DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 34e Jaargang Woensdag 5 November 1924 Nummer 2977 Stelselloosheid* Ingezonden Mededeeling. Hoestsiropen voor Kinderen De dienst op de Ooster en Wester-Sclielde. Ingezonden Mededeeling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.'T BRESKENS p,078$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het overheidsbedrijf maakt een moeilijken tijd door. De ver dwaasde oorlogsmaniaken kun nen met satanische vreugde op hun werk terugzien. Het over heidsbedrijf zal eenige jaren noodig hebben om de reeds ge vestigde plaats, die het in het maatschappelijk raderwerk had ingenomen, te herwinnen. Hoopvolle teekeringen zijn aanwezig, nu verschillende voor mannen eindelijk de oogen zijn opengegaan voor de feiten, dat ook het overheidsbedrijf zich heeft te richten naar de stroo mingen, die in de vrije maat- schsppij de welvaart beheerschen. De oorlogsontreddering was voor de tegenstanders van het overheidsbedrijf een welkome gelegenheid om opnieuw zijn bestaan te bedreigen en heel voorzichtig werd de buiten de deur gezette concessionaris een kiertje geopend om in het ge mengde bedrijf weder binnen gehaald te worden. Maar zooals gezegd, het ge zond verstand begint wederom de overhand te krijgen. De bedrijven, die betrekkelijk weinig last hebben van aanval len op hun bestaan, zijn de elec- triciteits en telefoonbedrijven, wanneer althans de onderschei ding van staats- en gemeente bedrijf niet in aanmerking ge nomen wordt, immers in beide gevallen spreekt men van over heidsbedrijf. En nu dreigt er weer opnieuw gevaar door de stelselloosheid, waarmede de huidige regeering met de regeling van het over heidsbedrijf omspringt. Voorop sta deze gebiedende eisch, dat ook het overheidsbe drijf commercieel beheerd worde, ook hier behoort een zekere band of wil men, zelfs een vriend schappelijke band gelegd te worden tusschen consument en producent. Daartoe is de Staat niet bekwaam, den Haag werkt te stroef. Als regel behoort de distribu- Wat keek papa Ambroise Thomas raar 1Ondergang en zedebederf, mener Hij was er buiten zich zelf over. Ons juf fertje kreeg geen prijs, slechts een eervolle vermelding. Er kwam haast een opstootje in de zaal over haar toilet en de paar- len, die zij in de ooren droeg. Salveneuse onderhield haar in dien tijdhij ranselde eens op den boulevard Armand Valentin af, die een beleedigende kroniek over zijn maitresse had geschre ven. Onze Jeanne Baud liet haar muzikale loopbaan in den steek, en vijf of zes jaar leidde zij een plezierig leventje met de meest chique lui, En op een goeden dag treedt zij in de Variétés op, waar zij in een revue het mooiste paar beenen en den flinksten boezem vertoonde, die men in lang gezien had. De koffie werd opgediend en reeds hadden eenige eters de eetzalen verlaten. De intimiteit der plaats werd grooter. Frécourt waagde het een elleboog op het tafellaken teleggen, en vervolgde: tie aan de gemeente en het in tercommunaal verkeer aan den Staat te worden toegewezen. Dit geldt zoowel voor de electrici- teitsvoorziening, als voor het te lefonisch verkeer. De directe aanraking van de gemeente met hare afnemers geeft aan het bedrijf de soepel heid, die het behoeft en een commercieel aangelegd directeur kan alles van het bedrijf maken, terwijl de minister, afhankelijk van niet verantwoordelijke hoofd ambtenaren, onmogelijk in staat is het bedrijf van uit den Haag dusdanig te leiden, dal het met de minste kosten de hoogst mo gelijke productieviteit bereikt. En nu gaan wij helaas in dit opzicht glad den verkeerden kant uit Het ministerie, het bezuini gingsministerie, maakt de be grootingen sluitend eensdeels door de salarissen der ambtena ren tot beneden het vereischte minimum te brengen en ander deels door winstgevende bedrij ven naar zich toe te halen, zon der de verlies lijdende gemeen ten maar eenigszins de good will te betalen, integendeel ver schillende rijksuitgaven worden overgebracht naar de gemeen telijke begrootingen. Ruw en zonder eenig systeem wordt er verkeerd gewerKt. Bepalen wij ons dus verder bij het telefoonbedrijf. Historisch behoort de telefoon tot de ge meentebedrijven. Immers de meeste gemeenten waren reeds lang voorzien van telefoonnetten, zij hadden hiermede bewezen, dat het communaal verkeer zon der het Rijk behoorlijk kon func- tionneeren. Het klinkt vreemd, dat er toen een wet kwam, die be paalde, dat om iets te kunnen krijgen, dat men al jaren lang zelf had opgericht, men con cessie moest vragen. De gemeen ten, die reeds lang getoond had den de telefoon behoorlijk te kunnen exploiteeren kregen nu een concessie, waarbij de aan leg, de instandhouding en de exploitatie moest geschieden ten Ons juffertje had, als ze zich goed had weten te houden, for tuin kunnen maken. Zij had een huis in de rue de la Faisandorie, en zij leefde op grooten voet. Van toen af dag- teekent haar liaison met Woreseff, maar ook haar hartstocht voor Sabine Leduc. Wel, welDie Jeanne Baud had dus alle ondeugden. Foei I wat heb ik een afkeer van der gelijke vrouwen 1 Je bent de eenige niet. Waar schijnlijk was Woreseff ook van je meening, want hij liet plotse ling de schoone zitten, die een jaar lang