Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn PMtl Njmws. Binnenland. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Geen beter middel hiertegen dan Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. Ingez. Med. gekregen en wordt nu als een niet volkomen betrouwbare com munist beschouwd. Wij ontleenen aan het boek van Bogoraz eenige bijzonderheden „In de revolutiejaren, schrijft Tan, heeft het platteland in Rus land toestanden doorgemaakt als in de 17e en 18e eeuw. In plaats van olielampen (gas kent men in Rusland alleen in de grootste steden) werden opnieuw hars- spaanders als verlichtingsmiddel gebruikt, in plaats van katoen werden de kleeren van „totsja" (thuis geweven stof) gemaakt, bij afwezigheid van leerboeken moesten de leerlingen alles uit het hoofd leeren... Het platte land heeft op deze wijze de laatste drie eeuwen in een kor ten tijd opnieuw moeten door maken. Nu is dit echter voor het grootste gedeelte voorbij en het platteland streeft er naar het verlorene in te halen." Dat is de grondstelling van Tan en hij illustreert deze stelling met vele voorbeelden en feiten. Uit zijn beschrijving zien wij, dat op het platteland inderdaad het oude en nieuwe zoo door elkaar gesmeten is dat er een zeer merkwaardige combinatie van de meest onmogelijke en on waarschijnlijke verhoudingen en toestanden is geschapen. Uiterlijk is het platteland wei nig veranderd, doch dat is maar schijn. Er zijn minder vee, min der varkens, minder paarden, minder mest... De kerk en het gebouw van de sovjet staan als twee verwoede vijanden tegen over elkaar. De taal van het volk heeft verschillende nieuwe woorden, die de nieuwe begrip pen aanduiden, opgenomen en de boeren spreken de moeilijke woorden volkomen zuiver uit (de bolsjewiki maken van alles afkortingen en combineeren eeni ge woorden tot onwelluidende en voor de Russische taal onbe grijpelijke woorden, bijv. sow- narkom in plaats van sowjetna- rodnych komisarow, komsomol in plaats van kommunistietsjes- kiej sojoez molodjezji, enz.) Nu en dan, om hun ironische ver houding tot de nieuwe instellin gen aan te toonen, verdraaien de boeren deze onuitsprekelijke en onbegrijpelijke woorden en daarbij kunnen zij op een zeer handige wijze hun sarcasme uit drukken. In vele opzichten is het tegenwoordige platteland er minder goed aan toe dan het vooroorlogsche, schrijft Tan, want de revolutie heeft veel goede instellingen vernietigd. Zoo b.v. heeft een plattelander tegen Ja- kowlew (den schrijver van het boek „Het Russische platteland zooals het is" dat wij verleden jaar besproken hebben) gezegd als je in een dorp een halfver- vallen huis met kapotte ramen en een gebroken dak ziet, dan is dat de dorpsschool, of juister de gewezen school, want de scholen worden als overbodige instellingen afgeschaft. Maar evenals uit puinhoopen nieuw gras verschijnt, zoo komt overal het nieuwe leven op het platteland op. De scholen wor den gesloten, maar nieuwe ideeën dringen op het platteland door als bacteriën door de lucht en zelfs de meest koppige hoofden kunnen er geen weerstand aan bieden, zegt Tan. Er ontstaat een nieuwe Russische boerenbe- schaving, die in veel opzichten van de vroegere verschilt, maar die niet als minderwaardig be schouwd kan worden. Tan be schrijft verschillende tafereelen, die de studenten hebben mee gemaakt en zij getuigen inder daad van een sterk gewijzigde psyche, van een volkomen an dere verhouding tot verschillende vraagstukken. Het platteland is ontwaakt, er is een begeerte ontstaan naar weten, naar nieuwe levensvormen en levenswijsheid. Het oude ge loof verliest steeds meer zijn macht en een nieuw geloof baant zich een weg naar de ziel van het volk. De twisten tus- schen de oudere en nieuwe ge neratie over den godsdienst heb ben in sommige plaatsen tot eigenaardige toestanden geleid. Zoo bijv. werd in een dorp op een bijeenkomst van alle boeren besloten een eind te maken aan deze twisten door de kerk te sluiten en Gcd ni°t meer lastig te vallen totdat het duidelijk zal worden, welke partij (de geloo- vigen of de atheisten) de over hand heeft behaald. Typisch is ook bijv. het volgendeEen boer, voorzitter van het uitvoe rende comité