ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het jaar 1924. BERICHT. N ieuwj aarswensclien BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon rdpqkpnq Postgiro No. 21 DKEölVIlINj, j7704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 24 December 1924 Nummer 2991 Hierbij behoort een Kerstnummer. Uit hooide van het KERST FEEST zal ons blad van Vrijdag 26 December niet verschijnen. Het nummer van 31 December zal verschijnen op 1 Januari. Hieiin worden opgenomen. Vroegtijdige toe zending is zeer gewenscht. DE UITGEVER. Het leven is in beweging, voortdurende, rustelooze bawe ging. En deze beweging moet voortdurend verandering tot noodzakelijk gevolg hebben. Het is de verandering, die wij van dag tot dag in eigen en anderer leven bij voortduring waarnemen en die aan dat leven zijn ruste loosheid, zijn vaak beklemmen de onzekerheid geeft. Maar nooit worden we ons van die veran derlijkheid duidelijker bewust, dan wanneer we, stilstaand op den weg, die voor ons uit zich in het donker der toekomst ver lies, achter ons zien naar wat geweest is en om ons heen naar wat is geworden. En wanneer we op den dag, dat een oud jaar wegzinkt in den nacht der vergetelheid en een nieuw zijn intrede doet, ons van het leven, zooals het was en is, rekenschap trachten te geven, dan treft het ons wel het eerst, hoe telkens opnieuw een andere vorm zich aan ons vertoont, zonder dat we altijd begrijpen kunnen, waaruit die ontstaat en waarheen die groeien zal. Want nietwaar het is vooral een vormverandering, die wij waarnemen. Zoo ook het wezen veiandert, die verandering gaat te geleidelijk, dan dat we haar altijd kunnen volgen. En het lijkt ons daarom vaak, of het leven telkens slechts een ander van zijn vele facetten naar ons toekeert. Maar we dienen ons bewust te blijven, dat in deze wisseling ook de groei tot uit drukking komt, dat de verande ring meer beteekent dan een spel. En zoo we dat bewustzijn hou den, dan is het zeker niet zonder innerlijke vreugde en groeiende hoop, dat we gisteren en vandaag vergelijkende, heenzieode over het jongste gebeuren en zijn gevolgen en resultaten, het jaar 1924 als Een vredesjaar meenen te kunnen zien. Neen, dat wil niet zeggen dat we in dit jaar eindelijk den droom der menschheid in vervulling hebben zien gaan, waarvan nu wijlen president Wilson ons de spoedige verwerkelijking meen de te kunnen verzekeren, een overtuiging, waaraan hij, uitge put en ontzenuwd in langen, ver- geefschen strijd, zijn leven heeft moeten offeren. Het wil ook niet zeggen, dat we den vrede ge- Vonden hebben, waarnaar sinds 1918 de menschheid tevergeefs verlangd heeft. Maar het betee kent wel, dat we naar dezen Vrede, den vrede, dien het v e- desverdrag van Verailles niet brengen kon, eindelijk op weg zijn geraakt. Het is heel goed mogelijk, dat we weer van dien weg af raken. Maar dit kan aan het feit, dat we erop geweest zijn, noch zijn beteekenis, noch ook zijn waarde voor de toekomst onti emen. Een eenmaal begane weg lokt gemakkelijker tot nieuw betreder. Het schadevergoedings- vraagstuk. kon alleen worden opgelost in een geest, die de wereld sinds lang al als de eenige mogelijke en de eenig noodzakelijke tot herstel van den vrede had er kend. In den aanvang van 1924 leek de mogelijkheid van een derge lijke oplosting en van een der gelijke samenwerking nog ver der af dan ooit. De opheffing van het lijdelijk verzet in het Roergebied bracht niet de door Duitschland gehoopte wijziging in de Fransche politiek. En de strijd door Frankrijk, door mid del van de separatisten in de Paltz gevoerd, tot afscheiding van dit gebied van Duitschland, verbitterde niet alleen nog feller de Fransch-Duitsche verhouding, maar dreigde ook tengevolge van het onderzoek, dat Enge land door zijn Münchenschen consul-generaal, Clive liet in stellen en dat een verni:tigend rapport tengevolge had, de Fransch-Engelsche tegenstelling nog scherper te zullen toespit sen. Deze tegenstelling scheen zelfs in openlijke vijandigheid te zullen overslaan, toen Frank rijk de Engelsche zóne in het bezette gebied feitelijk blok keerde. Gelukkiger dan met hun ver zet tegen de eischen der bankiers waren de F'ranschen met hun tegenstand tegen de Duitsche eischen tot ontruiming van het Roer-gebied. Een oogenblik scheen het, ot op deze tegen stand de conferentie stranden zou. Maar de tusschenkomst van Engeland en Amerika noop ten Duitschland tot toegeven, dat