Binnenland. hoest: Anga I J| Qemenjfd Nieuws Buitenland. Hoe het ook zij, de Minister blijft vasthouden aan h:ti.i uve karakter der sociale verzekering, namelijk uitvoering door zoo genaamde Bedrijfsorganiiaties, onder controle van Overheids wege. Dit nieuwe karakter draagt het stempel van „zelfdoen", d. w. z. werkgevers en werknemers, zij het dan ook voor de laatsten nog in beperkten zin, zullen zelf de uitvoering ter hand nemen. Hardnekkig werd door den Minister het voorstel uit bepaalde werkgeverskringen, om de Ziek te-verzekering te vervangen door een uitbreiding van den civiel- rechterlijken plicht van den werkgever tot uitbetaling van loon in geval van ziekte, be streden. De Minister bleef op het standpunt staan, dat ingeval van ziekte en invaliditeit de betrokkene onafhankelijk behoort te zijn van den welstand of den goeden wil van zijn werkgever. Wij gelooven gaarne, dat de betrokken werkgevers, die op grond van het Burgerlijk Wet boek de uitkeering zelf ter hand wilden nemen, het goed bedoel den. Maar de verzekering, of, beter gezegd, de schadeloos stelling zou dan aan het bestaan en ook aan den goeden wil van den werkgever verbonden zijn geworden. En het ligt voor de hand, dat de huidige Minister van Arbeid op dit denkbeeld niet is ingegaan. Trouwens, de historie van de Ongevallenwet 1904 (1921) is daar om aan te toonen, dat thans die weg niet meer bewan deld kan worden. Immers is het doel van die We; om den werk lieden, die doo- een bedrijfs ongeval getroffen werden, schade loosstelling te verleenen. De regeling in deze wet was van meet af aan publiekrechtelijk. En dit was juist gedaan omdat de bestaande regeling op grond van het Burgerlijk Wetboek den arbeider feitelijk geen waarborg gaf voor een behoorlijke ver zorging. Het betreffende artikel in bedoeld Wetboek, art. 1401, toch bepaalde „Elke onrecht matige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebracht, stelt dengene, door wiens schuld die schade veroorzaakt is, in de verplichting om dezelve te ver goeden". Dit artikel bracht mede, dat, wanneer een arbeider schade werd toegebracht door de schuld van den werkgever, deze kon worden aangesproken om schade vergoeding. Maar men voelt dat dit den werknemer nog niet veel gaf. Want had de werkgever geen schuld, dan was er ook niet het minste verhaal. En een groot deel der ongevallen vindt juist plaats zonder dat den werkgevers ook maar de minste blaam kan treffen. Maar ook al was de werk gever debet aan het ongeval, bijv. door het verstrekken van ondeugdelijk materiaal, dan nog was het de vraag of hij tot ver goeding bereid en ook financieel in staat was. De arbeider was dan gedwongen een proces te gaan voeren. In de meeste ge vallen werd dit natuurlijk niet gedaan en zag men dan ook liever van zijn recht af. Maar ook wanneer de werkman over alle bezwaren heenstapte en ging procedeeren, dan stond hij nog voor de groote moeilijkheid het bewijs te leveren. Waar nu juist, om al die bezwaren te ondervangen, reeds in de bestaande Ongevallenwet de verzekering publiekrechtelijk geregeld is, spreekt het vanzelf, dat aan het verlangen van be paalde groepen van werkgevers niet kon worden voldaan. Van verzekering, noch minder van verzorging, zou dan nog ge sproken kunnen worden. Opmerkelijk in het ontwerp Ziekte- en Ongevallen-verzeke ring is de nieuwe maatschappe lijke lijn, welke daarin is te vin den. De uitvoering toch zal wor den opgedragen aan Bedrijfs verenigingen. De bedoeling die hieraan ten grondslag ligt is deze, dat de uitvoering der sociale wetten zooveel mogelijk moet worden opgedragen aan de in het maat schappelijke leven van zelf op gekomen organen, Practisch komt Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingez. Med. dit dus hierop neer, dat de be langhebbenden, du» de werkge ver» en werknemers, zelf de uit voering te hand zullen nemen en dat dus in gezamenlijk over leg de belangen van beide groe pen zullen worden behartigd. Zooals men dit