tot de vroegere Engelsche politiek ten doel had en dat in plaats van Engeland in voorbaat te binden aan samenwerking met een bepaalde Europeesche mo gendheid of groep van mogend heden dat het Britsche rijk, in een zelfstandige en min of meer overheerschende positie tegen over de rest van Europa, de mogelijkheid wilde openhouden, zich ieder oogenblik aan de zijde te scharen, waar zijn belangen het best gebaat schenen en als 't ware tot den beslissenden scheidsrechter in Europeesche conflicten wilde maken en tot handhaven van het Europeesche evenwicht. Als voorstander en leider van deze richting geldt de oud-minister van buitenland sche zaken Lord Curzon. En dit feit geeft aan zijn overlijden een meer bizondere beteekenis. Reeds toen Curzon nog de leiding had der buitenlandsche politiek openbaarde zich zijn streven om naar een onafhanke lijker Engelsch beleid terug te keeren. En dit streven is mede de oorzaak geweest, dat hij bij het bezetten van zijn ouden post in het nieuwe ministerie Baldwin werd voorbij gegaan, omdat het hem in conflict bracht met Frankrijk en de Engelsche openbare meening nog voort zetting van de Entente Cordiale scheen te wenschen en in het streven van Curzon een gevaar voor den Europeesche vrede meende te zien. Den laatsen tijd is hierin wel eenige verandering gekomen. De overheerschende plaats die Frank rijk in het Europeesche leven inneemt, was oorzaak, dat Cur- zon's, politiek, die naar het Europeesche evenwicht zocht met Engeland als handhaver en hoogste beschermer, maar niet bepaald anti-Fransch was, toch een min of meer tegen Frankrijk gerichte tendenz moest krijgen. Doos 90 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten Ingez. Med. En het schijnt wel of de Engel sche publieke opinie dit juist den allerlaatsten tijd beter is gaan begrijpen en heeft inge zien, dat het niet meer noodig was door steun aan Frankrijk het gevaar van een Duitsch hegemonie terzijde te stellen, maar veeleer thans het gevaar van andere zijde dreigde en voor de rust van en het even wicht in Europa inperking van de Fransche verlangens nood zakelijk was. Niettemin blijft er een sterke strooming voor handhaving van de innigste samenwerking met den Franschen bondgenoot, die Chamberlain blijft steunen. En zoo kon het overlijden van Curzon juist op een oogenblijk, dat Engeland, nu het het proto col van Genève heeft afgezwo ren en een verbond ook met Duitschland overweegt, zijn rich ting definitief bepalen moest, niet alleen voor Engeland maar ook voor de richting der inter nationale politiek en voor Europa bizondere beteekenis krijgen. Frankrijk kan niet anders dan tevreden over zijn. De Fran schen hebben in Curzon altijd een tegenstander voor hun bui tensporige verlangens gevoeld en het is dus geen wonder, dat ze hem thans ah anti-Fransch karakteriseeren. En hun pers spreekt dan ook allerminst droef heid uit over dit overlijden. En het is niet heel onwaar schijnlijk dat Herriot en de Fran sche regeering de beschikking zegenen die lord Curzon uit het leven riep op een oogenblik, waarop voor Frankrijk zoo ge wichtige beslissingen moeten ge nomen worden. Herriot en zijn collega's mogen zoo'n meeval lertje wel eens hebben. Ze heb ben het den laatsten tijd in den nieuwen Fraoschen schoolstrijd hard te verantwoorden. Ook de Fransche kardinalen en bisschoppen zijn met een ge meenschappelijk manifest tegen hen in het krijtgetreden, omdat ze de school willen verwereld lijken. Of dit hun wel erg scha den zal Er openbaarde zich vooral in den Elzas, maar ook elders in Frankrijk, een nogal sterk verzet tegen de intercon- fessioneele school. Maar de Fran- schen, en daaronder ook talrijke tegenstanders van de tegenwoor dige regeering zijn erg bang voor iedere poging der geeste lijkheid om zeggenschap te ver krijgen over het burgerlijk be stuur. En zoo heeft de bisschop pelijke brief op velen een ave- rechtsche uitwerking gehad. Herriot heeft natuurlijk niet na gelaten daarvan gebruik temaken en den brief voorgesteld als een aanval dei geestelijkheid op de vrijheid van den staat, van de wetenschap en van