Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. over 11.5 milliard in 1923/24 en 9.55 milliard in 1921/22. Het gunstige cijfer voor 1924/25 komt vooral voor rekering van de graan-voortbrengénde «treken. De gemidelde rente van het in den landbouw gestoken kapi taal zal volgens de beschikbare gegevens nog beneden 3,8 pCt. blijven, waaruit het nog onbe vredigend resultaat wel zeer duidelijk blijkt. In 1920/21 be droegen de inkomsten slechts 0,6 pCt. van het kapitaal. Waar op geleend kapitaal een hoogere rente van 3,5 pCt. betaald wor den, blijft naar schatting als rente voor het eigen kapitaal ge middeld slechts 2 pCt, over. In 1920/21 werd op het eigen kapitaal van de gecontroleerde bedrijven 3.1 pCt. verloren. Volgens schatting is de prijs van alle bouwland tusschen Maart 1920 en Maart 1924 met 27 pCt. gedaald. Daardoor is het per centage van de schuld t.o.v. de totale waarde grooter geworden voor de eigenaars-exploitanten is het gestegen van 29 pCt. op 40 pCt. Door het bankroet van land- bouwbanken (voor den oorlog waren van de failleerende ban ken slechts 5 pCt. landbouwban- ken, in de verloopen 4 jaar was dat cijfer 16 pCt.) en de daling der grondprijzen werd het ver krijgen van crediet moeilijker. Om daarin tegemoet te komen, worden thans van staatswege aan de boeren voorschotten ver strekt door middel van een 12- tal banken. Tot October j.l. is op die wijze 55 millioen dollar geleend Men «preekt hier van .intermediair crediet* omdat de termijn het midden houdt tus schen de credieten op korten termijn en hypothecair crediet. Het gaat om 'n financieering van maatregelen, waarvoor van 6 maanden tot 3 jaar crediet noo- dig is, dat vroeger op herhaal delijk vernieuwden korten ter mijn geno nen werd, welke ver nieuwing de laatste jaren echter vaak moeilijk werd verkregen. Groede. Het mond- en klauwzeer is ook in onze ge meente nog niet geweken. De vorige week is de ziekte gecon stateerd bij het vee van de landbouwers P. Verhage-v. d. Slikke en C. v. d. Hemel. Schoondljka. Alhier is een Symphoniegezelschap opgericht, aanvankelijk met 11 leden. Uzendijke. Ook in onze gemeente komen gevallen van hikziekte voor. POSTERIJEN. Bpeskens. Met ingang van 1 Februari worden de gesprek- kosten verschuldigd door Tele- foon-abonné's weder ambtshalve van hunne postrekening afge schreven. De aangeslotenen, die nog geen rekeninghouder bij den Postcheque- en Girodienst zijn kunnen zich moeite en innings- kosten sparen, door alsnog reke ning-houder te worden. Hetzelfde geldt voor de per telefoon en de in rekening cou rant aangeboden telegrammen. Hoogwatergetij Breakens. DAGEN. vm. nam Woensdag 21 Jan. 9.56 10.20 Donderdag 22 11.05 11,29 Vrijdag 23 12.02 12.26 Nieuwe Maan Zaterdag 24 Januari nm. 3.15. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 21 Jan. nm. 4.44 Donderdag22 4.46 Vrijdag 23 4.48 Wisselkoersen. Dollars f2.46-f2.47, Ponden f 11.84-f 11.86, Marken f0.58- f 0.59 p. billioen, Belg, Francs f 12.47-f 12,57. Fransche francs f 13.45-f 13,57, Kronen (afgest) f0.34 f0,35, MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Jan. Tarwe f 10.00—f 17,00 Rogge f 14.00f 14 50 Gerst f 14.00—f 15.50 Haver f 10.00-f f 11.00 Kroonerwten f 14.00-f 17.00. Erwten (Schokkers) f 14-f 19. Bruine boonen f 20.00-f 24.00 Maanzaad f30.00-f 35.00 Alles per 100 K.G' Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 16 Jan. De volgende zaken werden behandeld J. B., 38 j., natuurgeneeskun dige te Rotterdam, stond in hooger beroep terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde te Vlissingen (het bekende geval met het doode hondje), waarvoor hij door den Kantonrechter te Middelburg was gestraft met eene hechtenis van 2 maanden. De eisch luidde thans beves- tiging van het vonnis van den Kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. en beklaagde waren tegen het vonnis van den Kantonrechter in hooger beroep gekomen. Mr. Kamphuisen, verdedigde den beklaagde en vroeg vrij spraak. Inzake J. A. 38 j., huisvr. te