Binnenland. Stoomtram Mij Breskens-Maldegkem, Gemengd Nieuws Buitenland. Ingezonden Mededeeling, MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. Wordt de zaak met andere menschen samen opgericht, zoo- alt bijvoorbeeld bij een naam- looze vennootschap het geval it, dan geldt als maatschappelijk kapitaal wat door de aandeel houders gezamenlijk in de zaak gestoken wordt. Kapitaal in deze beteekenis gebruikt is niet op te vatten als den naam van een stof, ook al wordt het kapitaal misschien in geld verstrekt of gegeven door den inbreng van goederen. Voor het gestorte geld zullen door de zaak in de meeste gevallen goe deren zijn gekocht. Maar eigen lijk interesseert dit alles niet voor de boekhoudkundige be teekenis van het woord kapitaal. Nu ligt het in de rede, dat ieder ondernemer een optimist is. Zou het mogelijk zijn, dat een fabrikant of koopman een zaak aanpakte in het stellig vooruitzicht dat zijn onderneming falikant zal uitloopen P Neen immers. De producent beoor deelt de economische vooruit zichten als een veldheer de militaire positie en hij waagt den aanval overtuigd van de mogelijkheid op succes. Doch de producent kan falen, het is zeker, dat 'n bepaald percentage van de ondernemers met hun keuze zullen falen en nu barst kritiek los ,Ziet gij wel hoe verkeerd 't bestaande stelsel van voortbren ging werkt" is het verwijtdoor dat individueele ondernemers de beschikking hadden over kapitaal zijn goederen gemaakt die niet op de beste wijze in de behoef ten der maatschappij blijken te voorzien. Wat wil men ons dan als ver betering aanbieden De voort brengen mag niet langer indivi dueel zijn, men verlangt sociali satie van de voortbrenging. Dus niet meer A. B. en C. mogen afgaan op hun optimisme, er zal een hooger college komen om uit te maken wat in de fabrie ken gemaakt zal worden. Doch nu is dit onze vraag door welk ander motief wil dat lichaam zich laten leiden dan door zijn optimisme P Hoe imposant de naam ook moge zijn waarmee dit lichaam zich zal tooien „Hoogere Raad van Productie", .Generale Staf der Voortbrenging", de heeren die daarin zitting zullen krijgen kunnen bij de productiekeuze toch ook op niets anders afgaan dan een gissing van de vraag die te wachten is en de schijn baar beste manier om daarin te voorzien. De kans dat de pro- ductieraad, ot hoe hij heeten moge, mistast is even groot als dat er onder de schare van tal- looze individueele producenten eenige zullen zijn die kapitaal en arbeid aan iets gewaagd heb ben wat achtera! niet in een behoefte blijkt te voorzien. Maar het voor de menschheid noodlottige verschil bestaat hier in, dat het aantal particuliere ondernemers dat de productie op een doodloopend pad voert zich waarschijnlijk nog niet eens ver- verheft boven één enkel percent van alle ondernemers, terwijl wanneer de productieraad zich vergist heeft, door de verplich ting van alle dan gesociali seerde ondernemingen zijn besluit na te leven, de voort brenging voor 100 pCt. verkeerd zal uitvallen. VACANT1EKAARTEN. Tegen de prijzen van f 10, f7.50 en f 5 zullen de Nederl. Spoorwegen ter gelegenheid van Paschen en Pinksteren vacantie- kaarten verkrijgbaar stellen, welke geldig zulten zijn van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP REIS. Tijdens het verblijf van de Koningi.1 en den Prins in Zwit serland hebben drie meisjes, al daar wonendeendiein demeening verkeerden dat Prinses Juliana haar Ouders zou vergezellen, een voor de Prinses mooi bloem stuk doen bezorgen in h»t hotel Glanerhof te Glarns. De moeder van een dier jonge damer is Nederlandsche van ge boorte. De Koningin heeft door Haar hofdame een hartelijke schrifte lijke dankbetuiging aan de meiaj -s doen toekomen, waarbij de me dedeeling gevoegd was, dat de Koningin bij Haar terugkeer Prinses Juliana met de attentie in kennis zou stellen. ZOMERTIJD. Het Volk schrijft Naar wij vernemen, is het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd