DE BALEISLAAF. PU ROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De tragedie van den kleinen mensch. ysffEULBYeK. Engelschs Suikerbistentsslt* SKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.to2°n BRESKENS p,°78$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 3 December 1924 Nummer 2985 Om, menschen van de twin tigje eeuw, schijnt het, dat er niet» meer kan gebeuren wat wij niet dadelijk te weten zullen ko men. De ontwikkeling van de inter nationale betrekkingen en de moderne per» hebben het zoover gebracht, dat een groote ge beurtenis, die de» morgens vroeg de gemoederen in New York of in Kaapstad in beweging heeft gehouden, des middags reeds in de straten van Berlijn en van Amsterdam door de bladen aan het publiek wordt medegedeeld, aldu» het Handelsblad. Toch bestaan er in het hart van Europa toestanden en ge beuren er dingen, die wij niet kennen, ja, waarvan wij de mo gelijkheid zelfs niet veronder stellen. Het merkwaardige daar bij i», dat niemand dii feiten en die toestanden voor ons verhei- 9 melijken wil. Zij zijn echter in zoo hooge mate ongelooflijk, dat wij de daaiop betrekking hebbende be richten en mededeelingen als meer dan sterk overdreven ter zijde leggen. Wij bedoelden hier het lijden van den kleinen mensch in de Oekrajine. Niemand hier, in West-Europa, kan er zich ook maar bij bena dering een voorstelling van ma ken, aan welke onbeschrijflijke ellende het kind in de Oekrajine is blootgesteld. De resultaten van de enquête, die in Rusland in den regel door de autoriteiten zelf is ondernomen, leeren, dat er aan het eind van 1923 ca. 60.000 kinderen in de officieele kinder tehuizen waren ondergebracht. Tienduizenden vonden de deu ren van die instellingen gesloten en zochten in de straten van de groote stad en in de stegen der provinciesteden hun toevlucht. Hoe het staat met het „geluk" van de „gelukkigen", die binnen de muren van de kinder-tehuizen rust en een toevlucht hebben ge- 29. De rechterlijke macht laat haar prooi niet los. Dat is een principe voor haar, een zeker heid voor de maatschappij. Elk veroo deelde moet schuldig blij ven. Heel goed. Ik weet nu, wat ik wilde weten en ik zal dientengevolge handelen. Mag ik u vragen wat gij zult gaan doen zei de advocaat- generaal nieuwsgierig. Laten wij elkaar goed verstaan, zei Tragomer. Tot nu toe heb ik tot den magistraat gesp oken. Nu wil ik alleen spreken tot den mensch, den vriend. Een in discretie over wat wij gaan beproeven, Marenval en ik, kan zulke ernstige gevolgen hebben, dat wij gek zouden zijn om ons aan verraad bloot testellen. Ik geef u mijn woord, zei Vesin ernstig, dat ik aanstonds Zal vergeten, wat gij mij zult tnededeelen. Hij drukte Tragomer hartelijk de hand. Deze nam een cigarette en even kalm als ware er sprake Van een pleiziertochtje, zeide hij Gij begrijpt voor het overige, vonden, vernemen wij uit de officieele rapporten van de Rus sische medische autoriteiten en vereenigingen. De gebouwen en hun inven- tari» verkeeren in deplorabelen toestand. De hygiënische toe standen zij onbeschrijfelijkin vele kindertehuizen zijn in het geheel geen W. C.'s aanwezig. Van de kinder tehuizen heb ben 47 pCt. geen waterleiding, /2 pCt.' geen rioleering. Op de binnenplaatsen liggen, dikwijls al jarenlang, mesthoopen. Slechts 10 pCt. der kinderen heeft eigen bedden, in 20 pCt. der gevallen slapen kinderen met hun beiden, in 20 pCt. met hun drieën. Een derde gedeelte der kinderen slaapt op een hoop, naast en door elkaar. Het gebrek aan waschgoed is afgrijselijk. „Terwijl een deel der kinderen schoon lijfgoed krijgt, wacht een ander gedeelte tot de vuile wasch van de eer sten gewasschen en gedroogd is", zoo lazen wij letterlijk in een der rapporten. Twee derden der kinderen heb ben geen schoenen. Kan men zich, na deze vree- selijke cijfers, nog verwonderen, dat het physiek sterk degene reert en dat uit de kleine kin deren langzaam maar zeker, zieke grooten en zwakke gees ten groeien? Uitputting, bloed armoede, tuberculose zijn daar algemeene verschijnselen. In Je- katrinoslaw bleken bij een on derzoek 71 pCt. der kinderen geestelijk minderwaardig. Is de toestand van de kinde ren in het algemeen in de Oe krajine een tragedie, het leven van den kleinen Jood in dit land is dubbel tragisch. De Sowjetstaat is een klasse- staat hij heeft zich ten taak gesteld in de eerste plaats voor betere levensvoorwaarden voor het proletariaat te zorgen. De Joodsche bevolking van Rusland behoort in overweldi gende meerderheid niet tot de arbeidersklasse. De