de leeken, waartegen hij in de Kamer in een gloedvolle rede het leeken- dom verdedigd heeft, wat hem de geestdriftigste toejuichingen van een groot deel dier Kamer bezorgde. De strijd zelf om de wereldlijke school en tusscheo regeering en oppositie heeft door dit alles een feller karakter ge kregen. En het schijnt wel, dal voor- loopig de bestaande meerder heid er bij winnen zal. In Duitschland is ook een strijd begonnen en thans op zijn hevigst gaande, die om den pre sidentszetel. Zeven candidaten dingen naar de eer van het pre sidentschap der Duitsche repu bliek. Maar het lijkt niet waar schijnlijk, dat de eerste stem ming, die Zondag plaats heeft, al aan een van hen de overwin ning zal bezorgen. De meeste kans maken zeker wel Dr. Jarres, candidaat van Volkspartij en Nationalen. Braun, candidaat der sociaal-democra ten en Marx, candidaat van het centrem. En het waarschijnlijkst lijkt, dat een 2de stemming tus- schen Jarres en Marx zal moe ten beslissen. vanwege den Bond v. Muziekvereenigingen in Z.-Vlaanderen (West. Deel) gehouden in het 3eursgebouw TE OOSTBURG, op 21 en 22 Februari 1925. Precies op den daartoe aan gewezen tijd opende de Ed. Achtbare Heer P. Erasmus, bur gemeester van Oostburg, en lid van de Provinciale Staten van Zeeland, als Eere-Voorzitter van het voor deze gelegenheid ge vormde Eere-Comité het Concours met een hartelijke, uitvoerige rede. Zijn Edelachtbare vond gele genheid in welgekozen bewoor dingen het initiatief voor dit eerste solistenconcou's te prijzen, hij huldigde het Bestuur van den Bond voor de met nooit ver- flauwenden ijver, zoo uitstekende vervulling van zijn veel omvat tende taak, riep de medewerking in van het op dat oogenblik reeds in grooten getale in de Beurs aanwezig zijnde publiek, wenschte de deelnemers aan den vreedzamen kamp allen goed succes, sprak een woord van hartelijk welkom tot de Jury, bestaande uit de heeren Jan Morks, Voorzitter en Johan H. Caro, Secretaris, beiden te Mid delburg en F. Dobbelaere, Gent (België), lid, (speciaal tot den Voorzitter daarvan), en eindigde met de hoop uit te spreken, dat die jury een niet gemakkelijke taak zou hebben, in dien zin, dat veel goeds te beoordeelen zou worden opgegeven. Weinu: die taak is een niet gemakkelijke, maar wel zeer aangename geweest, dat zij hier van te voren met nadruk vast gesteld. Dat de jury, streng rechtvaar dig en absoluut onpartijdig, alle deelnemers voor een bekroning in aanmerking kon brengen, zon der mild in haar oordeel te zijn, was een omstandigheid, die voor die jury (en ook wel voor de deelnemers zelf, vermoeden wij) een bron van genoegen was, maar mocht tevens als bewijs gelden, dat hier werkelijk veel zenswaardigs ten gehoore werd gebracht. Een ander bewijs voor die stelling mag wel heeten, dat bijna alle prijzen zijn toegekend op een punten-aantal, dat het voor de behaalde bekroning ge stelde minimum te boven ging. Meermalen was er zelfs een zeer belangrijk .overwicht". We aarzelen niet, dit concours zeer geslaagd te noemen, en gaan hiermee over tot ons No. 1. C. J. de Zwart, Zuid- zande, bugel. „Edelweiss vom Semmering". Th. Hoch. Deze solist opende de rij met een vrij goede uitvoering van zijn nummer. De zuiverheid was in den beginne beter dan tegen 't slot, maar toch doorgaans wel bevredigend de intonatie was, ook in 't hooge register, bijna steeds goed. Dynamisch was de uitvoering mindererg weinig verschil in de onderscheidene nuances, en daardoor wat vlak. De technische zijde van het geval gat aanleiding tot waar deering (hier en daar een on gelukje, maar over 't geheel niet onverdienstelijk;) meer dan de voordrachtvooral de cadensen waren erg weinig s naakvol. De keuze van het stuk was vrij goed te noemen, en de opvatting, wat tempi enz. aangaat, bevredigend. Als geheel, zooals boven reeds gezegd, een vrij goede uitvoe ring. 3e prijs: 4l'/2 punten. No. 4. Ach. van den Bussche, Sluis, piston. ,Air. Varié''. F. Aerts. De intonatie liet bij dezen pistonnist vaak te wenschen over; was eigenlijk voortdurend on zeker. Voordracht van inleiding en thema was erg stijf, en het