DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekeli ksch Overzicht. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Adverten11 eprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.'°2T BRESKENS pv77oï° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 6 December 1924 Nummer 2986 Wanneer er zich iets duide lijks in de wereldgeschiedenis der laatste jaren geopenbaard heeft, dan is het wel de afhan kelijkheid der kleine volken en de volilagen minachting hunner rechten door de grootere en sterkere mogendheden. Wie zwak is bij zijn volk of als individu, heeft wel altijd aan den onvoor- deeligsten kant van het leven gestaan. Het menschelijk egoïsme staat er borg voor, dat alleen wie zichzelf handhaven kan, ontzien werd en het hem toekomende deel van den gemeenschappe- lijken levensvoorraad krijgt. En het is misschien alleen maar een gevolg van meerdere zorg voor den vorm, dat deze waarheid zich vroeger niet zoo hatelijk op kosten van de zwakkere vol ken manifesteerde. Men ontzag althans den schijn. En het lijkt niet heelemaal onwaarschijnlijk, dat deze zorg voor den schijn, deze angst om zijn egoïsme en imperialisme, zijn minachting voor het recht al te openlijk uit te stallen, toch tot een zekere gebondenheid aan de primitieve rechtvaardigheid leidde, dat grooter en machtiger volken niet zoo cynisch hun totale negatie van den rechtsvorm en hun bot ste, eigenzuchtige minachting van andere rechten en belangen durfden te openbaren. Het is wellicht ook de wereld oorlog geweest, die hen van dien angst en dien zorg heeft bevrijd. Want het was deze oor log, waarin ook de regelen, die de beschaafde menschheid voor oorlogsvoering had gesteld, ruw weg werden opzij geschoven en de leer, dat de macht om iets te doen ook het recht daartoe creëerde, openlijk werd gehul digd. De aanleiding tot de oor log zelf, het ultimatum aan Ser vië en het eerste oorlogsgebeu ren, zooals zich dat inde schen ding van Belgie's neutraliteit manifesteerde, wezen het bruut geweld al als meesteres aan. En 30 Als ik u dan van dienst kan zijn, beschik over mij, ik zal gelukkig zijn u te dienen. Mis schien zijt gij groote dwazen, maar wat gij daar gaat doen is niet banaal en ik bewonder u ten hoogste. Mijn waarde, zei Tragomer, ik waag de onderneming omdat ik mej. de Fréneuse bemin en, ter wijl ik tracht haar broer in zijn eer te herstellen, werk ik voor mij zelf. Mijn verdienste is dus niet zoo heel groot. De ware held is Marenval. Hij offert zich op voor de eer. Bij deze woorden, die hem diep troffen, verbleekte Maren- val, tranen rolden in zijn oogen, hij deed een poging om te spre ken, maar hij kon er niet in slagen en hij stond, van ont roering trillend, voor de beide mannen. Eindelijk bewoog hij het hoofd, slaakte een zucht, die een snik geleek, en, zich in de armen van zijn bloedverwant Werpend, zei hij Vaarwel, Vesin. Gij weet, dat voetspoor zijn alle oorlog voerenden gevolgd met de meest brutale miskenning, ook van de recht-n der neutralen. En dat voetspoor is het, dat ze ook blijkbaar na den oorlog niet kwijt kunnen raken. De behan deling van Duitschland door Frankrijk in het zónegeschil is er maar een vaag voorbeeld van. Duidelijker en brutaler is deze mentaliteit tot uiting gekomen in het Italiaaosch-Grieksch geschil, toen alleen de algemeene ver ontwaardiging en de bemoeiin gen van den Volkenbond Italië konden afhouden van een flagran te aantasting van Griekenland's onafhankelijkheid omdat enkele Italiaansche officieren verwond waren. De Engelschen vooral stelden zich toen tegen Musso lini's verstrekkende plannen ach ap. Maar het zijn deze zelf de Engelschen, die het thans niet veel beter maken. Egypte staat in een andere verhouding tot Engeland dan Griekenland tot Italië. Maar maakt dat de zaak veel beter De Engelsche arbeiderspartij heeft haar vernietigend oordeel uitgesproken en in haar manifest eraan herinnerd, dat Engeland geen rinder recht in Egypte had dan dat van den veroveraar, den wederrechtelijken bezitter en dat de bezetting van Egypte niet beter te rechtvaardigen was dan in den wereldoorlog Belgie's bezetting door Duitschland, waarover de heele wereld, te recht moord en brandschreeuwde. Maar bovendien Engeland heeft ook van dit recht van den be zetter, waarop het zich thans beroept, openlijk alstand gedaan, toen het plechtig de onafhanke lijkheid van Egypte uitsprak. De Engelsche regeering be roept er zich thans ter verdedi ging van haar optreden op, dat die onafhankelijkheidsverklaring van 1922 enkele restricties maak te en dat juist in deze restricties de regeling werd voorbehouden van die