21 GALEISLAAF. (fSHBEK ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK BRESKENS 34e Jaargang Zaterdag 15 November 1924 Nummer 2980 Belangrijk bericht, Esn Kerstnummer tok. Ingezonden Mededeeling. U^INSTRUMENTENX Provinciale Staten van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per pott f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Ultgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur is in bewerking en zal onze lezer» gratis worden aangeboden. DE UITGEVER. Voor jaren had het publiek voor een presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten nauwelijks aandachtige belangstelling over. Amerika was een land, waar men zijn geld belegde en heen trok, wanneer men het in de oude wereld niet langer prettig of gemakkelijk vond. Dat ook heeft de wereldoorlog radicaal veranderd en veranderd in ve lerlei opzicht. De oude wereld is voor de meeste menschen niet prettig en niet gemakkelijk meer. Maar we kunnen er niet alle maal uittrekken. En daarom kij ken we alleen maar met de meerdere aandacht, die het ver langen schept, naar de overzijde van den Oceaan. En wanneer er een presidentsverkiezing ge houden wordt, dan wachten we angstvallig op den uitslag, om dat het lot der oude wereld in niet geringe mate in Amerika en door deze presidentsverkie zing bepaald wordt. Een van de opmerkelijkste gevolgen van den grooten oor log is de enorme invloed, dien de Angelsaksische wereld er door gewonnen heeft. Dat lijkt soms niet zoo. Al die jaren na den oorlog heeft men zich be zorgd afgevraagd, wat Frankrijk wou en van Poincaré's gezicht trachtte men, als eens op dat van dien anderen Franschman, Napoleon, het lot van Europa af te lezen. En ongetwijfeld is ook Frankrijk's positie enorm gewijzigd, door den oorlog heeft het land een invloed gewonnen, die ver uit gaat boven zijn re- eele macht. Maar deze laatste omstandigheid brengt juist de vermeerdering van Frankrijk's invloed tot haar werkelijke be- 24. Het tooneelgezelschap Cam- pistron bevindt zich in de rue de Lancry, op de derde verdie ping. Daar houdt zich de ge wezen eerste tenor, die zich van het tooneel heeft teruggetrokken, na een loopbaan vol afwisseling in de theaters der provincie, bezig met het verschaffen van sujetten in alle rollen en genres aan zijne ex-directeuren. Mevr. Campis- tron, meer bekend onder den naam Glorietie, heeft eens naam gehad als café-concert-zangeres. Zijn zaken gaan goed. Hij heeft het andere appartement van de derde verdieping ge huurd om er een klein tooneeltje in op te slaan, waarop hij lessen geelt en repetities houdt en dat hij den weidschen naam van Conservatorium geeft. Campis- tron is namelijk tevens baan breker eener nieuwe richting. Hij heeft een methode uitgevon den hij laat met den buik zin- fen. Men ademt met den uik 1 Hij heeft door zijn procédé teekenis terug. Zij kon niet an ders dan tijdelijk zijn. En Frank rijk's overwegende invloed kan slechts duren, zoolang het lukt sterkere en grootere staten mach teloos en zwak te houden. Maar dat gelukken hangt grootendeels van de Angelsaksische wereld af. Frankrijk is min of meer de mandataris van Engeland en Amerika op het Europeesche vasteland. Het is datookoogen- blikkelijk reeds. Frankrijk moge een sterk leger hebben, de we reldmacht, de economische, maar ook ten slotte de politieke, be rust bij Engeland en Amerika Ongetwijfeld is de invloed de zer beide landen reeds lang voor den oorlog grooter geweest dan hij oppervlakkig scheen. In het Britsche wereldrijk vond die macht zichtbare uitdrukking. Maar, ook Amerika'» macht was sinds lang groeiende. De oorlog heeft tenslotte de beslissing ge bracht. De vernietiging van Duitschland's macht en de weer loosheid in Rusland hebben En geland van de laatste ernstige tegenstander» bevrijd en zijn wereldmacht voor goed geves tigd. En de ontreddering van Europa heeft het groeiende Ame rika plotseling een overmacht gegeven, waarbij het feitelijk nog alleen met zijn Engelschen neef rekening heeft te houden. Samen zijn ze de beheerschers der we reld geworden. En dit maakt alles wat in deze landen gebeurt, maar maakt vooral Engelsche en Amerikaansche verkiezingen van zoo'n buitengewone betee- kenis voor Europa, al mag het zijn, dat oogenblikkelijk soms de politieke constellatie in Frank rijk of Duitschland een meer directen en sterkeren invloed oefent. De verkiezingen in de Engel sche en de Amerikaansche, die kort na elkaar hebben plaatsge had, wijzen beide in denzelfde richting. Want beide demon- streeren de neiging tot een uiterst