DB GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Overzicht. PUROL VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK BRESKENS 34e Jaargang Woensdag 7 Januari 1925 Nummer 2993 yggiLLSTest. Ingezonden Mededeeling. verzacht dadelijk Machines. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur tegenover de KXXEO Duitsche soldaten, geen 1.200.000 man noodig. Het is duidelijk, dat die legers ergens anders toe dienen en dat de 700000 man van Frankrijk, Frankiijk's macht, en positie over de heele wereld, die het zich in de heele wereld veroverd heeft, moeten helpen verzekeren. Maar daarmee wordt feitelijk het verdrag van Ver sailles en de gedachte, die wij len president Wilson eraan ten grondslag wilde leggen, heel wat ergerlijker geschonden dan door een paar Duitsche draaibanken. Daar let niemand meer op. Nie mand denkt meer aan de be doeling, die zooal niet bij de regeeringen dan toch bij de vol ken voorzat, toen na de lange jaren van strijd en ellende en haat het grondvest van den vre de te Parijs zou worden vast gesteld. En zelfs de Volkenbond die van die bedoeling de ver werkelijking moest zijn, de zicht bare uitdrukking van den nieuwen geest, is die bedoeling totaal vergeten en hielp mee aan de verzekering van de bizondere machtspositie en een politiek, die met dien geest, waarvan hij de uitdrukking zou zijn, in fla grante tegenstelling is. Zoo zou hij thans voornemens zijn aan Frankrijk het mandaat voor de militaire controle over Duitsch- land te verleenen. Dat wil dus zeggen, dat deze blijvende con trole, die het vredesverdrag niet in de handen van Duitschland's tegenstanders wilden laten, maar aan een neutraal lichaam op dragen feitelijk in handen komt van Duitschland's meest onver- zoenlijken tegenstander, dat aan Frankrijk een eeuwigdurende macht over Duitschland zou wor- den gegevendat dus de Vol kenbond er zich voorspant Frank- rijk's overheerschende machts positie zoo goed mogelijk blij vend te verzekeren. Want het is maar niet een toevalligheid, dat juist Frankrijk dit mandaat zou krijgen, Italië krijgt dat over Oostenrijk, Zuid-Slavie dat over Bulgarije en Engeland dat over Hongarije. Aan de volkomen duidelijkheid ontbreekt slechts dat Roemenie dat over Hongarije zou krijgen. Maar van deze handigheid van den Volkenbondsraad zal wel niemand de dupe worden. De bedoeling om aan den heftigsten vijand van ieder der overwon nen staten de macht over die staten te geven kan moeilijk verborgen blijven achter de eenige afwijking dat niet Roe menie maar Engeland de con trole over Hongarije zou krij gen. Maar voor de neutrale sta ten rijst toch uit deze bedoeling wel de ernstige vraag of ze door hun lidmaatschap van den Volkenbond een daad kunnen sanctioneeren, die zoo opzettelijk een nieuw oorlogsgevaar voor Europa schept. Want het is duidelijk, dat de aldus aan het toezicht hunner bizondere vij anden onderworpen staten voort durend moeten blijven zinnen op een opheffen van dat toe zicht en op een gewelddadig verzet er tegen, zoodra dit hun maar eenigszins mogelijk is. Waarschijnlijk acht de Volken bond dit gevaar van niet zeer dreigenden aard, omdat de on derworpen staten ontwapend en machteloos zijn. Maar daarmee zou hij opnieuw zijn eigen be- teekenis ontkennen. Want in den diepsten grond ontkent hij die beteekenis van de gedachte, dat het recht toch ten slotte sterker zal blijken dan het geweld en dat een toestand die enkel op de macht van het geweld steunt, zich niet zal kunnen handhaven. We hebhen in het internatio nale leven die gedachte nog maar aarzelend durven uitspre ken. Maar eenmaal uitgesproken, laat ze zich niet meer wegdrin gen. En zelfs de volkenbond zal dit tot zijn schade en schande moeten ervaren. Misschien dat ze daarmee voldoende zal lee- ren om wijs te worden. Er zijn er meer, die het op deze wijze moeten leeren en daaronder van wie men het nog minder haast verwacht zou heb ben. Mussolini, de Italiaansche dictator, is geen man, die zich De menschen vergeten gemak kelijk wat ze graag vergeten willen. En als de menschen zijn de volken en hun regeeringen. Toen indertijd het verdrag van Versailles Duitschland's ont wapening vaststelde, was die bedoeld als een inleiding van de algemeene ontwapening. Thans denkt ondanks het pro tocol van Genève geen enkele regeering meer in ernst aan ont wapening. Maar wel houden de Entente-regeeringen streng aan de bepalingen van het vredes verdrag vast, die Duitschland's ontwapening eischen, en over wegen het uitstellen van de ont ruiming van bezet gebied, die op 10 Januari