"de galeislaaf. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN OVERZICHT. Tweeërlei standpunt. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK BRESKENS 34e Jaargang Zaterdag 10 Januari 1925 Nummer 2994 Ingezonden Mededeeling, BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Wezen wij bij een vorige ge legenheid er reed» op, dat de toeitand in handel en industrie, die als gevolg van den gewel digen Europeeschen oorlog, ook in ons land ernstig geleden had, geleidelijk vooruitging, ook in het laatste kwartaal van 1924 hield deze vooruitgang geluk kig aan. Natuurlijk is de toestand nog lang niet normaal en zullen alle klachten moeten worden inge spannen om de voor handel en nijverheid zoo noodige gunstige voorwaarden van vóór den oor log terug te krijgen. De gevol gen van den wereldkrijg zij nu eenmaal van diep ingrijpenden zelfs van meer dan deprimee- renden aard geweest en laten zich niet zoo spoedig herstellen. Vooral de algemeene verarming als gevolg van het onttrekken van de reusachtige kapitalen, be- noodigd voor het voortzetten van den strijd, heeft tengevolge gehad, dat de koopkracht niet alleen allerwege ve-zwakt, doch zells zoo goed als verdwenen was. En men voelt, dat een der gelijke algemeene ontwrichting maar niet weer zoo ineens te herstellen viel. Gelukkig wijst alles op een, zij het dan ook langzaam, doch zeer zéker geheel herstel. En bedriegen de teekenen niet, dan is de vooruitgang van blijvenden aard en mag op goede gronden verwacht worden, dat de toe stand zich geleidijk herstelt. Vergeleken met den toestand van eenige jaren is de vooruit gang zelfs gunstig te noemen en is er inderdaad van een flinke opleving sp-ake. Wat vooral een verblijdend verschijnsel mag hee- ten is zeker wel dit, dat de meer dere bedrijvigheid in verschil lende takken van de industrie te danken is aan de toeneming van den buitenlandschen afzet. Maar ondanks deze op zich zelf verblijdende verschijnselen is de industrie nog steeds lij dende als gevolg van de dgor- Bitter berouw vervulde zijn hart, nu hij na twee jaar, treu rend, vermagerd door wanhoop, haar terugzag, die hij vroolijk en vol levenslust gekend had. Haar gelaat droeg den stem pel van adel en fierheid, die de uitdrukking van zorgeloosheid en naïviteit had vervangen. Zij was nu meer vrouw, en hij achtte haar honderdmaal zoo begeer lijk. Hij naderde haar en zonder dat zij een blik tot hem had opgegeven, sprak hij haar zacht zinnig toe Marie Zij sidderde, zooveel gelukkige, Verdwenen herinneringen lagen er in dien enkelen naam door hem uitgesproken. In een oogen- blik stond haar geheel het Verleden voor den geest. Zij zag het huis terug, vroolijk en leven dig, haar moeder gelukkig, haar broeder om hen heen, gevierd en geliefd, ondanks zijn dwaze streken, en haar zelf een geluk kige toekomst toelachend. Bij dit zoo heerlijk tafereel gestane schokken. Wel zijn er teekenen die er op wijzen, dat de toestand op internationaal gebied sterk beterende is en dat zelfs de hoop op een be trekkelijk snellen terugkeer naar een meer bevredigenden toe stand niet ongemotiveerd is, doch de waarheid eischt te ei kennen, dat h-t herstel nog slechts zeer langzaam vordert. Want is er voor enkele bedrijven ook al een opleving te constateeren, voor tal van ondernemingen is de toestand nog steeds uiterlijk moeilijk en zelis penible, daar voor enkele bedrijfstakken zelfs een teruggang valt waar te ne men. Uit het verslag blijkt, dat van ondernemerszijde nog al eens geklaagd werd over de lage prijzen, welke voor hun artike len gemaakt werden. Dit ver schijnsel, en ook nog andere on gunstige omstandigheden, wijzen er op, dat de voorwaarden, noo- dig voor een gunstige exploita tie, nog steeds niet aanwezig zijn. Merkwaardig mag zeker wel genoemd worden het streven van vele werkgevers om door mid del van protectionistische maat regelen hun producten te be schermen tegen de buitenland- sche concurrentie. Maar dit streven was niet algemeen. De behandeling van het ontwerp tot herziening van de Tariefwet in de Tweede Kamer leert, dat de meeningen daaromtrent ernstig verdeeld waren. Het vraagstuk der werkloos heid is nog steeds een dier groote problemen, dat dringend om oplossing vraagt. Wel is de ongemeen groote werkloosheid van een jaar geleden aanmerke lijk geslonken, maar toch zal de werkgelegenheid veel moeten verbeteren wil aan de thans nog werklooze arbeiders werk ver- schatt worden. Zooals met de afneming der werkloosheid altijd geconstateerd wordt, gaat het ook thans. In den eenen