DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREE Wekelijkscb Overzicht, tno'ti" breskens p°8$;° Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Ad vertentieprjjs van 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 7 Maart 1925 Nummer 3010 Ingez. Med. Toen in 1919 Friedrich ifbert, de sociaal-democratische leider, door de Nationale Vergadering te Weimar, tot eerste president der nieuwe Duitsche republiek gekozen werd, scheen hij de aangewezen man, wellicht de eenige, die op dat oogenblik in staat wasdezen hoogen posttever vullen. En misschien zal de ge schiedenis uitwijzen, dat hij ook inderdaad niet alleen op dat oogenblik de aangewezen man was, maar dat de Nationale Vergadering ook voor de vol gende jaren en terwille van het behoud van de Duitsche repu bliek niet slechts, maar voor Duitschland zelf geen betere keus had kunnen doen. De revolutie, die op de neder laag en de val van de militaire machthebbers volgde en die de Duitsche republiek schiep, had de sociaal democratische partij de leiding van den Duitschen Staat in handen gelegd. Dat was geen wederrechtelijke be zitneming, geen revolutionaire greep naar de macht. Reeds geruimen tijd voor de nederlaag toen de oude macht hebbers het gevaarlijke der situ atie begonnen in te zien, waarin zij zich bevonden, waren de sociaal-democratische leiders te hulp geroepen en was hen een plaats in de regeeringskringen ingeruimd. Ebert, na den dood van Bebel in 1912, de voorzitter der paitij geworden, maakte dan ook kor ten tijd deel uit van het minis terie prins Max van Bader. Toen dus de revolutie het oude bewind en het oude regien wegvaagde, gleed als vanzelf de mantel van het gezag op de schouders der sociaal-democra tische voormannen af. Dat ze haar gegrepen en vastgehouden hebben, daaraan dankt Duitsch land het, dat het niet in den chaos der revolutie is onderge gaan. Zij waren de eenigen, die bij 53 Zijn verbazing hield gelijken tred met zijn nieuwsgierigheid. Hij heeft geen oogenblik ge twijfeld of wij zouden échec lijden. Wat vermag men tegen de ontzettende macht, die justi tie heet? Welnu I wij zullen het avontuur gaan beproeven. Wij hebben nu reeds de galeien ge waagd om u aan uwe opsluiting te ontrukken. Wij willen slagen tot eiken prijs. En wanneer wij het bewijs gebracht hebben dat gij een slachtoffer waart en geen schuldige, dat men u gevangen hield tengevolge van een monster achtige rechterlijke dwaling, dan zullen wij eens zien, of er in het land van vermetelheid en edel moedigheid, gendarmen gevon den worden om ons te arrestee ren en rechters om ons te staffen. Ik heb niets geen spijt van mijn reis I Het goed humeur van Cyprien had de strakheid van de ge zichten doen verdwijnen Onder het linnen tentdak, gewiegd door het rythme der golven, die tegen de zijden van het vaartuig klot deze ineenstorting nog leiding konden geven en naar wier lei ding de revolutionaire massa zich nog schikken wilde. Ebert en Scheideman stelden zich dan ook vastbesloten aan het hoofd en werden met Noske samen de leidende kracht in den raad van volkscommissarissen, die Duitsch land door de stormen der revo lutie ia veiliger haven brachten. De gewelddadige opstanden der Spartacisten en de voortdurende vernederingen, die het overwon nen Duitschland van de zijde der Entente had te ondergaan, maakten het regeeren tot een uiterst moeilijke en netelige taak. En men kan wel zeggen, dat zonder de leidende medewerking der sociaal-democraten het niet gelukt zou zijn de binnenland- tche onrust te bedwingen en de buitenlandsche vijanden van nieuwe inmenging in het Duit sche leven af te houden. Was in dien tijd de macht en de inyloed der rechtsche par tijen zoo groot geweest als nu en hadden zij de leiding gehad in de regeering, dan zou het Duitschland zeker heel anders vergaan zijn en zou wellicht Frankrijks opzet om het Duit sche rijk in zijn oorspronkelijke deelen uiteen te doen vallen en zelf de Rijnlanden onder zijn leiding of invloed te krijgen maar al te goed gelukt zijn, omdat botsingen met de Entente niet meer hadden kunnen uit blijven. Aan deze redding van het Duitsche vaderland door de so ciaal-democratie heelt Ebert aanvankelijk een belangrijk aan deel genomen. En ofschoon zijn verkiezing tot staatspresident hem uit de actieve politiek drong, heeft hij door de aanvaarding van dit ambt in 1919 bn door de wijze, waarop hij het be- kleede de Duitsche overheid