EE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREr Melkmonopolio. Zseuwschs week wsmttigyeH. BRESKEMSOHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEÜWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 18 Februari 1925 Nummer 3005 Scherp en heftig is de strijd, die in den Amsterdamschen Ge meenteraad gestreden wordt over de Gemeentelijke melkvoorzie- ning. Van beide zijden, voor- en tegenstanders, worden alle argu menten naar voren gebracht om elks standpunt te verdedigen. En de verdeeïing in den Raad van beide groepen is van dien aard, dat de beslissing vermoedelijk afhankelijk zal zijn van één stem. De voordracht is geschied door de d ie socialistische wethouders, gesteund door den Roomsch Ka tholieken, en draagt dus niet di rect een socialistisch karakter. Maar de zaak wordt voor velen daardoor des te moeilijker, daar, ongeacht de vraag wie de in dieners zijn van de voo'd acht, het karakter, naar velen meenen, meer een socialistische dan een sociale strekking heeft In 1921 was de melkvoorzie- ning van Amsterdam feitelijk een der programpunten voor de gemeentelijke verkiezingen. De motieven van toen waren echter in hoofdzaak gebaseerd op hy giënische gronden'. Vooral het gevaar voor typhusbesmetting werd sterk naar voren gebracht. Wie niet vóór de voordracht was behoorde tot hen, die den ge zondheidstoestand van Amster dam's bevolking in groot gevaar brachten. In tal van bladen werd dit betoogd en in de breede het besmettingsgevaar naar vo ren gebracht. Thans is echter de toestand veranderd. In de jaren toch die inmiddels voorbijgegaan zijn, is gebleken, dat het besmettingsge vaar nu niet direct in de wijze van melkvoorziening moest ge zocht worden. De Gezondheids dienst in Amsterdam is in die jaren van leider verwisseld en moet deze gebeurtenis verras sende resultaten hebben afge worpen. Sedert dien hebben ook de hygiënische argumenten veel van hun waarde verloren, daar toch afdoende gebleken is, dat 48. Bij den aanvang onzer liaison zag ik eens Lea, in een zijden peignor, met safieren van twin tig duizend francs in de ooren, ontbijten van een tafel zonder tafellaken, haring eten van een 'gebroken bord, en champagne drinken uit keukenglazen. Orde en netheid waren voor haar een doode letter. Vóór alles bevre digde zij haar fantaisie en haar grillen. Ik had haar ontmoet op een weldadigheidsconcert, waar zij heerlijk mooi Hongaarsche aria's had gezongen, geaccompagneerd door Maracksy en ik was geko men onder de bekoring van haar schoonheid en trotsch voorkomen. Op de estrade, te midden van de vrouwen'uit de groote wereld, die haar medewerking verleen den, zag zij er uit als 'n koningin. Ik liet mij aan de bekoorlijke Italiaansche voorstellen, den vol genden dag gaf ik mijn kaartje bij haar af. Het antwoord liet zich niet lang wachten en de volgende week werd ik uitge- noodigd een kop thee te komen drinken, ook al zou de melkvoorziening op een betere wijze plaats vin- dennet gevaar voor besmetting niet daardoor bezworen zou wor den. Toch wordt bij de behande ling thans opnieuw de nadruk gelegd op het groote hygiënisch belang voor de bevolking. Het College van B. en W. ontkent ten stelligste, dat ook maar eenig beginsel van socialisatie aan hun voordracht, de exploi tatie van gemeentezijde, ten grondslag zou liggen, doch dat het zuiver en alleen sociale feitelijk hygiënische begin selen zijü, welke dwingen tot in grijpen.' Dat Staat of