ALGEMEEN NIEUWS- F* ft T NFHE8LAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN IMelijfcscb Overzicht. BE &ALEIMF. Belangrijk bericht, Een Kerstnummer ysgiLLSYes. Hoestsiropen voor Kinderen COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'02°;n BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 22 November 1924 Nummer 2982 Dit jaar zal door ons worden uitgegeven van de Breskensche Courant, hetwelk onzeabonné'sgratiswordt aangeboden. Dit nummer zal bevatten naast verschillende verhalen voor vol wassenen een mooi geïllustreerd kinderverhaal, raadsels enz., als mede een aantal platen. Zij, die genegen zijn een advertentie te plaatsen op den omslag van dit Kerstnummer, kunnen deze opgeven aan ons Bureau. Wij stellen een uiterst goed- koopen prijs voor deze adver tenties. DE UITGEVER VAN DE BRESKENSCIIE COURANT. Toen president Wilson in het einde van 1918 naar Europa ging. verwachtte ieder, en niet in de laatste plaats zeker de Amerikaan, met den vrede tus- schen de oorlogvoerenden, ook den wereldvrede en een nieuwe toekomst van broederschap en samenwerking der volken. Hoe diep en striemend de ont goocheling trof, toen niet alleen de wereldvrede maar zelfs de vrede tusschen de oorlogvoeren den het resultaat van het werk van Parijs en van Versailles bleek, hebben de jongste Ame- rikaansche verkiezingen opnieuw bewezen. In arrenmoede en ver bitterd keerden de Amerikanen zich van Wilson en zijn werk af, En deze houding hebben ze voortdurend en door de verkie zing van Coolidge nog eens na drukkelijk gehandhaafd. Maar dit afkeeren beteekend eveneens een zich afkeeren van het ge loof aan den wereldvrede en de broederschap van den 26. Kom, meneer, zei Campistron met een toegevend lachje, u vergist zich. 't Is Jeanne Baud, en daar Jeanne Baud .Jenny Hawkins is, is er geen dwaling meer mogelijk. Tragomer antwoordde niet. Hij bekeek het portret, dat hem het beeld liet zien van een mooie, donkere vrouw, hoog van ge stalte, bewonderenswaardig ge bouwd, met bloote armen, ge decolleteerd, en met n droomerig lachje. Geen trek van de vrouw uit den schouwburg van San Francisco. Er was dus geen identiteit tusschen de personen. Als Jenny Hawkins Jeanne Baud was, dan had er een verwisseling plaats gehad en leefde. Lea Perelli al twee jaar lang onder een naam, die niet de hare was. Maar wie was dan de doode En hier stuitte Tragomer op een werkelijkheid, die niet viel te loochenen. De vermoorde vrouw in de rue Marbeuf, was Lea Perelli. Iedereen had haar herkend. En Jacques de Fréneuse zelf had hare identiteit niet betwist. Volkenbond en de arbitrage gedachte. En de volken van Europa, al hebben ze offici eel den Volkenbond aanvaard, hebben, zij niet minder beslist, het Amerikaansche voorbeeld en den Ame;ikaatische houding ge volgd. Men gelooft niet meer aan den eeuwige vrede en de ontwape ning, aldoet men nog wel zoo'n beetje zoo. Hoe zou men ook na de vernielingen van den we reldoorlog en van den stillen oorlog, die op den vrede van Versailles volgde Lijken de volken ia '11 stemming, die dezen eeuwigen vrede naderbij brengt De haat en het wantrouwen loeren rog ovèral. En telkens laait nu hier dan daar nieuwe strijd op. Het lijkt ondenkbaar, dat ooit de volken zich schikken naar arbitrale uitspraken, dat de rechtspraak, die tusschen indivi duen geldt, ook in de volkeren- samenleving, het geweld als be slissende macht zal verdringen. En toch 1 En toch 1 De verkiezingen in Amerika, die nog eens het ongeloof in Volkenbond en arbitrage als be slissende macht, in ontwapening en vrede uitspraken, ze zijn niet als de verkiezingen in Engeland en overal elders in het Wester- sche deel van onze wereld, te vens een weerspreking van dit ongeloof en een uitspraak voor, een bewijs haast van de moge lijkheid, de waarschijnlijkheid zelfs dat arbitrage en recht spraak eens den oorlog als be slissende macht ook tusschen volken vervangen zullen Daar staan in heftig meeniogver- schil in fel begeeren om eigen can- didaat te doen slagen,de partijen van republikeinen, democraten en progressieven tegenover el kaar. Ze bestoken elkaar met proclamaties en hartstochtelijke redevoeringen, met verdachtma kingen vaas en met steenen ook. Het volk lijkt verdeeld ic vij andige kampen en legers. Maar de stembus spieekt. En ii er iemand, die er ook Hoewel het aangezicht vernield was door de revolverschoten en de woede van den moordenaar, stelden haar hooge gestalte, en haar prachtig blond haar, de kleederen die zij droeg, de rin gen, die men aan haar vingers had