voorzichtig beleid, dat, wars van alle nieuwe plannen en nieuwe speculaties, vooral op het behoud van het bestaande ge richt is, tot een politiek ook, reeds tal van baritons in bassen en tenoren in baritons veranderd, zonder nog te spreken van hen, die hij stemloos maakte. Hij leeft van zijn vak als agent, maar hij veracht het. Zijn vak van leeraar geeft hem slechts verdriet, maar hij is er trotsch op. Op zekeren dag stapten Tra- gomer en Marenval, tegen vier uur, uit voor No. 17 van de rue Lancry. Zij stegen de trappen naar de derde verdieping op en hielden stil voor een deur, waarop in zwarte letters opschriften van Campriston prijkten. Daar de concierge hun gezegd had, dat de deur links was voor engagementen en de deur rechts voor lessen, zei Tragomer We zijn verkeerd, we zijn aan de deur voor de lessen, we moeten schellen aan die voor de engagementen. Op de linkerdeur waren weer andere zwarte opschriften, betrek king hebbende op 't agentschap van C»mpistron. Marenval schelde. De deur ging open en een somber ver trek, met verschoten papier be hangen, door een houten balus trade doormidden gedeeld, ver toonde zich aan hun oog. die zich vooral beperkt tot het eigene en de eigen belangen op den voorgrond stelt, die aller minst internationaal gezind is, maar min of meer nationalistisch van kleur. Het is het conserva tisme, dat het gewonnen heeft, niet het felle, strijdlustige van de Duitsch-nationalen, dat juist thans den vrede bedreigt, maar het gematigde, bedachtzame, dat niettemin in haar nationalistische geaardheid, toch haar internati onale verwantschap met de Duitsch-Nationalen bewijst en door dit nationalistische karak ter ook wel in sommige geval len een gevaar voor de buiten wereld kan worden. Door zijn houding tegenover het buitenland zoowel in Enge land als in Amerika en tegen over de internationale poging tot samenwerking en tot ontwape ning wordt dit eenigszins ge vaarlijke karakter wel gedemon streerd. Het is bekend, dat de Engel sche conservatieven op de on- derteekening van het protocol van Genève niet bijster gesteld zijn. En Baldwin's nieuwe re geering zal, hoewel zij zich door de sterke meerderheid, die zij achter zich heeft, wel meer on afhankelijk kan voeler, met deze stemming all'cht rekening moeten houden en zoo ze al de onderteekening niet weigeren wil, daartoe toch slechts over gaan, nadat een wijziging van het protocol Engeland'» zelfstan digheid ook tegenover den Vol kenbond in alle opzichten heeft verzekerd. Van Amerika'» on derteekening kan natuurlijk geen sprake zijn. Sinds Wilson op zoo'n gruwelijke wijze Amerika'» verwachtingen teleurstelde en de ware aard van den wereld oorlog zich in de gezindheid der deelnemers aan het Amerikaan sche volk te duidelijk demon streerde, wilden de Amerikanen van samenwerking met Europa niet veel meer weten. Het uiter ste waartoe ze zich hebben la ten vinden is de raadgeving, die in het Dawes-rapport tot uitdrukking is gekomen en de bereidwilligheid om het advies Achter de balustrade zaten twee kantoorbedienden te schrij ven. Mannen en vrouwen zaten op versleten banken te wachten. Een der klerken keek op, legde zijn pen neer, zag de twee be zoekers aan, herkende in hen zeer ongewone klanten en zei, zich op zijn zitpiaats opheffend: Wat verlangen de heeren Meneer Campistron te spreken, zei Tragomer. Hij heeft op het oogenblik belet, maar willen de heeren Mevrouw soms spreken Marenval en Tragomer raad pleegden elkaar met den blik. Dat is ook goed, antwoordde Marenval. De klerk ging de wachtkamer door en klopte aan een deur, eenigszins geheimzinnig. Na een oogenblik kwam hij terug en zei: Willen de heeren mij maar volgen. Een gemor steeg op onder de lieden, die op de banken zaten te wachten, ongetwijfeld sedert lang, misschien zonder veel hoop, en hunne blikken protesteerden tegen de rechtsverkrachting, die onder hun oog plaats had. Marenval en Tragomer waren een kamer binnengetreden, deftig gemeubileerd met groen rips, tot uitvoering te helpen brengen teneinde Europa weer wat op de been te helper en zelf daar van ook de voordeelen te pluk ker.. De verUezi -g van Coolidg -, of juister gezegd de verkiezirg van zooveel republikeiusche kies mannen, dat de verkiezing van Coolidge tot president in Januari in elk geval verzekerd is, waar borgt de voortzetting der poli tiek. Nu het Amerikaansche volk door de kolossale meerder heid, die het Coolidge bezorgde de republikeinsche meerder heid, voor Huis van Afgevaar digden en Senaat was heel wat minder groot deze politiek zoo nadrukkelijk