zou moeten plaats hebben, omdat er een paar schupo-agenten te veel zijn of omdat in de fabrieken van de firma Krupp nog een paar draai banken dienst zouden kunnen doen voor het vervaardigen van kannonnen. Het is begrijpelijk, dat de Duitschers er het geduld bij verliezen en in een nota aan den Volkenbond eens op den waren staat van zaken opmerk zaam maken. België met nog geen 8 millioen inwoners heeft een staand leger van 80000 man, Tsj echo-Slawakije met nog geen 14 millioen heeft meer dan 150000 man, Polen met nog geen 30 millioen, 275000 man en Frankrijk met nog geen 40 millioen, 700000 man. Dat zijn alleen buurstaten van Duitsch land, dat als staat met meer dan 60 millioen inwoners en 48000 K.M. landgrenzen over een le ger van 100.000 man beschikt. Waarom is dat Het is begrij pelijk, dat die buurstaten na den oorlog een beetje bang van Duitschland geworden zijn, dat zich vrijwel alleen tegen een wereld van vijanden jaren heeft kunnen handhaven en dat ze, nu ze daartoe de macht hebben, het klein en machteloos willen houden. Maar daartoe hebben ze toch 36. Zij opende hem, hare armen en hunne tranen vermengend, bleven zij een oogenblik spra keloos. Eindelijk droogde mevr. de Fréneuse hare tranen en den jongen man vriendelijk aanziend, sprak zij Ik dank u, Christian, dat gij zijt teruggekomen. Gij hebt mij voor eenige oogenblikken het verleden teruggegeven. Laat ons nu eens zien, wat gij voor de toekomst hebt gedaan. Tragomer had zich opgericht, Hij ging tegen den schoorsteen staan en sprak, zich zoowel tot Marenval als Jacques moeder Wendend Ik heb de overtuiging, ik zou haast zeggen, de zekerheid ver kregen, dat de vrouw, voor wier vermoording Jacques is veroor deeld, leeft. Lea Perelli 1 Deze zaak heeft een 'geheimzinnig gedeelte ge had, dat ik op weg ben om op te helderen, en ik zal voor niets terugschrikken om tot dit resul taat te komen Morgen ver trekken Marenval en ik voor een lange zeereis, zoogenaamd om de boorden der Middellandsche Zee langs te varen. Wij doen Nizza, Napels, Palermo, Alexan- drië aan, maar gaan dan opeens het kanaal van Suez door, stoo- men den Indischen Oceaan in, bereiken Colomba en gaan zoo naar Nieuw-Caladonië. Daar zijn wij aan het eindpunt onzer reis. Ik ga aan wal, zoek Jacques op, stel hem de vragen, die 't duister dat de werkelijkheid der misdaad omgeeft, geheel moet doen op klaren. Gij gaat hem opzoeken, zei de moeder, smeekend de handen vouwend. O, neem mij mee I Kunnen wij dat Uw tegen woordigheid aan boord zou onze plannen verraden. U moet in tegendeel op u nemen, van tijd tot tijd, gedurende onze afwe zigheid, uit te gaan, opdat men er zeker van is, dat u te Parijs is. Men Wie heeft er dan belang bij mij te bewaken en u te vree zen Hij of zij, dat weet ik nog niet, die de medeplichtigen of de schuldigen zelf zijn, in wier plaat-i Jacques lijdt en boete doet. Wanneer wij hun argwaan op wekken, kunnen zij ons ontsnap pen. Wij moeten hen overval len als de bliksem, om hen te kunnen overmeesteren. Ken ik hen, vroeg mevrouw de Fréneuse angstig. Ondervraag mij niet, antwoord de Tragomer, stel u tevreden met de hoop, die ik u geef. Krijg weer, na twee jaar in droefenis te hebben geleefd, vertrouwen en vreugde. Vreugde, helaas 1 Kan ik die ooit terugkrijgen, zelfs als ik mijn zoon terugzie Dergelijke beproevingen verbrijzelen het hart voor de rest van het leven. Ik ben gebogen, vergrijsd en ge rimpeld, oud als een tachtig jarige, en ik ben nog geen vijftig jaar. De marteling, die ik heb moeten verduren, was nameloos. Ikbid den Hemel, dat hij hen voor het leed dat ze mij aangedaan hebben, er niet al te zwaar voor zal straffen. O mevrouw, zij zullen schrik kelijk zwaar gestraft worden. Hebt ge tenminste hoop van slagen vroeg de moeder. Waarde nicht, zei Marenval, zie mij eens goed aan. Ik onder neem nooit iels op lichtzinnige wijze. Opdat een man als ik, aan het einde van zijn loopbaan, gelukkig, vrij, rijk, een zaak onderneemt als die, waarin Chris tian en ik ons wagen, moet hij wel vrij zeker zijn van den uit aan de lessen der omstandigheden gemakkelijk onderwerpt. Maar thans blijken deze omstandig heden toch ook hem te sterk te worden. En hij heeft zich dan ook al genoodzaakt gezien zijn eigen kiestelsel, ingevoerd om het fascisme de macht te ver zekeren, terug te nemen en een nieuw kiesrecht-ontwerp aan- hangig te maken. Is het het be gin van het einde Het verzet tegen het fascisme neemt in Italië met den dag toe. Of is het een slimme poging om zich uit zijn eigen systeem los te werken en als hoofd aan