Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Gemengd Nieuws DE STEMPLICHT. Naar wij vernemen, is eerst daags de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp nopens den stem plicht. AFSCHAFFING VAN I)EN ZOMERTIJD Naar wij vernemen zal binnen kort bij de Tweede Kamer de in diening te verwachten zijn van het wetsontwerp betreffende den zomertijd. Het zou in de bedoe ling van de regeering liggen om den zomertijd af te schaffen. Breskens. Naar van de zijde der Directie van de Stoom- trammaatichappij Breskens-Mal. deghem werd vernomen, zal de tramlijn Cadsand-Nieuwvliet Groede-Breskens ongeveer half April a.s. in exploitatie worden genomen. Wij verwijzen onzen lezers naar de advertentie Ouderavond, welke ook voor belangstellenden toegankelijk is. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Jan. viel 78 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 21 m.M. Er waren 20 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 12 dagen met 1 m.M. of meer. Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Behalve Wethouder Becu, die verhinderd was, woonden alle leden de vergadering bij. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten goedkeuring verleenden aan het besluit van den Raad, betreffende het verhuren van de electriciteitsmiters. Met het oog op het feit, dat er in deze ge meente geen belangstelling voor bestaat werd het verzoek van het Zeeuwsch-Vlaamsch Water leidingscomité, om alsnog te besluiten tot aansluiting, voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer H. van der Lijcke werd voor het waarnemen van het Gemeente bodeschap een jaarlijksche bezoldiging van f40 toegekend. Ten aanzien der electriciteits- voorziening der gemeente werd medegedeeld dat van de eige naren en gebruikers van gronden toestemming werd ontvangen tot het plaatsen van palen voor electriciteitsgeleiding naar de haven. Voorlezing werd gedaan van een verzoek van een achttiental ingezetenen om aansluiting bij het laagspanningsnet. Aan het electrotechnisch bureauSchippers en Nauta te Groede zal worden opgedragen een begrooting van kosten te maken. De Voorzitter deelde mede, dat Dinsdag j.l. een bespreking ten Gemeentehuize heeft plaats gevonden met een tiental land bouwers over de mogelijkheid van electriciteitsvoorziening. Om deze menschen aan te sluiten moet een tweede transformator gebouwd worden. Een onder zoek naar de te maken kosten wordt ingesteld. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Jan. in de rijks-postspaarbank ingelegd f33169.89; en terugbetaald 120360.21. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10474. Hoogwatergetrj Breskens. D A G E N. vm. nam Woensdag 4 Feb. 10,27 10.51 Donderdag 5 11.27 11.51 Vrijdag 6 12.12 12.36 Volle Maan Zondag 8 Febr. nm. 10.09. BRESKENS. Huw.-Voltr. 29 Jan. L. Izebout, 33 j., en N. J. Vermeulen, 36 j, wed. Geboorten. 5 Jenuari. Jacob Johannes, z. van W. J. L. Boone en F. C. van Houte. 15, Jannis, z. van I. Leenhouts en S. M. Dierx. 21, Abraham Marinus, z. van W. A. Bruijnooge en L. de Vrieze. 22, Jacob Jozias, z. v. J. Pleijte en S. P. van de Velde. 23, Adolf Johannes, z. van A.J, van Weijnsbeighe en J. F. Moel- ker. 31, Bertha, d. van B. Geer- naert en E. Steijaert. Overlijden. 1 Jan. Jannis Ver- duijn, 83 j., echtg. van M. de Koker. 4, A. M. Salomé, 75 j-, weduwe van J. Wesdorp. 22, J. de Smit, 47 j., echtg. van Cornelis Wisse. 17, H. V. van Leeuwe, 67 j., (overleden te Aardenburg). 29, L. Leenhouts, 76 j., wed. van Abraham Zonne- vijlle. SCHOONDIJKE. Geboorten. 10 Januari. Trijntje Popkje üina, d. van A. Wissel en T. P. W. Koelmans. 29, Florent Jacobus, z. van A. E. v. Pamelen en A. J. Veraart. Overlijden. 5 Januari. David Johannis Kotvis, 69 j echtg. v. J. M. Porreij. 13, Sara Suzanna Verhage, 72 j., wed. van J. de Ligni). 17, Izaak Jannis Porreij, 70 j., wed. van M. J. Zonnevijlle. 24, Jacobus Cornelis Haartsen, 77 jechtg. van J. S. D'Hont. 26, Jerijutje van Peenen, 83 j., wed. van B. J. Perduijn. