Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws Twee Scheepsrampen Hoek van Holland. Buitenland. Ingezonden Mededeeling, Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk Purol. Prijs per Dooi 30 c. aan, dat nog ilechti 122.000 ar beiden als gevolg van de ge- iloten collectieve contracten bij ziekte ol ongesteldheid een ze kere uitkeering van hun patroons ontvangen. Het ziekengeld be draagt echter in veel gevallen slechts 50 procent van het loon, terwijl de uitkeering hoogstens 13 weken plaats vindt. Deze cijfers zijn echter reeds oud en dateeren van 1020. Maar ook thans zal het aantal wel niet veel hooger zijn. Zoo zijn er ver schillende industrieën waar hoog stens 30 procent der arbeiders loon ontvangen. Op grond van een en ander meent de minister dus te moeten komen met een verplichte verzekering. Het is niet onze bedoeling dit ontwerp in alle details te be spreken of weer te geven. Slechts enkele mededeelingen. De verzekeringsplicht omvat allen, die in loondienst arbeid verrichten, ongeacht het bedrag van het loon, dat een arbeider verdient. Maar de uitkeering wordt, zooals dit thans ook reeds bij de bestaande Ongevallenwet geregeld is, gebonden aan een maximum loon van acht gulden per dag. Wat meer verdiend wordt, komt dus niet voor uit keering in aanmerking. Uitge zonderd van de verzekering zijn bemanningen van zeeschepen, Zooals reeds werd medege deeld zal de uitvoering worden opgedragen aan uit het maat schappelijk leven opgekomen or ganen. Geheel juist is deze uit drukking echter niet daar de uitvoering zal worden opgedra gen aan bedrijfsvereenigingen, evenals in de bestaande Land- bouwwet. Zij worden dus feite lijk van boven af in het leven geroepen en wettelijk geregeld. Voorts zal de ziekteverzekering een collectief karakter dragen, waarvan de minister een eenvou dige administratie verwacht Naast de bedrijfsvereenigingen zullen echter ook de bestaande Raden van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank, echter als aan vullende organisatie, optreden. Het dragen van het ris'CO van de ziekteverzekering zal echter geschieden door de Raden van Arbeid, dat van de ongevallen verzekering door de Rijksverze keringsbank. Wordt het ontwerp echter wet, dan zal bij een even- tueele invoering de taak van beiden sterk worden ingekrom pen, daar de bedoeling is de verdere herziening zoo spoedig mogelijk in te voeren. Het ligt duB voor de hand, dat bij een eventueels invoering het aantal Raden van Arbeid sterk zal worden verminderd en ook de Rijksverzekeringsbank, wat per soneel betreft, een sterke ader lating zal ondergaan. De kosten van verzekering zullen door de werkgevers ge dragen worden. Als vermoede lijke premie wordt een premie van gemiddeld 2 procent van 't uitbetaalde loon voldoende ge acht. De minister is van oor deel, dat met deze premie de kosten voor de uitvoering en die der administratie voldoende ge dekt zullen worden. Uitgeschakeld zullen worden de in het bedrijf van de ouders werkende kinderen, mits zij in wonend zijn, en de inwonende bloed- en aanverwanten in de rechte lijn. Volgens de bestaan de ongevallenwet 1921 zijn de inwonende kinderen nog steeds verzekerd. Ook zijn uitgezonderd de ongehuwde vrouwen, zoover het een bevalling betreft. De minister meent dat in die geval len op een andere wijze voorzien behoort te worden. Omtrent de losse arbeiders is een bijzondere regeling getrof- f-n, n.l. deze, dat de dienst verrichtingen het karakter moe ten dragen van geregelden loon- arbeiJ, :»rwijl ook regelingen zijn g, t lT;n ten opzichte van de w r I i 'zen. Het ligt vo >r de hand, dat bij een ev-iu'.u el behandeling in d Tweede Komer het ontwerp «og al eenige wij gingen zal ondergaan. En ook, dat het nog wel eenigen tijd duren zal voor dat de invoering zal volgen. Het ontwerp is thars in onder zoek bij een speciale commiisie van voorbereiding. Waar onze parlementaire molen echter lang zaam maalt, ligt het voor de hand, dat behandeling vóór de verkiezingen vrijwel