DE SALEM. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht, PUROL BRESKENSCHE COU VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'T BRESKENS **5*° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 29 November 1924 Nummer 2984 Nieuwe heeren, nieuwe wetten. Dat gaat maar gedeeltelijk op. Wetten zijn het gevolg van toe stand en gebeurtenissen. En ook nieuwe heeren kunnen die niet veranderen en zeker niet zoo plotseling. Niettemin probeeren ze het. Het spreekwoord wijst er al op, dat de menschen nog te veel de uitvoerders, de sa menstellers der wetten voor de oorzaken ervan aanzien. Zich nog niet voldoende bewust zijn dat, wie een nieuwe wet uitvaar digt, een nieuwe wet tenminste die blijvende kracht zal hebben, daartoe als 't ware door de om standigheden nooit volkomen vrij is die wetten den voim te ge ven, dien hij zelf verkiest. En de nieuwe heeren zelf blijken daarvan gewoonlijk niet voldoen de doordrongen en trachten daarin eigenmachtig hun nieuwe wetten op te dringen. Wat veelal tot hun eigen schade en die van anderen pleegt uit te loopen. Zullen cok de Engelsche con servatieven het ondervinden In Rusland even goed als in Egypte. Het zal misschien wel een beetje de voorliefde van Mac Donald's ministerie voor arbei- dersregeeringen zijn, die mee sprak toen de laatste Engelsche regeering de Russische Sovjet- regeering erkende en met haar in een verdrag tot overeenstem ming trachtte te komen. Maar het zal toch grootendeels de dr.ang der noodzakelijkheid zijn, die er haar toe bracht, de ver houding tot Rusland op norma ler grondslag te vestigen. Meer en meer raakt men en dat niet alleen de arbeiders er van overtuigd, dat het belang van Europa zelf tot een opne men van Rusland, dat reusach tige wereldrijk, in het internati onaal diplomatiek en economisch verkeer, eischt en dat men al leen tot eigen schade kan wach ten tot Rusland zich tot een an der politiek en oeconomisch re gime bekeert. De nieuwe Engelsche regee- ysgauusTeft. 28 Hi] maakte een medelijdend gebaar en heel zachtzinnig sprak hij: Maar, beate vriend, laten we nu niet in het romantische ver vallen Gij vergeet, dat ik het dossier heb gehad, het proces verbaal van het constateeren van den moord, het procesverbaal der confrontatte, het verhoor van den beschuldigde, die niet heeft ontkend, dat hij voor het lijk zijner maitresse stond Kom, kom 1 wij zijn geen kin deren Hierop kan ik alleen antwoor den, zei Tragomer, dat Jacques Fréneuse veroordeeld is omdat hij Lea Perelli heeft gedood, en Lea Perelli leeft. Hebt ge haar gezien vroeg de magistraat spottend. Ik heb haar gesproken, ant woordde Tragomer ernstig. Zoo 1 zoo 1 zei Pierre de Vesin, wanneer dan Drie maanden geleden ongeveer. En waar In San Francisco. ring, ofschoon van de Sovjet bij lange na geen vriend, denkt er dan ook ni=t aan, de erkenning van Rusland door Engeland on gedaan te maken. Maar het ver zet tegen het verdrag, dat Mac Donald met de regeering te Mojkou had gereed gemaakt, was voor een groot deel de in zet van den jongsten Engelschen verkiezingsstrijd^ en de oorzaak mede van de nederlaag van de arbeiderspartij. Dat de nieuwe regeering dus dat verdrag in trekt, is begrijpelijk. De conser vatieven vooral waren er fel te gen gekant. Maar had ze het op deze wijze behoeven te doen Wanneer ze begrijpt, wat ieder een in Europa begint te begrij pen, dat Europa's eigen belang en het belang van ieder volk voor zich, het blijven negeeren van Rusland