DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljkscb Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 34e Jaargang Zaterdag 31 Januari 1925 Nummer 3000 Ingezonden Mededeeling. Ruwe en Schrale huid PUROL Recht of dwang. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po«t f 1,40 A d v e r t e n 11 ep r y s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever T'10e,~n BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Ieder mensch, maar ook elk volk heelt zijn eigen manieren. In Chili laten ze de infanterie, cavallerie en artillerie oprukken, omsingelen het regeeringspaleis en het ministerie van oorlog, verklaren dan, dat een andere regeering het gezag aanvaard heeft en roepen Leve president Alexander*. Dat zijn Zuid-Amerikaansche manieren, die in ook Midden- Amerika navolging vinden. Ze hebben een onbetwistbaar succes, wanneer men een regeering kwijt wil zijn en verzekeren een snellere oplossing van regeeringacris'ssen dan onze Europeesche gewoon ten. Ze hebben alleen het na deel, dat ze een voortdurende onzekerheid scheppen. Want als ze vandaag leve president Alexander roepen, roepen ze morgen wel icht „leve generaal Altamirana*. Dat ligt toch maar aan de stemming, waarin een majoor of een luitenant '8 mor gens opstaat en dan de meer dere of mindere handigheid en snelheid, waarmee hij die stem ming in daden weet om te zet ten. En Chili, dat anders in te genstelling met zijn buren met de Zuid-Amerikaansche manie ren niet zoo bizonder vertrouwd leek, werd indertijd president Alexandri uit wandelen gestuurd wegens de stemming der gene raals Altamirana, Berner en con sorten, die hem een vriendschap pelijke uitnoodiging stuurden gezondheidsverlof te nemen, wat de president maar veiligheids halve in Europa is gaan door brengen. Maar dezer dagen waren de officieren van het garnizoen van Santiago, Chili's hoofdstad, weer in een andere stemming. En in den vorm van een omsingeling van het regeeringspaleis hebben ze de generaal Altamirana c.s. een gelijksoortige uitnoodiging gestuurd en tevens 'n boodschap naar Milvan, naar president Alexandri om terug te keeren. Het verwonderlijke is, dat de soldaten infanteristen, zoowel als huzaren en cavalleristen zoo ge makkelijk zich telkens naar de wisselende stemming van offi cieren en generaals schikken. En onwillekeurig vraagt men zich af of dat bij ons ook zou zijn, wanneer we toevallig gene raals hadden, die zoo aan stem mingen onderhevig waren en zoo'n behoefte gevoelde die stemmingen in de politiek uit te vieren. Tot nu toe hebben we daar omtrent geen ervaring kunnen opdoen. En wanneer we in Europa, een regeering kwijt wil len zijn, doen we dat op een andere manier. Gewoonlijk ge beurt dat door het middel van verkiezingen. Maar de gebeurte nissen in Duitschland hebben ons geleerd, dat dit middel nèet al tijd deugdelijk meer is en soms een averechtsche uitwerking kan hebben. Daar saboteert men even de regeering gewoonweg weg, zooals de Duitsche Volkspartij heeft gedaan, om er zijn eigene voor in de p'aats te stellen. Het lijkt een beetje op de Chileen- sche manier, naar Europeesche behoefte gefatsoeneerd. In de plaats van de officieren komen dan de Rijksdagafgevaardigden en gewezen ministers. En de omsingeling van de regeering heeft zonder infanterie, cavalle rie en artillerie plaats, maar is niettemin zoo volstrekt, dat de arme hulpelooze regeering niet heen en niet weer kan en zich eindelijk op genade en ongena de overgeeft. Daarop roept men dan wel niet,leve minister Slreseman of de Duitsch-natio- nale partij* maar de bedoeling der bedachtzame woorden is toch ongeveer dezelfde als die in een dergelijke uitroep tot uit drukking komt. Men heeft een regeering, zooals men, dat wil zeggen, de heeren der Volks partij en der Nationalen, die hebben wil. En naar de mee ning van het volk, die toch in den uitslag der verkiezingen zich had uitgesproken, vraagt men evenmin als in Chili de officieren doen. Zoo heel groot is het verschil dus niet 't Zit hem meer in de middelen dan in de uitkomst. Maar de eetlust komt al etende nietwaar Nu de heeren in het Rijk zoo'n succes gehad hebben, schijnen ze het spelletje ook in Pruisen te willen probeeren. Van den aanvang af hebben ze al gezegd, dat een regeering van rechts van het Rijk voor hen geen beteekenis had, wan neer ze ook in den grootsten bondsstaat Pruisen de macht niet in handen kregen. En daar voor zijn ze nu bezig zich in te spannen. De situatie in Pruisen is ongeveer als die in het rijk. Ook daar houdt een coalitie, waarvan de Volkspartij deel uit maakte, de macht en de regee ring in handen. Het verschil was alleen, dat