BE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht ~ïi5ïïZïïëir~ PUROL tno.'°2? breskens p°78$;0 Voor- en nadoelen, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEÜWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer IS cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 13 December 1924 Nummer 2988 Wie kaatst moet den bal ver wachten. Dat is een waarheid, die ook de Engelsehe ministers te aanvaarden hebben. Toen de Sirdan vermoord was, hebben ze van de gelegenheid gebruik gemaakt, om de Egyp- tischen nationalisten hun stoutig heden betaald te zetten en te vens eigen wenschen vérvuld te krijgen door van alle kwesties betreffende Egypte en Soedan een oplossing in hun geest te eischen. De Egyptenaren heb ben door den nood gedwongen toegegeven. Maar de Engelsehe regeering wist, dat ze zoodoende het reeds zoo lang in Egypte smeulend verzet tot de uiterste verbittering opjoeg. Daarvan heeft ze nu de gevolgen ervaren in de samenzwering, die er tegen het leven,der Engelsehe ministers gesmeed heet. En het is niet zeker, dat zij ondanks de be scherming van gewapende speur ders, daarvan niet nog ernstiger en bloediger gevolgen zal on dervinden. Te Londen studee- ren tal van Epyptenaren, die meerendeels tot de nationalisti sche xtrenisten behooren. Voor- loopig zullen die zich nu wel koeBt houden. Maar als de meeste Oosterlingen zuilen ze wel over een onuitputtelijk geduld be schikken. En wanneer niemand te Londen meer aan het conflict met Egypte en zijn onmiddellijke gevolgen denkt, zullen ze wel licht hun slag weten te slaan. Zij zullen de eenigen niet zijn. In Egypte zelf en in heel het Oosten broeit een toenemend verzet tegen de Europeanen, waarvan wel in de eerste plaats Engeland de dupe wordt. De Parijsche besprekingen bewijzen, dat het zich daarvan bewust is. Want het is niet voor niets, dat Chamberlain met zijn Franschen collega tot een afspraak trachtte te komen omtrent een gezamen lijke strijd tegen de roerigheid in Azie en Noord-Afrika en de communistische propagande. Die roerigheid staat voor een deel 32 Marenval en ik hebben het plan gevormd, een tochtje te gaan maken op de Middelland- sche Zee. Wij gaan door tot Smyrna en komen terug over Tunis en Algiers. Zoozei Harvey toegevend, dat is een aardig begin. Zijt gij gewoon aan varen, Marenval Ik heb nog nooit gevaren, be kende Cyprien, maar ik geloof niet, dat het zoo erg gevaarlijk is. Voor een vrij man, Marenval, is er geen gewaarwording te vergelijken bij die, welke men krijgt, als men zich meester ge voelt op zijn schip, midden op den Oceaan, tusschen lucht en water. Maar op uw binnenwater verliest ge ternauwernood de kust uit het gezicht. Kom eens op mijn jacht met Tragomer. Ik zal u brengen, waar gij maar wilt. Ik had reeds lang zin om eens naar Ceylon te gaan. Dit is nu juist een goede gelegen heid. Dank u, Harvey, antwoordde Marenval, voor een eerste proef is ons binnenwater, zooals ge de zeker onder communistischen in vloed, maar is toch uit een na tionalistisch verzet tegen vreem de overheersching ontstaan. En het is niet Frankrijk, dat er den meesten last van heeft. Toch moet het ook den invloed van dezen toenemenden tegenstand der niet-Europeesche volken op den duur ook aan eigen lijf er varen. Het eerst loopt het die kans in Marokko, waar nu de tegenstand zich nog tegen de Spanjaarden keert, maar naar het succes, dat de Rif Kabielen hadden met hun opstand tegen het Spaansche gezag, gemakke lijk ook de andere stammen op het oorlogspad kan brengen. Trouwens, het is lang niet on waarschijnlijk, dat de Franschen met deze Rif-Kabielen zeiven zullen te maken krijgen. Nu ze er vrijwel in geslaagd zijn Spanje te dwingen zijn positie in Ma rokko op te geven, zullen ze licht geneigd zijn het ook met de Franschen te probeeren. Maar bovendien zullen de Franschen er weinig voor voelen, de door Spanje verlaten plaats onbeheerd te laten staan. En wanneer ze die willen gaan bezetten, dan stuiten ze allereerst op de Rif- Kabielen. Ook waarschijnlijk op de En- gelschen. En dat kan voor deze Kabielen een merkwaardige steun beteekenen. Engeland kan er niet op ge steld zijn, tegenover Gibral tar zich een andere mogendheid aan deze belangrijke zeestraat te zien nestelen en zeker niet Frankrijk, dat oogenblikkelijk zijn machtigste mededinger is en zulke groote belangen in de Middellandsche zee heeft. Cham berlain heeft dit in het plaats gehad hebbend onderhoud dan ook zoo duidelijk aan Herriot te kennen gegeven, dat hij het moeilijk misverstaan kan hebben. Het kan de Fransch-Engelsche vriendschap wellicht nog op een zware proef