DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Overzicht, BERICHT. N ieuwj aars wenschen Provinciale Staten van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNO'°2T BRESKENS Pj°78l|!,ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 20 December 1924 Nummer 2990 Uit hooide van het KERST FEEST zal ons blad van Vrijdag 26 December niet verschijnen. Met het nummer van 24 Dec. zal het Kerstnnmmer verzonden worden. Het nummer van 31 December zal verschijnen op 1 Januari. Hierin worden opgenomen. Vroegtijdige toe zending is zeer gewenscht. DE UITGEVER. Wij beleven nu, ais gewoon lijk voor Kerstmis, duistere da gen. Halverwege den dag houdt de nacht al vaak haar intrede. En de mistige nevels, die zich om ons heen sluiten, krimpen ons leven in tot binnen benauweude grenzen en benemen ons het uit zicht op de wereld. Vormen ver vagen en verdwijnen. En wan neer we niet onze herinnering raadplegen, weten we niet meer hoe de levensdingen om ons heen staan. Dat geeft onwillekeurig een gevoel van onvastheid en onzekerheid, zelfs ten opzichte van wat men als zekerheid meende te kunnen tasten. En fiThet niet wonderlijk dat zelfde gevoel van onzekerheid beklemt ons, wanneer we trach ten uit te zien over het veld der wereldgebeurtenissen en ons den politieken toestand van de wereld, van Europa in de eerste plaats, voor oogen trachten te stellen. We meenden, dat het sinds de conferentie te Londen en de Volkenbondsvergadering te Genève een aardige gang ging in de richting van het we reldherstel en den algemeenen vrede, die de menschheid nog altijd als het verre ideaal bleef lokken. Is er dan wat veranderd We aarzelen onwillekeurig met een antwoord en trachten ijverig nog door den ons omringden yggiïaisgyeK. 34 Ik zou ook nooit het ontbreken van moreelen moed vergeven. Heeft u sedert uw terugkomst geen poging gedaan om uw vroegere verliefde of haar moeder te ziec Neen zei Tragomer dof, Ik weet vooruit, dat dit nutteloos zou zijn. En gij, graaf, hebt gij ze nooit weergezien Nooit. Miss Harvey bleef een oogen- blik in gedachten. Toen kregen haar oogen een uitdrukking van weemoed, die een tegenstelling vormde met haar gewone leven digheid. Het lot van die beide vrouwen is het treurigste dat men zich kan denken. Zij blijven vol houden, dat de ongelukkige jon gen onschuldig is Zij houden dit vol. En handelen zij niet vroeg de jonge Amerikaansche. Wat wilt u dan, dat ze doen zullen Als ik in haar plaats was, zou ik wel handelen. Ik, meneer de mist heen te zien. Wat wil men En wat bereidt men voor achter dit miitgoidijn? De oude angst dreigt weer. En we voelen ons onzeker als in deze mistige don kere dagen op een onbekend pad. Het is zeker niet het minst het onderhoud, dat te Parijs tusschen Herriot en Chamberlain heeft plaats gehad en de wijze waarop de Engelsche minister zich heeft uitgelaten, waardoor dit gevoel van onzekerheid ont staat. Want al heeft de heer Chamberlain weinig positiefs ge zegd, het was duidelijk hoor baar, dat het geluid dat de nieuwe Engelsche regeering gaf, een ander was dan waaraan we onder Mac Donald waren ge woon geraakt en een ander zelfs dan de vorige conservatieve Engelsche regeering, die nog geen jaar geleden aftrad, ons hooi en liet. Ia het omdat Cham berlain en niet langer lord Cur- zon minister van buitenlandsche zaken is Of voelt deze con servatieve regeering zich met haar eerbiedwekkende meerder heid zoo zeker van de macht, dat ze beslister dan tot nu toe, ook in de buitenlandsche politiek, haar eigen weg durft gaan en haar plannen voorbereiden Of ook doet de tegenstelling, waar in de toon met die van Mac Donald's stem, staat, alleen dit geluid maar wat sterker opval len en ons als een nieuwen toon onderkennen Maar de Egyptische methode sprak toch nogal duidelijk. Daar was niet alleen een andere Engelsche regeering aan het woord dan die van Mac Donald maar een andere ook dan die in 1922 Egypte's onafhankelijk heid erkende. En wat Chamber lain eerst te Parijs en daarna op de vergadering van den Vol kenbondsraad te Rome gezegd heeft, heeft ook slechts een goed verstaander noodig om be grepen te worden. De Engelsche regeering denkt er blijkbaar niet aan, het protocol van tienévete teekenen in den vorm, waarin het door Frankrijk en anderen en ook door de vorige Engel- Tragomer, als een van mijn broers, als slachtoffer van een complot, veroordeeld was, zou niet rusten voor zijn onschuld alge meen erkend was. Ik had er mijn krachten, mijn intelligentie, mijn fortuin aan gewaagd. Maar ik zou