Adagio werd veel te viug ge nomen. Een bepaalde voor- drachtsfout bij dezen solist is, dat hij zijn opmaten veel te ge wichtig speelt, evenals de af sluiting van een frase dikwijls veel te sterk gemaakt wordt een en ander maakt niet den indruk van overgroote muzikali teit. Echterer stonden tegenover deze ernstige tekortkomingen ook zeer goede kwaliteitende nuanceering b.v. was bijzonder te loven, en technisch viel ook veel prijzenswaardigs te con- stateeren. Jammer, dat het gekozen stuk eigenlijk te veel vergde van 't uithoudingsvermogende solist nam verschilende tonen een oc taaf lager, dan aangegeven staat. Konden we ons in 't algemeen een mooiere manier van den toon-aanzetten denken, de toon op zichzelf was, hoewel wat duo, zeker niet onbeschaafd. 3e prijs44 punten. No. 5. I. A. Bossand, Oost burg, saxoph. sopr. .Adagio et Rondo". J. B. Singelée. Wat nuanceering aangaat, was deze uitvoering niet zeer ver zorgd te veel gelijk van kleur; de frasceering slecht in orde vooral in 't Adagio doorgaans onjuist. De instructie ('tAdigioJ werd veel te kortaf, met tewei- nig gevoel gespeeld. De zuiver heid, in 't verloop van het num mer beter, en tegen 't slot zelfs heel goed, was in 't begin aller- bedenkelijkst, en het klanken gehalte was in 't algemeen niet bepaald mooi. Het tempo was zeer juist en telkens was het Rondo enkele kleine tekortkomingen daargela ten werkelijk heel verdienste lijk hierbij zou echter kunnen worden opgemerkt, dat men op dit instrument nog al gauw wat techniek heeft. De keuze van het stuk was bepaald goed te noemen, en de de opvatting, wat tempo aangaat, eveneens. (Een vraagwaarom speelde de solist aan 't begin van het Allegro het tutti mee Verderop staat pas „solo"). 3e prijs45 punten. No. 6. I. A. de Brauwer, te Aardenborg. bariton. .Morceau de Salon, thême varié No. 7, H. l'ainparé. Een uitvoering met vele goede kwaliteiten. Voordracht zeer be schaafd, zuiverheid goed, ook van klank zeer lolfelijk. Dyna misch goed, tempo (behalve in 't Adagio, dat ietwat te snel genomen werd) in orde. Tech nisch, eenige kleine onduidelijk heden uitgenomen, zeer voldoen de, en qua frasceering eveneens. In 't Adagio werd na de paar mat n tusschenspel een tel te vroeg begonnen, maar als geheel was deze auditie zeer verdien stelijk. Ie prijs: 73l/2 punten. No. 7. J. J. J. Anthonisse, te Biervliet, bugel. Morceau de Salon No. i." H. Fainparé. Waren zuiverheid en klank gehalte in 't begin niet boven bedenking, verderop werd dat beter. Technisch was heel veel verdienstelijks waar te nemen, vooral in de eerste helft van het nummerlater, aan het eind van de variaties begon vermoeid heid parten te spelen. Tegen 't slot was de executant blijkbaar geheel en al op I gevolg blijven steken en overdoen in 't begin van het .animé". De voordracht van het thema was wat stijf en met te drogen toon, maar overigens wel correct genuanceerd en gefraseerd. Tem pi goed, behalve bij .andantino expressivo" dat leek zóó meer op een wals dan op genoemde aanwijzing. Opvatting van 't nummer wel goed (behoudens dan boven staande aanmerking), maar de keuze was boven de kracht. Als deze jonge man ernstig studeert, is er zeker veel van hem te verwachten, maar dan is zeker eerste vereischte, niet te veel hooi op den vork te nemenm. a. w. zooveel zelfkennis te heb ben, dat geen te zware, en voor het uithoudingsvermogen te lange stukken worden gespeeld. 3e prijs: 49 punten. No. 8. A. J. Versprille Wzn., Schoondijke, bariton.„Air Varié", L. Montagne. De voordracht van dezen so list was in 't théma correct, schoon wat stijf; een fout in de voordracht waren de vaak te overdreven gemaakte accenten. Nuanceering in het algemeen zeer goedzuiverheid voldoen de op enkele tonen na (de c tel kens weer te hoog.) Technisch stond de auditie op zeer goed peil, en de tempi waren juist getroffen. De toon, in 't begin wat bibberig, was verder dikwijls heel mooi. Alleen: deze bariton hoede zich voor te veel vibreerenimmers dat ont siert zoo spoedig de voordracht. Keuze zoowel als opvatting

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1