M GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscli Overzicbt. L BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprys per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Ad vertentiepry s van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulteriyk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 7 Februari 1925 Nummer 3002 Het ia zoo begriipelijk, dat Frankrijk zich ongerust voelt. Met behulp van ieder, van vrij wel de geheele beschaafde we reld is het erin geslaagd Duitsch- land te verslaan en zijn macht te breken en zich zelf de eerste machtspositie in Europ te ver overen. Maar het weet, dat die positie niet in overeenstemminn is met de macht, die het in eigeg kracht kan uitotfenen, niet past bij zijn postuur en dat de ver slagen buurman verreweg de meerde is in aantal, in kracht, in levensenergie. Die gedachte houdt het in voortdurende vrees. Wanneer de buurman zich weer tot zijn natuurlijke kracht ont wikkelen kan dan is het met de tegenwoordige machtrpositie van Frankrijk, zoo het niet zekerop de nieuwe hulp der oude bond genooten rekenen kan, beslist gedaai en loopt bovendien zijn veiligheid rechtstreeks gevaar. Die gedachte beheerscht de Fransche politiek en moet er noodzakelijkerwijs haar richting aan geven. Daa-om doet het er niet zoo heel veel toe, wie in Frankrijk aan het hoofd der re geering staat en of het nationale blok dan w 1 het radicaal soci alistisch kartel er de macht in handen heeft. Toen Poircarébij de verkiezingen de nederlaag leed, scheen het of met het ra dicaal bewind onder Herriot een nieuwe dageraad in de Fransche buitenlandsche politiek zou aan breken. En doordat tegelijkertijd in Engeland de arbeiderspartij de leiding had gegeven, die de verzoening van Europa door een rechtvaardiger en vooral men schelijker politiek tegenover Duitschland daadwerkelijk na- stretfde, kreeg die schijn een nog grootere mate van waar schijnlijkheid. Te zamen met Mac Donald scheen Herriot door al te zien van het uitoefenen van een voort durende druk op Duitschland en mee te werken aan een redelijke Een luide gil klonk, toen ver dween alles in de diepte en op de golven bleef slechts de sloep van het jacht zichtbaar. Om de zwemmers heen doken de be waker en zijn Kanaken op, zich vastklemmend aan het wrakhout van hun boot. Behulpzame ar men werden uitgestrekt en hij gend, benauwd, hall bezwijmd, werden de beide vluchtelingen in de sloep getrokken. Take care 1 zei de bootsman. De matrozen bukten zich. Een hagelbui van kogels, afgezonden door de Kanaken der politie, floot door de lucht. Tenzellden tijd daagde een tweede sloep op, die met kracht naar de schip breukelingen voortvloeide. Naar het jacht 1 riep Marenval. De sloep draaide en kliefde de golven. De zon daalde in dit oogenblik als een roode bol in de golven neerde duisternis breidde zich uit over de zee en in de verte, op het strand, liet zich alleen het geroep hooren van de Kanaken. Een matroos reikte Jacques en Christian droge finantieele politiek den eenig mo gelijken weg te willen gaan tot herstel van het gedesorganiseerd Europa. Al spoedig bleek, dat het samengaan eigenaardige moei lijkheden opleverde en Mac Donald vaak een heel anderen weg wilde opgaan dan zijn Fran sche collega. Niet alleen tegen over Duitschland toonde zich dit verschil, ook bij het streven naar den internationalen vrede met behulp van den volkenbond. Dat verschil heeft zich nog ster ker geaccentueerd sedert Mac Donald den vaak wat angst- valligen Franschen minister-pre sident niet meer kon meetrekken op een zooal niet den door En geland, begeerden, dan toch op een tusschenweg. In de nieuwe conservatieve Engelsche regeering kreeg Her riot een maat, dia zich maar al te graag liet meenemen langs de wegen der Fransche politiek. En sinds dien open baarde zich het werkelijk karak ter dier politiek weer duidelijker en onomwonden. Want feitelijk was er na Poincaré's nederlaag niets veranderd dan de vorm, de methode. Herriot wilde de verzoening, die Poincarè ook wel zou gewild hebben, immers met behoud van Frankrijk's overmacht en Frank- rijk's veiligheid, Het verschil was alleen, dat Poincaré op deze laatste, Herriot vooral op de verzoening nadruk legde. En dit verschil heeft zich ook in Herriot's jonaste rede, die de bijval der geheele Fransche Kamer oogstte, maar die van 't nationale blok wel het luidruch tigst, duidelijk uitgesproken. Maar daarnaast bleek, dat de grondgedachte der Fransche politiek dezelfde is gebleven en dat Herriot onvermijdelijk den weg moet gaan, die deze ge dachte hem wijst. Frankrijk zoekt de veiligheid, maar met behoud van zijn te genwoordige overheerschende machtspositieniet dus door de