'de galeislaaf. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Voor en tegen stemplicht, Bindendverklaring, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprys per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r y s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tnÓ.,02T breskens Abonnements-Advertenties zeer biliyk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulteriyk Dinsdag- en Vrydagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 10 December 1924 Nummer 2987 Naar het schijnt koestert de regeering het plan den thans bestaanden stemplicht af te schaf fen. En dat voornemen leidt er alt vanzelf toe voor en ten op zichte van dezen door den Staat aan de burgers opgelegden plicht wat van naderbij te be zien. De maatregel van den stemdwang is nog niet zoo heel lang geleden in ons land inge voerd en bestaat ook in andere landen nog maar betrekkelijk korten tijd. Wanneer men dus het voor en tegen nagaat, dan heeft men slechts een gebrekkig houvast aan de ervaring, die men met dezen maatregel heeft opgedaan. En een veroordeelend vonnis over het plan der regee ring wordt dus als 'tware ge suggereerd, omdat de regeering blijkbaar wel de opgedane er varing als motief voor haar nieuwe plan schijnt op te geven. Ze bedenkt daarbij niet vol doende dat tegen nieuwe maat regelen, vooral dezulke die een of anderen dwang opleggen, al tijd in den beginne verzet ont staat. De mensch gehoorzaamt gewoonlijk heel precies aan de wet der inertie, veel beter al thans dan aan regeeringsvoor- schriften. Dat wil zeggen, de mensch heeft als ieder voorwerp de neiging in een eenmaal aan genomen houding of beweging te volharden, verandert slechts moeilijk, is van nature conser vatief. En deze eigenschap, deze onderworpenheid aan de wet der traagheid, die voor alles geldt, heeft ongetwijfeld ook bij de invoering van den stemplicht haar invloed doen gelden en, meer dan de weerstrevende zou den willen toegeven, het verzet veroorzaakt. Want dit verzet kwam voor een deel slechts voort uit een beginsel uit de zucht om het parlementaire stel sel te saboteeren en het werk in onze vertegenwoordigende li chamen zooveel mogelijk te hin deren. En het is dan ook niet gBgSLïsSYeK. Terstond na haar terugkeer in Parijs, werd de graaf tot aan staand echtgenoot verklkard. Toen verbreidde zich het nieuws van de schitterende ver bintenis in de Parijsche socitei- ten en kwam ook Tragomer ter ooren. De squatter was te zeer bekend in de wereld van ver maak, dan dat Marenval hem niet zou kennen. Omdat Har vey hem had gehinderd aan den oorsprong van zijn fortuin, toen zij aan elkaar waren voorgesteld, had Cyprien een afkeer van den Amerikaan gekregen en daardoor ook van alle Yankees. Hij zag miss Maud medelijdend aan, wanneer zij hem voorbij ging, luidruchtig en vrij in haar hou ding, en het idee, dat men er aan kon denken om zoo'n jon- gens-achtig meiije tot vrouw te nemen, kwam het onbegrijpelijk voor. Nu hij wist, dat de ge lukkige uitverkorene graaf de Sorège was, glimlachte hij spot tend en zei Die komen goed bij elkaar, die huichelaar met die schaamte- looze meid I rechtstreeks voor dit verzet, dat van de zoogenaamde Rapaille- partij uitging, dat de regeering thans wil wijken. Maar wel blijkt het verzet, zooals zich dat in een onttrekken aan den verkie zingsplicht openbaarde, een der voornaamste oorzaken van het regeeringsplan. De regeering meent, dat de stemplicht feite lijk een wassen neus is, omdat zoovelen van de stembus weg blijven en deze wegblijvenden óf niet vervolgd worden óf met de minimum-boete van 50 cents gestraft. Men zou zoo zeggen, dat hier tegen wel een ander en beter middel ter beschikking stond dan het intrekken van den nog zoo kortelings ingevoerden maatre gel. Een of meerdere aanschrij vingen van den minister van justitie zouden, mits voldoende ernstig gesteld, aan de slapheid bij het vervolgen wel groolen- deels een eind hebben gemaakt en tot strengere straffen aan leiding zijn geweest. Langduri ger werking van den stemdwang en een uiteenzetting van de be teekenis en het doel van dezen maatregel zouden dan langza merhand het overige wel heb ben gedaan. Maar waarschijnlijk hebben zich bij de regeering dan ook wel andere motieven laten gelden, is zij van het wen- schelijke, althans het noodzake lijke van den stemplicht niet overtuigd gewei st en is het wei nige succes tot nu toe met den maatregel bereikt, slechts de aanleiding geweest om de op heffing te overwegen. De wetten en maatregelen der overheid moeten hun grondslag hebben in het belang van den staat en de gemeenschap. Is dat belang erbij gebaat, dan dienen in 't algemeen wetten ingevoerd en