Msiliit luw. PUROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws drogisten. debitanten mogen vorderen, de in art. 10 lid 2 van de wet van 1885 bedoelde teruggaven en de uit te loven prijzen en premiën te verminderen met inachtneming van de thans geldende verhou ding. De Staat zal bij deze regeling zijn inkomsten uit de Staatsloterij geleidelijk zien verminderen, om ze eerst ten volle te missen, in dien het aantal uit te geven loten tot 5250 is gedaald. Het totaal bedrag der ïijks- middelen in eenig jaar zal daar van geen invloed van eenig noe- menswaardigbelangondervinden. Wel zullen de collecteurs en debitanten bij deze wijze van afschaffing der Staatsloterij in den loop der jaren ook in hun inkomsten worden getroffen, want zij zullen de loten tegen een la- geren prijs moeten verkoopen. Gesteld, dat 2100 loten zijn vrij gevallen, dan hebben zij voor één lot aan den Staat te beta len f57.60 en kunnen het ver koopen voor f 64.80, zoodat zij op elk lot f 7.20 in plaats van 1 8, zooals nu, kunnen verdienen. Zijn den collecteur 100 loten toegekend, dan heeft hij een schade van f80 per loterij, dus van 1240 per jaar. Breskens. Maandagavond werd alhier voor een zeer groot publiek in het gebouw „Sumajo" een openbare Voordracht ge houden over doelmatige volks voeding met betrekking tot de Maggi's Producten, waaraan ver bonden was een filmvertooning, welke zeer duidelijk liet zien den veestapel en den landbouw, als mede de fabrieken welke in Zwitserland staan en hoe de Maggi's Producten verpakt en verwerkt worden. Ieder bezoeker werd getrac. teerd op een bakje Maggi's Soep, hetgeen bij velen in den smaak viel. Biervliet. Maandag werd door het Bestuur van het wa terschap voor de polders alhier in tegenwoordigheid van de al gevaardigden der betrokken pol ders, de Ingenieur van Cruijnin- gen, ambtenaren van Rijks- en Provincialen Waterstaat, verte genwoordigers van de gemeente Biervliet, van de P.Z.E.M. en A.Z.E.M. en van de Machine fabriek Jaffa te Utrecht en van de aannemers Jansen te Middel burg, officieel geopend het nieuwe electrische watergemaal onder de gemeente Biervliet. Alvorens tot deze opening over te gaan sprak de voorzit ter van het waterschap de Heer W. P. Verplanke een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Hij wees op de groote nadeelen de laatste jaren ontstaan door de veel te hooge waterstanden in alle betrokken polders als ge volg van de verzanding der buiten-afwateringsgeul in den Braakman, welke geul, wat daaraan ook werd gedaan en hoeveel kosten daaraan ook wer den besteed, van jaar tot jaar achteruit gin g, waardoor het waterbezwaar steeds grooter werd. Allerlei plannen werden opgemaakt om tot verbetering te geraken, doch geen enkel kwam tot uitvoreiog tot verleden jaar in beoordeeling kwam een bemalingsplan met electrische drijfkracht. Dank zij de veler medewerking en de gunstig ver- loopen onderhandelingen met de P. Z. E. M. betreffende de leve ring van electrische stroom werd tot uitvoering besloten, kwam dat weldra tot uitvoering en is thans voltooid en met gunstige gevolgen beproefd, zoodat thans tot de offlcieele ingebruikneming kan worden overgegaan. De Voorzitter merkte nog op Burgemeester van Biervliet, die een historisch overzicht dezer aangelegenheid gaf, waarop hier om redenen van plaatsgebrek niet nader kan worden ingegaan. Daarna werd de machinerie in werking gesteld door de hand van Mej. Maarleveld alhier, wat zoo vlot mogelijk verliep j na 5 minuten was de groote pomp in volle werking. Omtrent dit gemaal vermelden we nog de volgende bijzonder heden De machinerie is zeer een voudig een kleine vacuumpomp om het water in de groote cen- trifugaalpomp op te zuigen verder de op één as gekoppelde electromotor en centritugaal- pomp van welke laatste een