van een dorpsge meente, zei tegen een der be zoekers„Wat God betreft, ben ik uit eigen ervaring tot de con clusie gekomen, dat er geen God bestaat, dat is nu voor mij dui delijk als tweemaal twee, maar dat er geen duivel zou bestaan, dat weet ik nog niet De „komsomol" (de bond van jonge communisten) is ook een zeer belangwekkend verschijnsel. De bond vereenigt de meest uiteenloopende elementen. Lid worden veel jongelui, die onge straft ongeoorloofde dingen wil len doen, die het prettig vinden te zien, dat zij gevreesd worden, maar ook betere elementen Blui- ten zich bij den komsomol aan. Zoo bijv. hebben verschillende jongelui op de vraag, waarom zij tot den bond zijn toegetreden, geantwoord„Wij hebben er belang bij, want een komsomoller kan makkelijker in een school komen, voor hem zijn alle on derwijsinrichtingen open". En het staat nu vast, dat het platteland door een nog nimmer aanschouwd verlangen naar onderwijs bezield wordt. Van nog meer belang zijn de veranderingen op economisch gebied, die de studenten overal op het platteland hebben waar genomen. Overal wordt hard gewerkt aan het vaststellen van de grenzen der landerijen, waar bij zoowel de door het rijk aan gestelde landmeters als eigen gekweekte deskundigen werken. Óp verschillende plaatsen zijn eerst de wantoestanden op het gebied van landbezit verwijderd en daaina wordt wisselbouw in gevoerd en worden andere ver beteringen besproken. Overal neemt het aantal hoeven en af zonderlijk staande boerderijen (in Rusland wonen de boeren gewoonlijk in een dorp en van uit het dorp trekken zij telkens naar het veld, soms op groote afstanden) sterk toe. Het boek van Tan bevat veel voorbeelden van deze veranderingen op het platteland en dit feitenmateriaal is het belangrijkste deel van het boek. Wel is waar zijn de po litieke verhoudingen minder guns tig voor deze veranderingen en moeten de boeren voor de door voering van de door hen ge- wenschte wijzigingen, die geens zins in het belang der bolsjewis tische heerschers zijn veel strijd voeren, maar het leven is steeds sterker dan de dorre theorie ge weest. Het zal ook nu overwin nen. UNIFORM VOOR HET BELASTINGPERSONEEL. Het ligt in het voornemen der regeering om het belastingper- soneel in uniform te steken, meldt de „Rott." Reeds heeft de inter departementale commissie een onderzoek ingesteld of en in hoeverre in de bestaande rege len verandering kan worden ge bracht. Naar het blad nog verneemt, heeft de minister van financiën bij afzonderlijke circulaire be paald, dat aan amtenaren, werk zaam bij den dienst der directe belastingen, enz. geen periodieke verhoogingen mogen worden toe- kend. AFSCHAFFING VAN DEN STEMPLICHT. Naar aanleiding van paragraaf 11 in de Memorie van Antwoord bij Hoofdstuk I (Algemeene Be schouwingen) der Staatsbegroo- ting, waarin wordt gezegd „De regeering vleit zich ter zake van den stemplicht binnen kor ten tijd een voorstel te doen", verneemt ,de Tel.", dat het voornemen van de regeering hierop neerkomt, dat zij van plan is de afschaffing van den stemplicht voor te stellen, Breskens. Maandagmiddag vergaderde de Raad onzer ge meente. Medegedeeld werd dat bij de gehoud -n kasopname de boeken in orde werden bevonden doch er 86 cent te veel in kas was. Van Gedeputeerde Staten is bericht ingekomen, dat zij geen term»n aanwezig achten om de duinenrij te versterken. De aan dacht van den Minister van Waterstaat is gevestigd op het ongelimiteerd weghalen van zand van het strand. Aan Volkronderwijs werd voor het geven van avondonderwijs wederom f 1,subsidie verleend voor elk gegeven lesuur. Een verwarmd en verlicht schoollo kaal, benevens de benoodigde leermiddelen worden ter beschik- king gesteld. Betreurd werd dat nog zoo veel jongens, die toch geen onderwijs hebben gehad dan de lagere school, er de voorkeur aan geven om langs de straat te slingeren, instede van te trach ten op 1416 jarigen leeftijd er nog iets bij te leeren. Een beroep werd ook gedaan op de ouders om hun jongens het nut, ja de noodzakelijkheid van een beetje meer schoolkennis voor te houden. De begrooting 1925 der Be waarschool zooais die onlangs was ingediend werd niet goed gekeurd. Deze zal worden terug