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 10 Januari. Mag- "daleine Margaretha, d. van F. Haers en E. M. Vlaeminck. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 30 Jan. Wegens overtreding van 's Rijksbclastingwetten werden door den Rijksadvocaat de volgende eischen gedaan T. T., 55 jkoopman te Breskens, eene geldboete van f 15 tot f50. E. d. T., 59 j., koopman te Eede, eene geldboete vanf 580.50 A. E., 23 j., arbeider te Phi lippine, een geldboete van f59 en een van f 300, In alle zaken werd verbeurd verklaring van aangekochte goederen gevorderd. De Officier van Justitie eischte vervangende hechtenis voor den duur bij het vonnis te bepalen. Over 14 dagen uitspraak. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Febr. Tarwe f 12.00-f 19.00 Rogge f 14.00f 15.00 Gerst f 15.00f 16.00 Haver f 10.00-ff 12.00 Kroonerwten f 14.00-f 16.00. Erwten (Schokkers) t 16.-f 19. Bruine boonen f 15.00-f20.00 Maanzaad f32.00 f36.00. Alles per 100 K.G- Wisselkoersen. Dollars f2 47-f2.4S, Ponden f 11.88-f 11.90, Marken f0.58- f0.59 p. billioen, Belg. Francs f 12 82-f 12.92, Fransche francs f 13.45-f 13,55, Kronen (afgert) f0.34-fl).35. Ingezonden. Inkrimping van den post dienst ten platten lande beteekent niet te overziene schade aan landbouw en handel en dus aan de gemeenschap. Nog meer dan tot heden reeds het geval is, zullen postkantoren worden teruggebracht tot hulp kantoren en zullen bestaande hulpkantoren worden omgezet in stations. Dat beteekent, dat de post dienst ten platten lande opnieuw geweldig zal worden ingekrom pen. De openstelling van het kan toor, de verzending en ontvangst van brieven- en pakketpost, de bestelling en buslichting, dat alles zal nog meer worden beperkt. Onze plaatselijke bladen heb ben reeds op het funeste van dezen maatregel gewezen en in sommige kringen, o.a. in de Kamer van Koophandel der Zeeuwsche eilanden en in een paar kringen der Z. L. M. is daar tegen reeds krachtig ge protesteerd, Toch wil het ons voorkomen, dat een en ander nog niet voldoende tot de platte landsbevolking is doorgedrongen. Aan verschillende colleges van B. en W. is dezer dagen advies gevraagd omtrent bovenstaande maatregelen en we twijielen niet, of allen zullen zonder onderscheid met kracht en klem hebben aan gedrongen op behoud van den bestaanden toestand, die op sommige plaatsen toch werkelijk nog niet ideaal kan genoemd worden. Maar dat blijft binnens kamers, vandaar, dat naar onze meening een krachtig publiek protest moet uitgaan. Alle kringen van belatgheb benden, d. z. zoowel landbouw- als handelskringen, tuinbouw- et} veilings-vereenigingen, kortom, het heele platteland moet laten zien, dat het er voor past om hier alleen het loodje te leggen. En niet alleen het platteland 1 Ook de stedelijke handel moet inzien, dat hier een wisselwer king is. Gesloten postkantoren ten platten lande verminderen koop- en koopgelegenheid. Hier is inderdaad een gemeenschaps belang van hooge orde in het geding. Nu is er echter haast bij, want het is kort dag. In het begin der volgende week zal die zaak in de Tweede Kamer aan de orde komen, en dan moet men in Den Haag weten, wat men aan ons heeft. Laten we dus nu eens alle laksheid afschudden en laten wij toonen, dat we onze belangen kennen en daarvoor weten op te komen. Deze week zou dus een zee van protesten de Tweede Kamer moeten be reiken en dat kan, als alle be langhebbenden medewerken en desnoods telegrafisch hun protest inzenden. Door samenwerking en krachtig optreden kan 't kwaad waarschijnlijk nog worden ge keerd. U, dankende. Uw dw., Jac. WELLEMAN. DANKBAARHEID. Zooals men weet, wordt door het Comitié ter Uitzending van Nederlan8che Kinderen. Dort mund's Gravenhage, aan de in het Ruhrgebied wonende arme en behoeftige Nederlanders door het zenden van levensmiddelen, enz. hulp verleend. Een door het Comité in December 