zuigbuis afdaalt in de polder waterleiding en een persbuis het water over den inlaagdijk pompt in een boezem. De eenvoud der machinerie is zeldzaam, terwijl de groote pomp zeil in volle werking bijzonder weinig geraas maakt. De pomp moet bij een op- voerhoogte van 2 M. 90 Ms water kunnen verplaatsenbij eene gehouden proefmaling onder lei ding van een 3 tal ingenieurs, bleek de pomp bij eene opvoer- hoogte van 71 cM. 161 M3 water te verplaatsen waaruit blijkt, dat de installatie ruimschoots aan de gestelde eischen voldoet. De porhp was dien dag 7 da gen achtereen met een korte onderbreking tijdens hoogwater dag en nacht in werking ge weest zonder eenige stoornis. Bij den aanvang der maling was de waterstand hooger dan ooit te voren, n.l. in de Zoute- polders, die grootendeels blank stonden, 0.97 M. J- N.A.P.bij de Opening was de stand 0.23 N.A.P. zoodat het water al daar 74 cM. was gezakt dus gemiddeld ruim 10 cM. per et maal de eerste 24 uur daalde het water aldaar 6 cM., de laatste 24 uur 18 cM., welk verschil afhangt van de water oppervlakte, die, als de water stand zich binnen de leidingen terugtrekt, steeds kleiner wordt. Wij wenBChen het waterschap met het nieuwe gemaal van harte gelukhet is het eerste gemaal in Zeeuwsch-Vlaanderen en het eerste electrische gemaal in Zeeland. Gadxand, De bevolking al hier bestond op 1 Jan. 1924 uit 510 m. en 487 vr., totaal 997 zielen. Ingekomen zijn 34 m. en 17 vr. is 51 en geboorten 8 m. en 7 vr., is 15vertrokken 42 m. en 24 vr., is 66overlijden 6 m. en 8 vr. is 14. Vermeerdering 42 m. en 24 vr. is 66vermindering 48 m. en 32 vr., is 80. Totale vermindering 6 m. en en 8 vr. is 14. Alzoo bestond de bevolking op 1 Jan. 1924 uit 504 m. en 479 vr. is 983 zielen. Hoogwatergetij Breiken». DAGEN. vra. nam Woensdag 14 Jan, 3.32 3.56 Donderdag 15 4.10 4.34 Vrijdag 16 4.53 5.17 L. Kwartier Zaterdag den 17 Januari nm. 11.53. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 14 Jan, nm. 4.42 Donderdaglö 4.44 Vrijdag 16 4.45 Wissel koersen. Dollars f2.47-f2.48, Ponden f 12.55-f 00.00, Marken f0.58- f0.59 p. billioen, Belg. Francs f 12.45-f 12 55, Fransche francs f 13 32 f 13.47, Kronen (afgest) f0.34-f0.35. .00 .1 12.00 —O f 16.00-f 18.00. ^Schokkers) f 15-f 19. uine boonen f 20.00-f 24.00 Maanzaad f30.00 f 38.00 Alles per 100 K G- Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 9 Jan. De volgende zaken werden behandeld N. C. Q., 24 j., landbouwers knecht te Schoondijke, werd beklaagd, dat hij op 4 Aug. j.I. te Schoondijke le A. P, heeft bedreigd door met een stuk hout zwaaiend en dreigend op hem toe te Ioopen; 2e Iz. A. P., eveneens met een zwaar stuk hout heeft bedreigd onder het uiten van bedreigende woorden. Eisch 7 dagen gevang, straf, voorw. proeftijd 3 jaar. G. J. A,, 38 j., huisvr. van J. d. S., te Sluis, was door den Kantonrechter te Oostburg ver oordeeld tot 180 of f60 dagen hechtenis, wegens het ten ver koop in voorraad hebben van ondeugdelijke samenstelling. Tegen dat vonnis waren be klaagde en de ambtenaar van het M. in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. Ook werden een zestal zaken behandeld tegen landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. Deel en Kieldrecht, wegens het rijden met een wagen, op den straat weg, zonder dat de wielen van modder en klei waren ontdaan. Door den Kantonrechter te Hulst waren zij aan die over treding schuldig verklaard maar was hun geen stral opgelegd. De ambtenaar van het O M. bij dat Kantongerecht was tegen die .beslissing in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging vonnis van den Kantonrechter, ieder f3 of 3 d. hecht. •f LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg té Gent. Donderdag 15 Jan. nam. 7-30 Het zevende Gebod, Tooneelspel in 3 bedrijven. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken een plaatsje voor het onder staande in Uw geacht blad te willen inruimen, bij voorbaat mijn besten dank. Zoo juist krijg ik in handen een dienstregeling, ingegaan zijnde 1 Januari j.I, van de Auto busdienst in W.Z. Vlaanderen, die door de ondernemers Manneke en Van Sloten wordt geëxploi teerd, Voor iemand, die nog geen kennis met deze dienst gemaakt heeft en deze dienstregeling in handen krijgt moet het wel een dienst lijken, die aan alle redelijk te stellen eischen voldoet. Zoo uitgevoerd heeft men bijv. vanaf Groede verschillende malen per dag gelegenheid de Provinciale boot te Breskens te halen, ten minste ik neem aan dat de ver trekuren uit Groede geregeld zijn naar de vertrekuren van de boot. Waar ik echter tweemaal achtereen ondervonden heb, dat die dienst niet wordt uitgevoerd volgens de dienstregeling, komt het mij niet overbodig voor hier op eens te wijzen, opdat wellicht hierdoor anderen voor teleur stelling gevrijwaard zouden kun nen worden, Op Maandag 29 December j.I. moest ik namelijk met de boot van 8.10 voorm. uit Breskens vertrekken en dacht hiertoe met de bus, die volgens de toen gel dende in het Alg, Advertentie blad gepubliceerde regeling te Groede vertrekt, te reizen. (In dienstregeling staat n.l. „Op Maandag en Donderdag vertrek uit Groede 7-40 vm.") Te 8 uur, dus te laat om nog de boot te kunnen halen, stond ik nog te Groede te wachten. Eindelijk te ongeveer half negen arriveert er een bus van Breskens, welke echter door moet rijden naar Oos'burg. Op mijn vraag aan den chauffeur (volgens ver kregen inlichtingen was dit den ondernemer Van Slooten) waar om de bus van 7-40 niet was gekomen, antwoordde deze, dat hij er geen idee in had. Op 1 Januari j 1. moest ik weer dezelfde reis doen en zou hiertoe met de bus van 2.50 nam. uit Groede vertrekken, teneinde de boot van 3.10 te halen, om nog met den trein van 3.58 naar Goes te kunnen vertrekken. Eenige minuten te laat vertrek ken we uit Groede. We zouden echter gemakkelijk de boot ge haald kunnen hebben, indien niet onderweg steeds maar bij geladen werd, totdat de bus meer dan overbelast was. Op ieder der zijbanken zat zeker een persoon te veel terwijl zich een 5 a. 6-tal passagiers met een staanplaats moesten tevreden stellen. (Gelden de door den Commissaris der Koningin uit gevaardigde voorschriften niet voor dezen dienst Dit steeds maar bijladen had tot gevolg dat we juist een paar minuten te laat aan de aanlegplaats van de boot arriveerden. De boot was n.l. juist varende. Ik was nu dus op de laatste boot aan gewezen, dus geen trein meer naar Goes, want deze is een kwartiertje voor de aankomst van de boot te Vlissingen ver trokken. Van Vlissingen met den tram naar Middelburg om vandaar met de Autobusdienst van Kraak en Steeman naar Goes te reizen. Waar ik weet dat op den laatstgenoemden Autobus dienst valt te rekenen kon ik dien dag nog naar Goes, al kwam ik daar nu te ruim 10 uur in plaats van 4.41 aan. Wanneer ik er niet had op kunnen ver trouwen nog met genoemden dienst naar Goes te kunnen rei zen zou ik genoodzaakt geweest zijn weer naar Groede terug te keeren, niettegenstaande diezelf de chauffeur mij den vorigen dag had verzekerd dat ik de boot van 3.10 zou kunnen halen. In verband met mijn boven vermelde ondervindingen, die ik nog zou kunnen aanvullen, zou ik den ondernemers in overwe ging willen geven, voor welke der aangegeven diensten zij „idee'' hebben en voor welke niet en in de tweede plaats hun wagens onderweg niet zoo te overladen, wellicht hebben de passagiers voor de boot dan meer zekerheid deze te halen. U Mijnheer de Redacteur nog maals dankend voor de mij ver leende plaarsruimte. Hoogachtend, A. CAPPON, Goes, Januari 1925. Ingezonden Mededeeling. VEELBELOVEND. Een