en het Duitsche vaderland bij voort during medehelpen behoeden voor de gevareo, die ze van zoo verschillende kanten bedreigden. Onbewust begreep het Duitsche volk dat. En zijn populariteit dankt hij daaraan zeker, even sten, verlicht door de schuine stralen der ondergaande zon, schenen de drie mannen, op het dek van het mooie jacht gezeten, dat naar de Hollandsche kolo niën koers zette, veeleer bezig van het leven te genieten dan een doodsgeheim te zoeken. Maar, hernam Jacques, ais ik u verteld heb, wat gij niet wist van mijn avontuur, deel mij dan eens mede wat ik niet weet van uwe nasporingen. Wat doet Sorège en waar bevindt Lea zich Dat zal ik u terstond zeggen, antwoordde Christian. Het meest hadden wij te vree zen dat je ontvluchting, door de kranten medegedeeld, de schul digen tot waakzaamheid zou aansporen. Maar gelukkig worden de o-tvluchtingen stelselmatig verborgen gehouden voor het publiek. Er zal naar Frankrijk worden getelegrafeerd, de minis ter zal alles weten en niets zeggeo. En wij kunnen nu So rège gaan verrassen op de voor ons voordeeligste wijze. Het is van belang, dp t je nu reeds weet, dat Jenny Hawkins in het voor jaar in Europa zal terugkomen en te Londen zingen, voor de eerste maal sedert zij van naam is veranderd. Zij meent stellig zeer als aan zijn eenvoud en aan de waardige wijze, waarop hij ,de vroegere zadelmakersge zel, het p-esidentiëele ambt be kleedde. Sociaal d-mrcaat gebleven, heeft hij niettemin getoond zich boven de partijen te kunnen verh'tfen en daarmee de belofte ingelost, die hij bij zijn beëedi- ging als rijkspresident aflegde. De bladen van alle partijen, de Duitsch-nationaleu en Volk- sche natuurlijk uitgezonderd, brengt hem dan ook de hulde, die hij verdiend heeft. En zelfs de Deutsche Algemeine Zéitung van de Volkspartij erkent, dat hij met zeldzaam politiek ver stand en bewonderenswaardige persoonlijke fijngevoeligheid aan zijn vaderland onvergetelijke diensten bewezen heeft en dat Duitschland door zijn dood een zwaar verlies lijdt. Toch zal het besef van dat verlies en van wat Ebert in de laatste moeilijke jaren voor zijn land geweest is, in Duitschland wel niet zoo steik en niet zoo algemeen meer zijn als enkele jaren geleden. De stemming in het land heeft zich den laatsten tijd zeer be duidend in rechtsche richting ge wijzigd. En moest op dit oogen blik dan ook eiy nieuwe Natio nale vergadering een nieuwe keuze als president doen, dan zou Ebert zeker niet de uitver korene worden. „Dit maakt, dat men het oogen blik van zijn dood voor presi dent Ebert zelf en wellicht ook voor zijn land een gunstig oogenblik kan noemen. Het ver zet tegen hem van de zijde der vroegere concervatieven, die het nog altijd niet verkroppen kun nen, dat zij uit hun vroegere machtspositiegedrongen zijn,nam den laatsten tijd steeds onaan genamer en gevaarlijker vormen aan. En dat dit verzet tot zelfs in de lezingen der magistraten steun vond, heeft het Maagden- burgsche vonnis bewezen. Na dat de pogingen o n hem als president belachelijk te maken gefaald hebben, heeft men hem om den blik te kunnen door staan van hen, die haar vroeger kenden en stellig zal niemand van hen, die haar een enkelen keer ontmoetten of weinig met haar omgingen, haar vroegere persoonlijkheid ontdekden onder de nieuwe. De meest scherpzichtigen zul len zeggen: Jenny Hawkins lijkt op Lea Perelli. Dat is alles. Zij loopt dus volstrekt geen gevaar. Wat Sorège betreft, hij zal met zijn schoonvader en zijn verloofde het seizoen doo^ren- gen op het eiland Wight en te Londen. De goede Jules Har vey vermoedt niet, dat hij zelf Sorège Hawkins tegemoet zal voeren. De partijen zijn dus gelijk en wij hebben kans op de overwinning. Soróge gaat dus trouwen zei Jacques, in gedachten verdiept, En hij huwt een Amerikaanschei Zonder twijfel zeer rijk. Buitengewoon rijk. Haar vader is de Koning der prairie. Hij is een soort herdervorst. Een La- ban, waarvan Sorège heeft ge dacht de Jacob te worden. Hij is reeds verleden jaar met hem zijn kudden gaan inspecteeren, in het verre Westen. Door die reis heb ik zijn medeplichtigheid met Lea Perelli ontdekt. van landverraad trachten te be schuldigen. Deze tegen hem gevoerde csmpagne schijnt den president sterk te hebben aangegrepen, het lijdt geen twijfel of deze campagne zou, met het oog op de aanstaande presidents-verkie- zing steeds feller gevoerd zijn geworden. Daarvoor en voor het