"de galeislaaf. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse! Qveizlcbt. Politiek Zedenbederf, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK Zaterdag 14 Februari 1925 Ingezonden Mededeeling. SRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.'°2T BRESKENS p,°78$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Nummer 3004 Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. Amerika heeft die blijkbaar niet gehad. Zijn positie is door den oorlog geheel veranderd. Het is niet alleen de schuldeiicher en de geldschieter van de rest der we reld geworden, maar het heeft zijn beteekenis zoo duidelijk in de oorlog getoond, waar het de schaal, die zoo lang in even wicht bleef, ten gunste der En tente deed overslaan, dat het plotseling tot de wereldmacht- staat is ingegroeid, welker wensch en wil vrijwel beslissend is in het internationale leven. Het heeft san dien plotselingen uit groei zelf ongetwijfeld'n oogen blik versteld gestaan. En in plaats van gretig de macht te aanvaar den, die de inzinking van Europa het in den schoot had geworpen, heeft het zich onmiddellijk na dat het den loop der wereldge beurtenissen en het aanzien der wereld naar zijn smaak en wersch bepaald had, in eigen afzonde ring en eenzaamheid terugge trokken. Maar Europa, het arme, verminkte, hulpelooze Europa, heefc het in die eenzaamheid niet met rust willen laten. Het heeft gevraagd en gebeden, ge smeekt bijna en uit den treure herhaald, dat zonder Amerika's hulp en medewerking het her stel der wereld niet mogelijk was. Dat heelt tenslotte zijn uit werking niet gemist. Amerika heelt zich laten bepraten. En de Dawes-rapporten, aan welker uitvoering men thans begonnen is, staan daar als de gevolgen van de nog wat aarzelende ver andering in de Amerikaansche stemming. Maar het verzoek en de herhaling van Europa hebben nog andere gevolgen gehad. En die zien we thans in de gedeel telijke mislukking der interna tionale opium-conferentie en het wegloopen der Amerikaansche deligatie uit Genéve. De Amerikanen zijn zich van hun beteekenis in de wereld en Hoe zal ik haar doen vergeten wat zij voor mij hebben geleden? Zeg me eens, hoe hebben zij sedert twee jaar geleefd? Zij hebben een leven geleid van twee opgeslotenen, van twee vrijwillige paria's. Zij hebben de wereld ontvlucht, die zij van uw ongeluk beschuldigen, alles wat jou niet raakte is haar vreemd geworden. Elk, die haar geloof in je onschuld en haar droetenis over je martelaarschap niet deel de, werd door haar stelselmatig op een afstand gehouden. Ik zelf ben, omdat ik in het eerste oogenblik het hoofd boog onder het vonnis, dat je veroordeelde, door je moeder en je zuster af- gestooten. Door je zuster, die ik liefhad en die ik nog altijd bemin, door Marie nog ruwer dan door je moeder... het huis werd mij ontzegd alt aan een vijand. Eerst na achttien maan den, toen ik terugkwam met de eerste aanwijzing van de dwa ling, waarvan je het slachtoffer was, wilde Mevr. de Fréneuse mij ontvangen. En je zuster, als het onontbeerlijke van hun me dewerking in het internationale leven te duidelijk bewust ge worden. En ze hebben niet de sterke beenen getoond, die wij bij hen verondersteld hadden. In plaats van samenwerking te zoeken hebben ze ombeschroomd hun eischen gesteld. En toen die eischen, ongetwijfeld tot hun verwondering niet werden inge willigd, hebben ze zich van de Geneefsche conferentie terugge trokken. Het ging om de bestrijding van het opium kwaad. Alle vol ken en alle regeeringen zijn het er over eens, dat het een kwaad is en dat het bestreden moet worden. De vraag blijft alleen hoe De Amerikanen kenden een zeer radicale methode, die ze ook in eigen land ten opzichte van den alcohol hadden toege past. Je verbiedt eenvoudig alle gebruik. Dat wil feitelijk zeggen, je doet of de lust tot, de be hoefte aan alcohol en de alco hol zelf niet aanwezig zijn, an ders uitgedruktje negeert de werkelijkheid. En wanneer het uit de gevolgen blijkt, dat die werkelijkheid zich niet straffe loos laat negeeren, dan negeer je die gevolgen ook. Porter, de afgevaardigde ter opium conferentie, zal het wel evenmin als zijn regeering wil len toestemmen, dat het absolute alcoholverbod Amerika nog niet droog heeft gemaakt, maar in tegendeel een enormen smokkel handel en een wetsontduiking op groote schaal heeft te voor schijn geroepen. Wildm ze dat wel doen, ze hadden ongetwij feld heel wat welwillender en tegemoetkomender gestaan te genover de vereenigingen en voorstellen der vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en Nederland. Deze drie landen kennen het opium misbruik in hun koloniën in het Oosten en weten, hoe moeilijk het uit te roeien zal zijn. Zij