buiten gesloten is. En de vraag is in welke positie zal dit Kabinet zich na den stembusuitslag be vinden Van een eventueele invoering zien wij dan ook voor eerst nog niet veel komen. Breskens* Het was eene goed» gedachte van Mevr. van den Broeckc-de Man om met haar Aardenburgsche Meisjes club over te komen naar hier en in gebouw „Sumajo" te laten zien wat zij presteeren kan met haar muzikale één-acters, welke veertien dagen geleden te Aar denburg zoo'n succes hadden. De lof, welke van deze club was uitgegaan was tot de be woners van Breskens doorge drongen, hetwelk geconstateerd werd in de groote opkomst. Ruim tweehonderd personen vulden de zaal. Een muziek-orkest gevormd door de familie van Luijk, de Hullu en van Dijke, had zich belangeloos beschikbaar gesteld om de pauzen aan te vullen. Wat Mevr. van den Broecke met haar Meisjesclub wist te presteeren, overtrof onze stoutste verwachtingen. Het geheel was af. Het da verend applaus bewees dan ook dat het publiek in yerrukking was. Over de stukken zelf moeten we kort zijn, gezien wij in het nummer van 28 Febr. j.I. een uitgeb-eid verslag hierover ge geven hebben en we niet in herhaling kunnen vallen. De schrijfster gaf vooraf een korte duidelijke uiteenzetting, zoodat ieder het spel goed kon begrijpen. „In de Cel" was een symbo lische voorstelling van het ge- dachtenleven van den mensch in verhouding tot de Maatschappij. De hoofdrol hierin, vervuld door Mej. Marie van Galen, was in zeer goede handen. Haar zang was van een ontroerende schoon heid. Ook de dames Nieskens speelden hun rol als Koningin en Koning zeer goed en zongen gevoelvol, evenals de overige dames, die in den droom, van het in de cel opgesloten meisje, haar omringden. Hierna kregen we een vroolijk zangspel te zien ,De roman in de Waschkeuken", waarin wij een zevental vroolijke jonge waschtertjes en strijkstertjes in drukke bezigheid zagen, waar van twee ten huwelijk werden gevraagd door mijnheer van Dam, wat natuurlijk een heele consternatie bracht en de laag heid van die mijnheel van Dam ten zeerste werd misprezen. Een van de vriendinnen even wel zou mijnheer van Dam de les lezen, terwijl de anderen zich in en' om de waschmanden ver scholen. Maar... o, noodlot van namen, er waren twee van Dam's, Johan en Theodoor, en elk van hen had een vrouwtje gekozen. Het was een vergissing, die nie mand wist. En vreugde heersch- te in de warchkeuken, toen bleek, dat beide een man gevonden hadden. Een man, die geen twee, maar één meisje tot vrouw gekozen had. Hierna kregen wij een sym bolische voorstelling van 's Le vens Carnaval, vaa'in Pierrot, de al wijze, van af de hoogte neerziet op alle groote en kleine liefdesgeschiedenissen en dra ma's die zich aan zijn voeteu afspelen. Was de rol van Pierrot, ver tolkt door Mejuffrouw de Bert, in goede handen, niet rhinder goed waren de rollen van al de feestgangers, welke aan het Carnaval deelnamen. Geen wonder, dat, nog voor het scherm gezakt was, een storm van applaus los brak, Het geheel, de costumes, mas kers, décoirs, het was in één woord schitterend. Een woord van dank, door een der aanwezigen gesproken tot Mevrouw van den Broecke en haar jeugdige Meisjesclub was dan ook ten volle verdiend. Wij twijfelen dan ook niet, of de Aardenburgsche Meisjesclub met hun begaafde leidster zullen een aangename herinnering van Breskens hebb n medegenomen en zullen het niet bij deze eer ste uitvoering laten. Eén spoedig tot weerziens zal dan ook zeker allen aangenaam zijn. EENDAAGSCHE RETOUR BILJETTEN PROV. BOOTEN. Naar wij vernemen, zullen ge durende het tijdvak van 15 juli tot en met 15 September op de booten van de Provinciale Stoom bootdiensten op de Wester- en Ooster-Schelde éendaagsche re tourbiljetten tegen den prijs van gezelschapskaarten verkrijgbaar worden gesteld. Door dezen maat regel zal zeker het vreemdelin genverkeer worden bevorderd. Oostburg. Woensdag 11 Maart richt de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, alhier een avond in