Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Rechtszaken. zekerheid de resultaten op het papier neerschrijven. En niet alleen deze verrichtingen, doch ook andere worden door de ma chine verricht. Zoo zijn er op verschillende kantoren reeds ma chinale boekhoudingen ingericht, die met groote zekerheid de noodige boekingen verrichten. De invoering van de machines is niet door alle groepen met onverdeelde instemming begroet. Vooral van de zijde van de arbeiders kwam fel verzet. Zij toch meenden, dat de machine hun groote vijand was, die hun het brood uit den mond zoude nemen. Wanneer één machine het werk doet van 10 arbeiders zal iedere nieuwe machine, die in den regel slechts door één man bediend behoeft te worden, noodzakelijk het werk van de 9 andere te-niet doen en zullen daardoor dus negen arbeiders werkloos worden. De machine zal dus de werkloosheid in de hand werken en daardoor de ellende van de arbeiders. Het was deze redeneering, die er de arbeiders zelfs toe bracht de machines te vernietigen en de uitvinders te mishandelen. Is nu deze meening een dwa ling of berust zij op onjuiste gronden De meesten der economisten hebben op tal van manieren ge tracht aan te toonen, dat de machines de arbeidende klasse veel meer goed dan kwaad ge daan hebben. Zij deden dit op klassieke bewijsgronden, die wij in deze Kroniek maar niet zul len trachten weer te geven, om dat een groot deel der lezers daarin weinig belang zou stellen. Wij zullen ons dus beperken tot het maken van wat algemeene opmerkingen. Op den voorgrond wenschen wij dan te plaatsen, dat de ma chine twee groote voordeelen heeft gebracht, die voor de ge meenschap en vooral voor den arbeider van de grootste betee- kenis zijn, n.l. de verhooging van de productie en de verrui ming van de werkgelegenheid. Het is bijna voor niemand een geheim meer, dat de ontzaglijke productie noodig voor het on derhoud van het menschdom, zonder de machines van onzen tijd niet meer mogelijk zoude zijn. De eischen die thans aan het onderhoud van de millioenen menschen worden gesteld zijn van zulk een omvangrijken aard, dat alleen door handenarbeid daarin niet meer voorzien zou kunnen worden. Maar ook de werkgelegenheid is door de ma chines veiruimd. Om maar eens enkele voorbeelden te geven. In Engeland was is 1835 het aan tal arbeiders, dat in de katoen spinnerijen en fabrieken van ge wone katoenen stoffen werkte, 220.000. Het is in de laatsje ja ren gestegen tot ver over de 700.000. En het zijn hier juist de machines geweest, die de oorzaak zijn van deze werkver- meerdering. Ook moet niet ver- vergeten worden, dat de ma chines tal van geheel nieuwe bedrijven te voorschijn hebben geroepen. Nemen wij alleen maar het maken van machines. Hoeveel millioenen arbeiders vinden b.v. werk in de machine-fabrieken. Zoo houdt b.v. de vervaardi ging van automobielen en rij wielen alleen in Frankrijk meer dan 100.000 arbeiders bezig. Over 't algemeen is de ma chine dan ook niet als den vij and van den arbeider aan te merken, hoewel niet ontkend kan worden, dat de invoering van machines op een bepaald oogenblik steeds een aantal werknemers broodeloos maakt en dus op dat moment de werke loosheid vermindert. En het is dit verschijnsel, dat de arbeiders vijandig staan tegenover de in voering van de machines. Maar ;dit verschijnsel is bij lederen economischen vooruit gang te constateeren. Want on verschillig of het een mechani sche uitvinding betreft of wel een reoganisatie van een be drijf, dus een nieuwe regeling Van den arbeid, de uitwerking zal steeds zijn, dat een zekere hoeveelheid werk eenvoudig overtoiling zal zijn gemaakt. De Vooruitgang in onze maatschappij Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga Siroop f 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. heeft steeds en te allen tijde ten gevolge gehad, dat een zeker deel van hen, die van hun arbeidskracht moeten leven, broodeloos werd gemaakt. De uitvindingen van onzen tijd moe ten dan ook geacht worden bij zondere, doch tijdelijke crississen te voorschijn te