Sluis, beklaagd van het ten ver koop in voorraad hebben van melk van ondeugdelijke samen stelling gelastte de Rechtbank een nader onderzoek. Ingezonden. Geachte Heer Redacteur. Ik verzoek U beleefd onder staande, naar aanleiding van het ingezonden stukje van „Een Radioamateur', in U vorig num mer, te willen plaatsen. Ik ben het met ,Een Radio amateur" eens, dat de door hem bedoelde storingen uiterst hin derlijk zijn, doch geloof, dat elk amateur zijn best zal doen om spoedig afgestemd te raken, zoowel om de minst mogelijke storing te geven, als ook om zelf zoo «nel mogelijk te ontvangen. Hoofdzakelijk zullen het de beginnende amateurs, zooals ik b.v., zijn, die andere luisterenden groot ongenoegen bezorgen, doordat zij (de beginnelingen) hun toestel nog niet kennen en er nog niet mee kunnen werken. Zou het in het belang van alle radio-liefhebbers zijn, dat de gevorderde amateurs hun be ginnende collega's hielpen, ten einde zoo weinig mogelijk stoor nis te veroorzaken? Voelt „Een Radioamateur" daar iets voor BEGINNEND RADIOAMATEUR. Landbouw. Chevaliergerst of z.g. Goudgerst. Het is opmerkelijk, dat het uitzaaien van deze soort gerst in het land van Cadzand van jaar tot jaar meer toeneemt. Hiervoor zijn dan ook groote redenen. Op de allereerste plaats heeft deze soort gerst een groot be schot op de tweede plaats een zwaar gewicht per H.L, en op de derde plaats hetgeen nog 't zwaarst weegt, wordt hier voor f eregeld een grooteren prijs etaalt dan voor onze ouder- wetsche winter- en zomergerst. Naar aanleiding het zaaien van suikerbieten in het aanstaande voorjaar naar het zich laat aan zien, merkelijk minder zal zijn dan het afgeloopen seizoen en er dus meer zomergranen zullen worden uitgezaaid, is het aan te bevelen, dat de landbouwers als zomervrucht deze soort gerst zaaien. Een wenk is hiervoor nog noodig, te weten, dat men als zaaigraan de zoogen. Zwanen hals neemt, omreden deze soort geregeld het grootste rendement geeft. EEN LIEFHEBBEND ZOON. Te Tiel is voor den Officier van Justitie geleid een werk- looze aldaar, die zijn 63 jarige blinde moeder heeft bedreigd met een broodmes onder den uitroep„Ik maak je kapot". Daar hij erkend heeft de bedoe ling zijn moeder uit den weg te ruimenwerkelijk te hebben gehad en vrees voor een nieuwe geweld- pleging ten opzichte van zijn moeder en zuster bestaat, heeft de politie hem aan de justitie overgeleverd. DROEVIG AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed te Nijmegen, ter hoogte van de electrische centrale aan de Waalkade, de auto van den heer E. A. Öphuysen, komend uit het zijstraatje Klein Venetië, de kade at, geraakte te water en verdween in de diepte. In de auto zaten de heer Öphuy sen, werktuigkundige te Nij megen, mevr. Öphuysen en hun beide dochtertjes resp. 8 en 11 jaar. Alleen het 8-jarige meisje heeft nog kans gezien door het portier te komen. Zij kwam althans nog levend boven. Nadat de auto boven water gebracht was bleken de drie inzittenden reeds overleden. Zij werden naar het Wilhel- mina-Ziekenhuis overgebracht, het geredde meisje naar het Canisius Ziekenhuis. Het vermoeden bestaat, dat het ongeluk te wijten is aan het onklaar raken van de stuur inrichting. Een nader bericht luidt Zaterdagavond omstreeks 11 uur is een Duitsch 22-jarig meisje op de plaats van de Waalkade, waar omstreeks 5 uur de auto te water reed, in het water ge sprongen. De schipper die het dochtertje van den heer Op- huyzen om 5 uur gered had, heeft ook deze drenkeling aan den wal gebracht. Het bleek, dat zij de bedoeling had een einde aan haar leven te maken zij gaf dan ook haar spijt over haar redding te kennen. Bij onderzoek is gebleken dat dit meisje Vrijdagavond door den heer Ophuyzen per auto naar het Victoriahotel moet zijn gebracht, terwijl hij haar Zater dagmorgen nog heeft bezocht. Op haar kamer vond men een bedrag van f 5000 met een brief, waarin zij haar verstandhouding tot den heer O. verklaart en zegt zonder hem niet te kunnen leven. Ook is gebleken dat