verzoening, die de sterkere de voorrang laat. En deze veilig- kleeren. Zij ontdeden zich van hun doornatte broeken en kleed den zich. Maar geen woord werd gewisseld, voor men aan boord van het jacht was gekomen. De sloep werd toen opgeheschen en het schip koos het ruime sop. Vrij I beste Jacques 1 zei Ma renval toen, terwijl hij den jon gen man greep en teeder aanzag. Arme kerel, het was tijd dat we kwamen! Wat ben je veranderd I Dank u, vrienden, zei Jacques, die zijn hart wilde luchten, dank u voor uwe toewijding en moed. Ik wilde, dat ik u beter de dankbaarheid kon zeggen, die in mijn hart is. Maar ik kan geen woorden vinden. Vergeef me. Tranen rolden over zijn wan gen. Hij veegde ze met den rug der hand at, hield zijn snik ken in en met een wild gebaar, liep hij naar het achterschip. Daar ging hij zitten op een hoop touwwerk en, zijn hoofd tusschen de handen gezonken, verviel hij in diep gepeins. Je moet hem alleen laten, zei Tragomer. Hij moet weer tot zich zelf komen. Morgen is hij kalmer. Maar ik maak u mijn compliment, Marenval. Gij hebt met buitengewoon meesterschap tegenstand geboden aan de re geering van uw land. Nu staat heid zoekt het. door den steun der oude bondgenooten in den vorm der beloofde waarborgver- dragen, een belofte, waarop ook Herriot, als Poincaré destijds, een beroep deed, maar daar naast door het vasthouden van zijn greep op Duitschland. Wanneer Herriot verkla'en moet, waarom Frankrijk en zijn bondgenooten de Keulschezóne niet ontruimen willen, dan be roept hij zicfi op Frankrijk's veiligheid. Hetjis duidelijk. Niet om Duitiche tekortkomingen te straffen, maar ter verzekering van Frankrijks veiligheid blijft Frankrijk aan den Rijn. Nog eern, het is begrijpelijk. Maar de onmogelijkheid der verzoening en van het herstel sp-eekt er zich uit. Want niet anders dan met geweld kan ook Frankrijk een natuurlijke groei tegenhouden. En die natuurlijke groei leidt onvermijdelijk tot Duitschlands superioriteit in macht en invloed. De Duit8che regeering zal zich daarop wel niet beroepen. Maar het antwoord, dat Dr. Luther, de nieuwe rijkikanselier op de laatste nota der gealli eerden gegeven heeft, is aan een uittarting van Frankrijk met zijn ware beweegredenen voor den dag te komen, niet geheel vreemd. Duitschland wil alle bewezen tekortkomingen -goed maken, zoodra het die te weten krijgt. Zult ge dan nog de bezetting der zone durven handhaven schijnt de nota te vragen. En Luther's uiteenzetting voor buitenlandsche journalisten lijkt die vraag te versterken. Ze was bezadigd kalm en zeker heel wat minder uitdagend dan men van een rechtsche regeeriag in Duitschland had mogen ver wachten. Houden de conserva tieven zich nog wat koest, zoo lang ze heel den buit niet bin nen hebben Het is hun gelukt het Pruisi sche ministerie omver te werpen. Maar door de herkiezing van Braun, den socialist, tot minister president, is het onmiddellijk herleefd. De aarzeling van het ge buiten de wet, vriendlief. Wel, zei Marenval ernstig, er was vastbeslotenheid noodig. Ik zag, dat alles zou mialoopen, als ik hun vervloekte boot niet naar den kelder zond. En ik heb waarlijk niet geaarzeld. Maar verbeeld je, dat ik nog niet het meest vreesde voor de politie, voor u en voor mij. Sedert ons vertrek van het jacht werd de boot gevolgd door een reus- achtigen haai, die er op scheen te loeren, oi er ook iemand in het water viel. Het is een won der, dat hij zich niet in den strijd heeft gemengd. Ik vreesde ook voor de komst van een haai en ik had me van een goed mes voorzien om me niet zonder tegenstand te laten verslinden. Maar hoe is het met Dougall? vroeg Marenval. Wel, zooals vooraf was vast gesteld, moest Dougall naar de boot der administratie gaan, alsof hij niets vermoedde. Hij is zeker vastgehouden door den bewaker, die mij geleidde. Een brave kerel, die zoo'n komische manier had om mij „Milord', te noemen, want weet ge Marenval, niets kan de autoriteiten van de ge dachte afbrengen, dat de Engel- schen den slag geslagen hebbeD. centrum houdt echter zijn positie bedreigd. Als in het rijK wil ook in Pruisen het centrum niet met democraten en sociaal-de mocraten alleen het pad opgaan. Als tegenwicht tegen dit roode gezelschap zoekt het de blauwe kleur der Volkspartij. En het beroept zich daarop op de kleine meerderheid, die een coalitie van centrum, democraten en sociaal democraten in den Pruisische Landdag maar heeft. De par tijen van rechts houden daarmee haar goede kans. Ze zijn min der angstvallig en durven het wel met een minderheid wagen. Zullen ze ook tegenover 'fle geallieerden dien moed toonen, zoodra ze haar positie in het land zelf zeker weet en de groote woorden waar weten te