PUROL Lichtzijden. Provinciale Staten. Rechtszaken. In onze vorige artikelen over de huidige maatschappelijke structuur hebben wij, voor zoo ver de beknoptheid ons toeliet, getracht aan te tooneu, dat de bestaande wetten, welke aan de hedendaagsche maatschappij ten grondslag liggen, niet steeds beantwoorden aan de gestelde verwachtingen. Integendeel 1 Wie de zaken zuiver en objectief weuscht te zien, kan niet ont kennen, dat er inderdaad groote schaduwzijden zijn. En begrijpe lijk wordt dan het streven van velen om die schaduwzijden weg te nemen, al is dan soms het gevolg daarvan, dat het middel erger is dan de kwaal. Men kan bij het streven naar verbetering van tweeërlei stand punt uitgaan. Men kan van oordeel zijn, dat de fouten en gebreken wel ernstig, doch niet van dien aard zijn, dat gebroken moet worden met het bestaande systeem en dat men door ver schillende maatregelen wèl te overwegen, langs geleidelijken en dus langs vreedzamen weg tot een van zeil groeienden en slechts krachtig te bevorderen nieuwen maatschappijvorm kan geraken. Maar men kan ook het stand punt innemen, dat het bestaande systeem door en door ziek is en noodzakelijk ten onder moet gaan. Gevolg zal dan zijn een ernstige tegenstand, die, instede van aanpassing en verbetering, er naar streeft den ondergang van het bestaande te verhaasten om op de puinhoopen van het oude een nieuw, volmaakter en beter instituut op te bouwen. Bij deze laatste groepen is wel het allervoornaamste motief, dat het toch niet aangaat, dat de groei en de middelen tot voortbrenging in handen van enkelen zijn en dat dus heel het voortbrengingssysteem is in han den van enkele zoogenaamde machthebbers, die uit persoon lijke winstmotieven belang heb ben bij het voortbestaan van de huidige maatschappelijke orde. In dit licht kan ooit de kwestie der medezeggenschap en die der bedrijfsorganisatie worden bezien. Deze instituten kunnen worden beschouwd als étappes op den weg der onteigening en het overbrengen van den particulie ren eigendom naar maatschap pelijk bezit; doch zij kunnen ook beschouwd worden als po gingen om te komen naar een nieuwe sociale orde, waarin werkgever en werknemer, zonr der opheffing van den eigendom, ernstig wenschen samen te wer ken. De vraag is maar van welk standpunt men de zaak beziet en welk streven of er aan ten grondslag ligt. Waar vanzelf deze instituten, in verband met de zich wijzigende structuur der maatschappij en het streven tot geleidelijken opbouw door mid del van deze vredes-instituten, in deze Kroniek nader zullen worden besproken, kunnen wij hierover voorloopig zwijgen. Het mag niet ontkend worden, dat door het bestaande maat schappelijke systeem het leven algemeen op hooger peil is ge komen. Er woidt zoo dikwijls geschermd met de slechte po sitie van de arbeiders. En inder daad is die positie nog lang niet wat zij zijn moet. Vooral de be- staansonzekerheid is een don- kei e plek in het leven der arbei ders. Maar wanneer wij de hui dige plaats van den arbeider eens vergelijken met die van vroeger, dan zal ieder die eer lijk en objectief oordeelt, moe ten erkennen dat de positie over 't algemeen vooruit is gegaan. Weliswaar was in vroegere tijden de bestaanszekerheid groo- ter, doch daar staan zooveel na- deelen tegenover, dat wel nie mand, ook de arbeider niet, te- Ingezonden Mededeeling. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL "I Dooion 30.60.90t' Tube 80" Hii Apothekers en Drogisten rug zou willen naar vroegere toestanden. Een der groote bezwaren, die wel nimmer geheel zullen kun nen worden weggenomen, is die van de eentonigh-id van den arbeid. De invoering van de ma chine is hier de oorzaak van. Dit bezwaar is inderdaad moei- lijk te ondervangen. Maar ook de tegenstanders van het hui dige stelsel erkennen dat ook in een eventueel nieuwe maat schappij 't monotome van den arbeid blijven zal. Toch is er een middel om dit euvel eenigzins weg te nemen. /Lal de arbeider ook bij den da gelijks terugkeerenden en bijna machinalen arbeid geestelijk wor den opgeheven, dan zal ontwik keling moeten volgen. Een arbei- der toch, die