HE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Vooi den ouderdom, liooge onderscheiding Koninklijk Wapen, Huisvesting. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.,02T breskens p°78$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 19 November 1924 Nummer 2981 Heden ontving ik de dat mijn Electrische Drukkerij „Cadsandria" door Hare Majesteit de Koningin vereerd is geworden met het verleenen der hoog gewaardeerde vergunning tot het voeren van het De toenemende aanwas van onze bevolking brengt noodza kelijkerwijs mede een bijna on gebreidelde groei van de groote steden. En niet alleen de groote steden, maar ook die streken waar mijnen of groote industri- eele 01.dernemingen gevonden worden, ondervinden de moei lijkheid om voor de steeds wal sende bevolking geschikte huis vesting te vinden. Zoo nam b.v. in Zuid-Limburg, waar de be kende Staats- en Dominate mij nen gelegen zijn, de bevolking in de laatste 23 jaar met onge veer 300 procent toe, waardoor vooral ten opzichte van de huis vesting groote moeilijkheden ont staan zijn. In verband met dien groei wordt er dan ook in den laat- sten tijd van meer dan één zijde op gewezen, dat in den nood zakelijken uitbouw der steden meer regelmaat en orde behoort te komen en dat deze uitbouw niet maar zonder meer aan op zichzelf staande personen kan worden overgelaten. Men kan de kwestie van de huisvesting en de als gevolg daarvan noodzakelijke uitbrei- 25. Zij erft? riep de dikke blonde uit, op verontwaardigden toon. Zij erft Zulke sletten alleen hebben geluk. O 1 nu zal ik Campistron even roepen. U per mitteert, heeren Zij riep Campistron door de spreekbuis. Een zware stap deed den vloer daveren, een luide hoest liet zich in het aangrenzend vertrek hooren, en Campistron, donker, sterk gebaard en met een groo- ten snor, trad binnen, waardig. Hij boog met een lachje, de hand op de borst als een zanger die weer opkomt, door het pu bliek teruggeroepen, en zei, spre kende met een stem, die de woor den als noten moduleerde Heeren, uw dienaar. Wat ver langt u O 1 verschiet niet, Campistron, Zei de dikke blonde. De heeren zoeken Jenny Hawkins voor een erfenis. Campistron nam de houding aan van Hippocrates, die de ge schenken van Artaxerxes weigert. ding der steden, den stedenbouw dus, van verschillend standpunt bezien, daar verschillende eischen van economie, verkeer, hygiëne e a. hieraan te pas komen. Ook van aethetisch standpunt heeft de zaak natuurlijk haar waarde en z-lfs een niet geringe. Van welk standpunt men ech ter de zaak ook beschouwt ont kent kan niet worden, dat de kwestie van den stedenbouw van hooge cultureele en economische beteekenis is; ook voor de wel vaart van ons land en de ge zondheid der bevolking, daar beid.-n onafscheidbaar zijn. Een gezonde krachtige bevolking zal eerst dan aanwezig zijn wanneer de huisvesting en al wat daar mee verband houdt, zooals een goed geregeld verkeer, lucht- verversching, uitspanningsplaat sen, vooral voor kinderen, par ken en wandelwegen zouden wij niet liever zeggen toer-we gen - aanwezig zijn. Ook voor den landbouw is de wijze waarop in de huisvesting en den daarmee gepaard gaan den uitbouw der steden wordt voorzien, van groot belang, daar in ons betrekkelijk klein land, met onevenredig groote bevol king, deze door de natuurlijke gesteldheid niet het minst op landbouw en veeteelt is aange wezen. Ons land toch is niet zoo bizonder rijk aan bosichen, terwijl ook de woeste grond, als gevolg van den uitbouw der steden en 't afstaan ook op het platteland van ruimte voor de zoo hoog nondige huisvesting immers wordt door deskundigen het tekort aan huizen nog steeds geschat op 60.000 tot 100.000 stuks steeds minder wordt. Volgens den heer Cleijndert toch, heeft Nederland per inwoner 360 Mz. bosch, half zooveel als België, één-zesde of één-zevende van de hoeveelheid dieDuitsch- land, Frankrijk en Italië per in woner bezitten, om van bosch- rijke landen als Oostenrijk, Roe menië, Noorwegen, Zweden en Finland niet te spreken. Boven dien gaat de oppervlakte bosch achteruit, terwijl de bevolking toeneemt; in 5 jaar tijd (1917 Hij sloot de oogen, wendde het hoofd af, strekte den arm uit. Men zou gezegd hebben, dat hem een erfenis werd aangeboden. Toen zei hij driftig Ik hoopte niet meer over die ondankbare te zullen hooren spreken. U ziet