Gemeente, dus de Overheid, ingrijpt en zelf een of meer bedrijven exploiteert, is geen bepaald verschijnsel van onzen tijd. Integendeel werden in vroeger eeuwen ook reeds bepaalde industrieën door den Staat beheerd en was reeds toen de Staat eigenaar en exploitant van verschillende fabrieken. De oorzaken van de overheids- exploitatie zijn feitelijk van drie erlei aard Ten eerste de zg. fiscale, zoo genoemd, omdat de Overheid daa'door nieuwe hulpbronnen tracht te vinden tot bestrijding van de steeds toenemende uit gaven. Dat de Staat uitjde door hem ge- exploiteerde bedrijven soms aar dige winsten weet te trekken kunnen de volgende cijfers aan- taonen. Zoo verdiende de Russische Staat róór den oorlog maar eventjes 750 millioen gulden op den verkoop van brandewijn, terwijl de Pruisische regeering met haar spoorwegen 175 mil- liöen per jaar verdiende. De Fr%nsche behaalde alleen op den verkoop van tabak een zoet winstje van ongeveer 200 mil lioen, terwijl In een groot aan tal gemeenten in verschillende landen eenige millioenen uit di verse bedrijven getrokken wor den. Zoo ziet men, dat Staats bedrijven niet altijd met tekor ten behoeven te werken. Ik zorgde wel de gelegenheid niet te laten voorbijgaan en te tien uur kwam ik in de rue d' Astorg, waar i1:. een dozijn per sonen vond van verschillend ge halte, van af den teronino tot den ernstigen diplomaat, vanaf de jonge, lichtzinnige weduwe tot de echte douairière. Ik was vijf en twintig jaar, ik was vrij, rijk, zeer gezocht in de wereld. Ik maakte op Lea indruk door den uiterlijken glans van mijn leven, waarvoor haar Italiaansche natuur haar het meest gevoelig maakte. Mijn fraai bespannen rijtuig, onder mijn venster wachtend, mijn mooie livrei, mijn authen- thieke van mijn titel, de aan dacht, die zij trok, als wij samen uitgingen, behaagden haar meer dan mijne oplettendheden, zor gen en teederheid. Maar spoe dig veranderde haar liefde in eene zinnelijke. Na eenige weken was haar leven geheel veranderd. Zij ont ving niemand meer van de per sonen, die ik in 't begin bij haar had gevonden, en met een on gelooflijke gemakkelijkheid had zij hen vervangen door vrienden van mij. Hoe beschaafd zij ook was door haar opvoeding, zij had geen begrip van maatschap- Een tweede oorzaak van Over- heidi-exploitatie kan gevonden worden in de z.g. sociale, een oorzaak dus, die ontstaan is uit het motief, dat de particuliere bedrijven te hooge winsten zou den maken, waardoor het volk te hooge prijzen zou moeten be talen. Ook kan de sociale oor zaak voortspruiten uit politieke overwegingen, dus uit vijandschap tegen de maatschappelijke orde. Deze gevallen kunnen zich voor doen wanneer b.v. de meerder heid van de bertuu'scollege's óf socialistisch óf communistisch is en de exploitatie van de bedrij ven dus tot grondslag heeft een verandering van maatschappij- voim. Een dergelijk, optreden zou dus feitelijk voeren tot staatssocialisme. In de derde plaats kan aan de exploitatie van staats- of ge meentewege een polieke reden ten grondslag liggen. De Over heid beoogt dan door zelf het beheer van de bedrijven op zich te nemen, meer macht op de verkiezers te vei krijgen en daar door haar bevoegdheden te kun nen uitbreiden. Het spreekt vanzelf, dat niet alle bedrijven geschikt zijn om van overheidswege te worden overgenomen. In den regel wor den die bedrijven-het eerst ge. naast, die min of meer in den vorm van monopolies werkzaam zijn. Welke