1924 afgezonden levensmiddelenzen ding werd te Dortmund, Bo- chum, Hagen, Iserlohn, enz. kort voor Kerstmis verdeeld, zoodat onze arme landgenooten aldaar nog een gelukkig Kerstfeest kon den vieren. Het was tieffend om te zien, hoe gelukkig de oude moedertjes waren zeggen konden ze niets, maar het weg pinken van een traan, gaf ge noeg te denken. Het was voor deze menschen een dubbele vreugde te weten, dat in het Vaderland nog vele menschen met hen meegevoelden en dat deze gaven door hunne landge nooten waren geschonken. Kortom, een ieder die tot deze hulpverleening heeft medege werkt, kan niet meer dankbaar heid wenschen en kan over zijn steunverleeoing tevreden zijn. De tijdsomstandigheden zijn echter van dien aard, dat door het Comité wederom een beroep op Uw allen hulpvaardigheid moet worden gedaan. Stelt het Comité door Uwe gaven dus in staat om met dit mooie liefde werk door te gaan. Ook in goe den staat verkeerende gedragen kleeding, als onder- en boven- kleeding, schoeisel, enz. wordt zeer gaarne tegemoetgezien, Geldzendingen en kleeding- pakketten gelieve U te zenden aan het Algemeen-Secretariaat van het Comité, Stortenbekerstr, no. 21 te 's-Gravenhage. In de hoop, dat wederom velen van hunne belangstelling in dit Nationale liefdewerk zullen doen blijken, verblijft bij voorbaat hartelijk dankend. Namens het Comité, C. F. POORTVLIET, Algemeen-Secretaris. EEN ZONDERLING AUTO-TOCHTJE. Vrijdagnacht werd door onbe kenden een luxe auto, toebeboo- rende aan den heer E. Tissing te Lisse, weggehaald uit de hulpgarage van de fi ma Cam ming* en Co. aan den Driesprong, De onbekende daders maakten er een tochtje mee, van naar schatting 34 km. en toen de heeren van het tochje genoeg kregen, reden zij den wagen in de Ringvaart. EEN KIPPENDIEF. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de landbouwer Gerritsen te Warns bij Elten door een electrische bel ge waarschuwd, dat er in zijn kip penhok onraad was. De drie zoons van Gerritsen gingen op onderzoek uit en troffen daar een man aan, een der beruchtste kippendieven uit deze streek. Toen de man zich ontdekt zag, ging hij met een dolk de drie zoons te lijf en verwondde twee hunner. Ten slotte werd hij over meesterd en bewusteloos gesla gen, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. SCHIP GEZONKEN. Een sleepschip, komende van België met een lading hout naar Helmond is nabij Saeftingen gezonken. De opvarenden wer den gered. WAAROM HET BROOD DUURDER WORDT. De laatste dagen zijn in alle landen der wereld de graanprij zen naar boven gegraan. In ons land, Engeland en Frankrijk zijn de broodprijzen tengevolge daar van reeds verhoogd. De Bond van Engelsche meel handelaren heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek ingesteld en daaruit is gebleken, dat de hausse beweging uit Chicago stamt, dat zooals men weet een der belangrijkste graanmarkten der wereld is. De laatste dagen, meldt de Daily Mail, speculeert men op de beurs te Chicago als gekken in granen. De hausse beweging begon, zoodra men te Chicago vernam, dat Rusland een slechten oogst had en graan ging koopen in Canada. Thans speculeert te Chicago iedereen in graan. Mannen en vrouwen uit alle lagen der bevolking doen er aan en het gevolg is, dat in een paar dagen enorme sommen zijn ver diend, Een vrouw van een een- voudigen boer zou zelfs op een dag met haar speculaties bijna l'/i millioen gulden hebben ver diend. We hebben dus te doen met een kunstmatige hausse bewe ging en het Engelsche blad ver wacht trerecht, dat daar spoedig een einde aan zal komen. Er zou trouwens te Chicago reeds verandering in den toestand zijn waar te nemen en van hooger hand zouden er maatregelen worden voorbereid om een einde te maken aan de speculaties. Wat er in de toekomst zal ge beuren met de graanprijzen, zal in hoofdzaak athangen van den nieuwen Amerikaanschen oogst. ONDER DE AUTO. Zaterdagavond is te Utrecht een voorbijganger