Heli Nieuws Een spoorweg over de eilanden? Het Solistencoiicours te Oostburg. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Afgezien van de toekomst, waarin wij ons maar niet zullen verdiepen, is het een feit, dat door de groote toeneming van de bevolking in ons land de kans om een „behoorlijke plaats aan den maatschappelijken disch" te verkrijgen met den dag kleiner wordt. Voor het toekomstige geslacht reizen dan ook op dit terrein groote moeilijkheden en het is te begrijpen, dat voor tal van ouderB de vraaghoe help ik mijn kinderen aan een be hoorlijke betrekking, zoo moeilijk is op te lossen. Aan alle gemeentebesturen van het betrokken, gebied heeft de heer ir. A. A. Dobbe, raadge vend ingenieur, een adres gericht waarin hij wijst op het feit, dat tusschen de spoorlijn 's-Graven- hageViissingen en de kust.een spoorwegnet geheel ontbreekt. Door het bouwen en het ex- ploiteeren van een spoorwegnet aldaar zou aan dat gebied een vaster economisch evenwicht ge geven kunnen worden, waarbij het mogelijk is alle plaatsen on derling binnen één uur bereik baar te doen zijn. Hieruit blijkt volgens den adressant het groote belang dat de bevolking der be trokken streek bij de totstand koming daarvan heeft. Ir. Dobbe heeft om die reden de gemeentebesturen aangeraden deze zaak te onderzoeken en hem op te dragen een plan te ontwerpen. De Maas en Scheldebode heeft den heer Dobbe verzocht zijn plan nader toe te lichten, waaraan deze heeft voldaan. Aan zijn schrijven ontleenen wij het volgende Een spoorwegnetvoltooiing voor de Zuid-Hollandsche eilanden en Zeeland, dat het Zuid- Hollandsche, Brabantsche e n Belgische spoorwegnet aanéén smeedt, zal de ani mositeit tusschen Nederland en Belgie doen verdwijnen terwijl de tegenwoordige zeearmen en slechte verbindingén juist het tegenovergestelde doen. De ont wikkeling der duinstreek zal meer gaan in de richting van schakel tusschen Hollandsch en Belgisch duin. Land- en tuin bouw zullen zich veelzijdiger ontwikkelen. Het aantal indu strieën zal grooter worden. Een vastere loonstandaard zal het gevolg wezen. De ontwikkeling onzer tech niek zal het dan gemakkelijker maken de breedten der zeear men in te perken en om te zet ten in riviermondingen en daar door het calamiteuse van ver schillende polders doen verdwij nen. Naarmate het spoorwegnet uitbreidt zullen de verschillende plaatsen onderling binnen 1 a 1V2 uur bereikbaar worden. De zeer slechte verbinding van Zeeuw-Vlaanderen met de rest van Nedeiland, van Vlis- singen met Antwerpen en met de streken ten Noorden waar door aan Zeeuwsch-Vlaanderen het Nederlandsch karakter en aan Viissingen de beteekenis van veerhaven voor Londen en van voorhaven van Antwerpen, waar op zij recht hebben, onthouden wordt eischen verbetering. Aan plaatsen als Zierikzee, Brouwershaven, Briele, Helle- voetsluis, Middelharnis, Dor drecht zal weer die relatieve beteekenis gegeven kunnen wor den die hun op grond van hun ligging toekomt en die momen teel minder is omdat andere plaatsen van Nederland wel der gelijke andere snelle verbindin gen hebben. Het beteekent niet een verlaging van het economisch peil der aan de Ned. Spoorwe gen aangesloten gemeenten maar een verhooging van peil der ge meenten, welke verhooging klei ner is naarmate de afstand tot het nieuwe spoorweggebied groo ter is en naarmate de gemeen ten grooter zijn. Sedert de electrische tractie Op den voorgrond getreden is ook voor hoofdspoorwegen zijn de traceeringseischen plooibaar der geworden zoodat de hellin gen sterk verhoogd kunnen wor den en waar bovendien de auto- tractie een overheerschf nd per centage van het wegverkeer tot zich getrokken heeft daarnade reden beide verkeerseischen elk ander en is het mogelijk ge. worden kunstwerken te combi neeren en aldus de eenheidsko' ten per ter vervoervoeren eenheid te verlagen. Anderzijds is door het meer op den voorgrond tre den van de belangen van het geheele volk, zich o.a. door het algemeen kiesrecht uitend, de politieke urgentie van dergelijke werken grooter geworden. In geld uitgedruktDe beschikbare bedragen zullen grooter