ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVEBTTNTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN "IFiSïlZiiëïïr" "be galeislaaf. De uitbreiding' van liet St, Joseph Ziekenhuis te Vlissingen. Xindgrverzorging. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. 34e Jaargang goederen moesten deelnemen. Vooral in de Jaatste vijftig jaar is de verzorging van de kinderen enorm toegenomen. De ontwikkeling der grootindustrie bracht ook mede vrouwenarbeid, waaraan ook de gehuwde vrouw zich dikwijls niet onttrekken kon. De groote vraag was nuhoe voor de kinderen te zorgen Meestal werden de kinderen bij vrouwen gebracht, die voor een kleine vergoeding de verzorging van de kleinen op zich namen. Maar deze verzorging liet in den regel veel te, wenèchen over en was zelf* dikwijls noodlottig voor het kind. Vooral in Frankrijk met zijn afnemende bevolking werd de behoefte aan een betere verzor ging het msest gevoeld. Door verschillende personen werd daar I een onderzoek naar de particu liere bewaarplaatsen ingesleld. En toen bleek dat de toestand den allertreurigst waren werd een beroep gedaan op de over heid. Het optreden had succes in het jtar 1844- werd in Parijs de eerste kinderbewaarplaats ge opend. De kinderen in deze in richting werden volgens vaste voorschriften behandeld enston- den onder medisch toezicht. Dit voorbeeld vond langza merhand navolging.' Ook in an dere landen werdendeze inrich tingen geopend en met die in richtingen groeide ook de be langstelling voor het kind. Van overheidswege werd meer en meer ingegrepen, eerst door goede voorlich ing, daarna door doeltr' lTer.de hulp. En thans wor den schoolarts *n aangesteld, die tot taak hebben de kinderen, die de school bezoeken, geregeld te conlroleeren en zijn er tal van inrichtingen waarin de kinderen óf ter verpleging óf ter bewaring gebracht kunnen worden. Het behoeft geèn betoog, dat niet alleen van humanitair, doch ook van economis:h standpunt de kinderverzorging allen steun verdient. Reeds meermalen we zen wij er op, dat ook voor han del en industrie noodig i», dat over krachtige, gezonde men- schen beschikt kan worden. Nadat Maandagmorgen in de kapel van het St. Joseph Zie kenhuis den Hoog Eerw. Heer P. van der Aa, deken en pastoor een H. Mis was opgedragen, had de plecht'ge inwijding van het nieuwgebouwde gedeelte plaats. Ter bezichtiging van den nieuwbouw waren voor des mid dags verschillende autoriteiten uitgenoodigd, die onder geleide van Heeren bestuursleden een rondgang door het nieuwe ge bouw maakten. Oorspronkelijk waren de plan nen van het bestuur veel grooter en was het de bedoeling be halve de thans gebouwde loka len ook nog een tweetal zieken zalen voor 14 bedden, een spe ciale kinderafdeeling met glazen boxen naar de modernste eischeo, een kraamzaal, een eigen was- scherij en een nieuw lijkenhuis mat autogarage te bouwen. De plannen echter voor den bouw van een nieuw gemeente lijk Ziekenhuis en de uittocht van vele te Vlissingen gevestigde bediijven waren oorzaak dat het bestuur voorzichtigheidshalve voorloopig slechts een gedeelte van dit groote plan liet uitvoe ren, daarbij echter de mogelijk heid latende, ten allen tijden dit pla te kunfien voltooien. Aan den gevel van den nieuw bouw aan de Dishoekstraat is dit duidelijk te zien. In de toe komst zou deze gevel nog 14 Meter moeten verlengd en dan een simmetrische afsluiting krij gen door een pavilloen, als al thans aldaar is gebouwd, ter wijl in het midden dan boven het aldaar gelegen trappenhuis met lift een fraaien