aangelegenheden, die zij thans eigenmachtig regelt. Maar is hiermee de eigenmach tigheid der thans aan Egypte opgedragen regelinggerechtvaar- waaraan gij u te houden hebt' Als men mij aanvalt en ik mij niet meer kan verdedigen, steun mij dan. Laat mij niet voor een ouwen domkop uitmaken. Hij herhaalde nog eens Vaarwel 1 En, terwijl hij den arm van Tragomer greep, ging hij heen, alsof hij den dood tegemoet ijlde. Master Harvey bezat een van de mooiste huizen van de place des Etats Unis. Hij had het vaderlandslievend gevonden op dit plein te gaan wonen, dat den naam droeg van zijn land. Hij zei gaarneik ben zoo tegelijk te Parijs en in Amerika. Hij zou evenwel sedert lang naar de overzijde van den Atlantischen Oceaan zijn teruggekeerd, wan neer zijn dochter niet met klem had verklaard, dat zij onder geen voorwendsel erin zou toe stemmen Europa te verlaten. Om beiden het leven gemakke lijker en vrijer te maken, had Harvey besloten haar uit te huwelijken en zij had het ver langen te kennen gegeven met een welopgevoed Franschman te trouwen. De squatter, die zooveel energie aan den dag gelegd had om zijn digd En bovendien hebben deze restricties de Egyptische onafhankelijkheid en souvereini- teit opgeheven Maar in dit ge val was de onafhankelijkheids verklaring een vertooning. En is Egypte werkelijk onafhankelijk, dan kunnen geen bepalingen om trent Engeland's rechten ten op zichte van Egypte's buitenland- sche aangelegenheden en de be scherming der vreemdelingen Engeland het recht geven van het land een regeling overeen komstig Engeland's wen.chen van allerhand hangende kwesties te eischen, omdat een Engelsch officier vermoord werd. Maar bovendien belet die on afhankelijkheid Engeland de tusschenkomst van den Volken bond af te wijzen met een be roep op het karakter van het geschil als een binnenlandsche Britsche aangelegenheid. Een dergelijk beroep neemt feitelijk de onafhankelijkheids verklaring terug. Maar het wijst er tevens op, wat we, als het werkelijk span nen gaat, van den Volkenbond verwachten kunnen. Italië heeft het voorbeeld gegeven, Enge land volgt het. En het verschil in optreden van de rest der we reld in het Italiaansch-Grieksch geschil, waar men ondanks Italis's houding nog aarzelend tusshen- beide durfde komen en in het Engelsch-Egyptisch geschil, waar niemand zelfs een vinger tus- schen durft te steken, bewijst, dat het geheel van de macht van den aanvaller afhangt, of de Volkenbond en de bij hen aangesloten zich tegen een aan val nog zullen durven roeren. Engeland is machtiger nog dan Italië. Daarom houdt men zich tegenover Engeland absoluut stil. En in Frankrijk tracht men zelfs de persstemmen, die zich tegen Engeland's optreden laten hooren, te smoren, uit vrees voor Engeland's vijandschap, ofschoon de Franschen hun aspiraties ten opzichte van Egypte en Soedan, die indertijd zoo ruw bij Far- joda den kop werden ingedrukt, weer voelen herleven. Met of zonder Volkenbond, het is de fortuin te grondvesten, had nooit kunnen worstelen tegen den wil van miss Maud. En daar hij vóór alles practisch was, had hij maar besloten haar te gehoor zamen. Dat vermeed elke dis cussie. In het hoofd van het meisje waren meer ideëen dan in de hersens van al haar broe ders. Harvey had zeer veel achting voor haar en placht te zeggen Mijn dochter verteert het geld goed. Hij bedoelde daarmee, dat Maud verkwistend wist te zijn, wanneer de omstandigheden zich daartoe leenden, maar zich spaarzaam toonde in het gewone leven. Sedert een jaar had hij zich in Frankrijk gevestigd, en verveelde er zich ontzettend. Hij begreep niets van de finesses van het Parijsche leven. Hij was zoo rijk, dat hij overal met open armen was ontvangen. Hij had zijn ontvangdagen, bezat een jacht, wist vijf honderd Louis uit te leenen zonder ze ooit terug te vragen, zijn dochter was elegant, origineel en bezat een reusachtigen bruidschat. Meer was niet noodig om hem in aan zien te doen komen. Hij was ontvangen in de club des Chaf- macht die beslist. En niet enkel in Egypte, maar ook in China, waar Tsjang-Tso-Lin nu de la kens uitdeelt en Woe-Pei-Foe machteloos staat, ook in Marokko waar Abdel Krim den Spanjaar den zijn voorwaarden stelt, ook in Rusland, waar Trotsky nog den ongelijken strijd tegen Zi- nowjef en zijn politiek voortzet, ook zelfs in Italië, waar de Ita liaansche senaat zich ten slotte zal moeten buigen voor Musso lini's macht en de nieuwe sena tors aanvaarden, die hij be noemde. En is het dan ook niet deze macht, die ten slotte bij de En- gelsch-Duitsche onderhandelin gen over een handelsverdrag haar beslissend woord heeft ge sproken en die zich in de Fransch- Duitsche onderhandeling over dergelijk verdrag laat gelden Maar voor het eerst sinds 1918 is de macht hier niet uitsluitend aan één kant. Frankrijk en En geland hebben nu voor het eerst gevoeld, dat ze in de toekomst weer met Duitschland rekening zullen moeten houden en dat Duitschland's macht in de we reld nooit geheel voorbij te gaan is. Zullen de Duitschers er het rechte gebruik van weten te maken Alleen de sterke wordt ontticn. Noodzaakt dit niet van zelf, zich zelf sterk te maken en sterk te houden Totdat eens misschien, heel misschien een andere wereldorde aanlicht. Verslag van den Keurings dienst van Waren. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in het Keuringsgebied Goes over het jaar 1923, ontleenen wij het volgende Het aantal gemeenten van het keuringsgebied Goes bedroeg op 31 December 1923 109 met 249071 inwoners. |Deze gemeen ten werden wederom regelmatig door de keurmeesters bezocht, welke bezoeken zooveel mogelijk rekeniog hielden met het aantal feurs, hij was een invloedrijk lid van de Jachtclub. Maar hij ver veelde zich. Voor dien ,wilde", zooals zijn dochter hem noemde, was de atmosfeer der salons verstikkend. Vanaf den eersten dag was de persoon van graaf de Sorège hem antipathiek geweest. Die omzichtige en ijskoude diplo maat die nooit meer dan het derde zei van wat hij dacht en de menschen nooit recht in de oogen keek, mishaagde hem buitengewoon. Hij was in alles zijn tegenvoeter. Op den dag, dat zijn dochter hem had mede gedeeld, dat zij zich met den jongen edelman had verloofd, had hij het gewaagd, haar eenige opmerkingen te maken Zijt gij er wel zeker van, Maud, dat de Sorège de man is, die u het meest past. Hebt ge zijn karakter waargenomen en zijt gij er zeker van geen spijt te hebben dat gij hem uw woord hebt gegeven Miss Harvey had geantwoord: Graaf Jean is van zeer goede familie. Ik heb nauwkeurig in lichtingen ingewonnen. Hij is zeer goed geparenteerd, heeft een flink fortuin, hij is verbonden aan het Ministerie van Buiten- Ingezonden Mededeeling. KJ*Blondere Vocrdeetoo XxrHieu» op te richten M<r>tck Korpsen 1Ü8SI A?ènc/rVerirouvoen cc*. ">elbe kende odees J.M.KESSELS Ned. FobHeh van Muc.Jnstn TILBURG Industrie'stfaat 44- VRAAGT CATALOGEN. inwoners en met het aantal ver- koopers van artikelen, die onder het toezicht van de Warenwet vallen. In bakkerijen moest af en toe nog wel eens een aanmerking gemaakt worden op den trog of het bewaren van het brood, maar als regel was een waarschuwing voldoende om daarin verbetering te brengen. In een fabriek van gedroogde groenten, waar jonge meisjes belast waren met het uitlezen der gedroogde producten werd er op aangedrongen om in het vervolg de meisjes te verplichten het loshangende haar met een doek om het hoofd te binden. Aan dezen wensch werd gehoor gegeven. In 1923 zijn gekeurd 225502 artikelen, waarvan er 7804 in 't laboratorium zijn onderzocht. Het aantal winkel-, bakkerij en vischinspecties bedroeg 8115, waarbij 217695 artikelen weiden gekeurd en 960 partijen ter plaat se moesten worden afgekeurd. Als gevolg van het onderzoek in het laboratorium werden 694 schriftelijke waarschuwingen of aanmerkingen verzonden en zijn 90 partijen in beslag genomen of aan de consumptie onttrokken. Er werd 89 maal proces-ver baal opgemaakt, 82 maal wegens verkoop van ondeugdelijke waren en 7 maal wegens het niet op de voorgeschreven wijze ver voeren van brood. Het bedrag der boeten, waartoe de over treders gedurende het afgeloopen jaar veroordeeld werden bedroeg f 7636. Gedurende het jaar 1923 wer den in het laboratorium 5414 landsche Zaken, hij spreekt zeer correct Engelsch, en is in alle opzichten een zeer welopgevoed mensch. Daarom heb ik mij met hem verloofd. De squatter had Sorège met groote hartelijkheid ontvangen deze wist de paarden van Harvey's mail te besturen, bezocht diens jacht en toonde geen vrees voor de zee. En weldra moest Harvey zelf be kennen, dat Sorège een vol maakt sportman was. Niettemin gevoelde hij geen sympathie voor hem. Tusschen Sorège en hem bleef immer een sluier. Die van de oogleden, die gewoonlijk den blik verbergen. Toen hij met den graaf uit Amerika terugkeerde, had hij gezegd tot zijn vriend en land genoot Sam Weller: In de drie maanden, dat wij met den graaf geleefd hebben, heb ik hem nooit iets ongepast zien of hooren zeggen. De man is te volmaakt. Ik ben bang voor hem. Het is mogelijk dat de tegen stand dien haar vader den ver loofde harer keuze bood, miss Harvey er toe had gedreven om Sorège nog beminnelijker te vin den. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1