zijn en de vereischte bedragen zijn ge daald, zoodat beide elkander ontmoeten, hetgeen bij de oude toestanden onmogelijk w as. Breskens. Zaterdagmorgen had het 11 jarig jongetje van W. V. alhier het ongeluk van een driewielskar te vallen, met het noodlottig gevolg dat een der wielen over het dijbeen reed. Geneeskundige hulp moest terstond worden ingeroepen. Denzelfden dag is hij nog naar het Ziekenhuis te Viissingen over gebracht. De aangekondigde uitvoe ring der Zangvereeniging „De Volksstem" van Vlisiingen had alhier Zaterdagavond j.l. plaats in het gebouw „Sumajo" voor een volle zaal. Het welvoorziene progamma werd op verdienstelijke wijze afgewerkt. Wat de bezetting der partijen aangaat, ziet men bij deze zang vereeniging het tegenovergestel de van de meeste andere, welke veelal te kampen hebben met een tekort aan mannestemmen. Hier konden bas en tenor we gens hun flinke bezetting, krach tig optreden. Ook de altpartij was van voldoende sterkte. Geen wonder dan ook, dat de sopraan partij op deze wijze soms wat in de verdrukking kwam, al weerde zij zich dapper. Liet het tegelijk invallen van het geheele koor nogal eens wat te wenschen over, er werd over 't algemeen verdienstelijk gezon gen. De solo Wiegelied moest zelfs rp verzoek der aanwezigën herhaald worden. De twee tooneelstukje», een dramatische schets en een blij spel, werden flink en met toe wijding vertolkt. Onder zeer groote belang stelling werd Zondagmiddag al hier het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente ingewijd. Uit geheel Zeeuwsch-Vlaan deren, zoowel 4e als 5e district waren genoodigden en belang stellenden overgekomen. Een groote rij van automobielen en rijtuigen waarmede de belang stellenden gekomen waren, stond in de straat, en autobussen brach ten steeds meerderen, zoodat om twee uur het ruime kerkgebouw geheel gevuld was'. Ruim 800 menschen bevonden zich in het gebouw, terwijl ruim 100 geen plaats meer konden krijgen, en terug moesten keeren. De predikant ds Bremer, had tot tekst gekozen Psalm 67 2. Door een 9-tal genoodigden weiden toespraken gehouden. Een zangkoor, onder leiding van den heer Iz. van Melle, wisselde de samenkomst af. Wat het kerkgebouw zelve betreft, dit maakt een aange- namen indruk, zoodat uitvoer der en aannemer een woord van lof niet onthouden werd. Ook kan nog medegedeeld worden, dat er 250 zitplaatsen meer zijn verpacht dan in het oude kerkgebouw. Hedenmiddag werd alhier verkocht ten overstaan van No taris Beuningh, het oude kerk gebouw der Ned. Hervormde Gemeente. Kooper werd de heer W. Daansen te Oostburg voor f 825. De oude besneden stoelen gingen allen goed van de hand. Waterlatsdkcrkje, De vrouw van F. van den Berge alhier had Zaterdag het onge luk door de gladheid op de achterplaats bij hare woning te vallen, waardoor zij haar been brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vanwege den Bond van Mu- ziek-vereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd Za terdag en Zondag in het Beurs gebouw aldaar een solisten-con cours gehouden, hjst eerste van dezen bond en in deze streek. Het eere comité voor deze festiviteit bestond uit de heeren P. Erasmus, Burgemeester, Eere- Voorzitter, P. de Hullu Hz., Gem.-Secrita is, Mr. A. E. van Eldik Thieme, Kantonrechter, I. A. Risseeuw johz., Correspon dent Nederl. Bank en H. C. P. van den Vleuten, proc.-houder firma van Waesberghe Janssens. Nadat het geheele Bonds- bestuur met het Eere-Comité de Jury, bestaande uit de heeren Jan Morks, te Middelburg, Voor zitter, Joh. H. Caro, Middel burg, Secretaris en F. Dobbelaere te Gent, had ontvangen in de zaal van den heer de Vuijst, werd in het Beursgebouw het concours geopend bij monde van "den Eere-Voorzitter, die in wel gekozen woorden het ontstaan van dit concours schetste. Na deze openingsrede werd het eere-comité welkom gehee- ten door den Bondsvoorzitter den heer I. A. de Brauwer, die mededeelde, dat het solisten concours was geboren uit den drang van eenige muzikanten hij dankte den eere-voorzitter voor de gesproken woorden, die voor hem waren .correct" en „goed hij wist er niets