PMsils Nieuws. Rechtszaken. Qemenjfd Nieuws landbouw kan nog veel van ons leeren, want de toestanden zijn nog voor vele verbeteringen vat baar. Bresken*. Zaterdag en Zondag jl. hield de Postduiven - vereeniging ,De Zwaluw" alhier haar eerste Tentoonstelling in een lokaal bij den heer A. de Munck alhier. Deze Tentoon stelling is in alle opzichten goed geslaagd. Er waren 85 duiven ingezonden. De Voorzitter, de heer H. Hartwig, opende met gepaste woorden de Tentoonstelling. De keurmeesters hadden geen gemakkelijke taak. De uitslag is als volgt Klasse 1. Ie prijs j. van Haneghem, 2e P. van de Velde Pz., Z. E. V.: J. Verduijn, E. V.: A. Florusse. Klasse 2. E. V.: J. de Meijer. Klasse 3, le prijs P. van de Velde Pz., 2e C. A. de Bruijckere, 3e J. Notebaart, 4e J. Keijmel, Z. E. V.: A. de Jonge, E. V.: P. Boek hout. Klasse 4, le prijs R. A. van Quekel- berghe, 2e P. v. d. Velde Pz., 3e A. Wisse, Z. E. V.: C. A. de Bruijckere, E. V.: W. Quaars. Klasse 5, le prijs P. v. d. Velde Pz., 2e R. van Quekelberghe, Z. E. V.; Gebrs. Riteco. Klasse 6. 2e prijs A. Calon, E. V.:J. de Jonge. Klasse 7- le prijs R. A. van Quekel berghe. Klasse 9. le prijs J. van den Broecke, 2e A. Calon, 3e A. Wagenaar, Z. E. V.: Gebrs. Riteco, E. V.: A. Wagenaar. Klasse 10. le prijs Jac. Verpoorten, 2e C. A. de Bruijckere, Z. E. V.: C. A. de Bruijckere, E. V.: W. Quaars. Mooiste oude doffer, P. van de Velde Pz., verguld bronzen medaille, mooiste oude duif, Jhc. Verpoorten, verg. br. medaille, mooiste jonge doffer, A. Wage naar, verg. br. med., mooiste jonge duif, J. de Jonge, klokstel. Naar we vernemen, zal St. Nicolaas a.s. Vrijdag met de tram van half éen aan de Haven arriveeren, alwaar hij met zijn knecht en gevolg in de gereed staande auto's zal stappen, ten einde eerst de kinderen te Nieuwesluis te bezoeken en te tracteeren. Daarna zal hij naar Breskens terugkeeren, waar hij om onge veer 2 uur de Bewaarschool en de Openbare Lagere School zal bezoeken. 's Avonds zal de .Heilige man" zich nogmaals door de gemeente begeven, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen, hem en zijn knecht nog eens te zien, waarbij de muziek haar mede werking zal verleenen. Maandagavond werd al hier in het lokaal Weijkman een openbare vergadering gehouden van de Statenkring der Chr. Hist. Unie, waar als spreker op trad het Tweede Kamerlid de Heer Krijger van 's Gravenhage. Na voorlezing van Openba ringen 15 en gebed door den Voorzitter dr. J. Wallien, werd de spreker door hem met wel gekozen woorden ingeleid. De heer Krijger, een Zeeuw van geboorte, hield daarna een zeer duidelijke rede. Hij schetste de ernst der tijden, de groote malaise, de geest van ongeloof en revolutie, herinnerend aan de woelige dagen van November 1918. Spreker besprak de grondslag, waarop moet worden gebouwd, de handhaving van het Chr. Hist. Levensbeginsel, waaraan het Nederlandeche volk zijn ont staan dankt. Een worsteling in de poli tieke beginselen is ontstaan. Niet minder als in den tijd onzer voorvaderen, in den strijd van Groen van Prinsterer, is in dezen tijd van strijd noodig het divies .Tegen de revolutie het Evaogelie". Spreker zette op duidelijke wijze uiteen de Christelijke po litieke beschouwingen en wat politiek is. Een hoogst gewichtige taak als Christen beschouwde hij het invulbn van het stembiljet. Hij beschouwde het als een koerier van de Koningin, met de boodschap zeg mij, volk van Nederland, in welken geest moet de zaak van het Nederlandsche volk behartigd worden Spreker waarschuwd tegen het kiezen van belangengroepen. Kiest een groep, die de belangen van het Nederlandsch volk gees telijk en stoffelijk behartigd overeenkomstig haar beginsel. Geestelijke en stoffelijke noode gaan zeer ter harte aan de Christel. Historische partij. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door Ds Bremer gebruik gemaakt, welke door den spreker duide lijk werden beantwoord. De vergadering, welke goed bezocht was, werd met dank gebed door den Spreker gesloten. Sluis. Zaterdag kreeg het 11- jarig zoontje van den heer H. alhier een klap van een paard, met het gevolg dat het, na voor- loopig door den geneeskundige te zijn verbonden, naar het zie kenhuis te Brugge moest ver voerd worden, ter verdere ver pleging. Aardenburg, Door de ma rechaussee alhier is bij L. v. H. een partij drank in beslag ge nomen. Oostburg. Heden morgen werd alhier door B. en W. aan- besteed de rioleering van de Brouwerijstaat. Ingeschreven werd door W. I. Daansen alhier met Boom- schen klinker f 833 inl. klinker f 858 I. A. v. de Sande-v. Roo alhier B. klinker f 848 I. A, Bossand, alhier, B. kl. f 865 inl. kl. f 900 W. F. Christiaansen, alhier, B. kl. f 921 inl. kl. f1003 C. Cortvriendt, Sluis, B. kl f 954 inl. kl. f 954 Gegund aan den laagsten in schrijver. Bestrating aan den Zuidzand- schen weg A. J. Cambier, Breskens f 1395 M. Wandel, Ocstburg f 1490 W. I. Daansen f 1720 1. A. Bossand f2040 C. Cortvriendt, Sluis f2064 W. F Christiaansen, Oostb. f2285 Gegund aan den laagsten inschrijver. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Nov. viel 35,8 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 12,6 m.M. Er waren 13 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 8 dagen met 1 m.M. of meer. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Nov. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 13521.80; en terugbetaald t 5513.28. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10410. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke. Benoemd bij de Ned. Herv. Gem. alhier, tot ouderling de heer I. de Bliek, tot diaken de heer A. Versprille Wz. in de vacatures I. Masclee en S. J. de Bruijne. Oostburg. Op het zestal te Bellingwoude komt o.m. voor ds E. van Ruitenberg, alhier. Vfissolkoorson. Dollars f 2.476-f 2.48, Ponden f 11.47-f 11.49, Marken f0.59- f 0.60 p. billioen, Belg. Francs f 12.175-f 12.25, Fransche francs f 13.42 f 13,52, Kronen (afgest. f 0.34 fü.35. Hoogwatergetij Breikens DAGEN. Woensdag 3 Dec. 6.02 6.26 Donderdag 4 7-16 7.40 Vrijdag 5 8 32 8.56 Eerste Kwartier Woensdag 3 December vm. 9 30. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 3 Dec nm. 4.23 Donderdag 4 4.22 Vrijdag 5 4.20 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 1 Dec. Tarwe f 10.00—f 16.— Rogge f 12.00f 13.03 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver f 10.00-f f 12.00 Kroonerwten f 15.00-f 20.00. Bruine boonen fl5.00-f25. Erwten (Schokkers) f 16-f 21 Maanzaad f35.00 f40.00 Alles per 100 K.G. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 Nov. De volgende zaak werd behandeld A. B., 31 j„ werkman te Hoofdplaat; werd beklaagd, dat hij op 13 Juli 1924 aldaa»- J. J. D. en zijn echtgenoote heeft gedreigd kapot te zullen slaan. Eisch 1 maand gev. straf, voorw. proeftijd 1 jaar. Uitspraak idem. Bij vonnissen van den Kanton rechter te Hulst, werden een zestal landbouwers uit Clinge, Koewacht en Kieldrecht schuldig verklaard aanin de Provincie Zeeland over de kunstwegen rijden met een voertuig zonder dat de wielen van klei en mod- zijn ontdaan, doch werd aan beklaagden deswege geen straf opgelegd. De Ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kanton gerecht kwam tegen deze von nissen in hooger beroep, zoodat die zaken nu voor de Recht bank zullen worden behandeld. Ingezonden. STEUNVERLEENtNG AAN NEDERLANDERS IN HET ROERGEBIED Reeds zeer vele malen is door het Comité ter Uitzending van Nederlandsche Kinderen. Dort mund's Gravenhage, een op roep om hulp kunnen verleenen. De winter heeft reeds zijn in trede gedaan en zich daarbij duchtig doen gevoelen. Geluk kig zijn wij nog in de gelegen heid ons behoorlijk te voeden, te kleeden en te verwarmen maar velen onzer arme landge- nooten in het Roergebied hebben niets van dat alles. Slechts met zeer weinig schraal voedsel moeten zij zich tevreden stellen. Het Comité doet alle mo gelijke moeite om het bestaan dezer ongelukkige menschen te verzachten. 