Joodsche massa, die vroeger meeat uit kleinhandelaren en kleine nijve- dat de groote zaak is, de ware schuldigen geen schrik aan te jagen. Als Lea Perelli verdween, was alles verloren. En ik ver onderstel dat de schurk, die den strik heeft gespannen, waarin Jacques de rréneuse gevallen is, in staat zou zijn zich van haar te ontdoen, wanneer hij er het noodzakelijke van inzag. Elke openlijke eisch tot herziening is du» voor het oogenblik onmo gelijk. Voor alles moeten wij de schuldigen in handen hebben, zonder dat zij ons kunnen ont snappen. Dan zullen wij verder gaan. Allereerst moeten wij ons in verbinding brengen met Jacques de biéneuse, teneinde hem het bestaan van Lea Perelli mede te deelen en met hem, na rijpelijk overleg, te oordeelen over de gevolgen, die dit onver wachte feit zou na zich slepen. Gij gaat dus naar Noumea vertrekken? riep Vesin uit, ten prooi aan een verbazing, die hij niet kon bedwiagen. Wij gaan naar Noumea, ver klaarde Marenval koeltjes. Daar, zei Tragomer, zullen wij overleggen met rréneuse, zonder dat het bestuur onze plannen kan raden. Schrijven zou te ge vaarlijk zijn de brieven, die de veroordeelden ontvangen, wor- ren, uit industrieelen en intel- lectueelen beitond, behoort nu tot de z,g. „gedeclasseerden", d.w.z. tot die volksgroepen, die tengevolge van de sociale revo lutie in Rusland den samenhang met hunne soortgenooten hebben verloren, maar geen nieuwe klas sen vormen. Op deze „gedeclatseerden" drukt de nood der tijden in Rut land bijzonder zwaar. De deu ren der scholen, de poorten der ziekenhuizen zijn voor hen zoo goed als gesloten sociale voor zorg bestaat voor hen niet. Zij zijn in zekeren zin vogel vrij de sociale wetgeving van den Russisschen Sowjetstaat geldt voor hen niet. Daar het particulier initiatief op het gebied der volksontwik keling eu in den regel ook op het gebied der sociale hulp door den staat wordt onderdrukt, is de Joodsche bevolking zonder bescherming overgeleverd aan het harde noodlot. De kleine Joden in de Oekra jine lijden gelijk de andere kin deren, niet alleen onder de ge volgen van honger en ziekte, maar ook onder andere kata- strophen als oeconomische ver nietiging van de Joodsche be volking, pogroms, heftige schok ken van het volkslever., uitzet ting en vlucht in massa. Als kind van de straat, door den Staat verwaarloosd het is immers „gedeclasseerd" grooit de Joodsche kleine mensch op in lichamelijke en geestelijke verwildering. Van de Joodsche kinderen men bedenke dat het Jodendom er prat op gaat, nooit analpha- beten te hebben gehad krij gen 85 pCt. absoluut geen on derwij». Zoo worden zij op één hoop gejaagd met de ellendigsten onder het jonge lompenprole- tariaat, waarover dr. A. Ratwer den 30en Juli 1924 in het com munistische dagblad „Prawda" schreef: „Dat het milieu der rondzwervende kinderen het lievelingsmilieu der narcomani- sche degeneratie is, is een be den geopend en hunne antwoor den gelezen. Tragomer, gij zegt mij alles niet, riep de magistraat ontroerd uit, gij wantrouwt mij nog Gij wilt Jacques de Fréneuse doen ontvluchten Tragomer antwoordde niet, hij lachte slechts even, maar Maren val richtte zich op, en met buitengewone kracht riep hij uit: En wanneer dat zoo was Denkt gij dat, wanneer wij dé zekerheid hebben, dat de kerel onschuldig is, wij hem in uw afschuwelijk bagno zullen laten zieltogen Wij zullen hem ont voeren 1 Dat zal aardig zijn 1 Nu we toch de reis maken, mogen wij ons dit klein genoe gen wel gunnen 1 Maar er zijn bewakers een garnizoen, een adviesjacht, dat surveileert, zei Vesin Het is krankzinnigenwerk I Als gij ge pakt wordt, laadt gij een vree- selijke verantwoording op u. En uw leven zal wellicht niet ge spaard blijven. Dat is onze zaak 1 verklaarde Marenval I Gij kunt toch wel denken, mijn waarde, dat men zulke avonturen niet onderneemt, zonder zijn leven veil te hebben. Tragomer en ik zijn overigens kend feit. De misdadige hand van den handelaar in cocaïne vindt hier den rijksten oogst zij ondergraaft en vernield de jonge onbeschermde zielen en lichamen, Uit dit milieu komt het leger der minderjarige mis dadigers. De voor vier jaren in Karls bad geboren en te Parijs geves tigde .Joodsche wereld Hulp conferentie" heeft de grootsche taak ter hand genomen, paal en perk te stellen aan de golf van vernietiging zij heeft een groot aantal kinderkeukens en kinder tehuizen, medische en andere instituten in 't gebied der ellende opgericht. Ook het Nederlandsche Joden dom liet zich niet onbetuigd. Twaalfhonderd en vijftig Jood sche kinderen werden op kosten van Nederlanders in die inrich tingen verpleegd en verzorgd. Maar in de laatste maanden begon deze bron van weldadig heid op te drogen en succes sievelijk moest een aantal van die inrichtingen worden gesloten wat tot de grootste vertwijfeling heeft geleid. Ingezonden Mededeeling. Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Phorm Fabriek A. Mijnhard» - Zeist De heer S. schrijft hierover in het Zeeuwsch Landbouwblad het volgende Men kan geen Engelsche land bouwcourant ter hand nemen of men vindt er in eenige regels gewijd aan de „home grown sugar". Het vraagstuk van de suikerbietencultuur trekt er de aandacht en het heeft den schijn, niet vastbesloten om ons te ver dedigen Zegt mij geen woord meer, ik vind u dwaas. Wat gij mij daar vertelt, is „Monte-Christo". Ge loof me, wanneer gij eenige hoop hebt, wendt u dan met een memorie tot den Minister. En een enquête, door de politie in gesteld, kan Alles in een oogenblik beder ven 1 viel Tragomer hem in de rede. Ik weet met wie ik te doen heb. Wij moeten een onder- aardschen weg volgen, of wel wij lijden schipbreuk. Hoe denkt gij naar Nieuw- Caledonië te gaan? Met een jacht, dat wij zullen uitrusten. En gij zult u bij de koloniale autoriteiten voorstellen Als toeristen. Zoo 1 zei de magistraat. Ge zegt me daar een van de buiten gewoonste dingen, die ik ooit gehoord heb. Wat gij gaat ondernemen, is zoo dolzinnig, dat gij wel eens kunt slagen. Men voorziet het eenvoudige, men is op zijn hoede tegen waar schijnlijke gebeurtenissen. Maar een dolle onderneming, voorbe reid en uitgevoerd door koel bloedige lieden,Niets be wijst, dat ge niet zoudt kunnen dat Engeland zich langzamer hand wil vrij maken van de bietsuiker-import. Het behoeft geen betoog, dat dit voor onzen landbouw van invloed kan wor den. Met belangstelling volgen we dan ook de richting, die men in Engeland is ingeslagen. We lezen nu weer in het Neder- landsch Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren, dat de Centrale Suikermaatschappij te Ely in de nabijheid van Cam bridge een groote suikerfabriek gaat bouwen en waarvan de Directeur van de Gastelsche beetwortelsuikeriabriek te Stam persgat als hoofd zal optreden. Deze fabriek zal in werking tre den in den herfst van 1925. Het terrein der werkzaamheden van de Centrale Suikermaatschappij verlegt zich, nadat in ons land zooveel van haar werkgebied is verloren gegaan door de op komst der coöperatieve beet wortelsuikerindustrie. De Engelsche regeering steunt de productie van inlandsche sui ker buitengewoon. Per 100 K.G. geprodoceerde inlandsche suiker wordt door de Regeering met ongeveer f25 gesteund. Het beschermend recht bedraagt 1 sl>11 d. per 100 Eng. ponden suiker, terwijl de Regeering een premie van 19 sh. 6d. per 100 Eng. ponden witte suiker geeft aan de fabrikanten, die den landbouwers een bepaalde mini- mum-prijs geven. Wanneer men dat leest dan begint men te watertanden. Hoe staan we hier op dit gebied. We behoeven ons slechts te herin neren de getallen, die door den heer Commissaris der Koningin op den herdenkingsdag van ,Sas" genoemd werden als in komsten voor het Rijk uit de in Zeeland gegroeide bieten in den vorm van accijns (en waarvoor we als tegenprestatie voor Zee land nog steeds zitten te wach ten op 'n bescheiden aandeeltje.) Zou de Engelsche bietencultuur geen werkgelegenheid kunnen bieden voor ondernemende en goed onderlegde jongelui uit onze provincie De Engelsche slagen I En wanneer denkt gij te vertrekken Wel, zoo gauw mogelijk. We hebben slechts tijd noodig om onze toebereidselen te maken en naar Engeland over te steken. Neemt gij een Engelsch vaar tuig Ja, een Fransche reeder en bemanning zouden onze verant woordelijkheid deelen. Wij wil len wel ons zeiven in gevaar brengen, maar niemand anders. Het was donker geworden. Vesin drukte op den knop van de electriciteit en het licht over stroomde het vertrek, tooverde een hellen weerschijn op het email en porcelein, deed de ver gulde lijsten der schilderijen schitteren. Heel de moderne weelde, die plotseling in het blinkend licht zichtbaar werd, vormde zoo'n volkomen tegen stelling met de plannen, die in het halfduister besproken waren, dat de drie mannen elkaar aan keken, alsof zij het noodig acht ten de werkelijkheid ervan te bevestigen. Wij zullen elkaar binnen vier maanden terug zien, zei Vesin, want meer tijd hebt gij niet noodig om heen en weer te reizen. (Wordt vervolgd-)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1