gevonden, alles eindelijk, vast, dat de vermoorde vrouw de maitresse was van Jacquet. En nochtans was zij het niet, want thans had Tragomer, na het vermoeden te hebben gehad, dat zij leefde, de zekerheid, dat zij een anderen naam droeg dan den haren. Hij bezag opnieuw het portret, Jeanne Baud was even donker als Lea Perelli was. Ook de gestalte was dezelfde, het waren dezelfde tanden, die blonken in een prachtigen mond. En, dat herinnerde Tragomer zich, al wat nog in het vermorzelde aan gezicht te herkennen viel, was een mond,die afschuwelijk lachte met de witte tanden. En Jeanne Baud had denzelfden mond als Lea Perelli. Hij zei Wilt u mij dit portret afstaan, meneer, u zult mij er een grooten dienst mee bewijzen. Ik neem op mij, het u binnen twee dagen terug te geven. En indien u weten wil, met wien u te doen heeft, ziehier mijn kaartje. Campistron wierp een blik op maar aan denkt zich niet te on derwerpen en zich op de kracht van het geweld te beroepen De verkiezingen in Engeland zijn nog sprekender. Zeven millioen kiezers hebben voor de conservatieven gestemd, acht of negen millioen voor li- b tralen en arbeiderspartij. Niet temin hebben de conservatieven dank zij het kiesstelsel een sterke meerderheid en daarmee de re geering en de macht in handen gekregen. Maar dénken de an deren, die zich toch feitelijk de groote meerderheid weten, zich niet te onderwerpen aan de uit spraak der verkiezingen, die in dit geval niet eens den wil van het volk uitdrukt en deze slechts onderwerping aan den vorm der eenmaal ingestelde staatsvormen vraagt? En kijk nu naar China. Het is een republiek met vor men en verkiezingen alt bij ons, waar dus ook de vèrkiezir gen den vorm der regeerii'g moeten bepalen en de regeeringsperso- nen moeten aanwijzen. Maar wie maalt er om Zoolang meu niet door de kracht vau wapenen ge slagen is, geeft men zich niet gewonnen. Dat zal ook eens an ders worden en als bij ons, zoo tenminste, dat men zich onder werpt aan den vorm, die men bij onderlinge afspraak gezag heeft toegekend. Maar waarom zou het dan tusschen volken ook niet anders worden. Zou men daar ook niet den weg kunnen gaan, die van China naar West- Europa loopt, en het beroep op het geweld als laatste middel uit schakelen, zooals wij het in den partijstrijd doen In China is men daar nog niet aan toe, schijnt men nog niet eens toe aan de simpelste goede trouw, die het houden van een van mensch tot mensch gemaakte afspraken eischt. Feng-Joe-Sjiang de christen-generaal, die Woe- pei-loe met de bewaking van Peking belast, heeft er tenmin ste geen been ingezien van de gelegenheid gebruik te maken, en zijn lastgever in deir rug te vallen, toen die metFrangTso- Lin in een strijd op leveo en het kaartje, dat Tragomer hem overreikte. Hij boog vol dee moedigheid Gelukkig, dat ik meneer den burggraaf aangenaam kan zijn. Het is ongetwijfeld om het por tret te laten zien aan den notaris? Goed geraden, meneer Cam pistron. De identiteit der erf genamen dient te worden vast gesteld. Vandaar het nut van het portret en het schrift. Ik begrijp het. Had die juffrouw Hawkins een aangenaam karakter Zij, meneer 1 riep mevrouw Campistron uit, tegelijk met haar man, «preek er mij niet van. De hettigheid in persoon. Buskruit... Eea taal, meneer, als een markt vrouw Nooit heeft een man het bij haar kunnen uithouden, zoo kwaadaardig en slecht was zij. Kortom, meneer, het is niet erg prettig een vriendin te heb ben, die mannen zoowel als vrouwen naloopt, en dat alles tegelijk 1 Kende Rovelli haar, voor dat hij haar in Engeland ontmoette? vroeg Tragomer. Hij had haar nooit gezien, antwoordde Campistron. Zong zij in Engeland onder den naam Baud, en toen zij naar Amerika vertrok onder dien van Jenny Hawkins? dood gewikkeld was. Maar iedere verrader pleegt zijn loon te krij gen, natuurlijk gevolg van het wantrouwen, dat hij bij ieder wekt. Frang-Tso Lin speelt nog een beetje mooi weer met hem. Maar alles wijst erop, dat hij zichgereed maakt dit onbetrouw baar heerschap aan kant en uit zijn tegenwoordige macht te zet ten, teneinde zich te vrijwaren tegen een verrassing als zijn grooten tegenstander ondervond. Want de strijd is nog niet uit. Woe-Pei-Foe houdt blijkbaar den steun van Centraal China en zal dus wel opnieuw trachten zich tot beheerder van China te maken. De vraag is maar, of hij zich wel genoeg zal kunnen her stellen en voor den nieuwen strijd gereed maken, voor Tsjang-Tso- Lin op alle hulpbronnen des land» beslag heeft gelegd en zijn macht ook in Centraal China heeft