wel een» heeft uitgedrukt, dat de beide groe pen in het productieproces, ar beider en werkgevers, aan de zelfde tafel komen te zitten. In de nieuwe organisatie van de sociale verzekering, volgens de plannen van Minister Aal- berse, waarvan het Ontwerp Ziekte- en Ongevallenverzekering een onderdeel vormt, zal deze nieuwe lijn worden gevolgd. Wel zal het „zitten aan dezelfde ta fel" nog niet in de meest ver strekkende beteekenis moeten worden opgevat, daar in de te vormen Bedrijfsvereenigingen de groep van werkgevers wel de sterkste zal zijn, doch het be ginsel is er. En het is dit beginsel, samen werking en overleg van de twee groote groepen belanghebbenden in het productieproces, namelijk werkgevers en arbeiders, dat inderdaad tot een nieuwe betere sociale regeling kan voeren. Dit beginsel toch leert, dat deze twee groepen niet vijandig als twee klassen scherp tegenover elkaar staan, doch dat beide groepen naast elkaar behooren op te trekken in den grooten strijd voor het gemeenschaps belang. Want de gemeenschap kan alleen gediend worden, wanneer de voor de productie groepen elkaar vinden en met elkaar de noodige verbeteringen trachten aan te brengen. Van dit standpunt beschouwd, juichen wij de nieuwe gedachte, die aan het ontwerp ten grond- slag ligt, toe, al zal de nieuwe oiganisatie dan ook een sterke inkrimping van de bestaande in stituten, de Raden van Arbeid en de Rijksverzekering, ten gevolge hebben. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Naar men verneemt is de Koninklijke Familie voornemens, Maandag 8 December a.s. van Het Loo naar Den Haag terug te keeren, teneinde Haar winter verblijf weder in de Residentie te vestigen. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kerk. Zondag 30 Nov. 1924. Biervliet v 9.30 ds Vrijlaodt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2 u ds Bremer. H. Avondmaal. Groede v 9.30 ds v, Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk. n 2 uds Scholte. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Zaterdag 29 Nov 2.25 2,49 Zondag 30 3.12 3.36 Maandag 1 Dec. 4.04 4.28 Dinsdag 2 5.5.24 Eerste Kwartier Woensdag 3 December vm. 9 30, Lioht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 29 Nov nam. 4.24 Zondag 30 4.24 Maandag 1 Dec. 4.24 Dinsdag 2 4.23 Wieeelkoereen. Dollars f2.46-f 2.47, Ponden f 11.47-f 11.49, Marken f0.59- f0.60 p. billioen, Belg. Francs f 12 026-f 12.12®, Fransche francs f 13 10 f 13 22, Kronen (afgest. f 0.34.(0.35 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.20f 16.35 Eendeieren t 8.10—f 9.30 Aangevoerd 85000 stuks. Oostburg, 26 Nov. Tarwe f 11.00—f 18. Rogge f 13.00—f 14.50 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver 10.00-f f 11.50 Kroonerwten f 15.00-f 19.00. Bruine boonen f20.00-f25. Alles per 100 K.G. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 30 Nov. n. 2.30 Surcouf (De Zeeschuimer) Zangspel in 3 bedrijven, n. 7-30 u. Marguerite Gautier, Tooneelspel in 3 bedrijven. Maandag 1 Dec. nam. 7.30 u. Zeventien jaar, Drama in 4 bedrijven. Dinsdag 2 Dec. n. 7.30 Surcouf (De Zeeschuimer) Donderdag 4 Dec. nam. 7-30 u. Zeventien jaar. Ingezonden. MILITAIRE VOOROEFENINGEN. De meeste belanghebbenden zijn niet op de hoogte van de voordeelen die de vooroefeningen geven. Laat ik echter op den voorgrond eerst zeggen dat de kans op vrij loten zeer gering is, met het oog op het groote aantal broederdiensten. Immers diende vroeger de grootste helft van de jongens van een gezin, nu echter dient er slechts één. Heeft er dus een zoon gediend bij de militie, dan maakt hij de anderen in normale gevaHen vrij. Een infanterist dient 5'/j maand, de veld artilleristen en dshuzaren dienen een jaar en langer. Is nu een jongen bij de voor oefeningen, dan haalt hij na 1 jaartje z'n diploma, dit geeft hem recht om slechts 6 weken, zegge P/3 maand te dienen, hij komt dan steeds bij de Infanterie. Zooals u ziet geeft dat een ver korting van vier maanden. Het eenige nadeel, of ik