in de afdeeling der Eerste Kamer ongunstig ontvangen. Wanneer er van re- geeringszijde geen pressie wordt uitgeoefend, zullen een groot aantal katholieken tegen de af schaffing stemmen. Ook het grootste deel van de soc. dem. fractie zal vermoedelijk tegen stemmen, alsmede 2 der 3 vrij zinnig-democraten, enkele vrij heidsbonden en christelijk hi.to- rischen. Ofschoon de verwerping niet zeker is, is een vrij groote kans daarop aanwezig. Volgens de Resb. bleek bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer inzake het wets ontwerp tot afichaffing van den zomertijd, dat tegen dat wets ontwerp bij zeer vele leden be denkingen bestaan. Er waren in- tusschen ook leden, die een vo rige maal tegen het wetsontwerp- Braat hebben gestemd, maar thans verklaarden, voor het re- geeringsvoorstel te zullen stem men. De indruk bij het afdeelings onderzoek, dat zeer druk be zocht was, doet volgens het blad verm reder, dat het wetsontwerp der regeering met een kleine meerderheid zal verworpen wor den, en dat de zomertijd dus blijft. Het dagelijksch bestuur van de Algemeene R.K. Werkge versvereniging pleit in een adres aan de Eerste Kamer voor be houd van den zomertijd. De Utrechtsche Handelsver- eeniging heeft aan de Eerste Kamer verzocht, het wetsont werp tot afsch Ifivg van den zo mertijd niet aan te nemen. De directie der Koninklijke Luchtvaartmaatschappij heeft aan de Eerste Kamer verzocht, het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd niet aan te nemen en bovendien het daarheen te leiden, dat volgende jaren eens en voor altijd een einde worde gemaakt aan de onzekerheid be treffende de invoering van den zomertijd. DE SCHELDEKWESTIE. Hedenmiddag heeft te Brussel de minister van buitenlandsche zaken een onderhoud gehad met twee der Belgische afgevaardig den, die belast zijn met de on derhandelingen met Nederland ten aanzien van de Schelde. Een Nederlandsch afgevaardigde was bij de besprekingen tegenwoor dig. De onderhandelingen zijn op den goeden weg en loopen raar het eind. Volgende week komen de afgevaardigden op nieuw te 's Gravenhage bijeen. Aan het verslag van het 38ste Boekjaar der Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldeghem over 1924 ontleenen wij het vol gende De financiëele uitkomsten van het bedrijf zijn gunstig. De op brengst van het personenvervoer was minder. Deze teruggang is hoofdzakelijk te wijten aan het ongunstige weer tijdens het bad seizoen. De overige bronnen van inkomsten gaven alle hcogere baten. Wederom werd uitbreiding gegeven aan het wagenpark. Van de Noord-Zuid-Holljndsche tram werd een locomotief over genomen. De doorgaande treinen Ostende- Breskens, welke jaarlijks tijdens het badseizoen loopen, gaven tengevolge van het ongunstige weder minder opbrengst. De le sectie der nieuwe lijnen, het gedeelte Breskens Groede- Nieuwvliet Cadzand, kwam ge reed. Het 2e gedeelte, het traject Cadzand-Retranchement-Sluis.is, wat betreft grond- en kunstwer ken, nagenoig voltooid. Een zwaar verlies trof de Maatschappij in het overlijden van den A. D. de Marez Oyens. Hij heeft de Maatschappij be langloos groote diensten bewe zen. Zijn nagedachtenis zal bij allen in dankbare herinnering blijven. Het renteloos voorschot van den Staat der Nederlanden voor den bouw der lijn Oostburg- Cadzand, is afgelost. Het Reserve- en Vernieuwings fonds werd per saldo met een bedrag van f 16307,51'ƒ2 ver hoogd. De boekwaarde van het Ver nieuwingsfonds, bedoeld in art. 29 5 van de met den Staat der Nederlanden gesloten over eenkomst ging per saldo met f3658,02 omhoog. De baan vorderde dit jaar veel onderhoud. Zij ve keert in degelijken bedrijf, waardigen staat terwijl de gebouwen regelmatig werden ondeihouden. De locomotieven, rijtuigen en verder rollend materieël verkee- ren in deugdelijken staat van onderhoud. Het hoofd „Locomo tieven" werd met f 12770,16 ver hoogd, zijnde de kosten van