in Pruisen ook de sociaal-democraten in de coalitie zaten. Daardoor kon zij zich handhaven, ook toen de Volks partij de samenwerking opzei. Maar ook hier heeft het Cen trum roet in 't eten gegooid. En kele leden van het Centrum stemden met de tegenpartij. En zoo leed de Pruisische regee ring in den Landdag een ne derlaag en trad af. Wil nu het Centrum geheel over stag gaan, dan zal ook in Pruisen wel een regeering komen, waarin Duitsch- nationalen en Volkspartij, dus de oude conservatieven de la kens uitdeelen. En wanneer ze eenmaal zoo ver zijn, dan zullen zij zich de macht wel niet ge makkelijk meer ljden ontglippen. De meeste menschen weten wel middelen te bedenken, wanneer het erom gaat zich zelf in een begeerde positie te handhaven. Dat toonen nu ook weer de Engelsche conservatieven. Ze hebben op 't oogenblik een over- groote meerderheid in het La gerhuis en schijnen die te willen gebruiken om een mogelijke toekomstige liberale of arbei- dersregeering zoo goed mogelijk bij voorbaat te verzwakken en tegen hun macht een steviger conservatief bolwerk op te wer pen door het Hoogerhuis, dat in meerderheid altijd conserva Jacques. Toen de deur gesloten was, wierp Christian zich in de armen van zijn vriend en zei, hem strak aanziend Altijd nog vastbesloten Bereid je te volgen, omdat je het wilt. Besloten te lijden omdat het moet. Dat is goed. Wij hebben maar weinig tijd. Terwijl hij sprak, ontkleedde Tragomer zich. On der zijn wit buis had hij een blauw wollen kiel, gelijk aan dien, welken de matroos Dougal droeg. Onder zijn broek een broek van dezelfde stof als de kiel. Hij haalde uit zijn zak een muts, met rood omzoomd, en een paar schoenen. Vervolgens uit zijn zijzak een hamer en een kleine stalen zaag. Hij moest onwillekeurig lachen. Inbrekersgereedschappen I Hij hanteerde reeds handig de zaag en, zonder dat het krassen der tanden op het ijzer gehoord werd, viel het ijzervijlsel als stof neer. Een kwartier werk en de ring van Jacques' arm was half doorgevijld. Toen gaf hij met de hamer een korten slag op de handboei, die door midden brak. Voor het been was de taak gemakkelijker. De ketting viel op den vloer neer en met een zucht van vreugde strektejacques tief is en het nog wel menschen- leeftijden zal blijven het onbe perkte veto-recht terug te ge ven, dat een liberale regeering het indertijd heeft ontnomen. Het schijnt geen aanbevelens waardige methode en lijkt een beetje op Amerikaansche, ook op de Zuid-Amerikaansche prak tijken. Wanneer een aan het bewind zijnde regeering verandering in het regeeringsstelsel, in de be voegdheden der vertegenwoor digende lichamen of zelfs maar in de ambtelijke wereld gaat brengen, alleen opdat die ten bate van haar partij kunnen wer ken, dan wordt de parlemen taire regeering zoo ontwricht, de vrije werking van den volks wil bij voorbaat onmogelijk ge maakt en aan allerlei corruptie de hand gereikt Niet waar De officieren te Santiago doen het nog zoo heel gek. Hun manieren zijn wat vreemd. Wij houden niet meer van tromgeroffel en paardenge trappel en mitraileuses om re- geeringsgebouwen. Wij hebben andere middelen. Maar verder Voor van Handen en Gelaal gebruik ik altijd Wordt in deze dagen veel geschreven en gesproken over de taak van de maatschappij en haar handelingen soms aan scher pe critiek onderworpen, niet minder wordt geredetwist over de roeping en verplichtingen van den Staat. De maatschappelijke samen stelling leidt er nu eenmaal toe, dat deze punten aan de orde komen. Daarbij komen de op zijn leden uit, vrij van den boei der schande. Toen Jacques de matrozen- kleediog had aangetrokken, na dat hij het afschuwelijk grof linnen buis van zich geworpen had, zag hij er heel anders uit. Zijn gestalte scheen hooger, zijn schouders breeder. Maar het gladgeschoren gelaat van den veroordeelde kon nog de aandacht op hem vestigen en hem verraden. Daarom haalde Tragomer een etui uit zijn por tefeuille, waarin verfstiften en valsche haren waren. Hij liet Jacques zitten en kleurde zijn gelaat en voorhoofd met een lichtbruine tint. Toen plakte hij hem rossige haren onder op het gelaat. Jacques was veranderd in een krachtig matroos gebruind door de zondertropen. Tragomer reikte hem een revolver en zei Neem nu dit wapen. Want ze moeten je niet weer levend in handen krijgen I Neem deze kist op je schou der, zooals Dougall die droeg, en laat ons gaan. Zij gingen weg, liepen de binnenplaats over, waar zich de kleine smederij bevond, traden de touwslagerij binnen en kwa men zoo aan den ingang van 't gebouw, waar de schildwacht op vattingen omtrent vrijheid, waar onder door den een verstaan wordt