bevestigd. Op 't oogenblik is hij ongetwijfeld de sterkere. Maar 't kan verkeeren. Dat heb ben Woe-Pei-Foe en Frang- Tso-Lin zelf ondervonden. En dat ondervinden nu ook blijk baar de Wahabieten, die na hun buitengewoon succes tegen den koning vah Hedzjaz op hun beurt verslagen zijn en te Makka in het nauw gebracht. Ook Lloyd George ondervindt het. Eens de machtige man, die Europa de wet hielp dicteeren wordt hij nu door een groot deel zijner partijgenooten zelf8 niet meer waardig geacht, het En- gelsch liberalisme en het kleine groepje van liberalen in het Lagerhuis aan te voeren. Het is waarschijnlijk niet zoozeer zijn bekwaamheid die ze betwijfelen maarzijn betrouwbaarheid. Lloyd George is van fel radicaal on geveer conservatief geworden, maar daarna nu op zijn schre den terruggekeerd, toen de door hem gevormde coalitie van li beralen en conservatieven uiteen viel. Maar zijn hrrt trekt nog altijd naar een nieuwe coalitie. Én nu door het niet herkiezen van Asquith als Lagerhuis lid in het Lagerhuis een nieuwe liberale aanvoerder moet zijn Ja, meneer. Zij had een en gagement voor het Alhambra. Heeft Jenny Hawkins sedert twee jaar in Engeland gezongen? Neen, meneer, zij zal er voor het eerst debuteeren, in de aan staande lente. Zoodat niemand zich meer Jeanne Baud, vervormd in Jenny Hawkins, herinneren zal. Zooals u zegt. De menschen vergeten zoo gauw. De juffer trok zoo weinig de aandacht vóór zij de Itali iansche carrière begon. En zijn er artisten, die vroeger met Jeanne Baud omgingen, op het Conservatorium bijv. of bij u, door wie zij herkend zou kunnen worden In Frankrijk, te Parijs, zijn er eenigen, maar in Londen zou het wel erg toevallig zijn. Dank u, meneer, ik weet alles wat ik weten wilde, zei Trago mer. Ik dank u nog voor uw vriendelijke ontvangst. Zeer vereerd, meneer de burg graaf, zeer vereerdMaar veroorloof mij, u den prospectus van het huis te geven. De handen vol papieren en het portret meenemend, gingen Marenval en Tragomer weg, uitgeleid door het echtpaar Cam pistron. Well Tragomer, zei Marenval, Ingezonden Mededeeling. Voer allen die sukkelen met moeilijken en onregelmati- gen stoelgang zijn lVHjnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en dro gisten. die wegens Asquith's hoogen leeftijd alle kans heeft ook aan voerder der liberale partij te worden, herinneren tal van libe ralen zich deze voorliefde van Lloyd George en zijn vroegere afdwalingen en verzetten zich bij voorbaat tegen het aanvoer derschap, waartoe zijn persoon lijkheid hem overigens wel aan wijst. Maar Lloyd George heeft ook zijn medestanders en volge lingen en de verdeeldheid, die hierdoor dreigt, kan de liberale partij, die pas bij de verkiezin gen zoo'n nederlaag leed, ge makkelijk noodlottig worden. Het is het noodlot, dat uit iedere verdeelheid dreigt, of het een partij, een volk of een we reld geldt. Onze wereld heeft dat door den wereldoo log er varen. Is de les duidelijk genoeg ge weest, dan zal zij ook tenslotte den samenwerking wel aanvaar den, waartegen nu niet enkel de Amerikanen zich nog verzetten. Ingezonden Mededeeling. Blondere Uxrdeefec marNieuM op te nditer, M\r>Kk Korpsen ^-INSTRUMENTEN [|wQU_ m - ver/rouwen Sn welbekende adres nr|. J.rf. K£j5 ELS Htó. Fatvtek yon Muf.Jnsfn TILBURG Industrie-straat kk. VRAAGT CATALOGEN. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f0 75 Anga-siroop(ookbij Kinkhoest) 11.75 Bij Apothekers en Drogisten. toen zij op straat waren, wilt ge nu eens zoo goed zijn mij uit te leggen, wat het gesprek betee- kent dat gij gehad hebt met die dikke, geschilderde blonde vrouw en met haar bespottelijken man? Want op mijn eer, ik begrijp er niets van. Wees blij, Marenval, zei Chris tian, onze enquête heeft een grooten stap voorwaarts gedaan. Thans heb ik het bewijs dat Jenny Hawkins niet de vrouw is, die men denkt. Nu moet ik spreken met een magistraats persoon, want wij treden in de meest ingewikkelde phase der zaak De heele kwestie kwam hierop neer, zich te overuigen, dat Jeane Baud niet Jenny Haw kins is. Ik heb er het bewijs van in mijn zak Jenny Haw kins moet ons nu wel uitleggen, hoe het komt dat zij de trekken niet meer heeft van Jeanne Baud, maar die van een persoon, die men beweert dat twee jaren geleden vermoord is, juist op 't oogenblik, dat genoemde Jeanne Baud zich uit Engeland verwij derde, van naam veranderde, zich verborg voor hen, die haar konden kennen en zich in alle opzichten een nieuwe persoon' lijkheid vormde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1