in de Bilt- straat, die wilde oversteken, door een automobiel gegrepen. Hij is waarschijnlijk achter een auto den weg overgestoken en aan gereden door een van den an deren kant komende automobiel. Vallende is hij met zijn hoofd tegen een der voorlantaarns ge botst en een der wielen van de auto verwondde den man ern* stig aan het gezicht. Toen hij in de woning van dr, Daubanton was binnengedragen, bleek hij reeds overleden te zijn. De overledene heette Petit, woonde in Utrecht, maar werkte als ketelbikker in Amsterdam. De auto is in beslag genomen, Te Wierden geraakte de 60-jarige Wassink onder een auto. De ongelukkige overleed binnen enkele oogenblikken. DOODELIJKE VAL. Vrijdag is de werkman Van der Hoogt in de nieuwe fabriek van Siemens Schuckert te Hen gelo boven uit de fabriek ge vallen. De man brak den rug en is Zaterdagmorgen overleden. DOOR DEN STORM. Op het landgoed „Groot Es- senburg" te Harderwijk stortte door den storm een aan d-n voet aangehakten boom ter aarde, juist op het oogenblik, dat kar en paard van Gebr. Natte te Ermelo passeerden. Het gevaarte kwam op het paard neer: het dier werd dood geslagen. De voerman kreeg geen letsel INBRAAK TE HILVERSUM. Bij den winkelier V. aan de Langsstraat te Hilversum is in gebroken. De dader wist zich tot het perceel toegang te ver schaffen door verbreking van een ruitje in de achterdeur. Zoo wel in het kantoor als in den winkel werden de laden en kas ten doorzocht. Hoewel veeljarti- kelen van waarde aanwezig waren, werd hiervan niets ver mist het schijnt den dader alleen om geld te doen geweest te zijn. VREESELIJKE BRAND. Een noodlottige brand heeft Zaterdagmorgen vroeg te Chi cago in een groote huurkazerne gewoed. Het gebouw werd bewoond door 36 gezinnen, sommige met veel kinderen. Het totaal aantal bewoners was tusschen de 200 en 300. Zij lagen allemaal rustig te slapen, toen er in het gebouw eensklaps „Brand M-' werd ge roepen. Door dien kreet uit hun slaap gewekt, reuden de meeste bewoners in paniek van hun bed de trappen at raar buiten. De meesten gunden zich geen tijd om bovenkleeren aan te trekken en holden in hun nacht gewaad de bitterkoude straat op. De brand greep zoo snel om zich heen, dat vele bewoners niet tijdig naar buiten konden komen en zich door het vuur den uitweg versperd zagen. Man nen, vrouwen en kinderen ver schenen op de bovenverdiepin gen voor de vensters, schreiend en schreeuwend om hulp. Som- migen gunden zich in hun doods- angst geen tijd om de toesnel lende brandweer af te wachten, sprongen uit de vensters op straat en werden meerendeels door den val ernstig gewond. De aangekomen brandweerman nen spanden snel nettm uit, waarin de achtergebleven bewo ners ongedeerd neersprongen. Het geheele gebouw brandde uit. Naderhand werden 10 ver koolde lijken ontdekt, en men vreest, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. EEN FAMILIEDRAMA. In la Chapelle-Saint Sauveur te Parijs, heeft zich een vreese- lijk familiedrama afgespeeld. De 37-jarige Leon Vuillot kreeg een heftige woordenwisseling met den tweeden man van zijn moe der, een 60 jarige onderwijzer, die hem over zijn lichtzinnig ge drag onderhield. De twist liep zóó hoog, dat de oude man zijn stiefzoon beet pakte en in zijn drift wurgde. De politie stelt thans een gron dig onderzoek naar dit familie drama in. VLIEGONGELUK. Zondagmorgen is te Parijs een watervliegtuig in de Seine ge stort. De bestuurder kon worden gered, doch had een been ge broken. De mecanicien verdween in de diepte en werd eerst een uur later opgehaald. SCHIPBREUK. Naar de Daily Mail" uit Rangoon verneemt, is het stoom schip „Elphinstone" van de Britsch-Indische marine 1290 ton groot, bij de Nicobar-eilanden in het Oostelijk deel van den Indischen Oceaan vergaan. Van de bemanning, ongeveer 90 man, die zich in de booten had begeven, is nog geen nader bericht ontvangen.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2