willen daar om den redelijken weg volgen en de opium productie tot het meest noodzakelijke zien te be- zij mij op het laatste oogenblik wilde zien en de hand reiken, dan kwam dat doordat ik haar verzekerde, dat ik mijn leven ging wagen om jou te redden. Arme Marie! En jij, arme Christian, jij bent dus ook om mij ongelukkig geweest 1 Maar luister, Christian, sedert vier en twintig uurheb ik nagedacht over wat je mij hebt onthuld, over 't vreemde in je verhaal en ik heb besloten het bewijs te zoeken van de misdaad, die jegens mij werd begaan. Als Lea leeft, als So ège medeplichtig is aan haar verdwijning, als een onbekend slachtoffer i-i de plaats is gesteld van haar, die men mij beschul digde te hebben gedood, dan moet de waarheid aan het licht komen, dan moet men weten aan welke beweegredenen de ware schuldigen hebben gehoorzaamd, hoe zij er in konden slagen de justitie en mij zelf te bedriegen. Wij moeten het kluwen ont warren. Het is volstrekt noodig, dat je me alles zegt wat je weet en dat ik je vertel wat je niet Weet. Want voor de rechters heb ik niet alles gezegd, kon ik ni*t alles zeggen. Er zijn ge heimen, die ik niet wilde ont sluieren om geen personen te compromitteereD, die ik vreemd perken. Wanneer er geen opium meer te krijgen is, zoo redenee ren ze, dan houdt het gebruik van zelf op. Is het nog wel te krijgen, dan bereik je met ver bod alleen wetsontduiking en smokkelhandel. Ze wilden dus het verbod evenwijdig doen loo- pen met de inperking der pro ductie. Maar de Amerikanen werkt die verstandige methode te langzaam. Ze bleven ondanks alle po gingen tot bemiddeling, vooral door de Scandinavische landen beproefd, op hun eisch staan. En toen de meerderheid hen daarin blijkbaar niet wilde steu nen, zijn ze boos weggeloopen. Maar het koddigst is, dat ze door den vertegenwoordiger van China gevolgd zijn, van het land dat in hoofdzaak voor de over- ruime productie die het misbruik mogelijk maakt, aansprakelijk is. De andere delegaties zijn zoo verstandig geweest zich niet te laten intimideeren. En ofschoon allen hun levendigen spijt be tuigden over het vertrek der Amerikaansche vertegenwoordi gers, zijn ze toch met de be raadslagingen voortgegaan. Zul len de Amerikanen zich deswege nog bedenken Het lijkt niet waarschijnlijk. Ze zijn zich hun macht te zeer bewust en ze behooren ook niet tot dat soort, die hun woorden gemakkelijk inslikken, omdat ze ze bij nader inzien toch zelf wel wat erg groot vinden. Dat doen de Grieken. En dit feit maakt het niet zoo erg ver ontrustend, wanneer zelfs hun minister in de kamer met oor log d-eigt. De meeste ministers doen net andersom. Ze spre ken verzoenende, geruststellende woorden, maar bereiden zich heimelijk op den oorlog voor. De Grieken kunnen zich niet op den oorlog voorbereiden, omdat ze geen geld en geen mannen hebben. Men moet ze dus het genoegen van de groote woor den maar laten, nu deTurksche buurman hen gevoelig op de teenen heeft getrapt, door den Griekschen patriarch, het hoofd oordeelde aan de zaak. Als wij de feiten hersteld zullen hebben in hun waarschijnlijkheid, zoo niet in werkelijkheid, dan zullen wij overeenkomen omtrent de manier, waarop gehandeld zal moeten worden om het gezochte resultaat te verkrijgen. Daar zijn eindelijk de woor den, die ik verwachtte, die ik voorzagriep Tragomer vol vuur uit. Je hebt niet alles aan den rechter van instructie ont huld, je hebt niet alles voor de jury gezegd. Wie heb je ge vreesd te compromitteeren Hen misschien, die je in 't verderf stortten I Eindelijk zullen wij dan toch alles begrijpen en het raadsel op kunnen lossenMaar laat ons wachten op Marenval. Hij heeft evenveel recht om alles te weten als wij. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en Cyprien ver scheen. De handen naar Jacques uitgestoken, naderde hij glim lachend en gelukkig Welnu! Begint onze passa gier een beetje te bekomen Uw beschermeling heeft geen woorden genoeg om u te danken voor zijne redding. Kom, beste Jacques, gij hebt, daar wij twee maanden bij el- der Grieksche kerk in Turkije, het land uit te zetten. Zoon'n patriarch heeft in de landen van het Oosten nog an dere beteekenis dan die van een geestelijk. Hij is de vertegen woordiger, het hoofd van de Grieksche weield. En dat geeft aan de uitzetting haar hatelijke en wreede beteekenis. Maar de Grieken uilen er niet veel aan kunnen doen. In het vredesver drag is overeengekomen, dat de Grieken in Turkije en de Tur ken in Griekenland en de Griek sche bezittingen tegen elkaar uitgewisseld zullen worden. En van deze bepaling hebben de Turken nu gebruik gemaakt om ook de patriarch uit te zet ten. Het is zeker de beste ge makkelijkste manier om zich al de Grieken