aatsoi Nienws. Binnenland. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Gemengd Nieuws achter de radiatoren in de ka mer» wordt ingevoerd, en de bedorven lucht door ventielatie- kanalen kan worden verwijderd. Het ziekenhui» beschikt «edert eenige jaren over eene inrich ting voor Rontgenbehandeling, die door herhaalde verbetering en uitbreiding van het instru mentarium, geheel ia blijven voldoen aan de laatste eiachen. De apparaten voor doorwar ming met hooggespannen wissel stroom (Diathermie) voor bestra ling met kwartslicht (kunstmatige hoogtezon, kromaijerlamp enz.) die reed» jaren in gebruik zijn, hebben thana een betere opstel ling, in ruimer vertrekken ge kregen. Een jaar geleden werd ook de inrichting voor onder zoek met X stralen geheel ver nieuwd en uitgerust met de meeat moderne, daarvoor nood zakelijke toestellen. Het laboratorium het welk op beacheiden schaal waa ingericht, is nu overgebracht naar een rui mer zaal en voorzien van mo derne inatrumenten, waardoor het mogelijke is geworden, uit gebreide onderzoekingen te doen. Aan het ziekenhuis is een staf van specialisten veibonden o.a. Chirurg. Internist, Rontgenoloog, Keel-, Neua- en Oor-Arts, enz. De el»ctrische lichtinstallatie, ia na gehouden publieke aan besteding opgedragen aan de Firma A. D. F. Boonstra (een lichtsignaalsysteem maakt het hinderlijke schellen overbodig). Het schilderwerk aan den heer P. Pieterse Hz., beide te Vlis- singen, welke tot volle tevreden heid van het Bestuur hunne werk zaamheden hebben uitgevoerd. De bouw werd naar ontwerp van den architect Jos. Margrij te Rotterdam, uitgevoerd door de Firma Geb. van Alphen te Oosterhout, die onder dage- lijksch toezicht van den Opzich ter van Eijsden het werk vlug en naar behooren hebben op geleverd. HET KONINKLIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND. De Koninklijke Familie is heden Dinadag naar Zwitserland vertrokken, voor een verblijf aldaar van ongeveer tien dagen. VOOR DEN ZOMERTIJD. De Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een schrijven verzonden, waarin zij zegt met groote te leurstelling kennis te hebben genomen van het feit der in diening van het wetsontwerp, dat de totale afschaffing van den zoogenaamden zomertijd be oogt. Hunne teleurstelling nader verklarende, wijzen de inzenders van 't verzoekschrift niet in de eerste plaats op het voordeel der lichtbesparing, dat de zomer tijd biedt, doch vooral op ideëele en hygiënische motieven. Deze beide beweegredenen, maar vooral het laatste, doen de Vereeniging in het belang van industrieele en commercieele ondernemers en arbeider» de Tweede Kamer verzoeken haar goedkeuring aan dit wetaontwerp te willen onthouden. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij tot bevordering der feneeskunst heeft aan de Twee- e Kamer een adres gezonden, waarin het aandringt op ver werping van het wetsontwerp tot intrekking van den zomertijd, overtuigd alt het is van den gunstigen invloed, dien de zomer tijd op den gezondheidstoestand van het Nederlandache volk heeft. Breskans. Vrijdagavond gaf de Chriatelijke Zangvereeni- ging „Immanuel" en het Chr. Muziekgezelschap .Soli deo Glo ria" een uitvoering in de Con cert-zaal van den heer Iz. van Melle alhier, welke zeer druk bezocht wa». De Voorzitter der Zangver- eeniging opende deze uitvoering en herinnerde er aan dat het vorige jaar geen uitvoering kon gegeven worden en dat zij nu het voorrecht hadden een muziek- en zanguitvoering ten gehoore te brengen. Ofschoon de muziekvereeniging nog jong is en zij voor de eerate maal een uitvoering geeft, getuigt zij toch van goede wilskracht en kan men dan ook zeggen dat deze zeer goed geslaagd is. De zangnummers werden zeer goed uitgevoerd. Vooral het lied „Hooger Lente", hetwelk gezongen werd door mej. van den Heuvel-Erasmus en den heer J. Basting, die van beide ver- eenigingen Directeur is. Ook