stellen, te meer nu de regeling, die Frankrijk met Amerika ten opzichte van zijn schulden tracht te treffen, door de tusschenkomst van Engeland Middellandsche Zee minachtend gelieft te noemen, ruimschoots voldoende. En waar vaart ge op vroeg Harvey. Wij hebben een jacht op het oog, zei Tragomer. Een boot van zestig meter lang, die goed zee bouwt en twaalf knoopen in 't uur aflegt. Het heeft zes en twintig man equipage. Het heeft twee masten, hetgeen ons in staat stelt, zeilen op te zetten, steen kolen uit te winnen. Er zijn zelfs vier mooie kanon nen aan boord, voegde Marenval erbij, die voornemens scheen te zijn om telkens te spreken als hij moest zwijgen. En wat denkt gij met dat geschut uit te voeren zei een spottende stem. Denkt gij Mal tha te bombardeeren of Tripoli in te nemen Tragomer keerde zich om. Sorège stond voor hem, en glim lachte op raadselachtige wijze. Och, antwoordde Christian, de kanonnen waren er op gelaten. En dan, de kusten van Marokko zijn niet zoo erg veilig. Onlangs nog hebben er zeeroovers een koopvaardijschip buit gemaakt. Maar dat idee om te reizen is onverwachts opgekomen. Toen wij onlangs samen praatten, dacht dat zich verzet tegen een be handeling, die Frankrijk in een gunstiger positie kan brengen dan hem zelf en bovendien ook zelf zich de schuld gaat herin neren, die Frankrija bij hem heeft, tot schade van Frankrijk dreigt te mislukken. Chamber lain heeft daarom maar alvast de voorzorg genomen Frankrijk ten opzichte van het militair toe zicht op Duitschland wat tege moet te komen. Dat toezicht wordt nu uit de handen der geallieerden geno men en aan den Volkenbond op gedragen. Dat maakt nu juist niet zoo'n heel groot verschil, omdat de Volkenbond, zooals hij zich althans in den Bonds raad uitspreekt slechts een eenigs- zins gewijzigden naamVoor het Verbond van Entente-staten is Maar niettemin is de commissie, die de Volkenbond tof het hou den van dit toezicht benoemd heeft, toch een ietsje adders dan de commissie van Franpche, En gelsehe, Italiaansche en andere officieren, die dat tot nu toe de den. En om nu dat verschil nog verder te elimineeren heeft Cham berlain Engeland's steun voor de benoeming van een Franschman tot voorzitter van die Volken bondscommissie beloofd. Den Duitschers zal deze be lofte wel niet bijster aangenaam in de ooren klinken. Zij zullen er uit begrijpen, dat de tijd van Mac Donald uit is. En het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de pas gehouden Rijksdagverkie zingen een beetje anders zouden uitgevallen zijn, wanneer deze Parijsche samenkomst een weekje vroeger had plaats gehad. Nu hebben, zooals algemeen ver wacht werd, de partijen, die aan vervullings- en verzoenings politiek en toenadering tot de vroegere vijanden voorstaan, de republikeinsche partijen, een be langrijke overwinning behaald. Men kan ongetwijfeld de goede uitwerking van Mac Donald's politiek en van de veranderde houding van Frankrijk erin on derkennen. Bij de vorige Rijksdag ver gij er, geloof ik, nog niet aan? Och, Marenval sleept me mede, zei Tragomer op zorgeloozen toon. Ik had graag den winter uitgerust, Wat master Harvey ook zeggen moge, dat reizen een jaar lang is erg vermoeiend. Maar aan de kusten kunnen wij telkens rust nemen. Als ge dus in Nizza of Monaco komt, kunnen we u dan daar treffen vroeg Sorège. Wel zeker, waarde vriend, binnen veertien dagen kunt ge ons zelfs te Marseille komen op zoeken. Zelfs zullen Marenval en ik er u met genoegen over zee brengen. Bij dit voorstel verhelderde het gelaat van Sorège. Hij schudde het hoofd en zei hartelijk Ik dank u zeer voor uw vrien delijkheid. Maar ik kan niet uit Parijs weg. Miss Harvey zou zich terecht over mijn vertrek verwonderen. Ik zal u dus alleen in gedachte volgen. Tenzij gij zoo vriendelijk mocht zijn om mij te schrijven. In alle geval, mijn waarde, viel Tragomer, die zag dat hij hoe langer hoe meer terrein ver loor op zijn slimmen tegenstan der, hem in de rede, gij zult me nu wel aan Miss Maud Har- kiezingen, toen Poincaré's druk nog looizwaar op Duitschland woog, bleken de nationalistische haat en de gedachte aan re vanche zoo belangrijk versterkt, dat de Vö'.kischen, aan wier hoofd Ludendorff staat, met één slag 32 zetels wonnen en de Duitsch nationalen, die naast hen staan evenals de communisten, de oppositie van uiterst links, hun mandaten zeer belangrijk zagen vermeerderen. Die strooming naar rechts bleef ook nadien duidelijk zicht baar. Maar toen Frankrijk het politieke roer omgooide en Mac Donald's pogingen tot verzoe ning bij Herriot zooveel steun vonden, dat de Poincaristische