Binnenland. PlaaMl lus. Rechtszaken. Qemengd Nieuws Staat terecht komen wanneer de Overheid bijv. in de eerste plaats niet tot taak had voor de hand having van het recht tusschen de verschillende personen en groepen van de samenleving te zorgen. Zells in de eerste maat schappij-vormen drong zich deze zaak al aan den Staat op. Reeds bij de eerste Germaan- sche volkstammen, waarvan de historie gewaagt, vindt men twee dingen, die scherp naar voren treden, namelijk de handhaving van het recht en de handhaving van het gezag. Ook daar was dus de dwingende macht aan wezig, waaraan deze oer-volken zich te onderwerpen hadden. De ontwikkeling van de maat schappij bracht van zelf ook mede een ontwikkeling van de Staatstaak. Naar gelang de inzichten waren, verruimde zich ook de taak en naarmate de moderniseering zich voltrok, wer den ook de lijnen der Staats bemoeienis duidelijker uitgestip peld. Hoever nu die bemoeienis zich heeft uit te trekken, is een vraag, die wij binnen het raam van onze Kroniek niet beantwoorden mo gen. Immers zou de beantwoor ding ons brengen in de politieke sfeer en dit is een terrein, dat nu eenmaal taboe' voor ons is. Want hier beslist de levensop vatting, die weer beheerscht wordt door de beginselen, welke men is toegedaan en die men min of meer op politiek terrein tot uiting brengt. Wel kunnen wij als algemeenen regel aange ven, dat de Staat en dus de Overheid regelend en bescher mend" behoort op te treden. Maar nimmer mag die taak voe ren tot bepaalden dwang, dus tot dwingelandij. Wij wezen er reeds op, dat het in vele gevallen moeilijk is de juiste grenzen van de Over. heidsbemoeienis aan te geven- En deze aangelegenheid dringt zich thans op den voorgrond bij de kwestie van de algeheele winkelsluiting in Amsterdam. Wij. mogen veronderstellen, dat de zaak bekend is. In Amsterdam b rstond de ver plichte winkelsluiting. Nu is het leven in een groote plaats zoo geheel anders dan in provincie plaatsen, waar men uit den aard der zaak regelmatiger leeft en geen behoefte heeft aan de ont spanningen van een groote plaats Zoo brengt het leven in Amster dam mede, dat het uitgaande publiek 's avonds laat nog wel eens behoefte schijnt te gevoe len „den inwendigen mensch' een weinig te versterken, waar voor dan gelegenheid was in speciale winkels of inrichtingen, die daarvan ook vrijwel bestaan. Om nu aan de bezwaren van deze zaken tegemoet te komen, was aan de eigenaars, die als motief hadden aangevoerd, dat bij strenge doorvoering hun za ken grootendeels zouden kelde ren, ontheffing van het verplichte sluitingsuur verleend. In een der laatste gemeenteraadszittingen nu is besloten de sluiting con sequent door te voeren en zijn dan ook de ontheffingsbevoegd heden ingetrokken. Maar nu zijn de poppen aan het dansen. Van de zijde van den Winkeliersbond is bij den betrokken Minister op vernietiging aangedrongen en deze heeft nadere rapporten ge vraagd. Ondanks dit feit meent de Amsterdamsche politie scherp te moeten optreden en maakt avond op avond tal van pro cessen-verbaal op. Want de ver bittering over het besluit was in middels zoo groot geworden, dat de betrokken winkeliers, naar men zegt een 400 tal, weigerden hun winkels te sluiten. Zij doen dit niet omdat zij zoo gaarne de wet overtreden, doch een voudig omdat zij vechten voor hun bestaan. Het is uiterst moeilijk om in dergelijke aangelegenheden een oordeel te vellen. Maar het komt ons voor, dat in dit geval de gemeente verstandiger had ge daan, nu toch de Minister het laatste woord heeft, met de be trokken winkeliers een voor hen aannemelijke schikking te tref fen. Bij de beslissing, waarbij beide partijen dan het pro en contra hadden kunnen aanvoeren, had men zich dan moeten neer leggen. Nu krijgt men den in druk dat het recht door dwang vervangen is. EEN REDE VAN HET KAMERLID VAN WIJNBERGEN. Voor de R. Kath. kiesver- eeniging te Dieren heeft de heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, een politieke rede gehouden. Hij wekte op tot vervolma king en instandhouding van de