g-sanctioneerd, zal de Amerikaansche regeering wel niet tot meerdere tegemoet komendheid tegenover Europa te vinden zijn. Voor heel ons werelddeel heeft dit beteekenis. Maar het is begrijpelijk, dat vooral Frankrijk en Duitschland met bijzondere aandacht de En gelsche en Amerikaausche ver kiezingen gevolgd hebben. In Duitschland voelt men zich door de conservatieve overwinning wat minder behaaglijk. In Frank rijk is ook Herriot zeker met de nederlaag van zijn vriend Mac Donald niet erg ingenomen. Maar men bedenkt er niettemin, dat de conservatieven, en vooral de nieuwe minister van buiten- landsche zaken, Austen Cham berlain, bizonder Franach ge zind zijn. Bovendien hoopt men, nu Frankrijk de Russische re geering erkend heeft en de nieuwe Engelsche het bij de Sovjet-Regeering wellicht ver bruien zal, in Rusland de En gelsche voor te raken. Na de Engelsche en Ameri kaansche - wacht men nu de Duitsche verkiezingen, wier uit slag ongetwijfeld ook op den loop van zaken een bizonderen invloed zullen oefenen. Maar juist daarom is hst niet te wen- schen, dat de verwanten van Amerikaansche republikeinen en Engelsche conservatieven, de Duitsch-nationalen er al te veel bij zullen winnen. waar, voor een cylinderbureau een dik blond vrouwtje juist een engagement teekende met een zeer mooi, erg geblanket juffet- tje, dat sterk naar muskus rook. Mevrouw Campistron zei tot de bezoekers, hun een canapé aanwijzend Gaat zitten, heeren, ik ben tot uw dienst. Daarna tot het mooie meisje Ziedaar. U vertrekt morgen en u debuteert in het eind van de week. De eerste maand krijgt u honderd franc», en de tweede honderdvijftig. Toen de schoone vertrokken was, ging Mevrouw Campistron bij de bezoekers zitten. Heeren, wat is er van uw verlangen vroeg zij met een vriendelijk gelaat. Wel, mevrouw, wat wij komen vragen, is heel delicaat. Wij trachten een zangeres op te spo ren, die kunstreizen door de wereld maakt en wij zijn op de gedachte gekomen ons tot meneer Campistron te wenden, wiens kennis, heeft men ons verzekerd, eenig is in dit genre, teneinde te weten waar het bedoeld ge zelschap op het oogenblik is. Van welke troep is er sprake? Van de troep Kovelli, Oer/rouwen Ën ^e'behende adres .J.rt.KuHLS keö. Fabriek van Mvf.Jnsfa TILBURG Industrte-sfr-oof 44. VRAAGT CATALOGEN. Last wan gal en slijm heilagen tong, een voortdurend onaaugenamen smaak; trageu stoelgang en een opgeblazen ge* voel. Gebruik hiertegen de zon der eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeer Tabletten. Doos 60 ets. Bij apothekers en drogisten. Financieels resultaten lijn Breskens—Vlissingen. In de zomerzitting der Staten werd door Ged. Staten overge nomen een motie-Wallien, waarin zij werden verzocht nadere ge gevens te verstrekken over de financieele resultaten van het veer BreskensVlissingen. Thans deelen Ged. Staten mede, dat volgens een in over leg met den regeerings commis saris reeds voor eenige jaren opgemaakte gesplitste rekening van ontvangsten en uitgaven van den Prov. Stoombootdienst op de WesterSchelde onderscheiden lijk van de lijnen Breskens Vlissingen; VlissingenNeuzen Hansweert en Hansweert Walzoorden met de tram Vlake Hansweert er over 1923 op de lijn BreskensVlissingen een batig saldo van f 16.113.23 zou zijn geweest. De splitsing der uitgaven is in hoofdzaak geba seerd op het afgelegde aantal kilometers, waarbij verder reke ning werd gehouden met het aantal paardekrachten van de booten, welke op de onderschei dene lijnen dienst deden. Ged. Staten zijn niet geheel overtuigd O I Rovelli hernam mevrouw Campistron glimlachend. Een stem zonder kt acht. Zoo'n stem moet men in Frankrijk niet heb ben. Daar is klank noodig Maar hoe heet de persoon, die it interesseert Miss Jenny Hawkins. Bij dezen naam veranderde mevrouw Campistron plotseling van gelaat, hare wangen zwollen op, haar kin stak vooruit, hare geschilderde wenkbrauwen frons ten zich, zij sloeg de handen in elkaar, en zei toen bitter: Zoo I zoo Jenny Hawkins 1 In lang had ik over dat mensch niet hooren spreken. Jenny Haw kins I heel gelukkig, dat Cam pistron niet hier is. Dat was voor hem een heele ontroering ge weest. Hoezoo, mevrouw, vroeg Ma renval. Mijnheer Campistron heeft veel verdriet gehad van de artiste, waarover u mij hoort spreken... Maar, pardon, dat is van weinig belang. Ongetwijfeld interesseert zich een van de heeren voor de jonge dame? In het geheel niet, mevrouw, antwoordde Tragomer, er is heel eenvoudig sprake van een erfenis, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1