bedrijfs tak ia de werkloosheid minder dan in den andere. Maar dit verschijnsel doet zich altijd voor. Niet de werkloosheid in enkele bedrijven vormt de basis, doch van 't vroegere, gelukkige leven, voor immer voorbij, kon zij haar aandoening niet bedwingen en haar handen voor het gelaat brengend, barstte zij uit in snik ken. Toen was Tragomer geen meester meer van zich zelf en hij riep, met hartstochtelijke hef tigheid O 1 de tranen, die gij stort, Marie, bedroeven en verrukken mij tegelijk. Gij hebt dus niet alles- vergeten Uw hart is dus niet voor altijd gesbten Het zal zich weer voormij openen. Ik gevoel hetgij zult mij ver geven. Ik zal zorgen, dat gij uw rechtvaardigen wrok vergeet en dat uw strengheid zal wijken. Ik wilde niet vertrekken, zonder u te hebben weergezien Nü ben ik niets ongerust meer. Al les zal goed gaan, wij zullen zegevieren. En weet wel, dat ik voor u zooveel moeite zal hebben gedaan. Zoo zult gij mij misschien toegevend waardig achten en mij eens vergiffenis willen schenken. Zij richtte zich op, kalm, krach tig en flink en terwijl zij Chris tian haar schoon gelaat liet zien, door hoop als vervormd, sprak zij dit ééne woord j wel de totale werkloosheid in alle vakken. Als een merkwaardig ver schijnsel mag zeker wel genoemd worden, dat bij al den overvloed van werkkrachten geklaagd wordt dat zoo moeilijk goed geschool de vaklieden te verkrijgen zijn vooral klaagde men hierover in de metaal-industrie. Ook was het aanbod van vrouwelijk en jeugdig personeel beneden de verwachting. In den scheepsbouw was de toestand nog steeds gedrukt. De kleine opleving welke in dezen bedrijfstak te bespeuren viel, was in hoofdzaak het gevolg van z.g. reparatiewerk en was dus van geen beteekenis. Wil de scheeps- bouw zich blijvend herstellen, dan zal, van hoeveel beteekenis het reparatiewerk ook is, in de eerste plaats nieuwbouw moeten plaat vinden. Ook in de machinefabricage was nog lang niet voldoende werk. Wel was er hier en daar opleving te bespeuren, doch dit was meestal een gevolg van z.g. bestellingen op korten termijn, zoodat de orders betrekkelijk snel werden afgeleverd. Met de katoen industie ging het over het algemeen beter en viel een flinke opleving te be speuren. Wel was in de Til- burgsche wol-industrie nog steeds in vele ondernemingen het be drijf ingekrompen, doch over het algemeen viel door spoed- orders een niet onbelangrijke opleving te bespeuren, waardoor vooral voor de spinnerijen nogal werkkrachten, vooral jeugdige konden worden aangenomen. Van belang was ook de toe nemende bedrijvigheid in de kunstzijde-Industrie, welke over het algemeen flink vooruitging en daardoor nog al arbeids krachten bleef trekken. Omtrent de schoenen- en si garen-industrie, deelt het ver slag mede, dat deze beide be drijfstakken eenigen achteruit gang vertoonden. Vooral in 't Noorden van ons land was het met de sigarenfabricage treurig gesteld. De werkloosheid was trouwens Slaap 1 Tragomer uitte een kreet van vreugde, en de hand van mej. de Fréieuse, die langs haar japon hing, die blanke en ver magerde hand, greep hij en drukte ze vromelijk aan zijn lippen. Toen riep hij uit, zich buigend voor mevr. de FréneuSe: Kom, Marenval 1 laat ons nu gaan I Laat ons gaan 1 herhaalde Cyprien krachtig. Hij omhelsde de beide vrouwen innig en volgde Tragomer. De stoomsloep stopte onder aan de trap van hethavenhoofd, een sergeant der mariniers haalde met een bootshaak den ring van het vaartuig aan, teneinde het uitstappen van den passagier te vergemakkelijken. Deze stond op van zijn plaats naast den bootsman en zei in 't Engelsch: Wacht op mij tot ik terugkom. Misschien blijf ik lang uit. Nie mand mag aan wal gaan. Heel goed, master Christian. Tragomer, in wat linnen ge kleed, een kurken helmhoed op het hoofd, sprong vlug op de vochtige steenen en betrad het havenhoofd. Een bende Kanaken, met ha- in het Noorden van ons land over 't algemeen nogal van be teekenis. Daartoe werkte ook mede de ongunstige toestand in Drente, vooral in de venen. In de Eerste Kamer werd dan ook gevraagd welke middelen de Regeering dacht te nemen om aan de meer dan bedroevende toestanden in de Drentsche ve nen een einde te maken. Opvallend was de toenemende werkgelegenheid in de havens te Amsterdam en Rotterdam. Vol gens het verslag was zelts het weekgemiddelde der taken ver richt door de losse arbeiders, ingeschreven bij de „Havenar- beid-Reserve" in Amsterdam, in dit kwartaal bijna 34 pet. hoo- ger dan verleden jaar, terwijl de voor Rotterdam ten dienste