zou liever zeggen, de eenige opoffering hiervoor is dat de jongens vier uurtjes per week oefenen, het geen die verkorting toch wel waard is. De plaatselijke instruc teurs en de le Luitenant van Rijen te IJzendijke geven gaarne inlichtingen. Na 10 Januari as. wordt niemand meer aangeno men. De a.s. lotelingen voor de lichting 1926 en 1927 weten nu wat hen te doen staat. Ingezonden Mededeeling. Doos 60*90cK Bij Apolken Drogisfen. DINGEN, DIE GEBEUREN. Het is, aldus vertelt de Banier, gebeurd in een Zeehospitium in Zeeland. Daar worden kinderen koste loos verpleegd wegens onvermo gen van de oudera. Een dezer dagen bezochten de ouders van een kosteloos" patiëntje het hospitium. Het kwam hun gelegen om even aan te komen, want zij waren juist op de doorreis naar de Ardennen, waar zij hun vacantie zouden doorbrengen. Eenige dagen later kwamen andere onvermogende ouders en een familielid hun kindje bezoe ken, dat kosteloos in het hos- pitum is opgenomen, want de oudelui zouden geruimen tijd weg blijven. De familie ging namelijk een vacantiereisje ma ken naar Zwitserland. STRAATROOF. Dinsdagavond omstreek» half zeven is in de Populierstraat te 's Gravenhage een geraffineerde straatroof gepleegd. De oude dame Van E., wonende in de Wilgstraat 68, werd in de Po pulierstraat aangereden door een fietser. Zij kwam er goed af, alleen werd de hak van haar schoen afgerukt. De wiel ijder bood de dame zijn hulp aan. Plotseling ontrukte hij haar de portemonnaie, die zij in de hand hield, sprong op zijn fiets en maakte, dat hij weg kwam. Er is slechts een vaag signalement van hem bekend. GOED AFGELOOPEN. Woensdagmiddag is de muur van do brandstoflenbergplaats van de firma K., in het Achter om, te Delft, door overbelasting bezweken, in zijn val twee wo ningen meeslepende. De bewo ners wisten zich bijtijds te bergen. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIE. In een hoofdartikel, getiteld „Flying Dutchmen", bespreekt de „Times" de HollandIndië- vlucht en stelt daarin vaat, dat de Nederlanders een nieuwe tri omf voegden aan de lange se rie wedvluchten, waarmede door een handvol vliegers de dag aanzieniijk nader werd geb acht, dat het vliegtuig het gewone middel van vervoer voor lange reizen zal zijn. De namen Van Der Hoop, Poelman en Van Den Broeke moeten worden toege voegd aan de lijst van koene internationale vliegers, die de rest van de wereld willen be wijzen, hoe betrekkelijk gemak kelijk, veilig en practisch het vliegen is. Het artikel trekt een verge lijking tusschen de vroegere pionier-zeevaarders, onder wie vooral de zeventiende-eeuwsc.ie Nederlanders uitblonken, maakt melding van de ontdekkingen van Abel Tasman en Jan van Riebeek en zegt ten slotte De Flying Dutchmen van thans, die zoo van een leien dakje en bekwaam hun zending hebben uitgevoerd, zijn gelukkiger üan de ongelukkige vliegende Hol lander van de legende zij be- breikten de haven. Maar indien zij den weg bereid hebben voor anderen, die hun voetspoor zul len volgen, dan hebben zij dit gedaan, omdat zij vao een dap per en avontuurlijk ras afkom stig zijn en het bloed hunner pionier-voorvaderen nog door hun aderen stroomt. In verschillende groote bladen komen ingezonden stukken voor, waarin met groote verwondering te kennen wordt gegeven dat aan den mecanicien Van der Broeke het ridderkruis werd ont houden. Zoo ooit dan had hier zeker moeten gelden het „gelijke monniken, gelijke kappen." Er wordt in de „N. R. Ct." zelfs op gewezen dat eenige ja ren geleden een wagenbestuur der te 's Gravenhage het ridder kruis der Oranje Nassau 01de kreeg, omdat hij zijn wagen remde toen Prins Hendrik er dicht bij was. Voor iederen prins en iederen plebejer had hij moe ten remmen, zegt de schrijver. Was er meer moed en meer ken nis voor noodig om een tram wagen te temmen, dan om een vliegtocht naar onze schitterende Oost te doen en de schrijver eindigt: Voor alle drie de vlie gers de vlag in tophen allen dient een ridderkruis te sieren