als ontwikkeld kan worden aangemerkt, zal niet al- leen zijn arbeid met veel lust verrichten, omdat hij van de noodzakelijkheid van het ver richten van dien arbeid oveituigd is, doch zal vooral buiten de labriek zich geestelijk kunnen verfrisschen. En dit geldt niet speciaal voor den arbeider, doch ook voor den kantoorbediende of hooger staan de employe's, daar deze even goed te kampen hebben met mo- notomen arbeid. Het streven be hoort er dus vooral op gericht te zijn, dat arbeidsverdeeling voldoende ruimte laat om de levensontwikkeling van den mensch mogelijk te maken. Deze algemeene menschelijke bestem ming mag bij geen enkele ar- beidsverdeeling uit het oog wor den verloren. Ieder behoort dus de kans te hebben zich zooveel mogelijk te ontwikkelen en bij die ontwikkeling zullen de so ciale aangelegenheden niet vei- geten mogen worden. Want de ontevredenheid van vele arbei ders vloeit ook voort uit onbe kendheid met de sociale en eco nomische aangelegenheden. De belangstelling hiertoe kan worden opgewekt door den be langhebbenden, dus den em ploye's, interesse bij te brengen in de directe omgeving waarin zij werkzaam zijn. Een d-r vele grieven toch is, dat alle regelingen van den arbeid buiten hen om worden gem rakt. Nu is een der lichtzijden van ons hedendaagsche systeem dan ook de mogelijkheid, dat werknemers en werkgevers, wat voorwaarden enz. betreft, vriendschappelijk kunnen samenwerken. Zoo is in meer dan één collectief contract vastgelegd, dat, alvorens een beslissing genomen wordt om- trent arbeidsduur e.a. de emplo yés voorstellen kunnen doen of mede beslissen kunnen in die veranderingen. Maar wat vooral noodig is, is de geestelijke en inteilectueele verheffing der individuen. Hoe kan er arbeidsvreugde zijn, wan neer de arbeider niet weet hoe het productieproces werkt en welke plaats hij daarin inneemt. Wanneer de werknemer ten volle overtuigd is, dat de arbeid, dien hij verricht, noodig is voor de productie, voor de gemeenschap, dan zal ook de monotome, dage- lijksche arbeid met lust vervuld kunnen worden. Een der groote lichtzijden van het huidige systeem is dan ook, dat de arbeider zich op allerlei terrein vrij ontwikkelen kan. Dat zelfs de kans bestaat, dat wanneer ernstig streven zich paart aan zucht tot inteilectueele ontwikkeling, een betere plaats kan worden ingenomen. Maar wil de arbeider van deze voor- deelen profiteeren, dan zal ernstig aanpakken ook voor hem nood zakelijk zijn. Nieuwe boot lijn Breskens— Vlissingen. In de zomerzitting werd be sloten tot aanschaffing van een boot, geschikt om op de lijn Breskens—Vlissingen auto's en andere groote voertuigen te kun- nen overbrengen, tot een prijs van ongeveer f 175.000. De bedoeling was destijds niet ook pasagiers met die boot te vervoeren, maar intusschen heeft nadere overweging Ged. Staten doen twijfelen aan de doelma tigheid van het genomen besluit. De andere booten zouden dan in den gewonen dienst moeten gehandhaaid blijven en daaron der ook het Stoomschip „Zuid- Beveland". Dit schip is in 1899 gebouwd en dus reeds 25 jaar oud ofschoon het nog niet be hoeft te worden afgedankt, is toch niet aan te nemen, dat het bij de eischen, welke tegenwoor dig aan het verkeer gesteld wor den, nog vele jaren tot de ge wone sterkte zal kunnen blijven behooren. Daarom is de vraag gerezen of het niet beter was een nieuwe boot aan te schaffen, ook ingericht voor het vervoer van passagiers en daarbij er mede rekening te houden, dat een boot gerekend moet worden geschikt te zijn voor het verkeer gedu rende 25 jaar. Thans is daarom een boot gedacht vanx de vol gende afmetingen lengte over stevens 53 M., breedte op wa terlijn 9.50 M„ op dek 10.25 M op borden 12 M. en holte inde zijde 3.60 M. Deze boot zou ruimte bieden voor 1-4 vracht auto's lang 6 M. en 6 verhuis auto's lang 8 M. of 22 vracht auto's lang 6 M. Het ligt in de bedoeling de boot welke een snelheid moet hebben van ten minste 13 En- gelsche mijlen, van motoren te voorzien. De prijs der boot wordt ge schat op f400 000. De prijs is wel aanmerkelijk hooger, dan waarop oorspronke lijk gerekend was, doch