maken, die ze spreken. Herriot heeft meer gedaan dan zich op Frankrijk's eisch van veiligheid beroepen. Hij heeft ook een beroep gedaan op de noodzakelijke eensgezindheid der Europeesche volken tegenover 't gevaar dat in de Stille Zuidzee dreigde. Men zou zoo zeggen, dat dit laatste beroep Frankrijk moest dringen zijn ander beroep te herzien en zijn veiligheid aan den Rijn vaster te verzekeren dan door de handhaving van een druk en een machtspositie die niet te handhaven zijn. Want het is niet heelenjaal onmogelijc, dat het door zijn eiich aan den Rijn te hand haven, het gevaar van uit de Zuidzee vergroot. De Europee sche politiek heeft Japan en Rusland al in eikaars armen ge dreven en het gevaar in de Zuid zee geschapen. Zal zij ook mis schien Duitschland niet denzelf den weg opdrijven en in het Oosten den steun zoeken, dien het tegenover 't Westen behoeft. Ingezonden Mededeeling. Als U WANG A Doos 60-90ct.Bij Apolh.en drogisten J Ge hebt al uw voorzorgen genomen, opdat dit zoo zij. Maar wat denkt gij, dat er van onzen matroos wordt Dougall is een heel verstandige jongen. Hij kent geen woord Fransch. Op alle vragen zal hij antwoorden Ik begrijp het niet, breng mij voor den Èngelschen consul. Dit zijn de instructies, die ik hem heb gegeven. Een maal voor den consul, is hij er van af. Hij heeft in niets tot de ontvluchting meegewerkt. Hij vergezelde mij, maar hij is van mij afgegaan op het oogenblik, dat hij in het gevaar betrokken had kunnen worden. Ik heb hem verlaten, een bewijs dus, dat hij niet tot het komplot behoorde. Hij is van de bemanning van de Albert-Eduard", uit Southamp ton. Het maritieme bestuur van Nauema heeft onze papieren. In volle zee gekomen wordt de „Albert-Eduard" weer de Ma gie", en ze kunnen gaan zoeken. In dien tijd neemt onze goede man de boot naar Sidney en, geloof me, hij komt voor ons in Engeland aan. Marenval knikte goedkeurend en zei toen Denkt ge, dat we vervolgd zullen worden Dat weten we binnen een uur. YGrkserswezsn* Wanneer er een probleem is, dat door de ontwikkeling der moderne techniek aan de orde is, dan is het wel zeker het verkeerswezen. Reeds bij een vroegere gele genheid wezen wij er op, dat voor een goeden handel een uit nemend geregeld verkeerswezen hoofdzaak is. Handel en indu strie kunnen zich niet meer ont wikkelen wanneer het verkeer ook maar eenige belemmerinng in den weg legt. Het verkeerswezen brengt fei telijk drie factoren in zich, welke alle van groot belang zijn en die harmonisch behooren samen te werken, n.l. de exploitatie, het middel van vervoer en de wegen. Is een van deze drie on- derdeelen, die feitelijk op zich zelf beschouwd weer hoofdfac toren zijn, want alle nemen een uiterst voorname plaats in, niet in orde, dan kan men feitelijk zeggen, dat het verkeer verre van gunstig is. Nu trekt bij een nadere be schouwing al dadelijk dit de aandacht, dat de verkeersmid delen en bloc niet in één hand zijn. Meestal toch zijn de we gen, 't- zij land- of waterwegen, in handen van overheid of van publiekrechtelijke lichamen. Het gevolg daarvan is, dat het onderhoud van wegen enorm uiteenloopt en vooral de wegen van sommige publiekrechtelijke lichamen men denke maar eens aan de binnenwegen van sommige polders, die oor ieder voertuig bijna onbegaanbaar zijn bijna niet te gebruinen zijn. Ook vindt men door dezen eigen- aardigen toestand in het eene gedeelte van ons land tal van tol- en bruggelden beslaan, die vooral voor het verkeer per as, 't zij rijwiel, auto of rijtuig, veel ongemakken opleveren, terwijl in andere gedeelten soms speciale toegangsbewijzen noodig zijn om bepaalde wegen te mogen be rijden. Maar daar maak ik mij niet ongerust over. Wij varen snel genoeg en geen adviesjacht der regeering kan ons achterhalen. Wanneer we nu eens gingen eten, Tragomer! Nu, ik wil niets liever. Van dat blad heb ik een holle maag gekregen. Zullen wij Jacques waarschuwen Neen, laat hem met rust. Hij kan eten, waar is hij, als hij honger heeft. De eenzaamheid is goed voor hem. Zij gingen naar beneden. Jacques, alleen, op het achterschip, onder het zeil, door den wind opge zwollen, kreeg voor de eerste maal sedert lang, door de kalmte van den nacht en de lauwe bries, een gevoel van heerlijke vredig heid. Zijn gedachten werden langzamerhand weder vrij, als van een nevel ontdaan. Hij sloeg de oogen in het rond, en in de verte, reeds aan den horizon der zee, zag hij het licht van den vuurtoren als een bleek stipje, op het punt te verdwijnen, even als het ongeluk. Hij was vrij, omringd van vrienden, hij ging naar zijn land en zijn familie. Maar tegelijkertijd ging hij den strijd tegemoet, (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1