waarop' ditmaal de nadruk op het artistiek gedeelte zal gelegd worden. De in Zuid-Nederland zco bekende zangeres, mevrouw Joe English heeft inderdaad haar medewerking toegezegd en zal na liederen van verschi'lende componisten gezongen te heb ben, werk van de toondichter Joz. Watelet vertolken. Deze zal op de avond, zelf begeleiden, muziek van Peter Benoit, Dirk Schëfer en Franz Liszt laten hooren en verder eigen toondichten spelen. Voor de talrijke muziekkenners uit Zeeland zijn mevrouw Joe English en de heer J. Watelet, thans nog onbekenden. Binnen enkele dagen zijn zij dit niet meer en hebben zij allicht voor goed het hart van menigeen gewonnen. Mevrouw English beschikt over een mooie, warme stem en zal ongetwijfeld hooge schoon heid schenken. Wat de heer Watelet betreft, die is niet alleen een rijk be gaafde toondichter maar tevens een schitterend begeleider en klaviervirtuoos. Een ieder die van muziek houdt zal zich Woensdag in de Beurs bevinden. Mevrouw J. Lemaire Dens zal een korte gelegenheidsrede hou den en de heer E. Lemaire Dens zal enkele gedichten zeggen. Daar het mogelijk is, dat het kunstfeest druk bezocht zal wor den, doet men goed van zijn plaatsen op voorhand, Woens dag tusschen 3 en 5 uur, te be spreken. De u'tvoering zal zeer stipt te 8 uur aanvangen. Met ingang van 1 April a.s. zijn naar Rotterdam over geplaatst de kommiezen J. F. Bruggeman te Oostburg, J. J. Claerhout te Sluis, W. P. Ver hammen te Aa denburg en C. de Vrieze te IJzendijke. In de Maandag gehouden algemeene ve gadering van Aan deelhouders van lzaak Boasson en Zonen's Bank, gevestigd te Middelburg werd de Balans en de Wiost- en Verliesrekening, alsmede de voorgestelde winst- verdeeling goedgekeud. Blijkens het ui'gebrachte ver slag over het boekjaar 1924 be draagt de bruto winst t 66148.27, waarvan f22758.85'/2 aan provi sie en f42546.66 aan interest, benevens f 842,751/a onverdeeld winstsaldo 1923. Na aftrek van onkosten, enz. resteert een notto-winst van f36389.89, waarvan een dividend van 6 pCt. wordt uitgekeerd, terwijl een bedrag van I 1800. voor het reservefonds wordt be stemd, zoodat dit alsdan be draagt f 37000.— Het dividend no 17 is betaal baar met f 60. Wisselkoersen. Dollars f2.49-f2.50, Ponden f 11.92-f 11.95, Marken f0.58 f 0.59 p. billioen, Belg. Francs f 12.60-f 12.70, Fransche francs f 12.95 f 13,07, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. Hoogwatergetij Breskens DAGEN. vm. nam Woensdag 11 Mrt. 1.44 2.08 Donderdag 12 2.16 2 40 Vrijdag 13 2 49 3.13 L. Kw. Dinsdag 17 Maart nm. 5.41. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 11 Mrt. nm. 6 23 Donderdagl2 6 24 Vrijdag 13 6.25 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 9 Maart. Tarwe f 11.00f14 00 Rogge f 14.00—f 14.50 Gerst f 15.00f 15.50 Haver f 10.00-f f 11.50 Bruine boonen f 12.00-f 16.00 Kroonerwten f 12.00-f 14.00 Erwten (Schokkers) f 15.-f 16. Maanzaad f30.00 f32.00. Duiveboonen f12.f 13.00 Alles per 100 K G- Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 6 Maart. De volgende zaken werden be handeld C. L. d. P., 51 j., koopman te Bouchaute (3.) werd beklaagd, dat hij op 1 Januari 1925 te Philippine P. V. met een vork. heeft geslagen Eisch 3 weken gevangenisstr., uitspraak idem. J. M., 25 j., metselaar, Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij op 31 Januari 1925 te Sluis J. H. B. heeft bedreigd met eenig misdrijf tegen het leven, door met een open mes vóór hem te staan en te zeggen; „Ik durf je dat mes in je lichaam te ste ken" en daarbij een stekende beweging naar B. te maken. Eisch 7 dagen gev. straf, proeftijd 1 jaar. Uitspraak vrij spraak. GROEDE. Huw.-Voltr. 19 Febr. J. J. Maghielse, 30 j.,jm. en S. Schip pers, 36 j., jd. J. C. Dierx, 28 j., jm. en J. Verhage, 27 j., jd. Geboorten. 20 Febr. Alida, d. van H. Sommer en H. J. Bikker. 19, Arnold Hyppoliet Petius, z. van R. J. A. van de Waeter t n C. R. M. van de Vijver. Overlijden. 5 Febr. Adriaan Salomé, 73 j., echtg. van J. F, Cijsouw. 