agent van politie heeft op den Rijswijkschen weg te 's-Gravenhage aangehouden een 16-jarigen jongen, wonende Ko ningstraat, terzake van 't rijden op een rijwiel zonder bel, zon der belastingplaatje en het op geven van een valichen naam. Toen de vader zijn zoon van het politiebureau had afgehaald en naar huis gebracht, vond de jongen dit blijkbaar niet naar zijn zin J korten tijd daarna ver liet hij weer het ouderlijk huis, en onder een valschen naam vervoegde hij zich bij het Te huis voor Onbehuisden, waar hij opgenomen werd. Inmiddels had. de vader opsporing van zijn zoon laten verzoeken. Des nachts omstreeks 12 uur heeft de politie hem uit het Te huis voor Onbehuisden gehaald. TREINBOTSING TE AMSTERDAM. Op het emplacement van het Centraal Station te Amsterdam, is Zondagavond even na elf uur een spoorwegongeluk gebeurd, dat gelukkig goed is afgeloopen. Een personentrein uit Zand- voort is op een losse machine geloopsn. Ondanks de langzame bewe ging van den trein was de schok zoo hevig, dat de reizigers van de banken vielen en tegen elkaar opbotsten. Er ging een hevig gegil op, maar gelukkig bleek de schrik erger te zijn dan de gevolgen. De trein bleef in de rails, maar de tender van de machine was door den schok uit de rails gezet. In den trein dacht men dade lijk aan een ernstig spoorweg ongeluk, waardoor een kleine paniek ontstond. De Gem. Ge neeskundige Dienst werd ge waarschuwd, die met dokters en verplegers dadelijk naar het station kwam. Gelukkig bleek niemand ernstig gewond. Zeven passagiers moest een verband worden aangelegd. Het waren meest kwetsuren aan het voorhoofd en neus. Een achttal passagierswaren door schrik overstuur. Niemand behoefde naar het ziekenhuis te worden vervoerd. INBRAAK. T^ijdens de afwezigheid van de bewoners hebben Vrijdag tus- schen half vier en tienen onbe voegden zich door opensluiting toegang verschaft in een perceel aan de Steynlaan te 's Graven- hage. Toen de bewoner onge veer tien uur thuis kwam, be merkte hij dat het slot van de deur ietwat geforceerd was en gordijnen waren neergelaten. Daar hem dit verdacht voor kwam, waarschuwde hij onmid dellijk de politie, met wie hij de woning binnenging. Alle laden en kasten werden er nu open gemaakt en een gordijn van den wand getrokken. Vermist wor den eenige gouden voorwerpen en brilanten, benevens eenig klein geld. Teneinde zich bij eventueele ontdekking den af tocht te verzekeren, waren de ramen van de pennen ontdaan en op 'n kier geopend. Een hond, welke in de keuken lag vastgebonden, heeft vermoedelijk wel aangeslagen maar is door niemand gehoord. RATTENPLAAG. Te Zweeloo heerscht een ware rattenplaag. Bij een landbouwer aldaar werd een toom biggen van zeven stuks door de ratten gedood en gedeeltelijk opge geten. MIJNRAMP. Naar uit Boekarest wordt ge meld, is in de nabijheid van de gemeente Damanest(Roeme nië) een mijn ingestort. Van de 100 in de mijn werkzame ar beiders worden er velen vermist. Onder de puinhoopen heeft men reeds 15 dooden gevonden, ter wijl 23 zwaar gewonden zijn te voorschijn gehaald. EEN VERIJDELDE AANSLAG. Naar aanleiding van eendoor het parket ontvangen anonymen brief, waarin werd gezegd, dat een zekere Luigi Contini, een te Parijs woonachtig Italiaansch fascist, voornemens was een aan slag te plegen op de redactie- bureaux van de „Humanité"en de „Quotidien," heeft de politie een huiszoeking gedaan bij Contini en een handgranaat en revolver gevonden. Contini werd gearresteerd J uit het verhoor bij den rechter van instructie bleek dat hij de „Action Frampaise" had aan geboden tegen een bedrag van 500.000 francs de aanslagen te plegen. De „Action Frampaise" beves tigt dit, doch voegt er aan toe het aanbod van de hand te hebben gewezen.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2