onaangename van zijn niet her kiezing is de president nu be waard gebleven. En Duitschland krijgt niet den feilen strijd te doorstaan, die tegen de verkiezing om presi dent Ebert gevoerd zou zijn. Het land heeft tengevolge van de Barmat affaire en andere finantieele schandalen, die voort durend aan het licht komen, al genoeg schokken te doorstaan. Daarbij is de spanning tus- schen het Rijk en de Entente tengevolge van het rapport over de Duitsche ontwapening nog steeds ernstig en dreigde een conflict met Roemenie. Dat laatste schijnt nu voor komen. Ongetwijfeld hebben de groote Entente mogendheden, bang voor nieuwen strijd in het oosten, op Roemenie de noodige pressie uitgeoefend. De strijd in het Oosten is in- tusschen niet uitgebleven. Maar dit gaat, voorloopig althans, Turkije alleen aan. De opstand, die in Koerdöstan is uitgebroken heeft echter meer dan enkel plaatselijke beteekenis. Het ver zet van een deel der Moham- medaansche wereld tegen de rieuwe richting, die in Turkije den toon aangeeft, o.a. in de afschaffing van het chalifaat zich En hoe is zijn verloofde 01 interesseert je dat Je zult haar zien. Een kleine Ame- rikaansche, heftig en grillig, die niet gemakkelijk zal zijn te leiden. Ik durf er niet op zwe ren, dat zij geen Italiaansch bloed in de aderen heelt. Ik zou niet veel voor Sorège geven, als zij ooit zijne laagheden verneemt. Zij zou hem moreel scalpeeren. En denk je, dat Lea noch Sorège de mogelijkheid van mijn terugkomst vermoeden Hoe zouden zij dat Zij den ken dat je net zoo goed begra ven bent als de doode vrouw. Dat Sorège ongerust is gewor den, toen hij zag, dat ik een enquête instelde omtrent het bestaan van Lea en de relatiën, die hij met haar heeft behouden, dat laat geen twijfel bij mij. Zijn houding, zijn woorden, alles be wijst mij, dat hij raadde, dat ik reeds meester was van een deel der waarheid. Maar tusschen dat deel en het geheel bestaan zulke groote leemten, dat hij de geruststellende overtuiging heeft, dat ik nooit den sleutel van het raadsel zal vinden. En hij heeft geen ongelijk, want zelfs na onze stoutmoedige poging, zijn wij nog afhankelijk van gebeur tenissen en personen, en jij moet uitsprak, komt erin tot uiting. En daardoor krijgt die opstand ook buiten Turkije en vooral voor mogendheden als Frankrijk, Engeland, en Italië, die talrijke Mohammedaansche onderdanen hebben, bizondere beteekenis. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Woensdag met den gewonen trein om twaalf uur te Bazel aangekomen. Het Koninklijk salonrijtuig was aan den trein gehaakt. Bonds-presi dent Musy, vice-president Hae- berlin en de Minister van buiten landsche zaken, Motta, hadden zich naar Bazel begeven, om de Koningin bij aankomst te be groeten. Direct na aankomst van den trein brachten de drie genoemde ministers het Vorstelijk Echt paar een bezoek in den trein. Te Bazel waren verder geen of- ficieele personen aanwezig. Al leen werd opgemerkt de vice- consul van Nederland, de heer Haessig. De trein reed daarop naar Zurich, waar blijkens van consul Salomons ontvangen beiicht, de Vorstelijke Personen goed zijn aangekomen. 's Avonds arriveerden Koningin en Prins te Glau-us, waar in een oud stedelijk hotel voor een achttal dagen kamers zijn be sproken. Hoewel men hier eenigszins verwonderd is, dat tijdens dit zelf verschijnen om hem te be schamen en zijn medeplichtige te ontmaskeren. Daar zal ik in slagen, wees daar zeker var, zei Jacques met vastheid. Indien Sorège, gelijk gij verzekert, en zooals ik begin te gelooven, een afschuwelijke rol heeft gespeeld in mijn ont zettend avontuur, dan sta ik u borg, dat hij gestraft zal worden, gelijk hij het verdient. Wat L,ea betreftI Hij streek met de hand over zijn plotseling versomberd ge laat. Ik weet niet aan welke be weegredenen zij heeft gehoor zaamd, toen zij met zulk een wreedheid mijn verderf verzeker de. Ik heb haar niet aardig behandeld. Maar hoe schuldig ik ook ware, hare wraak is buitensporig, en daarin heeft zij zoo'n zwarte ziel getoond, dat ik mij van alleitoegevendheid jegens haar ontslagen acht. Ik meen mijn rechten niet te buiten te gaan, als ik mij verdedig, gelijk men mij aanviel: op leven en dood. Ge kunt dus op mij rekenen, vrienden, zooals ik op u reken. Wij hebben nu, zooals Christian een oogenblik geleden terecht zeide, twee maanden vóór ons om na te denken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1