gezonden met de kennisgeving dat de Raad alsnog bereid is om het oorspronkelijk gevraagde subsidie van f720,met f 175, te verhoogen, teneinde de Ver- eeniging in de gelegenheid te stellen het salaris van Mej. L. de Roo met f 150,en van de helpster S. Brand met f 25, te verhoogen. De hondenbelasting blijft be paald op f 10 en f 1,50. Als waakhonden worden alleen aan gemerkt dezulke welke steeds op het erf blijven, dus niet die aan een touwtje mee uit wande len gaan, met kar of auto mee rijden, of ook maar zoo nu en dan eens losloopen. Ook trek honden mogen maar een enkele keer en voor 'n kort oogenblik los op straat loopen. Aan de N.V. „Acetylena" wordt 'ƒ3 M2 grond op de markt afgestaan tot hetplaatien van een benzinepomp, tegen een jaarlijksche recognitie van f 25,en tot wederopzeggens. De prijs van f 200 per jaar welke het Rijk thans schijnt te vorderen van deze voor handel en verkeer en industrie zoo broodnoodige benzinepompen werd belachelijk hoog geacht, en buiten alle verhouding tot het geleverde. Zeer zeker werken die exhor- bitante heffingen niet mee, om de zoo lang verwachte opleving van het verkeer te verkrijgen. Het voorstel om van gemeen tewege een voor het publiek toe gankelijke telefoon te doen plaat sen bij Ph. Keijmel aan de Nieuwe Sluis werd aangehouden, omdat de jaarlijksche abonne mentsprijs voor aansluiting aan het kantoor Breskens f 280. zou kosten, en aansluiting kan toor Groede maar f77,Voor gewone menschen onbegrijpelijk, maar volgens de telefoontarie ven klopt het als een bus. Getracht zal worden om het 18-jarig meisje van wijlen C. J. de Smitde Bats, dat nog in Neerbosch wordt verpleegd en waarvoor jaarlijks f800 moet worden betaald, uit genoemde inrichting te doen komen. Zij kan wellicht nu haar eigen kost verdienen. B. en W. stellen voor het salaris van den bode-concierge met f75 te verhoogen. Op voorstel van den heer W. Luteijn werd nog f 50 bijgedaan en de wedde dus verhoogd met f125. Wordt vervolgd. In onze gemeente circuleert een lijst voor het te houden Sint- Nicolaasfeest. Er wordt flink geteekend. Oostburg. De Oostburg- sche Afdeeling van de Vrijzinnig Chr. Jongeren Bond alhier hield ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van den Bond eene feestelijke samenkomst in de Beurs alhier, die een duidelijk beeld toonde van het opgewekte religieuse streven, dat aan den V. C. J. B. eigen is. Door het inleidend woord van den Voor zitter, Os E. van Ruytenberg en vooral door de warme toe spraak van Ds W. Noordhofij Rem. Pred. te Lochem, en door de kampherinneringen van een der jongeren zelf, bleek hoe 'n belangrijk deel geestelijke ont wikkeling en vrijheid van denken en uiten tot de karakteristieke uili ïgen van dien Bond behooren. „Wat leeft er in onzen tijd" werd door den bovengenoemden spreker vertolkt als een dubbele uiting en behoefte aan individu alisme en gemeenschapszin, kerk en geestelijke beweginghet starre traditioneele en het jonge van eene beweging botsen hie. in wel eens met elkaar, en kunnen elkaar toch wel benaderen, als men verstaan wil. Het feestelijke van dezen goed verzorgden avond kwam zeer tot zijn recht in den zang van een vierstemmig koor (veelal leden en donateurs van den V. C. J. B.), dat heel mooi eenige geestelijke liederen zong, en het fijne musiceeren van een ensemble van violen, alten, orgel en piano, dat op zeer beschaafde en gevoelige wijze eenige klas sieke composities voordroeg. Het keurig versierde podium gal aan het geheel een waard ge om lijsting. De vrijzinnige jeugd beweging in Nederland heeft ook in deze gemeente haar goed recht op onbetwistbare wijze aangetoond. Nieuwviiet. Bij de Zater- dag gehouden aanbesteding voor een uitbreiding van het elec- trisch laagspanningsnet werd in geschreven door de N. V. ,A. Z. E. M." te Middelburg voor 1552 en door de firma Schip pers Nauta te Groede voor 1217. Het werk is door B. en W. gegund aan de firma Schippers Nauta. Aardenburg. Zooals onze lezers bekend is, bevindt zich onder de vliegeniers, die de tocht met de F Vil van Nederland naar Indië maken, een zeker P. A. van den Broecke. Deze van den Broecke is een vroegere dorpsgenoot van ons. Zijn vader was vele jaren Bank werker