R. Kath. Staatspartij. De Room- sche zaak staat er in Nederland goed voor. Of het goed zal blij ven gaan hangt in de eerste plaats af van de R. Katholieken zelf. Daarvoor is noodig de een heid. Wij moeten het erfdeel onzer voorvaderen, de emanci patie der R. Katholieken in stand houden. We hebben niet onze kracht te zoeken in pro testvergaderingen tegen Frank rijk, maar moeten door eenheid zorgen dat men over vijftig ja ren in Frankrijk niet behoeft te protesteeren tegen {Ie positie der R. Katholieken in Neder land. Breskens- Donderdagavond werd in het café van den heer A. Adriaansen alhier de jaar vergadering gehouden van de Muziekvereeniging „Uithet Volk- Voor het Volk". De vergadering was goed bezocht. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat er een nadeelig slot was van f39.31, terwijl de begrooting voor het jaar 1925 werd vast gesteld tot een bedrag van f430. Van de uitgegeven reptelooze voorschotten werden uitgeloot de nrs. 4, 15, 16 en 20. De aftredende bestuursleden E. Boom en J. A. Buijze wer den met alg. stemmen herkozen. In de plaats van den heer J. Keijmel, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd benoemd de heer J. van Gijs. Door den Voorzitter werd een woord van dank gesproken tot het afgetreden bestuurslid Keij mel, voor hetgeen hij in het belang der Vereeniging heeft gedaan, gedurende den tijd dat hij zitting had in het Bestuur. Het werkend lid, de heer J. de Vlieger, welke 25 jaar onaf gebroken muzikant is geweest, zag zich genoodzaakt te be danken. Een hartelijk woord van dank werd hem gebracht door den Voorzitter, voor zijn steun, de Vereeniging 25 jaar lang geschonken. Besloten werd de minimum contributie op f 1.50 te stellen. In de na afloop gehouden Bestuursvergadering werden de heeren E. Boom en J. Buijze wederom herkozen, respectieve lijk als Voorzitter en Vice-Voor zitter. Breskens. Onze lezers wor den verwezen naar de gewij zigde dienstregeling der Stoom tram Maatschappij Breskens Maldeghem, welke 1 Februari a.s. een aanvang neemt. Cadzand. Hedenmorgen bij het aanbreken van den dag heeft de reddingsboot alhier een af- haalsloep, waarschijnlijk afkom stig van een Belgische loods- bood, binnengebracht. De sloep bleek verlaten te zijn, daar nie mand zich aan boord bevond. Cadzand. Onder een zeven tal runderen van een landbouwer uit deze gemeente is opnieuw mond- en klauwzeer uitgebroken. Aardenburg. Dinsdagavond is alhier een cursus begonen over practische electriciteit door den Heer Ter Meuleo, leeraar aan de H.B.S te Oostburg. De be doeling is om door proeven een beeld te geven van het wezen der electriciteit, op een eenvou- dige, gemakkelijk voor leeken te volgen manier. Deze cursus gaat uit van het Departemant SluisAardenburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. On- en minvermo genden kunnen gratis deze cur sus bezoeken. Alsnog bestaat er gelegenheid zich als deelnemer op te geven. Ongetwijfeld is het een goede weg, die het Nut thans is ingeslagen, om op deze aangename wijze nuttige kennis onder het volk te brengen. Het lijkt ons niet van be lang ontbloot de grensbewoners er nogmaals op te wijzen, dat met ingang van 1 Februari ieder rijwiel in Belgie van achter voor zien moet zijn, van een rood schitterende steen, teneinde aan rijding bij duisternis te voorko men. Predikbeurten. Nbd. Hkrv. Kerk. Zondag 1 Febr. 1925. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer. Doopbediening. n 1.30 u Zondagschool. n 5'/2 u ds Bremer. n 7.15 u Werkmansbond Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. n 6 u ds v. Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Schclte. Waterlandk. v 9.30 ds Castelein IJzendijke n 2 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Rust, inzegening van den beroepen predikant den heer Schmidt, n. 2 u ds Schmidt, intrede. Hoogwatergetrj Breskens. DAGE N. vm. nam Zaterdag 31 Jan. 5 55 6.19 Zondag 1 Feb. 6.49 7.13 Maandag 2 7-44 8.68 Dinsdag 3 9.12 9.36 Eerste Kwartier Zaterdag 31 Januari nm. 5.03. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 31 Jan. nam. 4.58 Zondag 1 Feb 5.10 Maandag 2 5.12 Dinsdag 3 5.14 SPORT. Cadzand. Vanwege de Ver eeniging Van Postduivenhouders „de Getrouwe duif' alhier werd Zondag in de zaal van den heer A. van Dale een tentoonstelling gehouden van postduiven, waar voor in totaal 167 duiven waren ingezonden. De jury, twee hee ren uit Gent, had geen gemak kelijke taak om de prijzen en medaljes toe te kennen. Behalve door de vereeniging zelf, waren medailjes uitgeloofd door den Burgemeester van Cadzand en de heeren A. van Dale, P. M. van Iwaarden, J. Becu en B. P. de Ridder, allen alhier, door J. Kools van Zuidzande, M. A. Mabesoone en Cl. de Pauw van Oostburg, terwijl door den heer W. Brevet te Cadzand een be drag van f2.50 was beschikbaar gesteld voor hen, die de meeste bekroningen verwierf, wat, naar later bleek, hij zelf was. De uitslag der keuring was de volgende W. Brevet te Cadzand 3 eerste prijzen, 1 derde, 1 zeer eervolle vermelding M. A. Mabesoone, Oostburg, 3 tweede pr., 1 zesde, 1 z. e. v.; F. Yntema, Oostburg, 1 vierde pr.; O. de Meijer, Sluis, 1 tweede, 1 derde pr., 1 z. e. v.; P. Dobbelaer, Schoondijke, 2 vijfde pr., 1 e. v.; J. Manhave, Zuidzande, 1 eerv. verm.; E. v. der Weijde, IJzendijke, 1 eerste pr.; P. M. van Iwaarden, Cad zand, 2 derde, 1 z. e. v., 1 e. v.; C. Krocké, Groede, 1 vijfde, 1 z. e. v.; A. van Dale, Cadzand, 1 e. v.; Jac. Buijck, Oostburg, 1 eerste, 2 vierde; Gebrs Kools te Zuidzande, 1 tweede, 1 derde, 1 vierde, 1 vijfde, 1 e. v.; A. J Lako, Zuidzande, 1 derde; Gebr. Porreij, Cadzand, 1 tweede, 1 vierde; Jozias Becu, Cadzand, 1 vierde, 2 vijfde; P. Vasseur, Cadzand, 1 e. v.; Gebrs Kools, Oostburg, 1 eerste; I. Sanders te Sluis, 2 eerste; E. de Martelaere Groede, 1 derde, 1 zeidej I. de Meij, Oostburg, 1 zevende, Iz. Ie Roij, Zuidzande, 1 z. e. v., 1 e. v.; Abr. Wage, Zuidzande, 1 tweedeW. Leenhouts, Oost burg, 1 zevende, B. P. de Rid der, Cadzand, 1 tweede, 1 z.e.v. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 27 Jan. Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.25—f 9.25 Eendeieren f 6.90f 7-95 Aangevoerd 125000 stuks. Nederlandsche Eierveiling. Den Haag, 28 Januari. Hoewel de Binnenlandsche vraag iets toeneemt, blijven de prijzen zich door de toenemende productie, en de slechte Buiten- landsche vraag, dalende bewegen Engeland bericht, door de groo- tere aanvoeren van Denemarken, Italië en Holland, blijft den mark, ofschoon de prijzen geleid lijk omlaag gaan, flauw. Marktbericht van de Hee ren J. A. Wenniek, Toolev- street, Londen, S. E. I. franco inclusief verpakking. Alles bruin, 60 62, f 9,4 J, Best. gem. 58 60 f 8,15, gew. gem. 56-58, f 7-95. Men besteedde heden in Den Haag. 54-56 56-58 58 60 60-62 64 65 7.05 7-40 7-90 8.70 8.00 8.05 8.50 Bruin 8,40 8,55 8,70 8,75 Oostburg, 28 Jan. Tarwe f 12.00—f18 00 Rogge f 14.00f 15.00 Gerst f14 00—f 16.00 Haver f 10.00-f f 11.00 Kroonerwten f 14.00-f 16.00. Bruine boonen f 16.00-f 20.00 Alles per 1C0 K.G' LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondagmiddag- en avond heeft de opvoering plaats van de opera-comlqne De Klokken van Corneville". Wisselkoersen. Dollars f 2 47-f 2.48, Pond-n f 11.88 f 11.91, Marken f0.58- f 0.59 p. billioen, Belg. Frarcs f 12 92-f 13 02, Fransche francs f 13 47 f 13,57, Kronen (afgeit) fO.34fO.35. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 30 Jan. Veroordeeld wegens: Oplichting: F. A. H., 64 j., landbouwer te Biervliet, gedeti neerd te Middelburg, 5 weken gevang, straf, met aftrek van het voorarrest en in vrijheid stelling. Verwezen naar de terecht zitting met last tot gevangen houding tegen A. J. M., 23 j., landbouwersknecht te Eede, thans gedetineerd te Middelburg, we gens diefstal van een rijwiel plaatje. EEN STAD DOOR DE ZEE VERZWOLGEN. De Portugeesche regeering heeft officieel bericht ontvangen van een ramp, welke het stadje Porto Alexandra op een klein eilandje vlak voor de kust van Mossamedes (Portugeesch West- Afrika) gelegen, heeft getroffen. Het is door een vloedgolf ver slonden en van de oppervlakte der zee verdwenen. Drijvend