hem niet in het bagno laten, al zou ik hem met een bende flibustiers met geweld moeten ontvoeren Bij die laatste woorden lachte Sorège valsch. Zijn blik vestigde zich op Tragomers gelaat, hem bestudeerend met onrustige be zorgdheid, vervolgens zei hij: Gij schijnt erover in uw schik 1 viel het jonge meisje hem leven dig in de rede. Werkelijk, ik begrijp u niet. Op sommige tijden zou ik meenen, dat ge uw vroegeren vriend haat. Haat, dat zeker niet 1 Ik laak het alleen in hem, en wel te meer omdat ik hem genegenheid toedroeg, dat hij zijn fortuin zoo heeft verschopt en het leven van anderen verstoord. Hij be hoefde slechts den rechten weg te volgen, die zich voor hem opende. En uit liefde voor zij wegen is hij in zoo'n diep moeras van ondeugden verzonken, dat hij er onmogelijk meer uit te redden was. Daarom alleen ben ik tegen hem. Maar deze ran- sclie regeering aanvaard is. Het is mogelijk, dat de dominions haar die gedachte zullen bij brengen, Maar er is weinig kans, dat ze daardoor tot onvoorwaar delijke onderteekening zal over gaan. Chamberlain en Baldwin willen blijkbaar een anderen weg dan die Mac Donald ten behoeve van den wereldvrede meende te moeten gaan. De imperialis tische gedachte staat bij hen voorop. In de regeling van het Egyptische geschil sprak zij zich onomwonden uit. Maar in de houding ten opzichte van het Genèvesche protocol kwam zij minder duidelijk uit. Want het is de vrees, die het internationalisme het Engelsche wereldrijk en zijn imperiale be langen wel eens in de knel zal kunnen brengen, dat de arbitra geverplichtingen gevaarlijk kan worden voor de bevoegdheid eigen zaken op eigen wijze te beredderen. Engeland wel eens zou kunnen beletten de wereld gebeurtenissen en wereldverhou dingen van het Engelsche in- plaats van het algemeene stand punt te bezien en te beoordee- len, en dat de verplichting om sancties toe te passen Engelanu's bewegingsvrijheid zou kunnen belemmeren. Het is deze be duchtheid, die zich inde nieuwe Engelsche houding ten opzichte van het werk te Genève uit spreekt. Maar, door deze houding verliest dat werk zijn beteekenis en keeren we dus terug tot de onzekerheid, en de politieke con stellatie waaruit dat werk ons zou kunnen verlossen Het lijkt wel of Chamberlain weer over helt naar het oude standpunt der afzonderlijke bondgenoot schappen, dat zijn gevaarlijk heid voldoende bewezen heef- en dat we meenden voor goed verlaten te hebben. Het is on getwijfeld ook een gevolg daar van, dat hij het internationalis me den rug toekeert en alleen om Engeland's bizondere belan gen zich bezorgd maakt. Een verbond met Frankrijk, zoo noo dig met Belgie, zal deze be langen wellicht moeten bescher- cune bewijst de nog bestaande vriendichap. Weinul wanneer gij nog ge hecht zijt aan dien jongen, waar om deelt gij dan niet het geloof van meneer de Tragomer Waarom tracht gij de schuld van den veroordeelde niet te betwisten OI dat is onmogelijk. Men zou er zelf bij ten onder gaan, verklaarde Sorège met kracht. Materiëele feiten ontkennen, het onwaarschijnlijke bewijzen, wei geren het onwederlegbare aan te nemen Dat is geen taak voor een verstandig mensch. Men kan klagen, men kan spijt hebben, men kan vloeken. Maar in opstand komen tegen het ge zond verstand, de waarheid zelve bestrijden, waar zou dat voor dienen Hij heeft gelijk, juffrouw, zei Tragomer koel. En ik heb dat zoo goed begrepen, dat mijn overtuigingen zuiver platonisch zijn. Als er iets te doen was, had ik het beproefd, wees daar zeker van. En omdat alles nutteloos is, neem ik het besluit, op reis verstrooiing te zoeken. Daar gij toch op reis gaat, waarom zoekt gij den ongeluk kige dan niet op men in Afrika, in Azië, overal op de wereld. En daar tegen over zal Frankrijk aan den Rijn Engeland's nieuwen steun krij gen, zooals die reeds ten op zichte van de commissie van toezicht op de Duitsche bewa pening beloofd is. Maar op deze wijze worden de oude tegen stellingen opnieuw levend ge maakt en zelfs bedenkelijk toe gespitst. Voelt men het in Duitschland Ofschoon het officieel heet, dat het onderzoek naar de Duitsche bewapening niets ongeoorloofds heeft aan het licht gebracht, slooftjde Fransche, de Engelsche en ook de Amerikaansche pers zich uit om over den omvang der Duitsche bewapening, zoo als die aan de geallieerde com missie zou gebleken zijn, onrust barende berichten te verspreiden. Is het om de Keulsche zóne bij voorbaat te verdedigen Of moet Herriot onder den voet geloopen worden Het ziet er werkelijk niet bijster