waren zeer mooi de num mers welke gegeven werden door het klein orkest, alsmede eenige kwartetnummers. Ds Bremer alhier en Ds de Meijere van Cadzand hielden voor deze gelegenheid een toe spraak. Na een aanmoediging door den Voorzitter van het Muziek gezelschap om beide Vereeni- gingen te steunen, werd deze uitvoering met dankgebed ge sloten. Breskens. Hedenavond komt de Raad onzer gemeente bijeen. Het verslag hiervan hopen we in ons volgend nummer op te nemen. Waterlandkerkje. Het Muziekgezelschap alhier verga derde Zaterdagavond in het lokaal van den heer L. Versprille, tot het houden van zijne Alge meene jaarlijkache vergadering, waarbij 12 leden tegenwoordig waren. De ontvangsten over 1924 bedroegen f232.56 en de uitgaven f 183.93, zoodat een goed slot van f 48.63 aanwezig was. De heeren J. B. Slurm en J. Risseeuw werden als Bestuurslid herkozen. Van de leening 1920 werden uitgeloot de Nos. 1 en 11, ieder groot f5. Groede. Openbare verga dering van den Gemeenteraad alhier, op Vrijdag 27 Februari j.l., des namiddag» 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet voo'lezing van een achrijven van Ged. Sta ten, waarin zij mededeelen, dat de Gemeenterekening over het dienatjaar 1923 ir vastgesteld in ontvang op een bedrag van f120 152,43 en in uitgaaf op f 109.576 35, alzoo met een batig slot van f 10.576.08. Met alg. stemmen wo'dt be sloten adhaesie te betuigen aan een schrijven van de Centr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel, om de voor- stellen-Noltzig niet te doen uit voeren. Met alg. stemmen wordt be sloten in begi ïsel adhaesie te betuigen aan een adres van B. en W. van Heemstede om tot regeeringsvoorstellen te geraken, welke de Gemeentewet in zake annexatie van gemeenten willen wijzigen. Ingekomen is een schrijven van de Nationale Commissie te gen het alcholisme, waarbij ver zocht wordt 't maximum aantal vergunningen te verlagen. Het voorstel van B. en W. om 't maximum aantal vergunningen niet te verlagen, wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen, die van den heer de Bliek. Voor de schoonmaakster der O. L. school te Kruisdijk wordt eene instructie vastgesteld. Met alg. stemmen wordt be noemd tot lid van de Commiasie tot wering van schoolverzuim de heer Abr. J. Risseeuw. B. en W. atellen den Raad voor aan de AutobusJienst GroedeOoatburg een subsidie van f 150 toe te kennen, onder bepaalde voorwaarden, waarvan de Voorzitter verslag doet. Deze subsidie wordt verleend met 4 tegen 3 stemmentegen de heeren Lombaard, van Hane- ghem en de Milliano. Een wijziging van de begroo ting 1923 en een van 1925, wor den goedgekeurd. Een verzoek om een renteloos voorschot voor emigratie van een gezin naar Canada wordt in geheime zitting behandeld, waar na in openbare zitting dit voor schot niet wordt toegekend. Oostburg. Vrijdag 27 Fe bruari hield de bekende Vlaam- ache schriiver Felix Timmer mans alhier een lezing over .Vlaamsche humor", als laatste van een serie van zeven letter kundige lezingen, georganiseerd door de Afd. West. Zeeuwsch- Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond. Ongeveer 200 belang stellenden waren aanwezig. De avond werd opgeluisterd door een zeer goed strijk-orkest onder leiding van den heer Hendrichs van Breskens. Schoondijke. Zaterdag avond werd alhier door den heer J. Ie Bleu, van Kruisdijk, 'een simultaan damwedstrijd gespeeld tegen 6 personen. Uitslag was, dat de heer le Bl-u alle partijen op een na won. die remise werd. De geringe opkomst vond wel zijn oorzaak in de weinige rucht baarheid. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Feb. viel 54,9 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 9 m.M. Er waren 21 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 12 dagen met 1 m.M. of meer. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Feb. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 24220.22en terugbetaald t 34153.28. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10497- Hoogwatergetij Bre«ken«. DAGEN, vm. nam Woensdag 4 Mrt. 8 20 8.44 Donderdag 5 9.44 10.08 Vrijdag 6 10 56 11.20 V. Maan Dinsdag 10 Maait nm. 2.40. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 4 Mrt. nm. 6 10 Donderdag 5 6.12 Vrijdag 6 6.14 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Maart. Tarwe f 10.00—f 15.00 Rogge f 13.00 f 14.50 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver fl0.00.ffJ2.00 Bruine boonen f 16.00-f20.00 Kroonerwten f 13.00-f 16.00 Erwten (Schokkers) f 14. f 18. Maanzaad f30.00 f32.00. Duiveboonen f 12.f 14.00 Alles per 1C0 K.G- BRESKENS. Huw.-Voltrekking. 5 Februari. G. K. Quaak, 32 j., jm. en A. van M 11e, 37 j., wed. Geboorten. 9 Februari. Adriaan, z. van C. L. Daansen en I. de Jonge. 11, Maria Clementina, d. van V. Schep ;ns en M. S. van de Velde. 13, Maria Wil- helmina, d. van M. I. Verschel- ling en J. W. van Leuven. 21, Johanna Dorothea Agatha, d. v. H. M. E. Bremer en J. Melchers. Overlijden. 2 Febr. Jacob van Male, 54 j., (overl. te Ooatburg). 9, Jannis Izaak Verduijn, 1 jaar en 10 mnd. 17, Pietei Marinus Melieate, 61 jr. 22, Iaaac Al- bregtse, 75 j. Arondiasementa-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 27 Feb. De volgende zaak werd be handeld A. J. M., 23 j., landbouwera- knecht te Eede, thana gedeti neerd te Middelburg, werd be klaagd dat hij op 22 Januari j 1. te Eede heeft weggenomen een rijwielplaatje, toebehoorende aan P. J. d. C Eiich 4 maanden gev. straf. Wisselkoersen. Dollars f2 49-f2.50, Ponden f 11.92-f 11.95, Marken f0 58 f0 59 p. billioen. Belg. Franc» fl2 50-fl2 60, Franache francs f 12.80 f 12,90, Kronen (afgeit) f0.34-ffi.35. ZEELANDIA TE ROTTER DAM. De Zeeuwsche Vereeniging .Zeelandia" te Rotterdam gaf Dinsdag 24 Febr. j.l. een ge zellige uitvoering voor haar leden, waaraan de tonneelclub van „Zeelandia" van 's Graven- hage haar medewerking had verleend. Een gezellig bal sloot deze voor de Zeeuwen, gezellige uit voering. Plaatsgebrek wa» oorzaak, dat het verslag hiervan niet in ons vorig nummer kon worden op genomen. Ook heden ontbreekt ons de plaats, redenen waarom wij met een beknopt bericht moeten vol staan. Red. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Te Haarlemmerliede heeft Zondagavond een noodlottige aanrijding plaats gehad. Een 28- jarige vrouw liep op het rijwiel pad langs de Amiterdamsche vaart, ter hoogte van de krui sing bij het Haarlemmermeer- sche spoor, toen 2 auto's elkaar passeerden. De vrouw werd door een der auto's gegrepen, welke bestuurd werd door den commissionair in effecten J. M. V. uit Amsterdam, en tegen den grond geslingerd. Haar hoofd werd geheel ver pletterd. DROEVIG ONGELUK. Te Rotterdam kwam gister morgen de 17-jarige K. S. uit de Breedestraat vanaf de Kar- nemelkhaven den Goudschen Singel oprijden, juist toen een tram van lijn 15 pasaeerde. De jongen geraakte tusachen den motor- en bijwagen, met het gevolg dat hij werd over reden. Per auto werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. EEN VUURBAL. Boven Bergen op Zoom woedde Dooderdagavond een zeer hevig onweer. Even over halfzes, ter wijl de werklieden van de fa briek vnn de firma Beckers zich naar huis begaven viel juist boven hen met ontzettende vaart een vuurbal uit de lucht, welke op ruim tien meter afstand van hen neerkwam, eenige gaten in den grond sloeg maar in het water uitdoofde. GEVECHT MET POLITIE. De gemeente politie wilde te Broek, onder Akkerwoude, met behulp der maréchaussee, een persoon, verdacht van het in werpen van ruiten, aanhouden en opbrengen naar Dokkum. Hiertegen verzette de familie zich krachtig. Van het opbren gen is niets gekomen. Toen men het slagveld overzag, bleek de vader van den dader aan den arm gewond, de moeder had een steek-, slag- of snijwonde in den rug en de chef-veldwachter