DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEPE', Ziekte- en Ongevallenwet, Meerdere of andere zorg voor liet kind gBgILLBYeN. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag II Maart 1925 Nummer 3011 De l'l eeuw is vaak de eeuw van het kind genoemd. Men was de buitengewone beteekenis van de kinderen voor het ver der leven en dus ook voor de gemeenschap steeds beter gaan begrijpen en trachtte nu dien overeenkomstig den groei van het kind onder de gunstige voorwaaiden te doen plaats heb ben, aan verzorging en opvoe ding, zoo van lichaam als van geest, de meest mogelijke zorg te besteden. Die zorg scheen langzamerhand ons leven te do- mineeren. 't Was, of alles ge schiedde ter wille van het kind, van zijn welzijn, zijn vorming, zoo in het particuliere als in het openbare leven. Dat leidde on willekeurig wel eens tot over drijving. En het schijnt wel of die overdrijving even goed als de zorg zelve in de vorige eeuw haar hoogtepunt bereikte. Zoodat men ook vaak spottend van de eeuw van het kind praatte en het kind de koning noemde der wereld. Het is de vraag nog, of dat nu wel zooveel anders ge worden is en of het vóór de 19de eeuw wel zoo heel veel anders was. Het kind heeft wel altijd min of meer in het middelpunt der aandacht van zijn omgeving gestaan, die aandacht als 't ware altijd tot zich getrokken. En wanneer ook de staat en het openbare leven die aandacht duidelijker en meer hebben ge toond, dan is dat ongetwijfeld ook voor een groot deel het ge volg hiervan, dat de bemoeiing van den staat met het leven der burgers zich steeds meer heeft uitgebreid, zoodat ook de zorg voor het kind en zijn opvoeding intenser, ernstiger en omvatten der is geworden. Maar deze zorg voor het kind die de eeuwen door bestaan heeft, is doelbe wuster, overleggender, redelijker, bedachtzamer geworden. Men is zich meer gaan afvragen, wat het kind noodig heeft voor zijn groei. En wanneer men dat niet 54. Laten wij dus over niets meer spreken. Ik moet weer wennen aan het vrije leven. Ik wil mo reel en physiek krachtig zijn, want ik wil de verwachting, die gij bij mij hebt opgewekt, niet beschamen. Het was duister op het dek De nacht der tropen was plot seling gevallen, en een lichtende streep wees den weg, dien het schip volgde, Marenval riep uit Wij hebben nu den 15den Februari. Als wij in de Middel- landsche Zee komen, zal de maand April de zon terugge bracht hebben. Wij zullen dan eenige dagen op de kust blijven, dan Gibraltar voorbij varen en dan naar Engeland stevenen. Dan zal de zaak aangevangen worden. Laat ons tot zoolang leven in vroolijkheid. Bij onze eerste aanlegplaats zullen wij een telegram zenden aan mijn be diende, opdat hij het ter hand stelle aan Mevr. de Fréneuse. Als zij maar eenmaal gerust gesteld is omtient het lot van haar zoon, dadelijk begreep en inzag, heeft men geen moeite ontzi-u om het door onderzoek en studie op te sporen. Dit heeft de zorg een anderen vo:m, een duide lijker zichtbare gestalte gegeven, zij is ernstiger geworden. En hierdoor vooral, al is dan niet te ontkennen, dat de zorg ook ruimer en algemeener geworden is, is h :t, dat de aandacht, de belangstelling voor het kind grooter is gewo.den, dat de vo rige eeuw zoo nadrukkelijk de eeuw van het kind werd. Het is dus voor een deel de verandering in onze geheele men taliteit, de rijkere bewustwording het ruimere inzicht, ^ie ook de belangstelling en de -zorg voor het kind hebben vergroot en versterkt en ons meer aandacht hebben doen geven aan zijn vorming en opvoeding, waar we in hem de toekomst van ons ge slacht zagen verzinnebeeld. Die aandacht heeft zich over elk levensgebied uitgestrekt. De kin- de: hygiëie leert ons, hoe we ons omtrent de gunstige voor waarde voor zijn lichannlijke ontwikkeling van de geboorte af meerder en dieper rekenschap hebben gegeven. Maar zij betrof toch in bizondere mate het on derwijs. Dat is en wordt nog steeds vervormd naar wat we de behoeften van het kind ge- looven. En het is vooral de laat ste jaren opmerkelijk, hoe vol hardend en ernstig gezocht wordt naar dien vorm van onderwijs en opvoeding, die voor het kind de beste vruchten zal afwerpen. Wanneer de ouderen van ons zich nog eens te binnen brengen, hoe het onderwijs in hun tijd gegeven werd, dan zullen ze moeten toegeven, dat er een enorme verandering heeft plaats gehad, maar ook dat de inzich ten nooit zoo veelomstreden en dus zoo veranderlijk zijn ge weest. Hoeveel richtingen en methoden kent men tegenwoor dig niet Ze schijnen elkaar te verd ingen. Dat duidt er zeer zeker op, dat men nog altijd onzeker is,omtrent de juiste me thode. Maar