roepen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan mag worden verwacht dat de schokken, teweeggebracht door de invoering van de ma chines, dan ook reeds aan het afnemen zijn en het komende geslacht daarvan dus weinig na- deelige gevolgen zal ondervin den. 0. Breskens, Heden slaagde te Amsterdam aan het Nederl. Handelsinstituut voor practijk diploma Boekhouden de heer C. J. de Witte, alhier. Breskens. Zaterdagmiddag hield de Raad onzer gemeente een spoedeischende vergadering. Afwezig waren de heeren W. Luteijn en I. Cappon. De Voorzitter opent de ver gadering, wenscht de leden een gelukkig jaar zoowel in familie als in zaken en hoopt dat de door hen te nemen besluiten in den Gemeenteraad van kracht, oprechtheid en energie kunnen getuigen. Het feit, dat deze vergadering vroeg moet worden gehouden is van droeve aard. Het it naar aanleiding van een brief welke is ingekomen. Deze luidt als volgt ,Door de steeds terugkeerende vorstperiodes en verschillende andere omstandigheden, is door de visscherij te Breskens sedert half November 1923 tot begin 1924 niets verdient, zoodat door allen veel is ingeteerd. Toen in Maart de visscherij weer in vol len gang kon worden uitgeoefend bleek alras dat niet alleen hier maar ook in Belgie en Engeland teveel garnalen werden aange voerd, en waren de afnemers verplicht de levering te beper ken, en kon voor het meerder gevangen goed geen afzet ge bied gevonden worden, zoodat mooie garnalen die naar de En- gelsche markt geronden waren, nog niet de kosten van het ver voer opbrachten. Door enkele der motorvisschers is getracht om door op de visch te gaan visschen aan de garnalen-vis- schers meer ruimte om garnalen te leveren te geven; maar door de zeer schrale vangsten en slechte uitkomsten waren zij ver plicht weer de garnalenvisscherij terhand te nemen en die markt nog meer te drukken. Het be stuur der Visscherij Vereeniging is overtuigd dat er visschers zijn die sedert half November 1923 tot 31 December 1924 nau welijks f 600,gulden verdient hebben, en neemt daarom de vrijheid aan het Gemeentebe stuur te verzoeken, die visschers te steunen. In gewone jaren wordt door circa honderd personen aan de visscherij gedaan, en kan de ge middelde verdienste op f 800, per persoon gesteld worden, wat in totaal f 80.000,bedraagt en in zijn geheel hier verteerd wordt. Wordt er geen |steun verleend dan zal een groot deel der visschers trachten in een an der vak geplaatst te worden en zal de visscherij zonder volk geraken of met niet vakkundig personeel zich moeten helpen, wat dan voor dit jaar al in het begin een teleurstelling zou zijn. Het Bestuur der Visscherij- vereeniging is gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen te verschaf fen en controle te helpen uit oefenen". De Voorzitter blijkt hieruit dat verschillende gezinnen in nood verkeeren. Hulp is nood zakelijk. B, en W. meenden dan ook een Raadsvergadering te moeten beleggen. Deze is van groot gewicht. Men zal uit de Ge meentekas wi'len steunen, Dit is een hellend vlak. Men weet wel het begin, doch niet het einde. De gemeente-financiên zijn niet rooskleurig. Moet er steun wor den verleend van eenigen om vang, zal men een leening moe ten sluiten. Hij is van meening, dat de Raad steun moet ver- leenen, gesn groote steun en onder zeer strenge controle; het is geld der belastingbetalers. Ook de heer de Hullu is deze meening toegedaan. Zoodra er weer verdiend wordt moet de steun worden ingetrokken. De heer van Luijk is ook voor steun, maar merkt op, dat het verzoek uit een kleine kring is voortgekomen, het is aan vele vis schers onbekend. Waarom niet aangesloten bij een grooten bond. Waar moeten bij de gemeente de gelden vandaan komen. De heer Mookhoek merkt op, dat weinigen kracht in die bond voelen. De heer van Luijk meent, dat na de visschers ook de haven arbeiders zullen komen. De Voorzitter meent, dat die er beter voor staan dan de vis schers, welke meening de heer van Luijk niet kan deelen. De heer Mookhoek beschrijft den toestand. Besloten wordt voorloopig een bedrag van 10Ö0 gulden