doktoren den gevel zou bekronen. Toch is wat tot nu tot stand is ge komen, ook reeds eene belang rijke vergrooting van het zie kenhuis, waardoor aan verschil lende afdeelingen betere huis vesting is gegeven en het aantal beschikbare bedden met onge- Ingezonden Mededeeling. Na de Waach. Als de Handen voortdurend nat zijn geweest en daardoor schrij nend aanvoelen, moet men ze direct inwrijven met PUROL. Dat verzacht dadelijk. veer 40 is vermeerderd. Het aantal klassekamers is met 6 vergroot, door een verlenging van dat gedeelte, in den tuin van het ziekenhuis. Aan de van Dishoekstraat is bijgebouwd een gedeelte, dat op den beganen grond de polikliniekafdeeling be vat met de kamer van de Eerw. moeder Overste, kantoor en bi bliotheek. Op de eerste verdie ping twee groote ziekenzalen voor 8 bedden, m -t 3 kleinere ziekenkamers en op de tweede verdieping een kinderzaal annex kraamkamer, en in de kap aan de voorzijde eenige slaapcellen voor de Eerw. Zusters. Een speciale ingang voor de patiënten, die per auto of bran card worden aangevoerd, is in den zijgevel met een oprit aan gebracht. Het spreekt van zelf, dat bij deze uitbreiding van de meest moderne vindingen op bouw- technischgebied is gebruik ge maakt, om het ziekenhuis aan de modernste eischen te laten voldoen. De vloeren zijn van beton en in de kamers bel gd met lino leum op estric onderlaag, in de gang met terrazobanden, waar- tusschen een echt rubber looper van de N. V. Hygiënische vloe ren te Amsterdam. De centrale verwarming en warmwater installatie, naar ont werp van den adviseerend In genieur H. Engler te Amsterdam, door het Installatie Bureau S.P. Ooms aldaar, uitgevoerd, is met bijzondere zorg behandeld. Alle leidingen zijn zooveel mogelijk in speciaal daarvoor uitgespaarde sleuven weggewerkt De grootere ziekenzalen en de klasse kamers hebben een spe ciale ventilatie-inrichting, waar door de vertche buitenlucht Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Nummer 3009 In den loop der eeuwen h eft de verzorging van het kind een algeheele verandering ondergaan. Was in de oer-tijden de va der onbeperkt eigenaar van de kinderen en bezat hij zelfs de bevoegdheid om naar willekeur over dood of leven te beschik ken, thans is dat geheel anders. De groote veranderingen, die op allerlei terrein hebben plaats ge vonden, moesten noodzakelijker wijze ook wat de verzorging van het kind betrof wel een grooter invloed uitoefenen. Het is moeilijk voor het te genwoordige geslacht te kunnen indenken, dat in de eeiste eeuwen onzer jaartellingen bij vele stam men de gewoonte bestond de pasgeboren kinderen aan een on derzoek te onderwerpen. Van dat onderzoek hing dan af of het kind al dan niet zou blijven leven. Meestal ging dit op de volgende wijze in zijn werk 'Was het kind geboren, dan werd het door een van de helpsters op een schild naar de groote zaal gebracht en daar neerge legd. De vader en zijn vrienden vormden dan een kring en be zagen nauwkeurig het wicht. Bleek dan, dat het een of meer lichaamsgebreken had, b.v. eenigs- zins scheef gegroeid of een ver groeide hand of voet, of leek het kind minder sterk en was het teer van bouw, dan wenschte de vader het wicht niet te ac cepteeren. Het kind werd dan op het schild naar den water kant gedragen, waar de stroom het medevoerde of wel in een naburig bosch gelegd. In 'beid gevallen kwam het om het leven. De motieven tot deze hande- ling liggen voor de hand. De toenmalige vo keren bestonden in hoofdzaak van de visscherij, terwijl oorlogen onder de ont spanningen