motieven nu zuiver aan de z.g. melkvoordracht van de gemeente Amsterdam ten grond- slag liggen is moeilijk aan te geven. Een beslist sociale kan men deze voordracht niet noe men, ofschGon door velen juist wordt aangenomen, dat waar de voorstellen van socialistische zijde gekomen zijn, de socialisatie ge dachte hieraan nietgeheel vreemd is. Zeer zeker is het, dat de ge zondheidstoestand van de Am- sterdamsche bevolking en het gevaar van besmetting voor tal van ziekteD, bij de huidige melk voorziening, geen groote rol meer spelen. Hoe het ook zij, het zal ons benieuwen hoe de zaak zal af- pelijke afstanden. Ik vond haar dikwijls zitten tegenover haar Italiaansche kamenier, een log Lombardisch .meisje, en met haar kaart spelen. Ali ik haar daar over eeo verwijt maakte, zeide zij tot mij Wat maakt dat uit? Zij is tot mijn beschikking, even goed om mij te verstrooien, door een spelletje kaart met mij te doen, daardoor mijn schoenen dicht te knoopen. Zij wordt betaald en doet haar dienst. Wat de ciga rette betreft, iedereen rookt in Italië, zelfs de dames van 'thof. Evenmin had zij eenig begrip van geldelijk beheer, zoodat zij in de grootste zorgeloosheid leefde. Zoolang zij geld had, verteerde zij. Als de geldlade leeg was, behielp zij zich, en dan was die vrouw, aan weelde gewend en die met vorstelijke mildheid weggaf zonder te tellen, tevreden met het hoog noodige. Op een goeden morgen kwam ik bij haar, toen op al wat zij bezat beslag was gelegd, op verzoek van haar leveranciers, die vreeselijk gebelgd waren over haar sansgéne en haar ver- waarloozen van aangegane ver plichtingen. Mijn eerste bewe ging was mijn portefeuile te grijpen en den deurwaarder te loopen. En mochten B. en W. hun zin krijgen en dus de ge- meetelijke melkvoorziening tot stand komen, dan zijn wij be nieuwd of, zonder dat de belan gen der inwoners geschaad wor den, dit bedrijf rendeeren zal. Tot op heden heeft Amsterdam met haar bedrijven nog niet al te veel succes gehad en zijn er, ook vao economisch standpunt, tegen Overheidsexploitatie nog altijd bezwaren in te brengen. Boterprijzen in het 4e district en elders in 1925. Vrijwel alle melk, die in het 4e district jaarlijks geproduceerd wordt, dient, voor zoover ze niet noodig is voor de kalveren en voor de menschelijke voeding, voor de bereiding van boeren- boter. Jaarlijks wordt in het 4e district ongeveer 390.000 K.G. boerenboter bereid, dat is onge veer 14 K.G. per hoofd der be volking. Vrijwel al deze boter moet ia de eigen streek ver bruikt worden. Ze heeft daaren boven de concurentie van elders ingevoerde fabrieksboter en van margarine die in toenemende mate gebruikt wordt. Een en an der heeft tengevolge dat er ge- durender meerdere maanden van het jaar meer boerenboter aan geboden wordt dan gemakkelijk te plaatsen is.' Gevolgmoelijke afzet en lage prijzen. Dat die prijzen werkelijk laag zijn, blijkt uit de volgende op gaaf I. Boterprijzen in 1923 (de gemiddelde prijzen van 52 we ken opgeteld en door 52 gedeeld). Roosendaal (fabrieksboter, groot handel) f 2,03. Oostburg, (gemid delde veilingsprijs) l,73'/j. Mid delburg (Midden tusschen parti culiere en handeliprijs) f 2.08. II. Boterprijzen in 1924(uitde wekelijk8che middenprijzen zijn de maandgemiddeldeu berekend. Dóór deze op te tellen en door 12 te deelen kregen we het jaar gemiddelde). vragen, hoe groot het bedrag der schuld was. Lea protesteer de, met de heftigheid eener