deze boot zal in den dienst tusschen Breskens en Vlissingen geheel kunnen voorzien en de Zuid- Beveland" kan reserveboot wor den. Voor de aanschaffing van zulk een boot is te meer reden nu ze zal passen in het kader van de nieuwe haveninrichtingen welke te lissingen mogen wor den verwacht. De regeeringscommissaris heeft schriftelijk verklaard dat er geen bezwaar tegen aanschaffing der z.g.n, ferryboot bestaat en af schrijving ad 4pCt. te beginnen met 1926 en rente voor de 80 pCt. rijksbijdrage in rekening kunnen worden gebracht. Ged. Staten stellen voor, het besluit van de zomerzitting in te trekken en tot aanschaffing van de grootere boot te be sluiten en zullen voorstellen daar toe een leening aan te gaan. Nog is ingekomen een verzoek van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen om den voorgenomen overzetdienst zoo spoedig mogelijk in te rich ten deze tegen een laag tari f te exploiteeren in overeenstem ming met het karakter van het overzetveeren de dienst in verband met de eischen van het moderne verkeer in te richten voor het overzetten van voer- tuigen (vrachtauto's) met lading tot een mininumgewicht van plm 8 ton. r Bij aanneming van het voorstel zal aan het eerste en derde deel van het verzoek worden voldaan van het tweede deel hebben Cjed. Staten nota genomen. Zij kunnen echter dienaangaande nog geen toezeggingen doen. M. Crt. Aardenburg. Benoemd tot Regent van het Burger-Gasthuis alhier, de heer C. Brakman, Hoofd der Openbare School. Benoemd tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heer P. Kouwe. Het is nabij onze Kaaipoort weer de van ouds bekende slijk- troep. Voor voetgangers en fietsers is het somwijlen ondoen lijk te passeeren. Toch zijn we al iets verder gekomen, er ligt nu tenminste een hoop keien gereed voor de verbetering van de bestrating en aanleg van een trottoir. Wij hebben hoop, dat deze verbetering een volgend jaar in de bietencampagne wel zal zijn aangebracht. Dit jaar zullen wij ons dus maar tevreden stellen met de hoop keien. Nu we toch over wegverbete- ring in deze gemeente praten, zouden wij de betrokken autori teiten ook eens in overweging willen geven hun aandacht te schenken aan de bietenlosplaats aan de Draaibrug. De passage is daar zoo nauw, dat de bieten, wagens geregeld het verkeer stremmen en den weg onbegaan baar maken. We krijgen aldaar nu een nieuw tramemplacement; wenschelijk zou het zijn, de laadplaats tegelijkertijd te ver leggen. Bïerwliet. Woensdagavond gal het Muziekgezelschap „Har monie" voor de leden en hun gezin een concert, dat goed geslaagd mag heeten. Het pro gramma werd vlot en vaardig afgewerkt, zoodat de algemeene indruk was, dat er ijverig onder leiding van den bekwamen direc teur, A. Dobbelaere, geoefend was. Ter afwisseling werden er eenige voordrachten ten beste gegeven, die zeer in den smaak vielen. De voorz tter, de heer C. Kostense, dankte het publiek voor de talrijke opkomst en de heeren medewerkers voor hun aardige voordrachten. De heer Pruijssen, dankte Bestuur en Muziekgezelschap voor den genotvollen avoyd ver schaft en riep directeur en ver- eeniging een tot weerziens toe. Oostburg. Vanwege den Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westel. ITeel werd indertijd in principe besloten tot het houden van een solistenconcours alhier, welk plan thans werkelijkheid is geworden, zoodat zich bereids 26 deel- nemers hebben opgegeven. In deze gemeente is een Eere-Comité gevormd, bestaande uit de heeren P. Erasmus, Bur gemeester, Voorzitter, Mr A. E van Eldik Thieme, Kanton rechter, Pde Hullu, Gemeente- Secretaris, I. A. Risseeuw Johz. en H. P. C. van der Vleuten, allen alhier. Het uitvoerend Comité is in handen van het dagelijksch bestuur van den Bond met het bestuur der Muziekvereeniging „Harmonie" alhier. Retranchement. Donder dag herdacht de heer D. J. de Hullu den dag, dat h-t 40 jaren geleden is, dat hij als onder wijzer alhier werkzaam is. Dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zou voorbij gaan, was te denken. Het school lokaal wa. prachtig versierd. Het onderwijzend personeel, Burgemeester, Gemeenteraads