gehandhaafd te worden. Maar natuurlijk heeft men daarbij ook te rekenen met het individueel belang in zooverre dit door overheidsmaatregelen getroffen wordt, al is het enkel maar door dat altijd de individueele vrij heid erdoor woidt ingeperkt. Tragomer en Marenval had den, toen hun vertrek aanstaande was, op een diner bij mevrouw Weller, Harvey, zijn dochter en zijn aanstaanden schoonzoon ont moet. Toen Sorège de beide vrienden had zien binnentreden, had alleen een licht fronsen van zijn wenkbrauwen verraden, hoe weinig ingenomen hij was met hunne tegenwoordigheid. Hij had zijn vriendschappelijk lachje be houden en kalm geluisterd naar zijn schoonvader, die hem de oude handelsrelaties uitlegden, welke er bestonden tusschen Harvey and Co. en Marenval et Cie. Maar toen Sam Weller Tra gomer aan miss Maud had voor gesteld, en gesproken had over de reis om de wereld, die pas door den jongen man was vol bracht, had Sorège met leed wezen waargenomen, dat de squatter voor Christian een plotselinge sympathie aan den dag legde. Na het diner had den de gasten zich verspreid in de prachtige salons van het hotel Weller. De mannen waren door Sam in zijn cabinet meegenomen om te rooken. Daar waren de mooiste schil derijen van de moderne Fran- ache schilderschool vereenigd, die de schatrijke Amerikaan voor Men heeft dus steeds te vragen, of het voordeel, dat staat en gemeenschap hebben, meer dan opwegen tegenfde individueele schade, of in een bepaald ge val het algemeen belang den maatregel dringend genoeg eischt om daarmee de inperking der persoonlijke vrijheid te recht vaardigen. Het belang nu, dat de staat nu bij stemdwang kan hebben, is, dat hij daarmee de mede werking van alle burgers bij de verkiezingen krijgt, dal dus de volkswil het zujverst in die ver kiezingen tot uitdrukking komt. Ons regeerstelsel toch, het par lementaire monarchale stelsel, berust op het beginsel van de samenwerking tusschen vorst en volk door vertegenwoordigende lichamen. Wanneer men nu aan neemt, zooals ten onzent is ge schiedt, dat het heele volk die lichamen moet kiezen, dat er dus algemeen kiesrecht moet zijn, dan is het ook gewenscht, dat dit heele volk zich werkelijk uitspreekt, dat dus de volkswil die in de samenstelling en daarna in de opvattingen en het werk van de vertegenwoordigende li chamen tot uiting komt, ook werkelijk de wil van het heele volk, van alle lti«ers is. Daar uit zou dan mosten volgen, dat alle burgers desnoods gedwon gen worden hun stem uit te bren gen, wanneer het om de samen stelling dier lichamen gaat. Maar hiertegen is aan te voe ren, dat men iemand wel dwin gen kan naar de stembus te gaan, dat wil zeggen den wet- telijken plicht opleggen daarheen te gaan, maar dat men daarmee niet verzekeren kan, dat hij in zijn stemmen ook zijn wil uit spreekt, waarom het toch alleen gaat. Juist het optreden der re- paille partij heeft bewezen, dat velen, aan den wettelijken dwang gehoorzamend, zich niet alleen geen moeite geven hun wil ten opzichte van de samenstelling der vertegenwoordigende licha men te bepalen, maar zelfs op zettelijk anders zich uitspreken goud gekocht had. Harvey had nauwelijks een sigaar opgesto ken of hij ging naar Marenval en Tragomer toe, die niet ver van Sorège af zaten en zei, terwijl hij hun op de schilderijen van zijn vriend wees Sam Weller heeft een mooie galerij. Maar indien gij ooit bij mij kwaamt in Dakota, zoudt gij zien, dat mijn schilderijen net zooveel waard zijn als de zijne. Ik heb alleen oude meesters Rembrandt Raphaël, Titiaan, Velasquez, Hobbema. Marenval keek Harvey scheef aan en zei Die worden het gemakkelijkst gecopieërd. O, maar ik heb niets dan origineele stukken. Dat beweren alle verzamelaars, en de handelaars zeggen hun nooit het tegendeelWie heeft u de echtheid van uw Rem brandt's en uw Hobbema's ge garandeerd Hier geldt ook weer, dat de vlag de lading dekt, merkte Tragomer op. Sommige schil derijen, die heel duur zijn ge kocht, hebben wellicht als enkele verdienste den naam van den verzamelaar Gij neemt een loopje met ons Amerikanen, hernam Harvey, dan men kan aannemen, dat met hun wil in overeenstemming zou zijn. En bij de stemming van deze onwilligen heeft de Staat niet alleen geen belang, maar zij storen zelfs de staats- werkzaamheid. Met kwaadwillige honden is het nu eenmaal slecht hazen vangen. Zij sturen meestal de jacht in de war. En ten slotte heeft ook de wil van dergelijke menschen geen beteekenis. Maar men vergete toch ook weer niet, in de eerste plaats, dat de wil van een groot deel der kiezers, ook van hen die geestdriftig samenwerken, toch vooral de wil van de leiders is en dan ook, dat men al doende