fraai uit. En men zou willen vragen, of een terugkeer naar het Poinca- risme, er nu met degelijker steun van Engelschen kant, wordt voor bereid. Is het wonder, dat men zich ook in Duitschland wat onzeker gaat voelen en begrijpelijk, wan neer dat gevoel van onzekerheid ook op de vorming van een nieuw Duitsche regeering gaan infiuenceeren De uitslag der rijksdagver kiezingen heeft wel denrepubli- keinschen partijen en speciaal de sociaal-democraten een be langrijke winst gebracht, maar een republikeinsche meerderheid hebben ze niet opgeleverd. De volkspartij meet nog mee doen om een meerderheid te vormen. Maar deze heeft haar Duitsch-nationale neigingen nog niet verloren en voelt veel meer voor een burgerlijke blok van Duitsch-nationaien, Volkspartij en Centrum, zoonoodig zonder democraten, dan voor de groote coalitie van socialisten tot en met Volkspartij. Laat het cen trum zich voor zoo'n burgerlijk Tragomer sidderde. Nogmaals vroeg hij zich af ot de Ameri kaansche het niet met Sorège eens was om hem aan het spre ken te krijgen. Maar het ver metele zelf der vraag maakte die veronderstelling onmogelijk. Naar Noumea gaan vroeg Sorège. Een treurige expeditie ik zou er den moed niet toe hebben, zei Tragomer. In een verachtelijken staat een mensch te zien, dien ik gekend heb als elegant en in schitterende posi tie 1 Dit zou al te smartelijk zijn. En hoe zou ik hem terugvin den, na twee jaar samenleven met zijn afschuwelijke lotgenoo- ten Van een sterk en intellegent man maakt het leven in 't bagno een willoos en verstompt wezen. Ik zie dit liever niet. Het zou mij te veel verdriet doen. Evenwel houct gij hem voor onschuldig. En gij tracht niet hem uit dien ellendigen toestand te bevrijden Gij gaat een pleiziervaart maken op de Mid- dellandsche zee, langs de kusten, zoodat gij voet aan wal kunt zetten te Cannes en Monte-Carlo. Dat is gezond en opwekkend. Daar krijgt gij geen pijnlijke tooneelen onder het oog. Ik ben blij te zien, dat de Franschen tegenwoordig ook al practisch Ingezonden Mededeeling. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaaktragen stoelgang en een opgeblazen ge voel. Gebruik hiertegen de zon der eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij apoth. en drog. blok vinden, dan zou dus het gevolg van de winst van links bij de verkiezingen, een besliste verschuiving der regeering naar rechts zijn. Veel lust schijnt het daarin nog niet te hebben. Maar de nieuwe orienteering der En tente-politiek, die in zicht schijnt, zou het wel eens kunnen doen beslissen. De onzekerheid regeert nog. En het bewijst wel Engeland's buitengewonen invloed, dat zijn neiging tot verandering die on zekerheid overal heeft kunnen scheppen. ii. Naar aanleiding van een ver zoekschrift van den Bond van Oud-leerlingen aan Landbouw- wintercursussen in Westelijk Z. Vlaanderen om voor dit gewest niet van toepassing te doen zijn de bepaling in het Provinciale reglement op de wegen en voet paden, dat in de toekomst slechts met breede velgen zal kunnen worden gereden werd het vol gende opgemerkt. De heer Erasmus opent de discussie. Hij zegt ongeveer het volgende Nadat hij zich reeds in de Zomervergadering van 1923 heeft doen kennen als tegenstander van deze beperkende maatrege len, heeft hij thans in boven genoemd adres van J. Ie Clerq en anderen een aanknoopings- punt gevonden om de Staten van het belang te doen door dringen, dat de maatregel voor zijn en dat zij, vóór zij de stem van hun hart volgen, hun eigen belang raadplegen. Goede reis dus, meneer de Tragomer, het was mij zeer aangenaam kennis met u te maken. Mijn vader en ik gaan als elk jaar naar het eiland Wight; wanneer u ons daar wil komen opzoeken, zal dat een verplaatsing zijn naar uw geest. Geen vermoeienis, geen emotie en plezier. Zoo sprekend keek zij den jongen man met een gemaakt lachje aan, dat haar gelaat een uitdrukking van buitengewone minachting gaf. Sorège kwam op vaderlijke wijze tusschenbeide. Moet men dan gek zijn, miss Maud om u te behagen. Ik vind het verregaand, dat gij om mij met Tragomer twist krijgt. Waar om zoudt gij van hem iets su bliems eischen, waarvan ik hem het voorbeeld niet geel. Wilt ge twist zoeken van avond? Dan ben ik daar om u tot mikpunt te dienen. Maar spaar alsjeblieft de voorbijgangers. Miss Harvey begon te lachen. Alles wel beschouwd, graaf, hebt gij gelijk, zooals zoo pas uw vriend zeide, en hij heeft ook gelijk. Ik heb alleen on gelijk oneenigheid te zoeken. I Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1