leden, eenige commissieleden en leeningen waren aanwezig, om den heer de Hullu die hulde te brengen, die hem op dien dag toekomt. Door onderwijzend personeel en leerlingen is hij met een prachtig geteekend portret in lijst, en door ouders van leer lingen en oud-leerlingen met eene boekenkast vereerd. De leerlin gen werden niet vergeten en het was voor hen ook een genoe- gelijken dag. De Muziekvereeniging „Ons Genoegen" bracht den jubilaris eene serenade, dien mede door zeer velen werd bijgewoond. School- en Kerknieuws. Groede. De Eerw. heer V. W. F. B. Schmidt heeft het beroep naar de Ev. Luth. Gem. alhier aangenomen. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kbrk. Zondag 23 Nov. 1924. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer. Zendingsrede. n 1.30 u Zondagschool. n 51/, u ds Bremer. Voorber, H, Avondmaal. Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwv). n 2 u ds v. Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. IJzendijke v 9.30 ds Casteleiu. Evangelisatielokaal Schoondijke nam. 2 u. ds. Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy. Kfissslkoorssn. Dollars f 2.48-f2.49, Pondeu f 11.51 -f* 11.53, Marken f0.59- f 0.60 p. billioen, Belg. Francs f 11.98-f 12.02, Fransche francs f 13 04 f 13,08, Kronen (afgest. f 0.35 f0.36 Uitspraak Kantongerecht te Oostburg. Th. C. te Breskens, vrijspraak. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. vm. na -1 Zaterdag 22 Nov 9.20 9.44 Zondag 23 10.25 10.49 Maandag 24 11.12 11.36 Dinsdag 25 11.52 12.16 Nieuwe Maan Wnensdag 26 Nov. nam. 5 35 Licht op voor Rijwielen enx. Zaterdag 22 Nov nam. 4.31 Zondag 23 4.30 Maandag 24 4.29 Dinsdag 25 4.27 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 18 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 10.0 J—f 16.95 Eendeieren t 8.65—f 10.30 Aangevoerd 45000 stuks. Oostburg, 19 Nov. Tarwe f 11.00 f" 17. Rogge f 13.00—f 14.03 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver f 11.00-f f 12.50 Kroonerwten f 18.00-f 21.00. Bruine boonen f20.00-f28. Alles per 100 K.G. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwbura te Gent. Zondag 23 Nov. nam. 2.30 u. Bruine Suiker Blijspel in 3 bedrijven, n. 7.30 Surcouf (De Zeeschuimer) Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 24 Nov. n. 7.30 Surcouf (De Zeeschuimer) Dinsdag 25 Nov. n. 7.30 u. Marguerite Gautier, looneelspel in 3 bedrijven. Donderdag 27 Nov. n. 7.30 u. Bruine Suiker. Ingezonden. HET „DOORSCHIETEN" IN DE BIETENVELDEN. Bij den verbouw van suiker en voederbieten treedt boven genoemd verschijnsel sommige jaren in erge mate op, tot schade j en hinder van verbouwer en fa brikant, en eveneens hinderlijk bij het rooien en bij het ver voederen aan het vee. De aanleidende oorzaken voor het doorschieten schijnen het eene jaar veel sterker te zijn dan het ander. Groote verschil len hebben in dat opzicht 1923 en '24 te zien gegeven, n.l. in 1923 werd het bijna overal in hevige mate daarentegen in 24 uiterst weinig geconstateerd. Meer dan een factor schijnt hier op in te werken. Vroeg zaaien in 't voorjaar en verder in den zomer een plotselinge overgang van koele dagen naar een hitte-periode schijnt het ge vaar voor doorschieten sterk te bevorden. Verder bestaat deze neiging bij het eene bietenras in veel sterkere mate dan bij het ander. Frappante cijfers kwamen daar omtrent reeds dikwijls in de verslagen der Rijksproefvelden voor. Naar ik verneem kunnen om trent de verschillen in neiging tot doorschieten tusschen diverse bestaande bietenrassen t.z.t. in teressante publicaties van den heer Rijkslandbouwconsulent voor Noordelijk Groningen worden verwacht. Rekening houdend met even- gemelde feiten kunnen de bie tenverbouwers het doorschieten tot op zekere hoogte tegengaan, niettemin schijnt ook de werking van voorzorgsmaatregelen in jaren als 1923 nog uiterst be perkt te zijn. Waar mij juist dezer dagen aangaande deze belangrijke kwes tie hoogst interessante mededee- lingen werden verstrekt door den heer G Koster; landbouwer te Wulte. sum, kon ik niet nalaten

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2