leert en dat het gedurende eenige jaren geregeld gaan stem men, al is het dan onder dwang, de menschen er vanzelf toe brengt over dit stemmen te gaan nadenken zich zoo goed moge lijk een meening te gaan vor men over de beste wijze van stemmen en allerlei vragen, die met dat stemmen verband hou den, dat dus de wil der kiezers langzamerhand van zelf juister tot uitdrukking zou komen en dat de staat de medewerking en de belangstelling van de bur gers in zijn werkzaamheid steeds meer wint, wanneer die burgers zelfs gedwongen, aan het samen stellen der staatsorganisatie deel nemen. Het blijkt dus wel, dat er zoowel voor als tegen stemplicht het een en ander te zeggen valt. Maar nu de stemplicht er een maal is, lijkt in elk geval de beste methode zijn werking eens wat langer gade te slaan, alvo rens men hem gaat afschaffen. De ervaring kan dan allicht ons in de beslissing helpen. Ingezonden Mededeeling. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. omdat wij eenvoudige menschen zijn. Gij beschouwt ons zoo ongeveer als wilden, die van vreugde dansen als men hun glaskralen laat zien. Er is iets waars in uw oordeel. Maar dat naïve van ons zal niet blijven duren. Sedert twintig jaar heb ben wij zeer groote vorderingen gemaakt en wij volmaken ons elk jaar meer. Reeds zenden wij u leer. hout, machines, paar den, graan. Wij zullen u van alles toezenden. Wie weet, misschien ook wel kanonschoten 1 zei Marenval schamper 1 Dat verhoede God, antwoordde Harvey. Wij zouden ondank bare zonen zijn jegens onze moeder, want wij danken alles aan Europa, dat ons heeft ge schapen, en in 't bijzonder aan Frankrijk, dat ons de vrijheid heeft geschonken. Dat is edel gesproken, zei Tragomer. Wij houden van de Franschen in Amerika, hernam Harvey. Uw dochters houden er nog meer van dan gij, viel Marenval hem in de rede. Harvey glimlachte. Dat is waar, de Franschen zijn vriendelijk en goed opgevoed. Zij hebben maar een gebrek zij Wezen wij in ons vorig artikel er op, dat blijkens mededeeling van den Minister van Arbeid in de Memorie van Antwoord het ontwerp Ziekte- en Ongevallen verzekering nog in den loop van dit zittingsjaar is te wachten, thans wenschen wij er op te wijzen, dat nog een andere be langrijke aangelegenheid aan de orde zal komen. Blijkens bedoelde Memorie van Antwoord toch is een wettelijke regeling voor de bindendverkla ring van de Collectieve Arbeids overeenkomst in voorbereiding. Ook deze mededeeling moe ten wij beschouwen in het licht van de nieuwe gedachte, die naar een betere sociale orde voeren kan. Komt dit wetsontwerp in be handeling en wordt het aange nomen, dan is hiermede eene belangrijke stap gedaan op den weg van wederzijdsche samen werking tusschen werkgevers en werknemers. Een stap, die lei den kan tot meerdere en betere samenwerking van de bedrijfs- genooten, dus van allen, die bij het productieproces betrokken zijn. De afsluiting der collec tieve contracten zal dan van bo ven af geregeld worden en zal eenvoudig een verplichting zijn voor de betrokken partijen. Zooals de zaken thans staan, bestaat nog altijd de mogelijk heid, dat het afsluiten van een collectief contract kan afstuiten op den onwil óf van een kleine minderheid van werkgevers óf van werknemers. Wordt echter de verbindendverklaring ver plichtend gesteld, dan is deze kans verminderd en zal dus aan het afsluiten van een collectief contract weinig bezwaar meer in den weg staan. Voor den op bouw van een nieuwe en betere sociale orde, waarop wij ook reeds in ons vorig artikel wezen, kan dus deze regeling van groote beteekenis zijn. Wat is nu te verstaan onder een collectieve arbeidsovereen komst houden te veel van hun land Ik zeg dat niet voor u meneer de Tragomer, die een slechte globe-trotter zijt. Maar gij, Marenval, moest gij met uw fortuin niet reizen IJdelheid was de pekelzonde van Marenval. Hij kon zich het genoegen niet onthouden Harvey te verblinden, en, zonder de kracht van zijn woorden te be rekenen, riep hij uit Welnu 1 wees maar blij, Har vey, ik vertrek met Tragomer. Wij gaan een overzeesche reis maken. Meer kon hij niet zeggen. De hand van Christian had zich op zijn arm gelegd en drukte hem krachtig. Graaf de Sorège, die met welgevallen in een leuning stoel zat te rooken, zonder dat hij het minst acht scheen te ge ven op de woorden, die in zijn nabijheid werden gewisseld, was opgestaan en naderde de groep, waarvan Harvey het middelpunt uitmaakte. Harvey, geïnteres seerd door Marenvals mededee ling, vroeg: En waar gaat ge heen, als ik vragen mag Marenval bleef sprakeloos staan. Tragomer belastte zich met da ophelderingen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1