wrakhout en lijken wijzen nog op de plek, waar zich eens het bloeiende plaatsje bevond. Het schijnt dat er geen enkele over levende is, behalve een paar visschers, die juist waren uitge varen toen de ramp plaats vond. Het is niet bekend of zich op dat tijdstip buiten landsche sche pen in de haven bevonden. Het stadje had eertijds een uitsluitend inlandsche bevolking, doch jaren geleden reeds ves tigden de Portugeezen er zich, en de inwoners waren thans voor het meerendeel blanken. Ooggetuigen verhalen hoe de zee zich vrij onverwachts hui zenhoog verhief, een woeste maalstroom werd, waarin het eilandje verzonk. TROTZKI GEVANGEN GEZET. Volgens een telegram zou Trotzki nabij Moskou onder be waking zijn gesteld. De vrienden van Trotzki zeggen dat zij er de bewakers voor verantwoor delijk stellen indien Trotzki iets overkomt. ZONDERLINGE PLAATS VOOR VERJAARDAG. Zondagavond speelde zich aan de Unter de Linden te Berlijn een ietwat vreemd geval af. Toen de eigenares van een be kend fotografisch atelier uit den schouburg kwam, bemerkte ze reeds van de st-aat, dat haar atelier schitterend verlicht was. Ze durfde niet alleen naar bin nen, doch verzekerde zich van den steun van eenige moedige mannen, die met haar de trap opgingen. Toen men de deur opende, bleken alle lichten te branden, zelfs de groote boog lampen en „effectlampen", die het fotografeeren bij donker weer of bij avond mogelijk ma ken. De eigenares zag meteen, dat de lampen zaakkundig wa ren ingeschakeld en dat er blijk baar een opname was gemrakt. Men dooi zocht het atelier en vond in een kleedhokje in een grooten Biedermeier-armstoel een schilderachtig verkleed paartje in diepen slaap. Beide jongelie den werden wakker geschud. Daarop verklaarde de jonge ling, in wiens armen het nog heel jonge meisje rust had ge zocht, dat hij eenige dagen lang de groote glazen lantaarn boven het atelier had helpen reparee- ren. Hij had gezien dat hij door een opening gemakkelijk in het atelier kon komen. Hij was nu juist jarig en wilde den dag vieren door van zichzelf en zijn meisje een foto te maken. Te gen het vallen van den avond was hij met haar op het glazen dak geklommen, kwam zoo in 't atelier en maakte toen 'n paar kiekjes. De platen had hij on middellijk in de donkere kamer ontwikkeld. Na deze kunstzin nige bezigheid ontdekte het paar een gramafoon, danste tot mid dernacht, vierd n met m-ege- brachten wijn en eetwaar zoo lang den verjaardag tot het doodvermoeid in den leunstoel neerzeeg en insliep. Het onderzoek, aldus de „B. Z. am Mittag", heeft aan het licht gebracht, dat de jongeman de waarheid had gesproken. De foto's, die hij had genomen wa ren goed gelukt. OM EEN WANBETALER. De staking onder de electri- ciens en andere leden van het technische personeel der regee- ringsgebouwen te Londen heeft zich gisteren nog uitgebreid. Het personeel van de koninklijke paleizen en van de meeste musea heeft zich bij de staking aange sloten, zoodat gisteren het Brit- sche Museum en het Bucking- ham-paleis waren verstoken van licht en warmte. De koninklijke familie heeft er echter geen hin der van, daar zij zich op het oogenblik buiten Londen bevindt. Men kon daarom gisteren het merkwaardige feit te Londen zien, dat voor het Buckinham en St. James paleis tusschen de schildwachten in stakers stonden te posten. Ook voor de gebouwen van het Hooger- en Lagerhuis ston den posten, Vrijwilligers zorgden in de meeste gebouwen voor de ver warmingsinstallaties. De amb tenaren, die in de regeeringt- ebouwen dienst doen kunnen et er dus wel uithouden, alleen kunnen zij geen gebruik maken van de liften, wat in vele ge vallen bezwaarlijk voor hen is. Het geschil gaat om een elec- tricien, die wegens het niet be talen van zijn contributie aan zijn vakvereeniging, door deze werd geroyeerd. Het departe ment van openbaar welzijn, waar hij werkzaam is, heeft hem daarom echter niet ontslagen, hoewel de vakvereeniging zulks eischte. Men verwacht, dat het conflict spoedig zal zijn bijgelegd.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2