voor ondersteuning beschikbaar te stellen. De Wethouder du Burck vraagt, of dit enkel de visschers betreft en of andere werkeloozen hier buiten vallen. De Voorzitter zegt, dat zij, die kunnen aantoonen even arm te zijn als de bedoelde visschers dan ook ondersteuning kunnen ontvangen. De controle zal worden uitge oefend door een Commissie be staande uit de heeren Van Luijk, de Hullu en du Burck. met mede werking van de Visscherijver- eeniging. De heer van Luijk stelde voor om bij onderzoek naar de in komsten niet mede te rekenen hetgeen door schoolgaande kin deren van het gezin bij even- tueele huisarbeid verdiend werd, wat evenwel geen gunstig ont haal kon vinden. Besloten wordt het bedrag voorloopig vast te stellen op 1 gulden per dag. Na nog een paar rioleerings- geschiedenissen te hebben be sproken wordt de vergadering gesloten. Schoondijko. De loop der bevolking over 1924 was in deze gemeente als volgt Op 1 Januari 1924 bestond zij uit 1004 m. en 980 vr., samen 1984. Zij vermeerderde door ge boorte met 23 m. en 23 vr. en door vestiging met 72 m. en 73 vr., alzoo een vermeerdering van 95 m. en 96 vr. Zij verminderde daarentegen door overlijden met 13 m. en 11 vr. en door vertrek met 72 m. en 85 vr., alzoo eene verminde ring van 85 m. en 96 vr., dus een vermeerdering van 10 m. Alzoo bestond de bevolking op 1 Januari 1925 uit 1014 m. 980 vr., totaal 1994 zielen. Oostburg, Zaterdag 3 Januari had in het Veilingsgebouw ,Avi- cultura" alhier de Algemeene Vergadering plaats van de P. V. Z. atdeeling Oostburg. Ondanks het slechte wèerwas de opkomst zeer groot. Door den heer Hellendoorn uit Den Haag werd een lezing gehouden met lichtbeelden over verschillende rassen van kippen, die met be langstelling werd gevolgd. Door den directeur werd een verslag voorgelezen wat er zooal gedurende het jaar 1924 over de veiling was gegaan, waaruit bleek dat de vereeniging steeds in bloei toenam. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren Iz. de Zwart en Aug. de Rijcke. Hierna had de verloting plaats, de een na den ander veitrok vergenoegd met een prijsje huiswaarts. Oostburg, Door het actief werken van den Bondsconsul I. Versluijs alhier zijn van wege de A. N. W. B. in Z.-Vlaanderen weder eenige wegwijzers ge plaatst en wel te Zuidzande en Waterlandkerkje, terwijl die voor Oostburg in bewerkingzijn. Het is weder een aansporing om lid te woiden van den Algemee- nen Ned. Wielrijders-Bond. Hoofdplaat, Zooals reeds werd verwacht, heeft het den heer J. van der Hart, Hoofd der School alhier, bij het herdenken van zijn vijftig-ambtsfeest op 2 Januari 1925 niet aan belang stelling ontbroken. In den voorm:ddag te 10 uur begaven Burgemeester en Raads leden dezer gemeente zich naar de woning van den jubilaris. De heer Burgemeester deelt Jiier mede, dat het hem een groote eer is, den jubilaris in opdracht van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, K. en W., te kunnen mededee- len, dat hij bij Kon. Besluit van 16 December 1924, benoemd is tot Ridder in de orde van Oranje- Nasiau, waarna de Burgemeester het kruis den jubilaris op de borst spelt. Daarna houdt de Burgemeester een aanspraak van ongeveer den volgenden inhoud Bij het 50 jarig hoofdschap als onderwijzer, iets dat maar zeer zelden, om niet te zeggen nooit voorkomt, vooral zooals hier in éen plaats doorgebracht, kan ik niet nalaten U namens de in gezetenen dezer gemeente mijn allerhartelijkste gelukwenschen aan te bieden. Steeds heb ik U gekend als een ijverig en flink onderwijzer. Reeds een halve eeuw staat U thans als hoofd eener school in deze gemeente en nog steeds bent U de onvermoeide werker van vroeger. De Raad dezer gemeente heeft gemeend op dezen voor ons allen onvergetelijken dag een blijvende herinnering te moeten aanbieden, zijnde een gouden horloge met ketting en inscriptie dat ik bij deze overhandig. Ik hoop, dat U nog vele jaren dit geschenk zult mogen dragen, en dat U nog lang met de tot heden betoonden jeugdigen ijver zult blijven voortwerken. Daarna leest de Burgemeester op verzoek van den Heer In