een Bteek in den arm en een mesanede over éen zijner han den. Twee dokters hebben de gewonden verbonden. Wegens poging tot doodslag op de poli tie werd een der verzetplegers aangehouden en in arrest ge steld. IN BRAND GERAAKT. Te St. Oedenrode is het 10- jarig dochtertje van den heer A. v. Houtum, dat een hoofd- waaaching met gasoline onder ging, in brand geraakt door het vlam vatten der vloeiatof. Haar moeder en het echtpaar (Dekhui zen beliepen brandwonden bij hun pogingen om de vlammen te dooven. Het meisje is gister morgen overleden. TER WILLE VAN DE KIPPETJES. Juffrouw Vinot, onderwijzeres aan 'n dorpschool \oor meisjes in Dognéville (dep. Vogezen), heeft in het schoollokaal een aantal kippen ondergebracht, en eiken ochtend gebiedt zij haar leer ingen het vuil, dat haar geve derde vriendje» in hun hok heb ben veroorzaakt, op te redderen. De ouders der kinderen waren van oordeel, dat hun kroost niet met dat doel de school bezoekt en ze zijn gaan klagen. Met het gevolg dat het gemeentebestuur de onderwijzeres wilde ontslaan. De inspecteur van het onde-wijs echter stelde een enquête in en handhaafde haar. De kinderen gingen staken, van de 35 kwa men er slechts vijf op schoo'. Het is een atrijd op leven en dood geworden tusschen het gemeentebestuur en de onder wijzeres gesteund door den in specteur. Voorloopig heeft juffr. Vinot het glansrijk gewonnen, daar het geheele gemeente-be stuur afgetreden is 1 NOODLOTTIGE ONT- PLOFFING. Te Nictherohy bij Rio de Janeiro in Zuid-Amerika, heeft een ontploffing plaats gehad in een opslagplaats van ontvlam bare stoffen. Honderd personen werden gedood, en 609 gewond, terwijl ruim 3000 huizen vernield werden. TWEE JONGENS TERDOOD VEROORDEELD. De zeventienjarige Edward Heggarty en de negentienjarige William Crossley, die in Januari te Wolverhampton een politie agent doodschoten zijn ter dood veroordeeld. Zooals men zich herinnert waren de twee jongens weggeloopen van een ambachts school te Harpenden en gewa pend met een revolver op stroop tocht uitgetrokken, waarbij zij zich als handlanger een jongetje van veertien jaar assumeerden. Toen zij door een politieagent werden opgemerkt, die hen achtervolgde, ontstond et, 's mor gens vroeg, een gevecht, waar bij de jeugdige zwervers die blijkens de foto's in de Engel- sche bladen gepubliceerd, een zeer ongunstig uiterlijk hebben den politieagent doodschoten. Het merkwaardige in dit proces is, dat de beide terdoodveroor- deeldrn bij het verhoor elkaar beschuldigden. Crossley verklaar de, dat hij niet wist dat Heg garty een revolver had, totdat deze den politieman doodschoot, terwijl Heggarty verklaarde en volhield dat Crossley de nood lottige schoten had gelost. Heg garty had het eerste schot ge lost om den politieagent schrik aan te jagen en daarna de re volver in den jaszak van Cros sley gestopt, die vervolgens den politieagent doodschoot. Het Openbaar Ministerie ver klaarde dat het bij de uitspraak van de jury er niet toe deed, wie de revolver had afgeschoten, omdat het wapen was gebruikt voor een gemeenschappelijk doel. De beide jongens hoorden het over hen gevelde vonnis onbewogen aan. BLOEDIG DRAMA TE MECHELEN. In de Schoutestraat te Meche- len heeft zich een bloedig dra ma afgespeeld, in de woning van mevrouw Betrain-Loklam- p;r, die sedert verscheidene jaren gescheiden van haar man leeft. De vrouw onderhield reeds geruimen betrekkingen met den 38 jarigen I. Goovaert. Wegens diens slechte gedra gen had zij echter kort geleden de betrekkingen met hem ver broken. Goovaert besloot zich daarop te wrekeD. Hij bracht de vrouw een be zoek en na eenigen tijd tot haar verbazing heel zachtmoedig met haar gepraat te hebben, haalde hij plotseling van onder zijn jas een bijl te voorschijn, waarmede hij de vrouw verscheidene slagen toebracht. Zij werd in deernis'

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2