het, heeren. Wat had ik u gezegd Campistron, be- dwing je. Je moet de heeren antwoord geven. Zij willen we ten, waar de troep Rovelli is. O o I Rovelli, glimlachte de gewezen tenor verachtelijk. Ja, om met dien Napolitaanschen kwast te zingen, heeft zij mij verlaten. Een vrouw, die niet naar me wilde hooren. Eigen zinnig bleef zij maar met de borst zingen. Zij zingt met de borst 1 Bespottelijk 1 Maar spoedig bedaarde de drift van Campistron, hij glim lachte weer en zei: Overigens, heeren, zij heet niet Jenny Hawkins, maar Jeanne Baud. Ik heb haar moeder zeer goed gekend. Mevrouw Campistron werd boos en met een scherpheid, die in druk maakte op haar echtgenoot. Kom, zeg die heeren wat ze moeten weten en vertel je eigen geschiedenis niet. 192 2) verminderde het bosch van 253.868 H.A. tot 248.208 H.A. Ook de woeste gronden verminderen in oppervlakte van 1833 tot 1922 met bijna de helft van 906 506 H.A. tot 466.066 H.A. Daarbij komt, dat in de meeste van onze groote steden een groot tekort aan parken be staat (in de middelmatige ste den is het beter) en overal aan speel-en sportterreinen, gemeten aan de normen, welke thans al gemeen worden gesteld, en die als minimum 10 M! park, 4 Mz. sport- en speelterrein per inwo ner voorschrijven. (Prae-advies, Internationaal Congres voor Ste denbouw.) Niet alleen van sociaal-, doch ook van hygiënisch standpunt is de kwestie van behoorlijke huis vesting van beteekenis. En deze aangelegenheid is niet direct een arbeiders-, doch een alge meen volksbelang, daar de te rugslag van niet-behoorlijke huis vesting zich in al de lagen der bevolking doet gevoelen. Een arbeidersbevolking toch, die slecht gehuisvest is, zal redenen tot ontevredenheid hebben en daaraan uiting geven ook onder de werkzaamheden. Ook voor de goede en snelle productie zal dit van invloed zijn, daar een ontevreden arbeider niet met die liefde en toewijding zijn taak zal vervullen waarop de patroon recht heeft. Maar al te veel komt het in groote plaatsen voor, dat de arbeider door slechte en onvoldoende huisvesting, waar door alle gezelligheid van den huiselijken kring ontbreekt, zijn heil op straat of de kroegen zoekt. Vooral de groote plaatsen, zooals Amiterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht e.a., heb ben ten opzichte van de huis vesting met groote moeilijkhe den te kampen. Deze plaatsen toch zoeken door annexatie van naburige gemeenten hun grond gebied te vergrooten om daar door de beschikking te krijgen over de noodige gronden voor den uitbouw der stad, als ge volg van de noodzakelijke huis vesting door de toeneming der Campistron opende een register en met de platte hand op de folio's slaande, zei hij Ziehier, heeren, den loop der groote tournées in heel de wereld. RovelliRovelli en zijn troep bevinden zich op het oogenblik te Vera-Cruz. Vandaar ging zij naar Mexico, Tampico, daarna naar Guyana, dan naar Ned. Indië, gaan te Colombo aan land, en komen in de lente in Europa terug om de season van Londen mee te maken. Zoo 1 zei Tragomer, is dat juist? Gaat Jenny Hawkins naar Lon den? In de maand Mei zingt zij in Covent-Garden En wanneer, meneer Campis tron, heeft zij Frankrijk verlaten? Meneer, zij is twee jaar gele den met Rovelli vertrokken. Twee jaar, zijt gij daar zeker van Vast en zeker. In de maand Augustus werkte zij hier nog met mij. Men kan nooit weten, zei Marenval ernstig. Wij moeten zekerheid hebben omtrent dit punt. Welnu, heeren, ik zal u beter zeggen, zij, die heel precies haar lessen betaalde, i« vertrokken bevolking. De trek naar de groote steden brengt dit nu een maal mede. Ten nauwste verbonden aan de kwestie der huisvesting is de aangelegenheid van een behoor lijk wegennet. Vooral nu in de laatste tijden ernstig gestreefd wordt naar den bouw van zoo genaamde tuinsteden. Men denke in dit verband aan de plannen van de gemeente Amsterdam tot stichting van 'n tuinstad in het Gooi. Gaat men deze rich ting uit, dan ligt het voor de hand, dat een snelle en goed- koope verbinding tot stand ge bracht moet worden en dat vooral een behoorlijk wegennet aanwe zig moet zijn. Een goede, doel treffende regeling van het ver voer is noodig ook met het oog op de voorziening in de dage- lijksche behoeften, daar anders de levensstandaard voor hen, die ver van hun kantoor of fabriek wonen, noodzakelijkerwijze stij gen zou. Uit deze kleine beschouwing ziet men reeds, dat de kwestie van de huisvesting er een van groote beteekenis is. Misschien zou het reeds meermalen geop perde denkbeeld om deze aan gelegenheid niet meer van per soonlijk of plaatselijk, doch van nationaal karakter te doen bezien, dan ook van gunstigen invloed op de oplossing dezer kwestie kunnen zijn. Ingezonden Mededeeling. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin Tabletten (Vlijnhatdt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Dezer dagen werd in het ge bouw van de lnduitrieele Club een algemeene Ledenvergade ring van de Vereeniging „Pro Senectute" (Voor den ouderdom) gehouden. In zijn openingswoord gaf de zonder haar laatste maand te voldoen Ik maak er haar geen verwijt van, zei Campistron met waardigheid, artisten zijn geen kooplui. Zij werken gaarne voor de eer. Ik constateer alleen dit feit. Ik schreef haar, om haar te verwijten, dat zij was vertrokken zonder mij te hebben gewaarschuwd, zonder afscheid nemenZij heeft zelfs niet geantwoord. Niet dat ik gesteld was op schrift harerzijds, heeren, ik heb meer dan twintig brieven van haar hier. Zou u er ons een kunnen laten zien Campistron legde de hand op het hart en sprak waardig Verzekert mij eerst, heeren, dat u geen misbruik wilt maken van dit opschrift, om een vrouw kwaad te doen. Jeanne Baud was zeer bemind. Zij was zoo mooi I Kunt gij mij uw woord geven, dat er geen jaloezie achter steekt Dat geef ik u, zei Tragomer voor meneer en voor mij. Dan, meneer, zal ik aan uw verlangen voldoen. Mevrouw Campistron opende een meubelstuk, en begon te zoeken. Tragomer, die begeerig was om meer volledig te worden Ingezonden Mededeeling MIJNHARDT's Staaj-Tabletten ...90c< Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60c» Hoofdpijn-Tabletten 60c» BIJ Apoth. en Drogisten. Voorzitter Mr. J. Everts een overzicht van de bereikte re sultaten in de afgeloopen jaren. De vereeniging heeft thans drie tehuizen (in Amerongen, in Hil versum en in Dordrecht) en zal weldra overgaan tot den bouw van een tehuis in Deventer, ter wijl plannen voor den bouw van een nieuw Amterdamsch tehuis te Hilversum reeds in vergevor derden staat van voorbereiding zijn. De voorzitter bracht eerbiedig hulde aan wijlen Mevr. Boddaer- Schuurbecque Boeye en Freule de Bosch Kemper, die beiden door haar legaat de vereeniging zoo krachtig steunden. De propaganda in de Provin cie Friesland is volgens spr. zoo danig geweest, dat weldra de bouw van het tehuis in Friesland, onder leiding en toezicht van het Provinciaal Comité aldaar, kan worden tegemoet gezien. De geest in de bestaande Te huizen is zoo, dat de ouden van dagen er zich geheel thuis ge voelen. Veel is door „Pro Senec tute" in de afgeloopen jaren be reikt, maar zullen de in voorbe reiding zijnde plannen ten uit voer gebracht kunnen worden en meerdere tehuizen worden opgericht, dan zal ook nu nog een ernstig beroep op de offer vaardigheid van het Nederland- sche Publiek en op de activiteit der Provinciale en plaatselijke Comité's moeten worden ge daan. De Secretaresse, Mej. P. L. de Visser, deed voorlezing van het jaarverslag over 1923. Het blijkt, dat de resultaten bevre digend zijn, al blijft er nog veel werk voor de ouden van dagen te doen, o.a. de oprichting van een steunfonds. ingelicht, hernam U heeft gezegd, meneer, dat Jeanne Baud heel mooi was. Heeft u bij geval ook een por tret van haar Haar photographie, met een zeer teedere opdracht. Vrouw, de photographie is voldoende, daar staat iets op geschreven. Hier is ze, zei mevr. Campis tron. En zij reikte haar man een portret in album-formaat over, dat de zanger bekeek met voldoeoing en gramschap. Ja, hier is zij. Dat is de on dankbare. Men kan zeggen, dat zij door den hemel met de kostelijke gaven was beschonken, gestalte, gang en uitdrukking. O 1 de uitdrukking I Oordeel er zelf over. Hij reikte Tragomer de kaart over, die deze aannam met een werkelijk angstig gevoel. Hij aarzelde haar te bezien. Eén blik zou alles beslissen. Indien de photografie Jenny Hawkins voorstelde, zóo als hij haar te San Francisco had gezien, was de aangegane partij verloren. Maar indien het de zangeres niet was Hij hief het portret op ter hoogte van zijn gelaat en schreeuwde Dat is Jenny Hawkins niet 1 (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1