toont het ook niet, Hierop nam elk Jacques bij een arm en samen begaven zij zich naar de eetzaal. IX. Toen miss Jenny Hawkins tegen tien uur 's morgens thuis kwam, de armen beladen met bloemen, die zij gekocht had op de markt van Covent-Garden, zei haar kamermeisje tot haar Er is in den salon iemand, die op mevrouw wacht. Wie dan Hier is het kaartje, dat de heer mij verzocht heeft af te geven, zoodra mevrouw thuis zou komen. Jenny Hawkins nam het kaartje en las Graaf Jean de Sorège. Zij gaf zich den tijd niet haar hoed af te zetten. Zij gat de arm vol bloemen aan haar kamer meisje, opende de deur van den salon en trad binnen. Bij het raam gezeten, in het kleine, stijf, naar Engelschen smaak gemeu bileerd vertrek, keek Sorège naar buiten. Hij keerde zich snel om, en, toen hij de vrouw naar hem zag toekomen, frisch, glimlachend en opgewekt door hare morgenwandeling, sprak hij Uw triomf van gisteren avond heeft u, schijnt mij, niet ver hoe diep en warm de belang stelling is, hoe errstig het zoe ken en trachten, en hoe krach tig de wil om het allerbeste te bereiken Stilstand beteekent de dood. En de stilstand, die in het midden der vorige eeuw en la ter nog in het zoeken naar de beste onderwijs methoden in de p'aktijk merkbaar was, wees dan op een geestelijke lethargie, die den dood van dichtbij naderde. Nergens was dat wellicht duide lijker merkbaar dan in het be- waarschoolonderwijs. En nergens is dan ook de verandering voor het onderwijs grooter geworden. Herinneren wij, ouderen, ons nog de dorpsbewaarschooltjes van onze jeugd? De een of an dere weduwe die onverzorgd achterbleef, opende een derge lijk schooltje, dat met recht een bewaarschool was, dat wil zeg gen een plaats, waar de kleine kinderen zoo lang bewaard wer den, omdat de moeders geen last van hen zouden hebben. Nu heeft men begrepen, dat het bewaarschoolonderwijs het begin beteekent van de vorming van het kind en dat het daarom, als alle begin, uiterst moei'ijk is en aan bekwame voorzichtige en liefhebbende handen moet wor den toevertroewd. Maar blijk baar is dit begrip nog niet vol doende om dit onderwijs altijd aan de eischen te laten voldoen. Zoo herinner ik mij indertijd in het verslag der commissie van toezicht op het btwaarschool onderwijs in Rotterdam te heb ben gelezen: „Opnieuw werd op enkele scholen een zekere saai heid geconstateerd, het leek de commissie geen genot voor de kindereu er dagelijks lang te zijn. Soms maakte het gebouw een weinig lleurigen indruk j soms werden de leermiddelen in zoo beperkte mate gebruikt dat het o der «vijs eentoonig werd, terwijl een enkele maal bij het personeel de opgewektheid ont brak, welke speciaal bij het be waar schoolondei wijs noodig is, om de atmosfeer te sch'ppen, waarin spelen en leeren bijna onmerkbaar in elkaar overgaan. moeid, omdat ge zoo vroeg op zijt. Hij reikte haar de hand. Zij scheen zijn beweging niet op te merken, en, terwijl zij voor een spiegel ging staan, haar hoed afzette en haar haar in orde bracht, antwoordde zij Waart ge in den schouwburg? De voorstelling is goed van sta pel geloopen. Rovelli werd zeer toegejuicht. Ik trouwens ook. Zij ging weer naar hem toe en zette zich op een lagen stoel nabij den schoorsteen. Ja, ik walmden schouwburg, zeide hij, en niet de eenige, die geen oog \fati u afhield. In de zaal waren nog andere personen, die ook belang in u stelden. Uw verloofde, en Julius Har vey ongetwijfeld zei Jenny op ironischen toon en met een hel deren blik. Ja zeker, miss Harvey en haar vader bewonderden u als om strijd, zei Sorège. Zij betaalden u, hun landgenoote, hun schatting van lofspraak. Maar hen had ik niet op het oog. Ik bedoelde twee oude kennissen van u, Christian de Tragomer en papa Marenval. De trekken der zangeres wer den hard. Haar oogleden, neer geslagen over haar mooie grijze Van wie bij het bewaarschool- onderwijs werkzaam zijn, moet blijheid uitgaan. Lust en onver moeibare toewijding zijn niet vol doende. Kinderen van 4 tot 6 jaar zijn allerminst geschikt tot zelfondericht en hebben voort durend leiding noodig. Lang niet alle onderwijzeressen zijn in staat dien arbeid te leiden." Natuurlijk niet I Maar zal het zoo niet altijd blijven en zullen niet altijd de wenschen, de ide alen, de praktijk een eind voor- uitblijven Wat ons-niet mag afhouden van het zoeken, het streven naar het beste, ook voor het kind. Voor het kind ook, omdat we overal het hoogste en het beste als doel willen stellen. Ingezonden Mededeeling, Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend m'ddel noodig. Mijnhardt's Zenuwta bletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspan ning weg. Koker 75 cent. Bij apoth. en drogisten. Na heel wat gesukkel is dan eindelijk het aangekondigde ont werp Ziekte- en Ongevallen verzekering ingediend. Het nieuwe ontwerp is een deel van het geheel, dat een algeheele herziening van de sociale verzekering beoogt. Zoo als bekend mag heeten, heeft minister Aalberse een algeheele reorganisatie van de sociale ver zekeringswetgeving op het oog, die echter in twee gedeelten tot stand zal komen. Dat thans een gedeelte is ingediend is een gevolg van het verlangen van velen naar een behoorlijke ziekte verzekering, die, hoewel reeds door Talma in elkaar gezet, nimmer in werking is getreden. Om aan dat verlangen tegemoet oogen, wierpen een schaduw over haar gelaat, haar lippen klem den zich samen. Zij vroeg Zijn zij pas aangekomen Gisteren morgen. Ik kwam u waarschuwen, opdat ge op uw hoede zijt, als gij plotseling tegenover hen staat. Zij maakte een gebaar van moeheid Ik meende te kunnen rekenen op een meer volkomen zekerheid. Altijd die last van onrust en zoig, die op mijn hoofd neer komt op het oogenblik, dat ik dacht hem voor goed van mij af te hebben geworpen I Het hangt van u af inderdaad uwe toekomst te verzekeren te gen elke verontrustende naspo ring, zei Sorège rustig. Gij hebt niets te doen dan uw rol goed vol te houden, en gij zult het gevaar afweren. Er is maar éen mensch op de wereld, die zich niet door uw gedaanteverwisse ling zou laten bedriegen en in wiens tegenwoordigheid gij u niet zonder gevaar zoudt kunnen bevinden. Maar die zal nooit meer komen opdagen. Wij heb ben hem levend opgesloten in een grafkelder, waar hij zoo goed als dood is. Wees dus gerust. Alleen, wees sterk, zoo- ge zijn kunt als het moet. Ge te komen heeft minister Aalberse het huidige ontwerp ingediend, waaraan de Ongevallenverzeke ring vastgekoppeld is en dat als een onderdeel van het groote complex wetten, regelende de sociale verzekering, is te be schouwen. De grondgedachte van de huidige regeling is die van self- help". Niet de Staat zal de uit voerende macht zijn, doch werk gever en werknemer zullen een krachtig aandeel in de uitvoe ring kunnen nemen. Het beoogt dus samenwerking met erkenning van het particulier initiatief, ai zal dan van overheidswege con trole worden uitgeoefend. In de toelichting wijst de mi nister er op, dat een algeheele hecziening van de sociale ver zekeringswetgeving althans aan de orde en ook wentchelijk is. De nieuwe verzekering dient volgens zijn meening deze twee grondslagen te hebbenDe sociale verzekering is in de eerste plaats een verplichte ver zekering, die in wezen is een arbeidersverzekeri g; de uit voering daarvan geschiedt niet in de eerste plaats door over heidsorganen, doch bij voorkeur door uit de maattchappij op gekomen organen. In zooverre houdt de minister rekening met de in het maat schappelijke leven sterker op komende gedachte, dat de staat regelend en beschermend be hoort op te treden, doch dat de invoering van de te maken wet ten behoort te worden opgedra gen aan de belanghebbenden zelf. Vandaar dat de regeling ook niet privaat rechtelijk is, m.a.w. dat door den werkgever door middel van het Burgerlijk Wetboek op te drsgen aan de arbeiders bij ziekte gedurende een zeker tijdvak een bepaald gedeelte van het loon uit te be talen. De verzekering is dan ook publiek-rechtelijk geregeld, m. a. w. de arbeiders zijn eenvoudig verzekerd, de verzekering is dus verplicht. Als motief voor de verplichte verzekering voert de minister zijt een ware vrouw, Lea, in staat tot elke edelmoedige daad, maar ook tot elke snoodheid. Ik heb dien karaktertrek in u ver moed en daarom heb ik u zoo hartstochtelijk bemind. Neen, Jean, als ge mij bemind hebt, zei de zangeres droevig, dan was dat, omdat ik Jacques liefhad en gij hem haatte. Gij zegt dat gij mij kent. Ik ken u ooken gij hebt een wreed ge moed. OI gij zijt handig en weet uwe ware gevoelens uit muntend te verbergen. Ik ben langen tijd het slachtoffer van uw bedrog geweest. Gij hebt mij doen gelooven aan uwe toe wijding en teederheid. Maar eindelijk heb ik duidelijk in uw geest kunnen lezen en ik heb er trouweloosheid, jaloezieen wreed heid in herkend. Zeker, Jacques is verraderlijk en laf geweest. Maar wat te denken van u, die gebruik maakte van zijn verraad en zijn latheid om mij over te halen tot zijn verderf? En wie weet, of gij met mijn lichtgeloo- vigheid niejt gespeeld hebt, en of de ongelukkige niet minder schuldig was dan gij beweert. En thans wantrouw ik u, Sorège, want ik heb u aan 't werk ge zien en weet, waartoe gij in staat zijt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1