politiek vergeten scheen, trad ook in Duitschland een herle ving in. En nu hebben de Vol- kischen bijna 2/3 en de commu nisten bijna de helft van hun zetels verloren, terwijl de soci aal-democraten opnieuw de eer ste plaats in den Rijksdag vor men en naast hen ook demo craten en volkspartij winst be haalden, maar de Duitsch-natio- nalen zich van het tweede plan terug gedrongen zien, Een re publikeinsche meerderheid is nu mogelijk. En de Duitsch-natio- nalen, die nog kortelings zoo hoog van den toren bliezen, zien hun kans verspeeld. Ingezonden Mededeeling. Gesprongon Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondies PUROL ..i Doozen 30.60.90*' Tube 80®' Bij Apothekers en Drogisten Het spreekt vanzelf, dat aan een zóó diep ingrijpend instituut als dat van het Collectieve Con tract voor- en nadeelen verbon den zijn. Dit geldt zoowel voor de onder- vey willen voorstellen, zooals ge hebt beloofd. Met het grootste genoegen. Tenzij meneer Harvey er op gesteld is dit zelf te doen. Dat ben ik, zei de Amerikaan flegmatiek. Ik geloof, meneer de Tragomer, dat mijn dochter verheugd zal zijn u te kennen. Zij gingen in den salon, waar mevrouw Weller te midden van een kring vrouwen en meisjes 'n phonograaf in werking bracht. De squatter zei, terwijl hij zijn dochter den jongen man wees: Maud, ik stel je burggraaf de Tragomer voor, een vriend van je aanstaande. Meneer de Tra gomer, Miss Harvey, mijne dochter. Een lachje verhelderde het mager gezichtje der Amerikaan- sche. Zij wees Christian een lage zetel naast haar leuning stoel aan en met gezaghebbende kortheid sprak zij Gaat u daar zitten. Het is mij aangenaam met u te praten. Ik had sedert lang lust u te kennen. Wij hebben wederzijd- sche vrienden, die dikwijls met mij over u gesproken hebben. Uw verloofde. Neenl Meneer de Sorège heeft integendeel nooit uw naam uit gesproken. Ik weet evenwel, Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75è< Laxeer-Tabletten .*.60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. nemers als voor de arbeiders. Het gaat ook met dit contract als met alle andere overeen komsten er zijn licht- doch ook schaduwzijden. Trouwens, waren deze er niet aan verbonden, dan zou deze overeenkomst als eenig voorbeeld van volmaakte over eenstemming kunnen worden beschouwd. Iets wat nu niet 't geval is en ook vooreerst nog wel niet het geval zal zijn. Voor beide partijen zijn er dus voor en nadeelen aan ver bonden. Maar wanneer wij de zaak eerlijk en objectief be schouwen dan moeten wij wel tot de conclusie komen, dat het Collectieve Contract èn voor den werknemer èn voor den werkgever èn ook voor de ge meenschap groote voordeelen biedt. Welke zijn nu deze voor deelen Om deze goed te kunnen begrijpen moeten wij ons de plaats van den werknemer en ook die van den werkgever en het huidige productif systeem goed indenken. En wanneer wij dat doen, dan zien wij, dat hoe wel de plaats van den patroon, wat de bestaanszekerheid betreft, grooter is dan die van den ar beider, beiden toch gebonden zijn aan economische wetten. Het spreekt van zelf dat de arbeider daarbij de zwakste plaats inneemt. Hij is het, die geen andere middelen van be staan heeft dan zijn arbeids kracht. Kan hij door ziekte of gebrek aan werk die arbeids kracht niet productief maken dan staat in den regel broodsgebrek voor de deur en zal hij zich tot het een of ander college om ondersteuning moeten wenden. Wat de bestaanskwestie betreft, staat de patroon sterker. Zeker, ook hij is afhankelijk van zijn producten, doch bij slapte in dat gij sedert jaren vrienden zijt. En ik maak gaarne kennis met hen, die met mijn aanstaanden man omgingen. Men kan heel goed iemand beoordeelen naar de lieden, met wie hij omgaat. Waarom spreekt meneer de So rège nooit over u. Zijt gij kwaad met elkaar Tragomer, een weinig verrast door deze stoutheid, boog het hoofd om zijn verlegenheid te verbergen. Het stond hem te gen Miss Harvey valsche ver zekeringen te geven. Hij wilde niet spreken over de verkoeling van zijne verhouding tot Sorège, Een woord van de jonge Ame- rikaansche tot haar verloofde ware voldoende om hem tot waak zaamheid aan te sporen. Wij zijn zoo weinig kwaad, dat, indien meneer uw vader er niet op gestaan had, mij de eer aan te doen, mij zelf bij u te brengen, Sorège mij voorgesteld had. Zooveel te beter. Ik wenschte, dat Sorège veel vrienden als u Hij heeft zeer slechte gehad, vroeger Wie was dïe me neer de Fréneuse, met wien het zoo slecht is afgeloopen Bij deze onverwachte vraag werd Christiaan rood. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1