meer aan toe te voegen, waarna hij den heer Morks de leiding over droeg. Den eersten dag van het con cours was de zaal goed bezet, doch de zenuwen speelden den eersten muzikanten nog al par ten, zoodat de inzet niet be paald schitterend was te noe men, doch gaandeweg beterde het, wat natuurlijk een groeiende belangstelling ten gevolge had. Een waardig slot van den eersten feestdag was het con cert van de Oostburgsche Har monie 0 der leiding van den directeur Schijve alhier, die met zijn klein groepje muzikanten verdienstelijke muziek ten ge- hoore bracht, zoodat vele toe hoorders zich zeiven afvroegen of dat nu werkelijk het Oost burgsche muziekkorps was, waar in hij in zoo korten tijd zoo'n groote verbetering had aange bracht. Dit concert was een waar succes voor dat korps. Den tweeden dag was de zaal geheel gevuld, zoodat zich nog eenigen met een staanplaats moesten tevreden stellen. Van heinde en verre waren de muzi kanten bijeengekomen. De be langstelling was zeer groot en elke keer als men voor het op treden van een nieuwen solist de bel van den voorzitter der jury hoorde ten teeken van aan vang, kon men in de zaal een speld hooren vallen. De belang stelling steeg naar mate de so listen het er al beter afbrachten. Het steeg ten top, na het op treden van den solist Gossije van Schoondijke, trombonist. Hij werd langdurig toegejuicht en van uit het volk hoorde men den uitroep ,Jan, dat heb j'm goed gelapt". Nog grooter was het anthou8iasme na het optre den van den heer M. van der Boom, pistonist uit IJzendijke, die zich met de vertolking van de Variaties op de Carnaval de Venise een artist toonde. Het geleek een regen van tonen met een goed klankgehalteook hij werd langdurig toegejuicht. Nadat de laatste muzikant was opgetreden werden eenige lie deren gezongen door het Oost burgsche meisjeskoor onder lei ding van den heer Schijve. Ook dit concert was zeer verdienste lijk. De voorzitter der Jury maakte nu den uitslag bekend, waarbij hij tegelijk de groote verwonde ring der Jury uitsprak over de prestaties, die hunne verwachtin gen hadden overtroffen. Hij gaf te kennen, nog op geen enkel concours de Carnaval de Venise zoo te hebben gehoord ah het heden was vertolkt door den heer van der Boom, die door hem werd gecomplimenteerd. Hij dankte namens de geheele Jury voor de tot hen gesproken woor den en in htt bijzonder voor de zeer hartelijke- ontvangst. De uitslag van het concours was als volgt C. J. de Zwart, bugel, Zuid- zande, 3e prijs met 4H/2 punt. Ach. v. d. Bussche, piston, Sluis, 3e prijs met 44 punten. I. A. Bossand, saxophone-io- prano, Oostburg, 3e pr. met 45 p. I. A. de Brauwer, bariton, Aardenburg, le pr. met 73',2p. J. J. Anlhonisre, bugel, Bier vliet, 3e p-ijs met 49 p. A. J. Versprille Wz., bariton, Schoondijke, le pr. met 73 p. Joh. van den Bussche, tuba, Sluis, le pr. met 74 p. Iz. de Hullu, bugel, Bi eskens, 2e pr. met 54 p. A. I. Versprille, trombone, Oostburg, 3e pr. met 50 p. Joh Avot, bugel, Groede, le pr. met 73 p. Iz. van de Vijver, tuba, Oost burg, 3e pr. met 49'/2 p. Abr. Goethals, bariton, Schoon dijke, 3e pr. met 43'/2 p. W. M. Bruijnooge, piston, Aardenburg, le pr. met 76 p J. J. Pleijs, trombone, Aarden burg, 2e pr. met 57 p. Iz. van de Velde, bugel, Bres kens, 3e pr. met 38 p. W. P. de Zwart, saxophone- alto, Schoondijke, lepr. m.731/, p. P. I. A. Brakman, trombone, Groede, 2e pr. met 65'/2 p. A. P. van Petegem, bariton, Groede, 3e pr. met 36 p. J. A. Gossije, trombone, Schoon dijke, le pr. met lof der jury, 90 punten. J. L. Aers, piston, Oostburg, 2e pr. met 61 p. A. C. Lauret, bugel, Groede, 3e pr. met 36'/s p. M. J. van der Boom, piiton, IJzendijke, le pr. met lof der Jury, 90 p. a. A. de le Lijs, piston, Groe de, 3e pr. met 4S'/2 p. A. J. Guiran, bariton, Zuid- zande, le pr. met 79 p. Door den Bondsvoorzitter de heer de Brauwer werd daarna het concours gesloten, waarbij hij een woord van dank richtte tot het gemeentebestuur voor het afstaan van het Beursgebouw tot het Eere comité voor de be toonde welwillendheidtot be- stuurs- en andere werkende le den der Harmonie