9, Mari-us Jacobus Straub, 4 j., echtgenoot van J. van Weele, 28, Cornelis Abra ham Cijsouw, 53 j.t echtg. van J. Versprille. aan den ACHT DOODEN. Uit Hoek van Holland wordt geseind Op het Noorderhoofd, op de plaats waar de „Berlin" is ver gaan, in Zondagavond omstreeks kwart over zeven het groote stoomschip „Soerakarta" van den Rotterdamsche Lloyd gestrand. De sleepboot „Schelde" van L. Smit Co. is op de Zuider- pier gertrand. De reddingboot Prins der Nederlanden" ver trok daarheen. De „Schelde" zit dwars tegen de Zuiderpier. De reddingboot kan er niet bij. Van den Zuidwal zal men trachten met reddingsmiddelen bij het schip te komen. De „Schelde" zit zeer gevaar lijk voor de bemanning, Een later telegram meldt Van de „Schelde" zijn Zeven opvarenden gered. Zij zijn naar het loodsgebouw gebracht, Er zijn drie lijken aangespoeld) twee lijken hangen in het want van de sleepboot. In het geheel zijn acht man omgekomen. HEVIGE BRAND. Zondagmiddag is, vermoede lijk door broeiing in de papier- afdeeling, brand ontsaan in de Cacaofabrieken van Grootes te Westzaam. De geheele Zaansche brandweer, die geallarmeerd werd, kon niet verhinderen, dat de embalage-etablisementen een prooi der vlammen werden, ter wijl de belendende fabrieksge bouwen veel schade bekwamen. Alles is op beurspolis verze kerd. BELANGRIJK KASTEKORT. De directie van de Gelder- sche Credietvereeniging te Apel doorn heeft een kastekort ont dekt tot een totaal bed-ag van f60.000. Als verdacht, zich hier aan te hebben schuldig gemaakt, zijn door de gemeentepolitie gearresteerd en in arrest gesteld de kassier en een kantoorbe diende, beiden werkzaam bij deze bankinstelling. EEN PERZIKBOOM IN BLOEI In de Stationsstraat te Emmen staat in den tuin van den heer Katoen een perzikbocm in bloei OVERREDEN. Toen Zondagavond omstreeks 9 uur een machinist der Holl. Spoorstoomtram Den Haag-Sche- veningen, rijdende in de rich ting van het Holl. Spoorstation, met zijn tram even voorbij de Laan van Meerdervoort was gekomen, bemerkte hij aan de Conradkade op de rails het lichaam van een man. Hij kon niet meer zóo tijdig zijn t am tot stilstand brengen, dat de tram nog vóór het lichaam tot staan kwam. Bij het dadelijk daarna door den machinist en ander tram personeel ingesteld onderzo k bleek, dat de p-rsoon, wiens lichaam op de rails lag, reeds dood was. De doodsoorzaak was evenwel niet het gevolg van het overrijden door deze tram, want het lichaam was reeds geheel verstijfd, zoodat moet worden aangenomen, dat de man reeds door een vorige tram is overre den geworden. Het lijk was vreeselijk ver minkt. Het hoofd was bijna ge heel van den romp gescheiden. Men weet nog niet of men hier te doen heeft met een ongeluk, dan wel met een geval van zelf moord. De politie vermoedt ech ter het laatste. Elke aanwijzing omtrent de identiteit van den overledene ontbreekt. Het is een ongeveer 40-jarig, schamel gekleed per soon. Het tramverkeer ondervond geruimen tijd vertraging. GEVAARLIJKE SLORDIG HEID. De heer R. reed met zijn motorrijwiel over den Dennen weg te Velp. Plotseling voelde hij een draad langs zijn hals schaven. Hij had de tegen woordigheid van geest om op het uiterste oogenblik den draad omhoog te duwen toch liep hij nog een diepe, blauwe striem aan den hals op, zoodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Bij onderzoek is gebleken, dat eenige beambten van de Rijks telegraaf, die een nieuwe lijn spandeD, den draad over den weg hadden laten hangen. WEDEROM EEN BRAND IN TOKIO. Te Tokio zijn 309 huizen van de beruchte Soesaki wijk door brand vernield. Het Japansche parlement had juist een wet in behandeling, welke beoogde der gelijke wijken geleidelijk te laten verdwijnen. VROEGE HUWELIJKEN, In de Ver. Staten is een sterke beweging gaande tot wijziging van de huwelijkswetten, die thans in verschillende staten het slui ten van huwelijken op zeer jeug digen leeftijd toelaten. Uit de officieele statistiek blijkt dat

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2