verbiedt, dan weet ze ook, dat ze vroeg of laat met Rusland tot onderhandelingen van een verdrag zal moeten ko men. Maar was het dan niet ver standiger geweest de Russische regeerisg de wijziging van het gesloten verdrag en nieuwe be sprekingen voor te stellen, dan met het machtsgevoel van nieuwe heeren die nieuwe wetten stellen, het verdrag eenvoudig ter zijde te schuit en en daarenboven niet onzacht de motie terug te wij zen, die de Russische vertegen- woo-diger naar aanleiding van het Engelsche protest over den brief aan Zinowjef, gezonden had? Ook Baldwin houdt zich blijk baar aan Mac Donald's opvat ting, dat deze brief, die in den verkiezingstijd zooveel opgeld deed, echt is, en dat de Russi sche regeering, veeleer dan op hoogen toon verontschuldigingen te eischen voor het Engelsche protest, had moeten overwegen, of zij een propaganda als de derde Internationale in vreemde landen voert, niet had moeten verhinderen. Maar wanneer de Russische regeering haar onschuld volhoudt, dan moet een Engelsche regee ring, die een goede verstandhou ding met Rusland op prijs stelt, dat Russisch vertoog niet maar uit de hoogte negeeren en een En heeft zij u verklaard, dat zij Lea Perelli was Zeker niet 1 zij heeft beter gedaan, zij heeft de vlucht ge nomen om zich aan mijn na sporingen te onttrekken. Als zij was gebleven, had ik kunnen twijfelen. Maar zij heeft zich verborgen gehouden. En dat is voor mij het meest afdoend bewijs. Gij hebt u laten bedriegen door een gelijkenis. Neen 1 neen I Zij was het zeker. En de zorg, die zij heeft ge nomen om van naam te verwis selen, hare stem te veranderen, op te houden met Fransch spreken, haar haren meer de natuurlijke kleur te geven of een pruik te dragen. Eindelijk, die schrik, toen zij mij zagZij was het zeker. Als ik dat alles wilde betwis ten, hernam Tragomer, zou ik het kunnen en misschien gemak kelijker dan gij denkt Maar waartoe zou het dienen Het zou maar woorden verspillen zijn. Noodzakelijk is het, u het bewijs te brengen, dat Lea Perelli leeft. Het is van belang Jacques te verzekeren, dat zij, die hij dood waant, leeft. Want let wel, dat hij haar op grond hoogen toon aanslaan. De ma nier, waarop men ie ts zegt, heeft veelal niet minder invloed dan wat men zegt. En het nati onaliteitsgevoel van alle volken blijkt nog altijd zoo overprikkel J, dat men al heel gemakkelijk de goede verstandhouding tusschen twee volken door een onvoor zichtig optreden bederft. Zou Baldwin's regeering daar in de door de vermoording van den Sirdar met Egypte ontstane kwestie wel voldoende aan den ken De conservatieve pers eischt al op hoogen toon, dat de re geering de onafhankelijkheids verklaring van Egypte intrekt. En al is het niet waarschijnlijk, dat de regeering daartoe zal overgaan, de toon die zij in haar eisch van genoegdoening tegen over Egypte aanslaat, is zeker weinig geschikt om de toch al gespannen verhouding te verbe teren. Mac Donald heeft al on dervonden, dat het de Egypte- naren en de Egyptische regee ring ernst is met hun eischen van volledige onafhankelijkheid. Hij heeft, al kan hij aan de eijchen niet toegeven, dien ernst toch min of meer ontzien. De conservatieven staan daar krach tens hun sterker imperialistisch gekleurde begirselen wat ander» tegenover. Maar zullen ze het aandurven de nieuwe wetten in te voeren, die zij als nieuwe hee- ren eischen, al is het dan enkel maar in het heerschzuchtiger en gehoorzaamheid eischende op treden van den