gerekend weiden. Voor zwakken of gebrekkigen was bij zulke volkeren geen plaats, vandaar dat reeds bij de geboorte over het wel of wee van een kind beschikt werd. Gelukkig behooren dergelijke Ik hoop, dat het leven voor haar gunstiger moge zijn ge weest dan het voor mij was. Jacques zweeg. De avond kwam. Er ontstond een lang durige stilte, terwijl Jacques zich herstelde van de ontroering, die bij het herinneren aan zijn treu- rige geschiedenis, zijn gelaat had doorgroefd en doen verbleeken. Tragomer nam met zijne gewone koelbloedigheid het woord Ik moet je, hoeveel leed het mij ook doet, mededeelen, wat er van Jeanne Baud is geworden. Het arme meisje heeft geen levenslot gehad, zoo gelukkig al* jij haar edelmoedig hebt toe- gewenscht. Want op het oogen- blik, dat jij werd gearresteerd, Was zij dood. Dood 1 riep Jacques verstomd Van verbazing uit. En hoe? Mijn beste vriend, dat is dui delijk. Wijl Lea Perelli leeft en de wereld doorreist onder den naam van Jenny Hawkins, nadat zij eenige dagen dien van jeanne Baud heeft gedragen, moet zij ruwe zeden tot het verleden en is er thans een bijzondere zorg voor de kinderen waar te nem n. 7,00 zelfs, dit mm de vorige eeuw en ook deze wel eens ,de eeuw van het kind" heeft ge noemd. De belangstelling voor het kind he-ft feitelijk gelijken tred gehouden met de ontwikkeling van de maat chappij. En die be langstelling uitte zich eerst prac tisch toen men meer of min be vreesd ging worden voor de vermindering van de bevolking. Vooral van overheidswege ge voelde men, dat het noodzake lijk werd zich het lot var de kinderen aan te trekken en wer den langzamerhand vondeling huizen en weeshuizen opgericht waaraan echter ook de kerk en de particuliere liefdadigheid een groot aandeel namen. Maar hierbij bleef het feitelijk ook en de wijze waarop Je kin deren in deze inrichtingen be handeld w -rden getuigde nog niet van een werkelijke liefde voor het kind. Zoo werden door de genoem de inrichtingen met particulieren contracten aangegaan voor de levering van werkkrachten en was hat geen zeldzaamheid, dat kinderen van vijf of zes jaren den geheelen dag werden uitbe steed bij werkgevers, die deze peuters op vaak schandelijke wijze exploiteerden. Vooral met de vondelingei huizen was het treurig gesteld het sterftecijfer was soms ontzettend en de kro nieken vertellen ons, dat soms 80 procent van deze stumperds stierven. Voor de kinderen, die in de gezinnen opgroeiden, was niet de minste belangstelling. De ouders toch droegen hiervoor de volle verantwoordelijkheid, waarvan het gevolg was, dat vooral in de fnancieel slecht gesitueerde gezinnen die daar door slecht behuisd waren, de verzorging allertreurigst was. Eerst langzamerhand drong het door, dat de welvaatt van het land gevaar liep, wanneer aller lei zwakke, misvormde wezens aan de voortbrenging van de met wie zij zich heeft verwisseld, dood zijn. En de vrouw uit de rue Marbeuf, je vermeend slacht offer, kon niemand anders zijn dan Jeanne Baud, en was zeker Jeanne Baud. Maar dat is onmogelijk 1 sprak Jacques tegen. Dat is zeker 1 hernam Tra gomer. De identiteit van het slachtoffer moest worden vast gesteld door hare tegenwoordig heid in het appartement zelf van Lea. Wie kon toch anders dan Lea gedood zijn in de rue Mar ia ;uf? Wie kon een japon van haar dragen, linnengoed van haar, juweelen van haar O 1 die voor zorgen om aller blik te bedrie gen, zijn handig genomen. De vrouw is o ikenbaar gemaakt, haar gelaat is door revolver kogels doorploegd. Wie kon dus twijfelen, dat het Lea was