alhier voor de hulp bij de inrichtingtot de Jury voor hare werkzaamhe den tot de pianisten, die elders de solisten hebben willen assis- teerentot de heer van de Plassche voor het beschikbaar stellen van planten en in het bi zonder richtte hij zich tot den Bondspianist den heer C. Schijve en tot den Bondssecretaris den heer M. Aalbregtse. Tot den eerstgenoemden voor de zeer vele werkzaamheden, alle ten gunste van het welslagen van dit concours, waarvoor hij veel en veel meer heeft gedaan dan velen kunnen vermoeden en voor de door hem ten gehoore ge brachte muziek met de „Harmo nie" en met hu „Meisjeskoor". Tot den tweede genoemde voor de voorbereidende werkzaamhe den met al den aankleve van dien, die door hem op zoo voor treffelijke wijze waren uitgevoerd, dat allen er niet alleen over te vreden waren, maar daarover hunne bewondering uitdrukten. Ten slotte mag niet onver meld blijven dat ook de heer Morks den heer Schijve lof toe sprak, niet alleen over zijne kunde in dirigeeren, maar over de uitstekende wijze van -bege leiding, Door den Bondsvoorzitter wer den de diploma's uitgereikt. Dat aan den Bondsvoorzitter zelf door den tweede Voorzitter, den heer van Lare, dierivan de gelegenheid gebruik maakte om een woord van hulde te spre ken tot den Bondsvoorzitter en den Bondssecretaris, voor hun kracht en ijver tot groei van den Bond, en in het belang der korpsen. Voor den Muziekbond is dit concours een waar succes ge weest. Retranchement. Derorige week kwam de landbouwer J. Vermue tot ontdekking, dat het getal duiven op het hok waren verminderd. Er werd vermoed, dat zij dooi diefstal weg waren, zoodat de politie er mede in kennis werd gesteld. Door de Rijks- en Gemeente-veldwachter waren de diertjes al spoedig gevonden en aan den eigenaar teruggebracht, met de noodige formaliteiten. Hoogwatergetij Breskens. D A GEN. Woensdag 25 Feb. 2 30 2.54 Donderdag 26 3.11 3 05 Vrijdag 27 3 55 4.19 E. Kw. Maandag 2 Maart nm. 12 24. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 25 Feb. nm. 5.59 Donderdag26 6.01 Vrijdag 27 6.03 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Febr. Tarwe fll.00f 15.00 Rogge f 13.00f 14.50 Gerst f 15.00—f 15.50 Haver f 10.00-f f 12.00 Bruine boonen f 15.00 f22.00 Erwten (Schokkers) t 18.-f 20. Kroonerwten f 14.00-f 16.00 Maanzaad f30.00 f32.00. Alles per 1C0 K.G' Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 20 Feb. De volgende zaak werd be handeld W. A. du B., 23 j., landbou wer te Breskens, werd beklaagd, dat hij op 12 Januari j.l. te Bres kens J. A. v. d. W. geweld dadig in zijn gezicht heeft ge slagen. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis, uitspraak idem. Gevangenhouding is be volen tegen A. D., 44 j., haven meester te Biervliet, P. E. M., 53 j„ herbergier te Biervliet en C. M. d. S., 39 j., metselaar, thans te Rotterdam, allen gede tineerd te Middelburg, ter zake van knoeierij bij bietenlevering. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. M'n laatste woord in deze onverkwikkelijke zaak, die een persoonlijk karakter gaat dragen, waarboven ik me verheven acht, en waarmee het punt van uit gang verloren gaat. No. 2 had moeten spreken op de vergadering, in plaats van achter de schermen te critiseeren. Ik weet, dat hij bang was er in te zullen blijven steken, maar dan zou hem de reddende hand zeker wel zijn toegestoken. Overigens heeft zijn rompslomp van woorden voor mij geen waarde. No. 1 verwijs ik betreffende de door hem aangehaalde vriend schap naar zijn schriftelijk excuus d.d. 23 Juni '23. Dankend voor de plaatsing. Uw dw. F. H. ODINK. Schoondijke, Febr. '25. Het debat over deze zaak is hiermede gesloten, Red, SNEEUWJACHT. Een verblindende sneeuwjacht heeft Zaterdag boven het En- gelsch Kanaal gewoed en het scheepvaartverkeer heel wat moeilijkheden veroorzaakt. De schepen, die zich op zee bevonden, werden met kanon schoten voor den sneeuwstorm gewaarschuwd. Ook te Berlijn heeft het Za terdag buitengewoon veel ge sneeuwd, Het verkeer ondervond op velschillende plaatsen groote vertraging.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2