overheerscher De aanslag op den Sirdar, den Engelschen genei aal, die hoofd van het Egyptische leger en te vens gouverneur generaal van den Soedan was, toont wel tot welke bedenkelijke hoogte de verbittering onder de Egyptena- ren al gestegen is. Treedt En geland daartegen met de hard handigheid op, die conservatieve bladen eischen en die de En gelsche nota wel eenigszins schijnt te voorspellen, dan staat er on getwijfeld een bitteren strijd te wachten, waarin het weliswaar gemakkelijk het Egyptische ver zet breken kan, maar die voor uwer verzekeringen dood waant. Hij twijfelde niet aan uw be wijzen. Gij hebt hem een vrouw laten zien, half misvormd, die de ge stalte, het haar, de kleeding, de ringen had van Lea Perelli. En door angst buiten zichzelf, verblind door smart, liet hij nauwelijks den blik vallen op het slachtoffer, dat daar op de steenen van de Morgue lag. Hij wendde het hootd af, alles toestemmende, wat men hem verzekerde. Hoe had hij de duidelijke feiten kunnen loochenen Lea in haar huis doodgevonden, was zij iemand anders dan Lea Hij kon maar één ding zeggen, en dat riep hij uit met volle over tuiging, dat hij de moordenaar niet was... Indien allen, die een meening hadden uit te spre ken over zijn schuld, niet ge steund hadden op de instructie, als zij hadden willen nadenken over de verschrikkelijke gelijkenis, die er bestaat tusschen de doffe verontwaardiging van een be schuldigde, die zijn onschuld niet kan bewijzen en de verharde schaamteloosheid van een schul dige, die koppig zijn misdaad blijft ontkennen, waren zij terug- goed een vriendschappelijke ver houding met Egypte dreigt uit te sluiten en daardoor Engeland'» positie aan lift Suezka ial altijd min of meer precair houdt. Ongetwijf-ld bereiden de Fgyp- tenaren zich al op een dergelij- ken op-nlijken of stillen strijd voor. Het is zelfs niet onwaar schijnlijk, dat de aanslag zelf al een uiting is van de verwach ting en de vree», dat de nieuwe conservatieve regeeiing tegen over de Egyptische wenschen nog afwerender zou staan en hardnekkiger zou optreden dan Mac Donald, zoodat het als een soort verweer kan gezien wor den tegen de nieuwe wetten, die met de nieuwe meesters dreigen. Zullen de conservatieve minis ters, die de nieuwe meester» zijn het begrijpen en hun begeerte naar de nieuwe wetten weten in te toornen Maar niet enkel in Engeland laten nieuwe meesters zich gel den. De dood van senator Lodge heeft een nieuwen voorzitter van de Amerikaansche senaatscom missie voor de buitenlandsche zaken en daarmee een nieuwen meester voor de Amerikaansche internationale pnliliek gebracht. Het is een alleenheerscheude meester. Waarschijnlijk houdt president Coolidge altijd nog het meeste te zeggen. Maar de bizondere invloed van den nieu wen voorzitter, senator Boral, blijkt al ii het nieuwe program, dat hij heeft aangekondigd. Ilct schijnt ook voor de Amerikaan ach e verhoudingen nieuwe wet ten in uitzicht te stellen. En de ze nieuwe wetten zullen ook voor de rest der wereld \an betee- keni» zijn. Erkenning van Rus land, het toetreden van Amerika tot het Permanente Hof van In ternationale Justitie, het deelne men aan een internationale con ferentie betreffende economische aangelegenheden en ontwapening ratificatie van het verdrag van Lauzanne, het zijn alle plannen wier uitvoering de Amerikaan sche politiek wel eenige wijzi ging moeten brengen. En het heet dan ook, dat staatsecreta ris Hughes al aan aftreden denkt. gedeinsd