een absolute onthouding door de overheid, terwijl door den ander daaraan een meer soe pele beteekenis wordt gegeven. En deze verschillende opvat tingenmaken de oplossing hoe lan ger hoe moeilijk er daar verschil van meening dikwijls een klove doet ontstaan, die zoo moeilijk te overbruggen valt. Vooral het begrip vrijheid maakt dat bij ingrijpen van overheidswege zooveel verschil van meening zich openbaart. Velen toch zijn nog steeds van meening, dat de Staat zich in geen opzicht met het bedrijfs leven heeft te bemoeien. De fabriek toch, zoo redeneeren zij. behoort aan den eigenaar. Deze draagt het risico, is financieel verantwoordelijk, de werknemers zijn in dienst van de zaak en hebben zich dus aan alle voor schriften en reglementen van die zijde te onderwerpen. Met deze groep, die feitelijk de natuurwetten als grondslag neemt, ook voor de bestaande maatschappelijke verhoudingen, komen andere groepen, die de gemeenschapsgedachte op den voorgrond brengen, in botsing. Want er zijn tal van groepen, die van meening zijn, dat, schiet het particulier initiatief tekort, de overheid verplicht ia in te grijpen. Nu is, afgezien van de ver- schilleade standpunten, welke door de onderscheidene groepen worden ingenomen, het uiterst moeilijk, ook bij een zuivere, onpartijdige beschouwing, precies de grenzen van de Overheids bemoeienis aan te geven. Immers omtrent doel en wezen van den Staat zijn de meeningen zóó uiteenloopend, dat het uiterst moelijk is, daaromtrent het juist standpunt te vinden. Toch moet erkend worden, dat de overheid niet alleen onmis baar is, doch ook een bijzon dere taak te vervullen heeft. Dit standpunt zal door ieder, die geen anarchist is, worden in genomen. Wat zou er van een post stond. Deze, tegen zijn schilderhuisje aan staande, her kende den vreemden bezoeker, den matroos, die de kist droeg, en verroerde zich niet. Tragomer, bleek van aan doening, en met kloppend hart, bracht de hand aan zijn kurken helm en zei in 't voorbijgaan Goeden avond. Goeden avond, antwoordde de schildwacht. Jacques was op straat, maar nog niet buiten de strafinrichting. Hij was er nu zeker van, te slagen. Zij kwamen aan het hek. Daar kwamen zij een troep te- fen, die van het werk in het amp terugkeerde. De bewaker was aan het vloeken als een ketter, omdat twee galeiboeven voor de deur een vat teer hadden omgegooid, waardoor de lucht verpest werd. Hij zag Tragomer en zijn matroos, die naderden, O I Daar heb je die Engelschen, bromde hij. Goed I Loop maar door I Wij hebben geen tijd om te praten. Tragomer en Jacques waren buiten. Ze keerden de kade den rug toe en richtten zich naar de zee, (Wordt vervolgdt) 43. De drie mannen liepen een kleine binnenplaats over, waar een ongelukkige, het hoofd be dekt met een kap, door welker gaten de oogen schitterden, rondliep, als een wild dier. Hij liep langzaam en bij eiken stap rammelde zijn ketting, waai van de ring tot de knie was opge haald, het was een ontvluchte, die weer gepekt was en twee jaar celstraf had gekregen. Hij kwam nu voor een halfuurtje in de lucht. Tragomer en zijn be geleiders kwamen een smederij voorbij, waar galeiboeven op het aambeeld de handboeien en ket tingen smeedden, die moesten dienen om hun lotgenooten in de ellende te kluisteren. Daarna een deur, waarop stond .Bureau der intendance". Daar is het, zei de bewaker, In een klein vertrek, gemeu beld met een tafel en twee ban ken, zat Jacques de Fréneuse en copiêerde notities, die vóór hem lagen. Hij keek op en werd rood, toen hij zijn vriend zag binnenkomen, Hij bleet evenwel op zijn plaats zitten, de pen in de hand. wachtend op een bevel van den bewaker. Gij kunt ophouden met uw werk, zoolang meneer hier is Hier zijn boeken, die hij u mag brengen. De matroos opende de kist en haalde er een bijbel, een ge schiedenis der reizen en pakjes tabak uit. Ik denk, dat gij deze sigaren wel wilt aannemen, zei Tragomer tot den bewaker, die vindt men in de kolonie niet. Wat de tabak aangaat, ik verzoek u die voor den armen kerel te laten. Bedank, 2317. Hier heb je voor verscheidene maanden ge noeg. Milord, als u wilt ver trekken, wacht ik u aan de boot. Ik moet den commandant spre ken, die aan den anderen kant der strafinrichting woont. Ik heb wel een uur werk. Neem den matroos mee. Kom, Dougall, en doe niets anders dan wat wij hebben afgesproken. De zeeman groette en ging heen achter den bewaker. Op den drempel keek Tragomer hen na en merkte, dat zij den weg niet insloegen, dien zij waren gekomen. Zij behoefden dus den schildwacht niet meer voorbij. De kans werd gunstig voor

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1