een werkelijk parlementaire regee ring aan het bewind te blijven Zijn Spaansche collega, Prins de Rivera, kan wellicht met het voorbeeld zijn voordeel doen. Blijkbaar voelt hij zich al zoo onzeker dat hij krietiek op de krijgsverrichtingen in Marokko met de doodstraf bedreigt. De marokkanen die wel de gevaar lijkste krietiek oefenen, zullen zich daarvan waarschijnlijk wel niet veel aantrekken. En de Spanjaarden? Gewoonlijk gaan dergelijke geweldmaatregelen aan het einde van een dictatuur vooraf. Met geweld kan men nu eenmaal op den duur geen re geering op de been houden, maar ook geen toestand, die niet op natuurlijke verhoudin gen zijn steunpunt heeft, hand haven. Frankrijk en Engeland en Belgie en den Volkenbond kunnen het ook weten, maar ver geten het blijkbaar graag. Een nieuwe ervaring zal het hun nog duidelijk moeten leeren. na de wasch slag 1 Ja, wij zullen slagenWij zullen slagen I En, toen mevr. de Fréneuse op Cyprien haar oogen vestigde, waarin bewondering zich paarde aan verbazing, voegde hij er goedig bij Tragomer heeft het mij be loofd, en ik heb vertrouwen in zijn woord. Maar hoe zullen wij te weten komen wat er gebeurt, gedurende die lange reis Ik heb alles voorzien, zei Ma renval. Mijn huisknecht zal de brieven ontvangen die hij u zal brengen, en waarin wij u op de hoogte zullen houden. En wat moet ik doen om u te antwoorden Denzelfden weg volgen. Mijn huisknecht is een huisknecht van vertrouwen, evenals Giraud. Gij kunt hem uw brieven geven. Hij zal ze ons zenden aan het adres van den kapitein van ons jacht. Maar wat ik u vragen mag, reeds nu, hernam mevrouw de Fréneuse heftig ontroerd, is, den ongelukkigen jongen voor mij te omhelzen, hem te verzekeren, dat mijn hart nooit aan hem heeft getwijfeld en dat in mijn eigen verdriet niet geteld heb, bij de gedachte aan het zijne. Ik zal naar uw wensch han Wie de wonderen der tech niek volgt, zal zich niet anders dan verbazen kunnen over den machtigen scheppingsdrang van den mensch. De eene machine is nauwelijks in werking gesteld of de an dere is alweer uitgevonden, die in zich een grootere kracht tot voortbrenging heeft of aan be tere voorwaarden tot het ge bruik voldoet. En de machtige producten van 's menschen ge niaal voortbrengingsvermogen ge paard aan ontembare energie, producten die wij dagelijks met onze oogen kunnen aanschouwen of die uit de rijk geïllustreerde bladen tot ons komen, zijn daar als zooveel bewijzen, dat het menschelijke vernuft niet stil staat maar steeds voort werkt onder den drang van nieuwe scheppingsmogelijkheden. Want op dit terrein verkeeren wij in het land der onbegrensde mogelijkheden en kunnen heden niet indenken wat morgen weer zal worden voortgebracht. De invoering van de machine, als gevolg van de uitvinding van de stoomkracht, heeft na tuurlijk een geweldigen omme keer in de wijze van produotie teweeg gebracht. Werd vroeger alles met de hand verricht, want de werktuigen die men gebruikte waren in geen geval machines, thans is dat geheel veranderd. In de plaats van de menschelijke arbeidskracht is gekomen de machinale arbeidskracht, die de plaats van de mensch heeft in genomen. En niet alleen is door de invoering van de machines de handenarbeid grootendeels vervangen, ook de arbeid van den geest wordt tegenwoordig door de machine verricht. Want ook op het kantoor wordt de menschelijke arbeid reeds ver drongen door de machinale. Tal van machines zijn daar, die den arbeid van den geest, b.v. het rekenen, het optellen, aftrekken, vermenigvuldigen enz., hebben overgenomen en met wiskunstige delen, zei Tragomer, maar in dien gij denkt, dat men voor iedere dwaling boete kan doen, zoudt gij dan niet toegevend willen zijn voor die, welke ik beging, eD mijn zaak pleiten bij mej. de Fréneuse Vóór mijn vertrek zou het mij aangenaam zijn haar vaarwel te zeggen. Ik zal van haar vergiffenis nog hoop vragen. Enkel een geluk- wensch en indien ik bijgeval niet terugkeer, een gebed. Mevrouw de Fréneuse stond op, en de deur openend, ging zij het aangrenzend vertrek binnen. Haar dochter volgde haar. De beide vrouwen waren bleek en tranen blonken in haar oogen. Marie trad koel en somber op haar vroegeren verloofde toe, en met vaste stem zeide zij U heeft me willen spreken vóór uw vertrek, meneer de Tragomer. Ik weet, dat u zult trachten mijn broer te redden, Ik kan dus niet weigeren, hier ben ik. Hij bleef voor haar staan, verward, bevend, rampzalig. Hij had willen spreken, en hij had besloten te zullen zwijgen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1