be- langlooze liefde, weende, wei gerde. Maar de ambtenaar had de kans gezien om betaald te worden. Hij stoorde zich niet aan haar protest en voor de eerste maal kortte Lea mij geld. Als ik het haar niet had aan geboden, had zij er mij waar schijnlijk nooit om gevraagd. Maar vanaf den dag dat ik be taald had, vond zij het heel natuurlijk verder van mijn edel moedigheid gebruik te maken. Hier begint het waarlijk betreu- rens-waardig tijdperk in mijn leven. Ik kon. ruimschoots leven als vrijgezel en voldoen aan al de kostbare eischen van het mon daine leven. Ik had in dien tijd het vaderlijk erfdeel reeds aan gesproken. Maar de enkele landerijen, die ik had verkocht, brachten wei nig op, en mijn inkomen was nog niet erg verminderd. Ik bezat nog veertig duizend francs rente. Om in Lea's behoeften en in mijn persoonlijke te voorzien, ware dit nauwelijks voldoende geweest, zelfs als wij het geld goed beheerd hadden. Maar de Maand Roosend. Middelb. Oostb. Januari 2,41 Februari 2,31 Maart 2,15 April Mei Juni Juli 2,03 2,06 1,93 2,20 Augustus 2,27 Sept. 2,45 October 2,63 Nov. 2,46 Dec. 2,61- 2,36 2,20 2,06 1,99 1,75 1,97 2,41 2,40 2,40 2,43 2,35 2,33 2.24 2.25 1.89 1,88 1,33 1,57 1,70 1,94 2,10 2,13 1,92 1,86 1.90 Gemidd. 2,29 2,22 We zien dat de verschillen nog al belangrijk grooter zijn dan in 1923. In het 4e District maakte men per koe (gerekend op 100 K.G. ruim 1 40,te weinig door den lagen boterprijs. Voor het geherle Districtbetee- kent dat een verlies van minstens f150.000 in een jaar. Dit verlies is maar op een manier te voorkomen, n.l. door gemeenschappelijke boterberei- in fabrieken. De overproductie kan daar naar het buitenland. Het vorig jaar zijn eenige con ferenties met vooraanstaande vee houders uit deze streek aan dit vraagstuk gewijd geweest. Voor- loopig zonder resultaat. Men was er vooi deze oplossing nog niet rijp. Misschien kunnen deze cij fers er de veehouders en hunne vrouwen toe brengen deze zaak nog eens rijpelijk te overwegen. Zwagerman. 19—28 Maart 1925 Rotterdam. De Vereeniging voor Volks ontwikkeling „Ons Huis", Gou- vernestraat 133 te Rotterdam, is voornemens van 19—28 Maart 1925 een Zeeuwsche week te houden, ten gevolge op de Gel- 'dersche, Friesche en Groning- sche Weken, welke achtereen volgens in vorige" jaren gehou den werden. De bedoeling, welke aan deze Weken ten grondslag ligt, is om wanorde, die bij mijn maitresse heerschte, was in zekeren zin aanstekelijk en ik zelf had niet veel zorg voor de toekomst. Na eenige maanden bevond ik mij in de grootste geldverlegenheid. Gij, Marenval, hebt mij toen in verschillende omstandighedenge- holpen om dringende schulden te betalen. Jij, Christian, trachtte mij te rukken uit mijn leven van ontucht en laagheid. Ik had mij aan 't spel overgegeven en om mijn krachten te herstellen, uit geput door de nachten om de baccara-tatel doorgebracht, was ik begonnen te diinken. In die gevloekte jaren, waarin gij mij trap voor trap zaagt afdalen, tot io het slijk der goot, was mijn verstand verdwe nen, mijn hart gevoelloos ge worden. Ik leefde als een rede loos dier en de enkele verstan dige oogenblikken, die ik nog had, dienden slechts om mijn ondeugden te voldoen. Want als Lea zich aan mij had gehecht door de dankbaarheid, die zij gevoelde voor mijne inspanning om haar rijk en gelukkig te doen leven, ik begon haar moede te worden en ik bedroog haar. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1