nog een jaar het Roer gebied bezet bleef. En door de tege moetkomendheid van Herriot, die al dadelijk enkele steden liet ontruimen en reeds vroeger am nestie aan de uit het Roer-ge bied gezette Duitschers had verleend, bleef de slechte invloed van deze bepaling en den ge- oefenden dwang op de Duitsche stemming grootendeels uit. En dit vredeswerk heeft nog bijzondere beteekenis en een eigenaardig relief gekregen door de volkenbondsvergadering, die er op gevolgd en Het protocol van Genève, dat uit die verklaring voortge komen is. De redevoeringen door Mac Donald en Herriot ter opening van deze Volkenbondsvergade- ring gehouden, voorspelden reeds de bizondere beteekenis, die de vergadering krijgen zou, en we zen op de plannen, die men ten opzichte van arbitrage en ont wapening zou trachten te ver wezenlijken. Maar dit protocol is van de groote mogendheden nog slechts door Frankrijk geteekend. In Engeland is nog al verzet daar- tegen gebleken. En ook de on- derteekening van Nederland schijnt nog niet vast te staan. Over 't algemeen zijn we voor den Volkenbond niet zoo bijster geestdriftig gestemd en wan trouwen we een beetje de vredes beweging. Ai neemt dan ook de drang tot ontwapening snel toe, waarvan het debat tusschen prof. Van Embden en generaal Snij ders en andere dergelijke debat ten het bewijs leverden, toch zijn we nog allerminst geneigd ons weerloos te maken. De oor zaak van de ministerieele crisis, die het afgeloopen jaar van 1923 had overgenomen, bewees dit reeds voldoende. En de plannen van het nieuwe ministerie Ruys de Beerenbrouck, na een ver- geefsche poging ook van de drie rechtsche leiders tot vorming van een ministerie, toonen, dat daario nog geen verandering is gekomen. Want ondanks de noodzakelijkheid vanbezuiniging, waaraan we o.a. het veel be streden plan-Colijn, de salaris verlaging der ambtenaren en 't gebaar der Koningin, om een deel van haar inkomsten ter be schikking der schatkist te stellen, danken, is blijkens de jongste Troonrede een nieuwe Vlootwet te wachten. Die noodzakelijkheid van bezuiniging en van vermeer dering van inkomsten, die feite lijk ons heele publieke leven beheerschte, had naast de ge noemde natuurlijk nog tal van andere gevolgen. Zoo dankten de nieuwe tariefwet, de belasting op rijwielen, de opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof, de wijziging der Arbeidswet, de verhooging van de tabaksaccijns en de verlenging van 't schoenen wetje daaraan haar ontstaan. Bovendien noodzaakte de toe stand onzer geldmiddelen ons tot een nieuwe leening van 40 millioen dollars te New-York. Maar het succes van deze maat regelen bleef gelukkig niet uit. Onze begrooting is thans ten naastenbij in evenwicht, onze gulden lijkt veilig en nieuwe vooruitzichten schijnen zich, dank ook het langzame herstel van het oeconomisch leven der wereld, ook voor ons land te openen. De verhouding tot de andere staten, zoo verklaarde ook dit jaar de Troonrede, blijft vriend schappelijk. Maar niettemin zul len tal van Nederlanders wel eens moeite hebben vriendschaps- gevoelens te bewaren voor Belgie, waar nog telken» de gedachte aan annexatie van een deel van ons grondgebied blijkt rond te spoken en waar de behandeling, die er de Vlamingen ondervin den, getuige het weerzinwek kende optreden van de Gent- sche politie bij de begrafenis van Dr. Meert, de behandeling van den Waalschen student, die ter gelegenheid van het groot- Nederiandsch studentencongres te Leuven een Vlaamsch stu dent neerschoot, in tegenstelling met die van den Vlaming De Man, die in zelfverdediging te Brussel een Waal doodde, nog weinig sympathie en achting voor het Nederlandsche zich uit spreekt. Toch toont de verwerping van het Fransch-Belgische handels verdrag, dat het verzet tegen een achternaloopen van Frankrijk zich er beslister begint te open baren. In Frankrijk voelde men deze verandering des te pijnlijker, omdat in het afgeloopen jaar Frankrijk's machtspositie onge twijfeld verzwakte, zoowel door de gewijzigde verhoudingen aan den Rijn als door de nieuwe verhoudingen in Midden-Europa en de verzwakking van het Fransche crediet, die van de da ling van de Iranc het natuurlijk gevolg werd. Deze daling noopte tot de ingrijpende financieele maatregelen ter bezuiniging, ver meerdering van inkomsten door nieuwe belastingen en tot tegen gaan van speculatie, welke Foin- caré ondanks heftig verzet wist door te voeren en tot