de heer O. een groote som gelds bij zich droeg en deze beide personen het plan hadden de volgende week naar Amerika te vertrek ken. Nadat de auto aan den wal was gebracht is gebleken dat de stuurinrichting nog goed werkte. VAN MUIJLWIJK BEKENT DEN MOORD OP MAKELAAR BUSCH. Naar Vas Dia» verneemt heeft de bouwondernemer v. M. be kend in 1915 den moord op den makelaar Busch te hebben ge pleegd. Nadere bijzonderheden daar omtrent door v. M. aan den rechtercommissaris mr. Dons af gelegd, ontbreken nog. ONTSPORING. De trein, die Maandagmorgen 10.57 uur van Roodeschool ver trok, had even voorbij Uithui- zermeeden een ongeluk. Bij het passeeren van een wissel, liep de tender van de locomotief door onbekende oorzaak uit de rails en kwam dwars over den weg te staan. Gelukkig had de trein geen vaart, waardoor hij direct tot stilstand kwam. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Er werd direct een aan vang gemaakt met het oprui- mingswerk, waardoor het moge lijk was, dat de trein van 1.58 uur vertrek Groningen, weer on gehinderd kon doorrijden. EEN AANVARING, Bij het vuurschip Maas heeft tengevolge van den dikken mist een aanvaring plaats gehad tus schen het Fransche stoomschip „Député de Rahon" en het Fran sche stoomschip „S.M.A. 6". Eerstgenoemd schip werd ernstig beschadigd. Twee der opvaren den werden ernstig gewond en bij aankomst te Rotterdam naar het ziekenhuis overgebracht. INBRAAK. Zondagnacht is ingebroken in het clubhuis van de voetbalver- eeniging Lugdunum aan den Warmonderweg te Leiden. Rui ten en deuren werden vernield, terwijl verschillende voorwerpen werden medegenomen. De dader trachtte door een hoop met petroleum overgoten papier in brand te steken, ook brand te stichten. Gelukkig werd dit door omwonenden spoedig be merkt. De dader bleek te zijn een 24-jarige jongeman, die bekend heeft ook in den laatsten tijd verschillende andereinbraken te Leiden en omgeving te heb ben gepleegd. GESTRAND. Nabij Bath is de inkomende Congoboot „Thysville" gestrand. De boot zit gevaarlijk. SCHANDELIJK. Een gezelschap van 16 perso nen, allen leden van Orde der Goede Tempelieren, dat per autobus uit Coevorden een pro- paganda-vergadering van den Bond had bijgewoond en 'savonds vandaar weer op dezelfde wijze huiswaarts keerde, is te Balk brug, gem. Avereest, ter hoogte van de Ned. Herv. kerk aldaar, wonder boven wonder aan een groot gevaar ontsnapt. Door den hevigen mist was het uitzicht danig belemmerd. Bij een krom ming van den weg nu werd plotseling dwars over den weg een groot stuk boom (een z.g. stobbe) opgemerkt. Gelukkig kon nog net bijtijds gestopt worden, waardoor een niet te overzien onheil werd voorkomen. Nadat met gemeenschappelijke krach ten de weg weer vrij gemaakt was en de reis voorzichtig ver volgd kon worden, bleek pl.m. 100 meter verder de weg op nieuw versperd, thans door eenige takkebossen. Wederom moesten deze eerst worden op geruimd, alvorens verder kon gereden worden. Door den mist kon men de daders niet zien. Wel hoorde het gezelschap ze luide grinniken achter de hoo rnen langs den weg I Van deze zaak is geen aangifte gedaan, hetgeen wel te betreuren is. AMERIKAANSCH. Een 16-jarig meisje te San Francisco, dat een berisping kreeg, omdat zij te laat van een bal thuis kwam, schoot haar moeder met een revolver dood en ging den nacht verder in een danslokaal doorbrengen. Op aan wijzing der familie is de jeug dige moedermoordenares gear resteerd. JEUGDIGE MOORDENAARS. Een 17-jarige jongen, Mare Pernet, die sedert eenige dagen werkloos in Algiers ronddoolde, had kennis gemaakt met een 22-jarigen Belg, Léon Baquet, uit Lodelinsart afkomstig. Teza men begaven ze zich naar Pas cal Montagna, een motorboot verhuurder, en verzochten dezen hen een uurtje op zee rond te varen. Toen zij de haven van Algiers hadden verlaten en zich buiten het bereik van eenig schip bevonden, wierpen zij zich op den niets vermoedenden schipper en wurgden hem, waarna zij hem overboord gooiden. Toen zij terugkeeren wilden