be taling der 4e van de N. Z. H. T. gekochte locomotief en de eindkosten van het in orde bren gen met vernieuwingen van de vier stuks van deze maatschappij overgenomen locomotieven. Door dezen aankoop is eene gewenschte uitbreiding aan ons tractiemateriëel gegeven. Het personeel gaf over het algemeen reden tot tevredenheid. Met leedwezen wordt melding gemaakt van het op 2 Febr. j.l. overlijden van den heer J. van Male, chef de bureau ten kan tore der Directie. De Maatschap pij verliest in hem een trouwen bekwaam ambtenaar, welke meer dan 30 jaren in dienst was. Hetabonnementspersonenvervoer bracht f538,10 meer op dan in 1923. De opbrengst van het goede ren-vervoer is 11667,46 hooger dan in 1923. De opbrengst van het beetwortelen vervoer was 75543 ton a f 124400, tegen 72904 ton af 118015 in 1923. Er werd ruim 122347000 K G. goederen vervoerd, zijnde 11347000 K.G. meer dan het grootste quantum in eenig jaar door de Maatschappij vervoerd. Het totaal der exploitatie-ont vangsten bedroeg f 272403,67Vs dat der uitgaven f 188520,281/, zoodat een winst uit de exploitatie is verkregen van f 83883,39 waarvan wordt voorgesteld f26748.53 te reserveeren voor het Reserve- en Vernieuwings fonds, en f55500 aan aandeel houders uit te keeren, zijnde 9 pCt. van het maatschappelijk kapitaal. Biervliet. Woensdagavond vergaderde de hier bestaande Afd. van Volksonderwijs in de Oude School. Nadat de Voorzitter de aan wezigen welkom had geheeten, gaven mej. C. Maarleveld en den heer Kakebeeke eerige aardige nummers zang en muziek ten beste. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en deed de penning meester verslag van den toestand der kat. Het batig s'ot bedroeg f0.62, wat door blormpjes ver- koop en een paar entrée's ver meerderde met f 4 85. Vervolgens hield de heer Pruijssen een causerie over de Kinderherstellingsoorden van het Centraal Genootschap. Na de pauze werden een 40- tal lichtbeelden vertoond, op het onderwerp betrekking hebbende. Aardenburg. Men meldt o::s Het blijft voor de R.-Kath. meerderheid onzer Raad nog steeds een doom in het oog, dat er in het Gasthuis een Protestant- sche meerderheid van regenten is. Door de verdraaiing van feiten en gezegden poogt de R. K. pers nu een aanval te doen op deze instelling. Thans heeft de R. K. Burge meester met de beide R. K. Wethouders uitgemaakt dat de instelling niet meer behoort tot de instellingen van ge-nengden aard, waar van het Bestuur wo dt gekozen door de verschillende armbesturen en de gecombineer de vergadering van Regenten en Raad, maar dat het eene instel ling is bestuurd van Gemeente wege, m. a. w. overgeleverd wordt aan de machtspolitiek van de R. K. Raadsfractie. Gelukkig dat er nog Gedep. Staten en een rechterlijke macht bestaat om de handelingen van dergelijke despoten te remmen. School- en Kerknieuws. BiervlietGekozen tot Kerk voogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier, in de plaats van den heer W. de Blaeij, die de gemeente gaat verlaten, de heer W. P. Dhondt. Predikbeurten. Ned. Herv, Kerk. Zondag 22 Maart 1925. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 9,30 ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5t/a u ds Bremer. Groede n 6 u ds v. Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. v 9.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk. n 2 u ds Bremer. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Bre«ken«. DAGEN. vin. nam Zaterdag 21 Maart 10,52 11.16 Zondag 22 11.52 11.16 Maandag 23 12.10 12.34 Dinsdag 24 12.56 1.20 N. Maan Dinsdag 24 Maart nm. 2.22. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 21 Maart nam. 6.42 Zondag 22 Maart 6 44 Maandag 23 6.46 Dinsdag 25 6.48 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 17 Maart. Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5,20f 6.80 Eendeieren t 5.30f 6.20 Aangevoerd 280000 stuks. Oostburg, 18 Mrt. Tarwe f 11.00—f14 00 Rogge f 12.00—f 13.00 Gerst fl4.00-f 15.00 Haver f 10.00-f f 11.00 Bruine boonen f 15.00-f 18.00 Kroonerwten f 13.00-f 15.00 Alles per 100 K.G' LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE lflaamsehe Schouwburg te Gent- Zondag 22 Maart nam. 2.30 u. en n. 7-30 u. De Vice-Admiraal. OP ZOEK NAAR BRIEDÉ. Namens den Officier van Ju stitie te Amsterdam verzoekt de Commissaris van Politie in de 5e sectie aldaar, in het Alg. Politieblad aanhouding en voor geleiding van Philippus Jacobus Briedé, geboren te Nieuwer Am- stel 29 Dec. 1884, oud-directeur van de Brusselsche Bank. Mid delmatig groot, gezet, bol rond gelaat, vermoedelijk zonder een baard of knevel. Hij wordt ver dacht van oplichting en verduis tering. DE MIJ. .DE SCHELDE" 50 JAAR. Op 1 November a.s. zal de Kon. Mij. ,De Schelde" te Vlis- singen 50 jaar bestaan. Uit de ambtenaren is een comité ge vormd met het doel een blijvend aandenken van het personeel, dat van 40 tot ruim 2000 is gé- stegen, aan te bieden. Het co mité heeft zich ook tot de ar beiders gewend en als deze me de willen werken, zullen er ver tegenwoordigers van hen in het comité worden opgenomen. VREESELIJKE ORKAAN IN AMERIKA. Door een buitengewoon hevige tornado, die van Annapolis in Missouri tot Princetown in Indi ana woedde, zijn gisteren tal van steden en dorpen verwoest. Volgens de laatste raming zijn er 957 personen gedood en 2674 gewond. Daar echter overal de telegraaf- en telefoonlijnen ver nield zijn, is het onmogelijk den omvang van den ramp vast te ktellen. Op verschillende plaat sen werd de verschrikking nog door brand vergroot. Er zijn naar tal van steden troepen ge zonden om te helpen bij het handhaven van de orde voorts zijn er Roode Kruis treinen ge zonden met levensmiddelen voor de dakloozen. De steden, welker straten vernield zijn, zijn gevuld met in wanhoop verkeerende in woners, die onder de puinhoo- pen naar familieleden zoeken te midden van het gekerm der ge wonden. Te West Frankfort zijn door het instoiten van een school tal van schoolkinderen gedood* Behalve in de reedsgenoemde plaatsen zijn er vele dooden in Princeton, Gorham en Griffin. Gedurende den nacht zijn de inwoners van naburige steden met automobielen naar de ge teisterde streken gesneld en heb ben zij de gekwetsten naar de steden gebracht, waar zij in zie kenhuizen en andere openbare gebouwen zijn opgenomen. De burgemeester van Grand Tower in Illinois seinde, dat de stad Gorham in brand staat en dat alle inwoners dakloos zijn. Te De Soto stortte een school gebouw in, waardoor 125 onder wijzers en leprlingen bedolven werden. Er zijn 80 lijken ge vonden. Volgens het laatst ontvangen telegram bedraagt het aantal slachtoffers meer dan 1000, ter wijl het aantal gewonden op meer dan 3000 geschat wordt. ZICHZELF HERKEND. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat te New York een man een nachtverblijf van het Leger des Heils binnenkwam en daar een aanplakbiljet las van iemand, die vermist werd en den naam Nils Fisher droeg. Deze man kwam hem zeer bekend voor (blijkbaar stond het portret van den vermiste er ook op) hij vroeg den met het toezicht belaste beambte of hij zelf niet met den gezochte indentiek was. De beambte bevestigde dit en bracht hem naar de politie, waar hij ziek werd. De vermiste Fisher, 25 jaar oud en de zoon van een der rijkste mannen van Zweden, was op een zakenreis. Den 6en December was hij te Buffalo uit den treia gestapt en sedert verdwenen. Er was reeds een belooning van 100.000 dollar uitgeloofd voor dengeen, die hem vond. Door het zien van het aanplakbiljet is blijk baar zijn herinnering terrugge- keerd. GEWELDIGE BRAND. Woensdag heeft een brand het noordelijk deel van Tokio ge teisterd en drieduizend huizen verwoest. Twintig duizend per sonen zijn dakloos. Een storm wakkerde de vlammen aan. Het duurde lang, eer men deit brand meester was, daar de water-

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2