het aan vaarden van een Engelsch-Ame- rikaant crediet. Poincaré's opvolger, Herriot, volgde van den aanvang al een tegemoetkomende politiek te genover Duitschland en wist ook de verhouding tot Engeland aanmerkelijk te verbeteren. Daar was in het begin van het jaar de arbeiderspartij aan het be wind gekomen. Maar de afhan kelijkheid van de liberalen, zon der wiens steun het in de min derheid bleef, hield het nieuwe ministerie zwak. En herhaalde lijk moest het dan ook van een voorgenomen maatregel afzien en ecu nederlaag in het Lager huis tt achten te verduwen. De uitslag der gehouden ver kiezingen waarop waarschijnlijk de brief van Zinonjef, welks echtheid door de Russen ont kend wordt, niet zonder invloed is gebleven, beteekende een schitterende overwinning voor de conservatieven, die inet een groote meerderheid in het La gerhui» terugkwamen. In Duitschland bleek men met deze conserva- tieve overwinning in Engeland maar matig ingenomen, daar men er een minder tegemoetkomende houding van vreesde, welke vrees zich tot nu toe niet be waarheid heeft. De stemming in Duitschland zelf onderging trouwens ook een merkbare verandering. De ge weldmethode van Foincaié had de nationalistische strooming bij zonder versterkt, zoodat de Kijks- dagverkiezingen aan de volk- schen 32 zetels opleverden en aan Duitsch-nationalen en com munisten, die eveneens tegen de vervullingspolitiek in verzet zijn, een winst respectievelijk van 40 en 43 zetels. Niettemin aan vaardde ook de uit deze ver kiezingen voortgekomen Rijksdag de overeenkomsten te Londen. Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 Laxeer-Tabletten 60 f Hoofdpijn-Tabletten 60<«- Bij Apoth, en Drogisten Met Rusland had Duitschland een plotseling conflict, tengevolge van het binnendringen der Berlijnsche politie in het gebouw van de handelsafdeeling van het Sowjet- gezantschap. De erkenning van Engeland, Italië, Frankrijk en kleinere sta ten, verzekerde de Russische regeering een vastere positie, hoewel in het land zelf de tegen stelling tusschen Trotzki en de doctrinaire bolsjewisten onder Zinowjef zich na den dood van Lenin bedenkelijk toespitste. Het conflict met Roemenië over Bessarabië bleef na de mis lukking van de Weensche con ferentie slepende en schiep een nieuw gevaar in het Zuid Oosten. Op den Balkan zelf wilde de rust ook nog niet terugkeeren. Roemenië had zijn antisemistische troebelen. In Zuid-Slavië duurde de strijd met de Kroaten, die meerdere cen tralisatie verlangden, voort. En Griekenland zette koning George II buiten de landsgrenzen. Ook in Albanië bleef het onrustig. Italië, dat nog altijd streeft naar ver sterking zijner positie op de Oostkust der Adriatische Zee, bleef deze onrust met bizondere aandacht gadeslaan. Het land herbergde de marine-conferentie, die een voortzetting derWas- hingtoniche zou zijn, maar zonder succes verliep, en de vergade ring van den Volkenbondsraad. De positie van Mussolini bleef uiterlijk dezelfde, maar verloor door den toenemenden tegen stand tegen het fascisme, die zich vooral na den moord op het socialistisch Kamerlid Mat- teotti zoo sterk openbaarde, on getwijfeld aan innerlijke kracht. Nog in sterkere mate geldt dit voor het directorium in Spanje dat ook met het verzet van het leger te kampen kreeg en op welks prestige de ongelukkige afloop van den veldtocht tegen de Rif Kabielen in Marokko een allerongunstigsten invloed uit oefende. De roerigheid der Arabieren, die zich in dezen opstand uit sprak, toonde zich overal in de Arabische wereld, ook vooral in het nabije Oosten, waar Turkije ze met leedvermaak gadesloeg niet alleen, maar de nationalis tische Turksche regeering, die o.a. het kalifaat ophief en den laatsten kalief het land uitzette, ze ook zooveel mogelijk tot haar voordeel trachtte aan te wenden bij haar streven naar herstel der vroegere Turksche macht. Dit streven bracht haar met de Fran- schen in botsing in Syrië en met de Engelschen over Mosoel en had een algemeene onrust in 't nabije Oosten tengevolge. Maar ook in het verre Oosten, met name in China was het het afgeloopen jaar on rustig. In den strijd, die er op nieuw tusschen Woe-pei-foe en Tsjan-tso-lin uitbiak, werd de eerste, tengevolge van het ver raad van generaal Feng, ver slagen, De Japansche regeering zag ongetwijfeld dezen uitslag met genoegen. En het is daar om zeer waarschijnlijk, dat

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1