bleek de motor niet meer te werken bij gebrek aan benzine. Zij poog den met behulp van een zeiltje voort te komen, doch dreven steeds verder de open zee in. Ongeveer zes-en-dertig uur later kwam het Nederlandsche schip „Stentor", van Port Said naar Amsterdam op weg in zicht. Zij werden opgepikt, zouden echter aan den ingang van de haven worden afgezet, daar het schip Algiers niet aandeed. De loods aan boord vond de houding der beide jongens evenwel verdacht, herkende bovendien het schuitje van Montagna en waarschuwde de politie, die de moordenaars arresteerde. EEN NIEUWE RAMP IN TOKIO. Vrijdagavond brak in de voor stad Asakoea te Tokio een hevige brand uit, die 285 huizen in de asch legde en 1200 personen dakloos maakte. Velen werden gewond, maar gelukkig niemar d gedood. Het blusschen van den brand, die door een hevigen wind werd aangewakkerd, lever de wegens de nauwe straten van de wijk zeer veel moeilijk heden op aan de brandweer, die tevens gebrek aan water kreeg, zoodat een oogenblik heel de stad gevaar liep. De plaatselijke pers vestigt de aandacht op de vele groote branden die den laatsten tijd te Tokio voorkwa men, terwijl de brandweer on voldoende wordt geacht. Het koude winterweer maakt het lot van de talrijke dakloozen nog harder. TROTZKI IN ONGENADE. Het Centraal Comité der com munistische partij in Rusland besloot met op twee na alge- meene «temmen en de Centrale Commissie met algemeene stem men en één blanco-stem tot Trotzki een categorische waar schuwing te richten en hem er aan te herinneren, dat de inacht neming der partijdiscipline niet alleen in woorden, maar ook in daden noodzakelijk isverder Trotzki van zijn functie te ont heffen, zijn verdere werkzaam heid in den krijgsraad onmoge lijk te verklaren en voort» de beslissing over de quasstie van Trotzki's medewerking in het Centrale Comité tot den eerst- volgenden partijdag uit te stel len en Trotzki mede te deelen, dat bij een nieuwe schending van een partijbesluit zijn aan blijven in het politieke bureau der partij onmogelijk wordt ge acht. De discussie wordt hiermede als gesloten beschouwd. In de motiveering wordt er op gewezen, dat men zich ge noodzaakt heeft gezien aan het herhaald optreden van Trotzki tegen het bolsjewisme en de partijdiscipline eens voor altijd een eind te maken. DE HOUDING VAN KONING ALFONS TIJDENS DEN OORLOG. Het Spaansche blad El Debate publiceert een artikel van Poin- caré, dat is verschenen in het te Buenos Ayres verschijnende blad Naction over de houding van koning Alfons van Spanje tijdens den wereldoorlog tegen over Frankrijk. Poincaré verklaart allereerst, dat hij naar aanleiding van de vervolgingen ingesteld tegen den Spaanschen schrijver Ibanez zich niet wenscht te mengen in de binnenlandsche politiek van Span je. Hij vervolgt danDe be roemde schrijver Ibanez beschul digt koning Alfons er van Frank rijk te hebben bedrogen wat betreft zijn ware gevoelen» tegen over dit land. In den oorlog heeft hij het doen voorkomen, dat hij Franschgezind was, doch in werkelijkheid heeft hij de centrale rijken begunstigd. Indien dit waar is, schrijft Poincaré, dan zouden alle Fran sche regeeringen, die elk ander tijdens den oorlog hebben op gevolgd met blindheid geslagen zijn geweest, want allen zonder uitzondering hebben meermalen, den koning van Spanje bedankt voor zijn tusschenbeide komen ten gunste van Fransche krijgs gevangenen en de bevolkingen van de door de Duitschers be zette gebieden. Er was in de handelwijze van den Spaanschen koning iets an ders den philantropie en welda digheidszin men voelde dat hij er toe werd gebracht door de symphatie, welke hij voor ons land koesterde. Zeker, Spanje was neutraal, en het wilde dat blijven. Dat verhinderde den koning openlijk van zijn symphatie voor ons land te getuigen. Hij had ons echter verzekerd, dat wij op geen wijze bevreesd behoefden te zijn voor vijandelijkheden van de zijde van Spanje. Zelfs heeft Roman-

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2