specteur van het Lager Onder wijs een schrijven voor, waarin deze den jubilaris gelukwenscht met dezen zeldzamen dag, welke slechts aan een enkeling bescho ren is. Hij wilde den heer van der Hart niet persoonlijk schrijven, maar hem in het openbaar hul digen. Hij prees hem als een ijverig en plichtgetrouw ambtenaar en onderwijzer en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren op dezen onvergetelijken dag zal mogen terugzien. Daarna worden de heeren allen op een glaasje getrakteerd. De heer G. van der Hart, jubilaris, kan alvorens zijn glas te ledigen niet nalaten een woord te spreken. Hij dankt God, die hem gespaard heeft, H. M. de Koningin voor de hooge onder scheiding hem geschonken, Bur gemeester en leden van den Raad voor hun geschenk en hulde, en den Heer Inspecteur van het Onderwijs voor al de eer hem gebracht. Later komt een gedeelte van het oud-onderwijzerspersoneel binnen, die hem onder een kleine toespraak, bij monde van den heer J. C. Ie Bleu, een levend bloemstuk met voetstuk aan bieden. Reiranehement. Bij de Woensdag gehouden Raadszit ting heeft benoeming plaats ge had voor Gemeente-Ontvanger. Doof loting is benoemd de heer H. Brakman uit Groede. Daar genoemde heer Brak' man ook als Secretaris werk zaam zal zijn, zijn de beide ambten weer bij éen persoon. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Dec. viel 35,5 mM. regen. De grootste hoeveelhei1 in 24 uur bedroeg 9,8 m.h Er waren 16 regendagen met 0 m.M. of meer, waarvan 11 dage met 1 m.M. of meer. Ter vergelijking met vorij jaren diene het volgende staatj Jaar Neerslag Grootste Aantal Aanta in m.M. hoev. in dagen dage m.M. met met 0,1 m.M. 1 m. of meer of meer 1912 811,1 36 167 131 1913 700,5 25 158 119 1914 735 31 197 125 1915 785,7 33 182 132 1916 926,1 44 211 154 1917 699,7 39 160 110 1918 731,6 29,5 188 125 1919 741,9 24,8 182 129 1920 596,3 27 165 112 1921 397,4 23,8 132 72 1922 664,9 19,2 204 135 1923 815,5 33,4 193 136 1924 657,4 28,7 183 131 POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Dec. in de rijks-postspaarbank ingelegd f22452.48; en terugbetaald t 13565.66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10428. Hoogwatergetrj Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 7 Jan. 11.49 12.13 Donderdag 8 12.11 12.35 Vrijdag 9 12.52 1.16 Volle Maan Zaterdag den 10 Januari vm. 3.07. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 5 Jan. Tarwe f 11.00f 16. Rogge f 14.00—f 00.00 Gerst f 15.00—f 15.50 Haver f 11.00-ff 12.50 Kroonerwten f 16.00-f 17-50. Bruine boonen f 16.00-f21.00 Alles per 1C0 K G- Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 2 Jan. De volgende vonnissen werden uitgesproken Onttrekken van eenig goed aan eene bewaringS. P. S., 29 j., voerman te Breskens, bekrachtiging van het verstek- vonnis, doch verandering van de straf in 14 dagen gevang, straf. Voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Het veroorzaken van brand door achuld(Kerkbrandte Burgh), L. J. V., 28 j., smid-loodgieter te Burgh, vrijspraak. Door C. C. V., werkman te Dudzeele (B.) gedetineerd te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van bovengenoemde Rechtbank van 19 December j.l. waarbij hij ter zake van diefstal is veroor deeld tot 6 maanden gev. straf. Verwezen naar de terecht zitting met last tot gevangen houding A. J. B., 46 j., vee koopman te Aardenburg, G. O. v. H., 25 j., veekoopman te Mal- deghem en L. J. v. H,31 jaar, veekoopman te Aardenburg, al len gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, ter zake van berooving van J. B. C. van 5500 francs te Aardenburg in het café van L. J. v. H., op 1 December 1924. Ingezonden. Men heeft mij verzocht ia Zeeland den verkoop te helpen bevorderen van de weldadig heids-postzegels, welke tot 15 Januari a.s. in de postkantoren verkrijgbaar zijn in de waarden van 2, 71/, en 10 cent voor achtereenvolgens 4, 11 en 121/, Cent en waarvan het prijsver schil komt ten bate der instel lingen voor kinderbescherming, De geldigheidsduur is onbeperkt.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2