in de remice van de Stoomtram aan de Draaibrug, alhier. Retranchement, Door den heer J. J. Versluijs, Gemeente- Secretaris en Gemeente-Ontvan ger alhier, is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag voor beide betrekkingen aangevraagd. Gedurende 40 jaren heeft de heer Versluijs die beide betrek kingen waargenomen, zoodat een welverdiende rust hem moge gegeven zijn. Eede. Het bericht in ons vorig nummer, waarin werd medegedeeld, dat de Rijksveld wachter was verplaatst naar Woudrichem is in zooverre foutief dat het niet de Rijksveldwachter, doch de Rijks-Ontvanger Kop pens is. Hoogwatergetij Breskeni. DAGEN. vm. nam' Woensdag 12 Nov 1.30 1.54 Donderdag 13 2.03 2.27 Vrijdag 14 2.32 2.56 Laatste Kwartier Wnensdag 19 Nov. nam. 5.58 Licht op voor Rijwielen onz. Woensdag 12 Nov nm. 4.45 Donderdagl3 4.44 Vrijdag 14 4.42 Wi«ulko*pi«n. Dollars f 2.49-f2.50, Pondeu f 11.50-f 11.52, Marken f0.59- f0.60 p. billioen, Belg. Francs f 12.05-f 12.15, Fransche francs f 13.22 f 13,50, Kronen (afgest. f0.34-ro.36. GROEDE. Huwelijks-Voltr. 30 October. Johannes Abraham van der Meulen, 23 j., jm. en Rachel Donze, 21 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Hubrecht Jan, z. van Iz. de Bliek en E. Verkeste. 7, Johannes Cornelis, z. van J Krocké en M. M. J. Ie Cocq. Overlijden. 8 October. Clement Cornelis Lauret, 64 j., ongeh. 10, Pieter Johannes Kense, 74 j., echtg. van J. de Hullu. 11, Pieter du Bois, 82 j., echtg. van T. Robijn. 19, Catlientje Man- have, 73 jechtg. van W. Voogdt. 25, Rachel Susanna Hollestelle, J0 jechtg. van P. M. Mazure. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Verwezen naar de terecht zitting met gevangenhouding C. C. V., 27 j., werkman, verblij vende te Sluis, thans gedete- neerd, ter zake van diefstal. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 7 Nov. De volgende zaken werden behandeld F. v. d. N., 44 j., zonder be roep, te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 7 September 1924 te Sluis A. S. op den grond heeft gegooid en op haar hoofd heeft geslagen. Eisch 1 maand gevang, straf. Uitspraak 1 maand gev. straf, voorw. proeftijd 3 jaar. P. C. H., 40 j., landbouwer, Eede, werd beklaagd, dat hij op 18 September jl. te Eede W. N. K. opzettelijk met een riek heeft gestoken. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak vrijspraak. J. J, v. H., 23 j., koopman te St. Laureijns (B.), werd beklaagd dat hij op 19 Sept. jl te IJzen- dijke Th. L. eenige schoppen heeft gegeven. Eisch f10 of 10 d hechtenis. Uitspraak idem. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak van 4 November. A K Zuidzande, bekrachtiging verstek vonnis d.d. 7 Oct. 1924. Art. 424 Wetboek van Straf recht: Th C d P Sluis, f 15 boete of 15 d. hechtenis. Id. 314 Wetb. van Strafrecht: L L v d B Schoondijke, 1 mnd. tuchtschool, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, I. A F. zonder vaste woonplaats, verblijvende te Sluis, f30 of 60 d. Id. 355 Wetb. van Strafr.: C M v d V Hoofdplaat, f 20 of 20 d. Id. 460 Wetb. v. Strafr.: P A B Sluis, f 5 of 5 d. Id. 453: L F S Hoofdplaat, 12 d. en J D S Breskens, f15 of 15 d. Motor- en Rijwielwet: J R te Hoofdplaat, f20 of 20 d., J A d S en M v W Middelburg, ieder f8 of 8 d., J A d S te Middelburg, f10 of 10 d., A K Zuidzande, f 5 of 5 d. Motor- en Rijwielregl.: A v H Watervliet, f 5 of 2 weken tuchtschool, A v d H Breskens, f2 of 2 d., J R Sluis, f6 of 1 week tuchtschool, J A d S te Middelburg, f8 of 8 d., B J P Schoondijke en I J J Biervliet, ieder f5 of 5 d,, M R H Aar denburg, f 6 of 6 d., Th. S te Hoofdplaat, f 2 of 2 d., J A d S Middelburg, 2 x f 10 of 2 x 10 d., P B v V Oostburg, f5 of 5 d., P J v L Cadzand, f 15 of 15 d., P d N Cadzand, J A d M Sluis, M D Aardenburg, J A R Oostburg. ieder f 5 of 5 d., P J G Oostburg, J d C Sint Margriete (B.), teruggave aan de ouders zonder eenige straf, A M Breskens, f 15 of 15. Kon. Besluit van 27 Juli 1887! I A F Sluis, f 2 of 2 d. Jachtwet 1923: M d B Sluis, f 15 of 15 d., FJI. Sluis, f 15 of 15 d., A d H Nieuwviiet, f 10 of 10 d., J A N Oostburg, f3 of 3 d., L J H Oostburg, f 15 ef 15 d. h, met verbeurdver klaring.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2