op het oogenblik, dat zij het vonnis moesten uitspr -ken. Wanneer men hun de vrouw levend zal toonen, zuil zij wel moeten bekennen dat zij zich vergist hebben. Dan zal men zoeken, wie de doode was. En waarschijnlijk zal men dan tot de ontdekking komen van een afschuwelijk complot, gesmeed om een ongelukkige in het ver derf te storten. Waarde vriend, zei de magi straat, dat alles is een roman, het is geen werkelijkheid, Gij droomt zonder te slapen. Maar laat ik er bijvoegen dat, indien gij buiten alle verwachting er in slaagt om voldoende bewijzen bijeen te brengen vart wat gij zoo krachtig betoogt, gij geen gewonen indruk zult teweeg brengen. Vergeet echter niet, dat ik u voorspeld hebt, dat gij zeker échec zoudt lijden. Welnu I zei Tragomer, indien de poging nutteloos is, zullen we tenminste ons best gedaan heb ben om te slagen. En dat be- teekent heel wat voof de ver lichting van ons gemoed. Niet waar, Marenval Ja, waarde vriend. De onfeil baarheid der justitie is een dogma, even onaannemelijk als de onfeil- Maar nieuwe heeren plegen met hun nieuwe wetten vaak hard van stapel te loopen. De toe komst moet leeren wat ervan blijft. Ingezonden Mededeeling. S3*£fiC* derv Üxrxkelen toorH*v# op (e nd^r: Mvi&Horptta -v y'IN STRUM E NTE Ns vienar U m ver/rouwen MirtPÜJ&&m2n welbekende adres J. U. i(tjj£LS Fotrriek van Muf.J.vfn TILBURG fndusfihe-sfrxiaf 4!» VRAAGT CATALOGEN. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL .a Doozen 30,60.90c" Tube 80e' 8ij Apothekers en Drogisten De nieuwe lyu, Blijkens mededeeling van den Minister van Arbeid in de Me morie vau Antwoord, is de in diening van het ontwerp Ziekte en Ongevallenverzekering nog in dit zittingsjaar te verwachten. Wanneer met denzelfden spoed, waarmede dit wetsontwerp wordt ingediend, de gebruikelijke par lementaire behandeling plaats vindt, dan kan op goede gronden worden aangenomen, oat het ontweip nog wet kan worden. Of ook gedurende dit zittings jaar nog tot afkondiging in het Staatsblad zal worden over gegaan, en de uitvoering nog ter hand zal worden genumen, is een andere vraag. Blijkens de mededeelingen van den Minister zal met de practische uitvoering noodwendig samengaan een reor ganisatie van de bcsiaandeRaden van Arbeid. Vermoedelijk zal deze hieiiu bestaan, dat het bestaande aantal belangrijk zal worden ingekrompen, mede als gevolg van de mechanisatie van de administratie. baarheid van den paus. En samen met u zal ik trachten dit te bewijzen. Wel verduiveld! de tijd is zoo vooruitgegaan, dat de socialisten beweren dat zij mij vandaag of morgen zullen afnemen wat ik bezit, en te midden van de ineenstorting van alle rechten, van alle gezag, ja zelfs ook van alle stand verschil, zou alleen de justitie onaantastbaar zijn 1 Dat zou mooi wezen) Wanneer zij geëer biedigd wil worden, moet zij menschelijk zijn. Zoo niet, aan zal zij weggevaagd worden als de rest I Bravo I Marenval 1 riep Vesin uit, gij wordt welsprekend. Ga, dappere held, vang den strijd aan 1 Mijn beste wen.-chen ver gezellen u. Maar de strijd, dien gij ondernemen gaat, denk wel aan wat ik u voorspeld heb, is die van den steenen tegen den ijzeren pot. Ik heb tot u ge sproken als vriend, wend u tot welken magistraat ook. Hij zal u hetzelfde zeggen of u met spot afwijzen. Maar wij zullen ons niet tot een ander dan u wenden, zei Tragomer. Ik begrijp, dat wij overal zullen stuiten op een systematisch verzet. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1