staande cijfers over Juli en Augustus een stijging aanwijzen van resp. 86 en 42 pet. Uit bovenstaand overzicht zal men kunnen zien, dat de toe stand, hoewel beterende, nog lang niet is zooals hij behoort te zijn. Het blijft nog steeds krachtig en energiek aanpakken zoowel vooi werkgever als werk nemers. voor de Handen Van groot belang voor den financieelen grondslag der maat schappelijke huishouding is het standpunt, dat men ten opzichte van het huidige maatschappelijke stelsel inneemt. De vraag of men voor of tegen de huidige struc tuur is, beslist ook over de wijze waarop men den financieelen ren, door kalk rood geverfd, gekleed in vuile bonte stoffen, in bedwang gehouden door eenige koloniale miliciens, verdrong zich om den reiziger. Komt meneer van het kleine Engelsche schip, vroeg de ser- geant. Ja, zei Tragomer, met een sterk accent, ik ga voor vandaag slechts aan wal. Ik zou graag het Strafetablissement bezoeken. Dan moet u verlof vragen aan den gouverneur. Zoo En waar is de gouverneur. De sergeant wendde zich tot een Kanaasch bewaker. Kom hier, Derinho. Daar is een vreemdeling, dien je naar 't Paleis moet brengen.U zult den gouverneur niet treffen, meneerhij maakt een rondreis op het adviesjacht van den Staat. Maar zijn Secretaris zal u ont vangen. Dank u, zei Tragomer met een lachjehij ledigde zijn sigarenkoker in de hand van den soldaat, groette en volgde zijn gids. Er heerscht een buitengewone hitte, ter nauwernood getemperd door de van de zee waaiende koelte. Het eiland Nou strekte, langs den horizon der reede, zijn grondslag geregeld wenscht te zien. Dat kan het beste blijken uit de door de heeren mr. Treub en Wibaut uitgebrachte prae- adviezen over de vraag.Moe ten de grondslagen van het be lastingstelsel worden herzien met het oog op den eisch der kapi taalvorming een vraag, welke door de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en de Sta tistiek gesteld was. Waar de mannen, die het prae-advies uit brachten, van tweeërlei levens opvatting zijn, n.l. van de kapi talistische en van de socialisti sche, lijkt 't ons van belang de hoofdtrekken weer te geven. Mr. Treub begint met er op te wijzen, dat het kapitaal en de kapitaalvorming grootendeels in handen zijn van particuliere bezitters, maar ook de Staat en Gemeenten werken aan de ka pitaalvorming mede. In de te genwoordige maatschappij be- teekent echter de kapitaalvor ming door de ovetheid niet veel daar het leeningsgeld, dat aan het particuliere kapitaal wordt onttrokken, bijna zonder uitzon dering slechts zoodanig wordt besteed, dat van een kapitaal vorming eigenlijk geen sprake is. Alleen de particulieren zijn in staat voor behoorlijke kapi taalvorming zorg te dragen. De particuliere kapikaalvor- ming geschiedt op twee manie ren, n.l. door de individueele bezitters en door ondernemingen van landbouw, handel en nijver heid (vennootschap), die van de vennootschappen is niet voldoen de, doch zullen de particulieren het leeuwenaandeel moeten le veren. Hierbij kan de belegging op spaarbanken enz. door de kleine bezitters buiten beschou wing blijven, daar deze weinig tot kapitaalvorming bijdraagt. Na te hebben geconstateerd, dat het algemeen vermogen eer af- dan toenam, gaat mr. Treub verder na of het mede de schuld van den Staat is, dat de ver- eischte kapitaalvorming geen gelijken tred heeft gehouden met de door de toenemende be volking stijgende kapitaalbe- lage kust met schuinen franje uit, en in de wolkelooze lucht verhieven de groene bergen van het Pijnboomen-eiland hunne woeste getande toppen. Een be- weging van sloepen en vracht sloepen, bestuurd door Kanak- sche zeelieden, verlevendigde de baai. Op eenige honderden meters afstand verhief een wit jacht, getuigd als een tweemast vaartuig, zijn gele schoorsteenen, waaruit een lichte rook ontsnapte. De Engelsche vlag wapperde van den achtermast en op 't dek bewees het heen enweerloopen van matrozen, dat het schip onder stoom lag en gereed om op het eerste bevel te vertrekken. Langs een met boomen be planten boulevard trad Tragomer de stad binnen. Weldra stond hij voor een vrij ruim gebouw, waarvan de driekleur woei. Paleis Izei Derinho deftig. Tragomer gaf den gids een geldstuk en trad het Paleis bin nen. Boven een deur las Tra gomer; .Administratie der straf kolonie. Kabinet van den gou verneur. Algemeen Secretariaat". Hij ging naar binnen. Een klerk, die aan 't dutten was, keek op, toen hij stappen hoorde en zei scherp Wat verlangt u, meneer? (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1