van den hals te schuiven. Want zonder patriarch zullen die zich in Turkije wel heelemaal niet meer op hun ge mak voelen. De Grieksche regeering wil nu na haar halve oorlogsverkla ring te hebben ingeslikt, de hulp van den Volkenbond inroepen. Maar Turkije heeft dietusschen- komst in een zuiver Turksche aangelegenheid al bij voorkeur afgewezen. Men zal dus naar andere mid delen moeten omzien om de ru zie bij te leggen. Want de Grie ken zijn dolzinnig en onbere kenbaar genoeg om daar voor de rust van Europa tot een ge vaar te maken. We hebben het al eerder be leefd, dat een klein overspannen Balkanvolk Europa in de ellende bracht. En die volken zijn er nadien niet rustiger op geworden. Ook hier blijken de beenen niet sterk genoeg om de weelde der nieuwe macht te dragen. Is dat ook bij sommige Duit sche sociaal-democraten het ge val geweest De betrekkingen, die tuischen den vroegeren rijks kanselier Bauer en den financier Barmat blijken bestaan te heb ben, zou het doen vermoeden. Voor de sociaal-democratische partij is het een leelijk geval. En zij heeft zich dan ook ge- kaar blijven, nog tijd genoeg om te bedanken. Maar ge moet u eerst wat gaan opknappen. Mijn bediende zal u komen scheren. In de kast vindt gij linnengoed en kleeren. Als gij klaar zijt, komt gij in de eetzaal om te ontbijten en daarna kunnen wij praten als gij wilt. Bij deze woorden verlieten Marenval en Christian de kajuit' Thans moet ik u de uitleggin gen geven zei Jacqoes tot zijn beide vrienden, die ons in staat zullen stellen het vraagstuk te bestudeeren en ik hoop, op te lossen. Allereerst zal ik mijne betrekkingen met Lea Perelli uiteenzetten. Ik leefde bijna drie jaar met haar, zooals ge weet. In den beginne was ik erg ver liefd. Zij van haar kant scheen mij oprecht lief te hebben. Toen ik haar ontmoette, kwam zij van Florence, welke stad het schan daal harer echtscheiding met ridder San Martino, adjudant van den graaf van Turijn, had haar genoodzaakt te verlaten. Zij was een heerlijke blondine, met zwarte oogen, een hooge gestalte en practische handen, wier verschijning overal een diepen indruk teweegbracht. Zeer ontwikkeld, maar zonder geest, haast Bauer tot aftreden als Rijks daglid te nopen. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen ge voel. Gebruik hiertegen de zon der eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeer Tabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drog. In de Haagsche Post lezen we: De Nieuwe Arnhemsche Cou rant heeft dezer dagen verklapt dat, voor de vervulling der vaca ture-Van Citters, als Commis saris der Koningin in Gelder land ernstig in aanme: king komt baron Van Hövell tot Wester- flier, thans Commissaris in Lim burg. Deze zaak heeft twee kanten, die allebei een beden kelijk zedenbederf in de politiek te zien geven. Den heer Van Hövell verlaat, als het bericht juist is, Maastricht om daar een plaats open te maken, naar men zegt, voor jhr. Ruys, den tegen- woordigen minister-president. Er wordt vrij algemeen aan genomen, dat Jhr. Ruys tot de regeeringspersonen benoort die meenen, dat zij genoeg gedaan hebben in de actieve politiek op een moeilijken post en bij de eerstvolgende gelegenheid een rustiger ambt verlangenen Maastricht zou voor een Ruys wel de begeerlijkste post zijn van dien aard. Intusschen is dit een manier van extra-zelfpensionneering, die wel nooit in de bedoeling van den wetgever gelegen hebben, al zijn zulke gevallen meer voor gekomen en al zou het ook ge heel in de lijn zijn van de tegen woordige regeering, aan wie niet verweten kan worden dat zij partijgenooten en vriendjes niet dubbel en dwars heeft bedeeld en ontzien. Het is intusschen hoewel zeer intelligent, oefende zij in den hoogsten graad een zinnelijke bekoring uit. Het was moeilijk haar te naderen zonder op haar te verlieven. En haar groote manieren, haar talent als zangeres, dat haar te Rome in de aristocratische salons al zoo schitterend succes had verwor ven, grepen geheel de verbeel ding aan, reeds door haar schoon heid getroffen. Toen ik haar ontmoette, be woonde zij in de rue d' Astorg een gemeubileerd appartement en leefde deftig van de rest van haar bruidsschat, door ridder San-Martino met een zeer te waardeeren edelmoedigheidterug gegeven, in aanmerking genomen de weinig fraaie behandeling, die zijn vrouw hem had aangedaan. Een kamenier en een jonge be diende, uit Italië meegebracht, had zij in haar dienst. De wan orde van het huishouden, de on gemanierdheid der dienstboden, het ongeregelde in alles boden een zeer bijzonder tafereel van Italiaansche zorgeloosheid en gemakzucht. Een cirieus meng sel van weelde en ellende. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1