Jeanne Baud heeft hetzelfde postuur, dezelfde volle lijnen, heb je gezegd. Wie zal dus de verwisseling vermoeden? Jij zelf denkt er niet aan. Je hebt heel geen twijfel. Men laat je de oude vrouw zien. Jij herkent haar zonder aarzelen. En noch tans leeft Lea, en Jeanne Baud is verdwenen. Maar, zei Jacques, de doode Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'2T BRESKENS p°*$ro Woensdag 4 Maart 1925 vrouw was blond 1 En Jeanne Baud was donkerbruin Onnoozele 1 riep Christian uit. Heb ik je niet gevraagd of Lea zich verfde Fréaeuse maakte een gebaar van afschuw, zijne oogen groef den zich onder zijn gefronste wenkbrauwen. Zoo 1 zoo 1 hernam Tragomer. Begin je te begrijpen Zij beza ten een vreeselijke koelbloedig heid, zij, die de bloedige intrige bedachten, Zij hebben de doode gekleed, opgesierd en het haar geverfd, vóór zij op haar hoofd de kogels afschoten, die haar moesten misvormen. Zij wilden jou voorzeker in het ongeluk storten, maar zij wilden ook zich zelf redden. Maar houd op de heldere waarheid te bestrijden. Alles is thans zeker. Zijn ze niet den dag na den moord de juweelen in de bank van leening gaan lossen jij hebt het niet kunnen doen, omdat jij de noo- dige som niet hadt en je de pandbriefjes aan Lea had over gegeven. Men heelt je beschul digd, ze te hebben verkocht, omdat er een uitlegging gevon den moest worden voor 't lossen en omdat de justitie alles wil begrijpen. Maar het is zeker dat Lea haar juweelen heeft teruggehaald voor haar vertrek. Alles was zoo gecombineerd om van jou een dief en een moor denaar te maken. En het ge zochte gevolg werd verkregen. Tevergeefsch liet je de veer tig duizend francs zien, die je overbleven na het beleenen, na dat je de speelschuld had betaald. Tevergeefs betoogde je, dat je, daar je vertrokken was, de ju weelen niet had kunnen lossen. Men antwoordde jeGij hebt de pandbriefjes verkocht. En je zoudt Lea gedood hebben om ze terug te kunnen nemen. Jacques, somber, het voorhoofd gebogen, luisterde niet meer. Hij mijmerde. Tragomer had hem overtuigd. Maar hij vroeg zich af, of het hem zou gelukken, de ware schuldigen te doen vatten. Bij deze gedachte hief hij plotseling het hoofd op en riep uit, met hoogroode wangen en fonkelenden blik Maar wie heeft dan die ver schrikkelijke misdaad begaan Jij, die zoo goed alle omstandig heden van den moord kent, Tragomer, ken jij ook demoor denaars Hier komen wij, beste vriend, niet verder dan tot veronder stellingen. Na onze eerste en quête stond voor Marenval en mij je onschuld vaat. De mid delen om die vast te stellen, waren minder zeker. Wij hadden te doen met lieden, die zóo sterk waren, dat het voldoende ware geweest hun argwaan op te wekken om alle verdere na sporingen onmogelijk te maken. Kortom, tot nu toe is er maar een schijn van schuld. Maar de vermoedens zijn vreeselijk. Zij rusten op Lea en Sorège, maar welke zijn de motieven, waaraan zij gehoorzaamden Wij hebben formeele bewijzen noodig, en met jou zullen wij die zoeken. Daar om was het noodzakelijk je te verlossen. Je bent nu meester om te handelen. Het eerste deel van het drama eindigt. Het tweede zal spoedig beginnen. Toen Jacques in gedachten bleef verdiept bij het verschrik kelijk probleem, dat gesteldwerd, narti Marenval het woord. Ziet ge, mijn waarde, uwe zaak tot een ontknooping bren gen schijnt zoo geheel onmoge lijk, dat wij voor ons vertrek een van de knapste jonge magistra ten hebben geraadpleegd. Kom, ik mag hem wel noemen, Pierre de Vesin. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1