DE DUBBELE MOORD TE WIJCHEN. Cornelis van den Broek is gis teren door het Arnhemsche Ge rechtshof, conform het vonnis van de Arnhem che rechtbank, veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. De advocaat-ge neraal had 9 jaar geêischt. JACHT OP EEKHOORNS. In de bosschen van het huis Bergh te 's Heerenberg hebben de jachtopzieners jacht gemaakt op eekhoorns wegens de schade die ze het houtgewas toebren gen. Binnen enkele dagen waren 250 eekhoorns neergeschoten. EEN KORDATE DIENST- BODE. Een dezer dagen vervoegde zich des avonds te Apeldoorn aan een der villa's in het Wil- helmina-park een manspersoon, zekere De Gdie vroeger om gang had gehad met de inwo nende dienstbode. Na door deze in de keuken te zijn gelaten en een poosje met de dienstbode te hebben gepraat, vertelde De G het doel van zijn komst. Hij wilde geld hebben en eischte dit van haar, vergezeld van de mededeeling, dat hij een groot misdadiger was. Toen hij met meer aandrang geld of meer waardevolle voor werpen opeischte en daarbij de dienstbode met een mes dreigde, verklaarde deze, angstig gewor den, hem te willen helpen. Zij moest zich echter eerst overtuigen of de bewoners reeds naar bed waren. De keuken met dit voorge wende doel verlatend, zag de dienstbode kans de keukendeur, welke toegang geeft tot de gang, af te sluiten en toen De G. in de keuken zat opgesloten, deelde de kordate dienstbode aan haar mevrouw het voorgevallene mede, die haar onverwijld om assisten tie naar het politiebureau zond. De politie heeft „dezen vrien delijken vrijer" naar het bureau overgebracht, waar bij onder zoek bleek, dat de aangehou dene werkelijk een zeer ongun stig verleden achter den rug heeft. HET CONFi ICT TUSSCHEN ENGELAND EN EGYPTE. Volgens de „Daily Chronicle1' heeft de kabinetsraad Woensdag de troonrede besproken, die we gen» de Egyptische crisis van buitengewoon belang zal ziin. Gewoonlijk begint het debat daarover met buitenlandsche zaken, doch wegens de afwezig heid van minuter Austen Cham berlin, dia dan te Rome ia, zal thans buitenlandsche zaken pas op den laatsten dag worden behaudeld, als wanneer da minis ter hoopt terug te zijn. De voornaamste aanval zal komen van Labour, dat het half millioen pond sterling schade vergoeding te hoog acht en de bepaling betreffende het Nijl- water onverdedigbaar en dat vooral ontstemd is over het ver bod van politieke demonstraties in Egypte. Ook wenscht Labour de Egyptische kwestie gebracht te zien voor den Volkenbond. Een deel der liberalen zal op het laatste punt de regeering eveneens aanvallen, naar sir John Simon Woensdag in de National Liberal Club verklaarde. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat Lloyd George de po litiek der regeering zal verdedi- gen. Eerst aanstaande Dinsdag even wei zal de liberale parlementaire fractie besluiten hoe te haodeler, waarbij de inneilijke verdeeld heid in de partij waarschijnlijk blijken zal. In ministerieele kringen is men van meening dat de Egyptische crisis weer begint over te waaien. Wegens gebrek aan transport middelen gaat de ontruiming van den Soedan door de Egyp tische troepen echter niet zoo snel als gewenscht was. Veel voldoening geeft het, dat de Fransche kolonie in Egypte haar dankbaarheid heeft uitgesproken over de strenge maatregelen, door de Britsche autoriteiten ge troffen ter bescherming van de vreemdelingen en dat zij boven dien den Franschen diplomatie- ken vertegenwoordiger verzocht heeft, in dezen zin een bood schap aan de Fransche regeering over te brengen. Dit feit wordt echter door de Quai d'Orsai ge heim gehouden. De Britsche militaire autori teiten arresteerden Nakraski, vroeger onder-secretaris van Bin- nenlandsche Zaken, en Abdel Rahman Boy Fahmi, die gevan gen werd gezet in verband met de samenzwering van 1921, doch in vrijheid gesteld toen Zaghloel aan het bewind kwam en William Makramebed, die een vooraanstaand coptish lid it

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2