2 waggons met le vensmiddelen zijn als Sint-Nico- laasverrassing naar het Consu laat der Nederlanden te Dort mund afgezonden, ter verdeeling onder de arme en behoeftige Nederlanders, aldaar. Geachte lezer(es) bedenkt toch dat het onze landgenooten zijn, die daar in ellende verkeeren. Het is te hoopen, dat een ieder zal begrijpen, dat hij, zooveel in zijn vermogen ligt, hier moet helpen. Het is een nationale plicht. Nederland, het gastvrije land, heeft reeds vele jaren getoond, iets voor zijn medemenschen te gevoelen en heeft dit ook met daden getoond. Zie b.v. de hulp- acte voor Duitschland, Ooiten- rijk, Hongarije, Rusland, Japan, enz. Voorwaar, het is nu toch zeker den tijd, oen te toonen, dat wij ook onze landgenooten in het buitenland niet vergeten. Dringende hulp is noodig. In dien er niet spoedig wordt ge holpen, ziet het er voor deze arme menschen treurig uit. Daar om wordt U allen opgewekt tot het zenden van een gift, hetzij groot of klein. De gelden wor den besteed voor den aankoop van levensmiddelen. Zeker, in goeden staat verkeerende ge dragen kleeding is zeer welkom. Giften, enz. kunnen worden ge zonden aan het Alg. Secretariaat van het Comité, Stortenbeker- strat 21 te 's Gravenhage. Indien een ieder medewerkt, is het mogelijk, dal tegen Kerst mis a.s. den menschen aldaar, wederom een verrassiog wordt bereid. Bij voorbaat hartelijk dankend voor de eventueel te verleenen hulp. Namens het Comité, C. F. POORTVLIET, Algemeen Secretaris. EEN GEVAL VAN VERVUILING. Aan de Louwermansgang te Zwolle woonde de 69 jarige Ant. B., door de buren nooit anders genoemd en gekend als Smit, boven een pakhuisje volgestopt met oud roest, in een klein ka mertje. Hoe hij leefde wist nie mand voor j.l. Dinsdagavond. Donderdag voor een week riep een van de buren Hoe is het Smit kom je er niet uit Door het bovenraam riep hij terug Neen, ik ga niet werken. Aan een touw liet hij 's mor gens een emmertje neer met geld, dan haalden kinderen uit de buurt boodschappen en de oude man trok het emmertje weer op. Dinsdagavond hoorden de menschen die langs de wo ning kwamen, gekreun en ge roep van „dorst, dorst, dorst". De deur zat op slot. De po litie werd gewaarschuwd en brak de deur open. Een onbeschrijf lijke vieze lucht kwam de men schen tegemoet. Een paar agen ten wrongen zich met moeite door den nauwen doorgang, tus- schen het oude ijzer naar boven. Vlak voor het raam lag de oude man. De bedstede lag vol oud ijzer en hij rustte op den grond op een paar oude zakken, een kussen onder zijn hoofd. In het vertrek was het niet om uit te houden. De man weigerde naar het ziekenhuis gebracht te worden, hij wilde thuis blijven. De bran card van 't ziekenhuis kwam met een verpleger, maar deze zag geen kans den man zoo vervuild te vervoeren. De kleeren werden losgeknipt en geheel naakt werd hij in een laken gewikkeld naar beneden gebracht en in de bran card vervoerd. Hij had o.a. ze ven boezeroens over elkaar aan. Was de eene vuil, dan trok hij er een ander overheen. Om won den op het lichaam had hij lap pen genaaid. Toen de patiënt in het ziekenhuis gereinigd werd, herinnerde men zich niet, ooit zoo'n staat van vervuiling te hebben gezien. Na twee dagen in 't ziekenhuis te hebben door gebracht, is de oude man over leden. ONVOORZICHTIG. Zaterdagavond te ongeveer 9 uur heeft op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam een bru tale straatroof plaats gehad. Om dien tijd had de 18-jarige fiets- jongen Bag, in dienst van de firma H. v. d. Vijver, handelaar in koloniale waren voor het fi'i- aal van deze firma aan den Nieuwen Binnenweg hoek St. Mariastraat zijn fiets neergezet. In den bak van de fiets bevond zich een tasch, waarin zich on geveer f4000 bevond. - De jongen had slechts enkele oogenblikken zijn fiets onbeheerd achtergelaten, doch toen hij te rugkwam bemerkte hij dat fiets en geld verdwenen waren. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek naar den dader of daders in, zonder resultaat echter. Het gestolen bedrag bestond hoofdzakelijk uit klein bankpapier en specie. ONDER DE TRAM. Maandagavond is bij Souburg de 58-jarige machinist J. Rein- ders uit Vlissingen door onbe kende oorzaak onder de electri- sche tram gekomen en overre den. Hij was onmiddellijk dood. EEN MISLUKTE MOORDAANSLAG. Sedert geruimen tijd kwamen kleine ruzies voor tusschen den 46-jarigen caféhouder C. N. en de 46-jarige vrouw A. G., met wie hij samenwoonde. Terwijl de vrouw sliep kwam de café houder in den afgeloopen nacht in haar kamer, gewapend met een groote bijl, waarmede hij haar wilde dooden. Toen N. de vrouw met de bijl wilde dood slaan brak de steel van de bijl, waardoor de vrouw aan de moordaanslag ontkwam en slechts licht aan den schouder verwond werd. De dader liep dadelijk naar den kelder, waar hij door op hanging een eind aan zijn leven maakte. EEN DRIFTIGE. Te Nieuwer-Amstel kreeg de stucadoors-patroon E. oneenig- heid met een der stucadoors. De laatste ontstak zoo in drift, dat hij E. een klap met een truffel op het hoofd toebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer he vig bloedend naar zijn woning moest worden vervoerd. De da der is gearresteerd. DE R.K. STAATSPARTIJ. De Resb. vernam, dat het bondsbestuur van de R.K. Staatspartij als zijn oordeel heeft uitgesproken, dat de actie van St. Michael zoowel uit een orga nisatorisch oogpunt als vanwege het doel dat wordt {nagestreefd, ten strengste moet worden afge keurd. Het hoofdbestuur van de R.K. Staatspartij beschouwt St. Mi chael als een bond van kiesver- eeningen naast de bestaande partij. Het besloot alle contact en samenwerking met St. Michael te verbreken en zal in de vol gende week een vergadering van de R.-K. Staatspartij bij eenroepen, om dit besluit te be handelen. De Telegraaf weet mede te deelen dat in de tot Vrijdag nachts twee uur gehouden ver gader ing van het hoofdbestuur van den Bond van Rijkskriog- organisaties met een kleine meer derheid is besloten St. Michael als zelfstandige organisatie te beschonwen. De minderheid in de verga dering sprak de wenschelijkheid uit om het ove leg voo't te zetten. Voorts meent het blad te weten dat een stemming afkeuring werd uitgesproken over de in een vergadering te Alkmaar gedane uitlating van baron Van Wijn bergen. In een binnenkort bij een te roepen vergadering van den R. K. Bond zal thans de zaak verder ter sprake worden gebracht. SLEEPBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Zondagmorgen heeft aan boord van de uit Wemeldinge vertrok ken sleepboot „Vios", kapitein Eekels, van Dordrecht, op de Ooster-schelde ter hoogte van het Slaak een ernstige ketelont ploffing plaats gehad met het gevolg, dat de boot zonken va der en zoon om het leven kwa men. NOG GOED AFGELOOPEN. Op de Prinsengracht te 's Gravenhage zijn twee kleine jongens van 3 en 4 jaar over reden door een lastauto. De dreumessen die zonder geleide waren, staken op dit drukke punt de straat over, zon der te letten op de naderende auto, waarvan de chauffeur hen te laat opmerkte. Aanvankelijk scheDen beiden ernstig gewond te zijn en wer den door dezelfde auto naar 't ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Daar bleek hun toe stand evenwel niet levensgevaar lijk. MASSA-ONTSLAG BIJ DE ROTTERD. BANKVEREENIGING, Onlangs werd reeds gemeld dat bij het filiaal der Rotterd. Bankvereeniging in Den Haag 60 employé's ontslag hebben ge kregen tegen 31 Dec. met drie maanden salaris. Thans wordt hetzelfde bericht van een 70tal employe's te Rot terdam en 150 employe's te Amsterdam. Voor anderen is een salaris- verhooging ingevoerd.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2