leefde van de rest harer weelde vervolgens, in het nauw gebracht door hare schuld- eischers ongetwijfeld, verdween zij om in den vreemde opnieuw te verschijnen onder den naam van Jenny Hawkins Het huis werd verkocht, na haar vertrek, en sedert hoorde men niet meer over haar spieken dan door de kranten en zij zette geen voet meer in Parijs, alsof zij de groote stad nog haat toedroeg wegens haar achteruitgang. Zij waren opgestaan, terzelfder tijd dat Frécourt zijn verhaal voltooide, en gingen naar de salons. De helft der eters was reeds vertrokken. Sorège, in een genoegen van den Minister van Waterstaat. De tarieven, de loo- nen, de arbeidsvoorwaarden ja wat al niet, behoefde de goed keuring van dien hoogwaardig- heidsbekleeder en bovendien kan de Kroon, natuurlijk al weer op voorstel van dien machthebber het bedrijf naasten tegen ver goeding van de boekwaarde na door hem in de concessie be paalde afschrijvingen. Wij hebben diepen eerbied voor de wet, maar wagen de schuchtere opmerking, dat een wet, waarbij de rechten der ge meenten afhangen van één man, niet juist een democratische wet, zelfs geen vrijzinnige mag ge noemd worden. Indien nu zoo'n minister een juist commercieel inzicht heeft en tevens een voldoende mate van zelfstandigheid om zich te doen eerbiedigen, dan is er alles vóór te zeggen. Immers dan zal hij er niet aan denken om een gemeentelijke concessie in te trekken, sterk in het besef dat zulk een gemeentelijk bedrijf niet van uit den Haag kan be heerd worden. En nu zagen wij met gerust heid juist dezen bewindsman op treden, omdat de Heer van Swaay in April 1916 toen hij nog directeur was eener provin ciale centrale, in Maastricht op eene vergadering van electrici- teitsdirecteuren zich sterk had geuit ten voordeele van het ge meentelijk distributiebedrijf. Hij stond dus geheel op het juiste standpunt, dat wij ontwik kelden. Maar helaas de Heer van Swaay nam zijn zwaai, toen hij minister was en helpt thans ijverig mede de gemeenten van hun bedrijfswinsten te ontlasten. Maar het ergste zou nog ko men. Er is eene staatscommissie, die den minister voorlicht over den aanleg en instandhouding der telefoonbedrijven en wan neer dan zoo'n gemeentelijk net ten genoegen van de inwoners werkt en genaast wordt, dan komen de hooge heeren en be sluiten in dezen kommervollen fauteuil uitgestrekt, scheen met volmaakt welgevallen zijn voed sel te verteren. Tragomer, zijn metgezellen verlatend, naderde den jongen man, en over de hooge leuning van den stoel hem op den schouder tikkend, zei hij: Bonsoir Jean, gaat het goed De oogen van Sorège openden zich en wierpen een snellen blik op Tragomer, daarna omsluier den de oogleden opnieuw de mysterie der gedachte. Een flauw lachje gleed over de dunne lippen, en op kalmen toon zei hij: Zoo, Tragomer, was jij daar? Waarom heb je niet aan de groote tafel met ons gegeten Maugiron had voor mij een plaats aan zijn tafel bewaard, ïk heb er zelfs belangrijk nieuws van jou gehoord. Het schijnt dat je gaat trouwen Een lichte trilling bewoog de mondhoeken van Sorège, maar hij glimlachte weer Zoo I hebben ze je over dat plan gesproken Plan I Is het dus niet vast Men kan het toch nooit weten, 't Is een Amerikaansche, die je hebt gekozen Ja, een bekoorlijke jongedame, miss Harvey Ken je haar Ik heb niet de eer. Maar ik tijd tot het aanbrengen van heel- of halt automatische inrichting. Dan kost de overname den staat nieuwe millioenen en de winsten van het gemeentebedrijf verdwijnen en maken plaats voor verliezen in het Staatsbedrijf. Eerst zouden alle gemeente bedrijven genaast worden. De 3 grootste gemeenten konden gemakkelijk aantoonen, dat naas ting door den Staat het bedrijf zou benadeelen. De minister nam opnieuw z'n zwaai en liet die gemeenten met rust. Thans spar telen ietwat kleinere gemeenten als Enschedé, Arnhem, Alkmaar tegen hun noodlot. En hoewel met de cijfers in de hand kan aangetoond wor den, dat de Staat kapitalen ten koste zal moeten leggen aan die naasting, toch heeft die mi nister die gemeenten aangezegd, dat de telefoonbedrijven zullen genaast worden. Zoo wordt met 's lands gelden omgesprongen, door een mini sterie, dat zich als bezuinigings ministerie heeft opgeworpen en zich ontpopt als ministerie der stelselloosheid. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga Siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten, Door den Centralen Bond van Transportarbeiders is het navol gend adres met memorie van toelichting aan de Prov. Staten van Zeeland verzonden Geeft met verschuldigden eer bied te kennen De Centrale Bond van Trans port-arbeiders, gevestigd te Rot terdam, 's Gravendijkwal 111, hoop, dat je me wel aan haar wilt voorstellen Met genoegen, hoewel je een gevaarlijk makker bent, Chris- tiaan, met je lichaamsbouw en je krachtig voorkomen Die Amerikaansche natuurmenschen hebben 'n vereering voor kracht. Tragomer nam Sorège waar met gespannen aandacht. Hij luisterde naar de buiging der stem, bespiedde de bewegingen van het gelaat. Niets verried de agatatie van den graaf, be halve de lichte trilling van den mond, die heel goed uit zenuw achtigheid kon zijn ontstaan. Toen zei Tragomer, terwijl hij onafgewend den blik gevestigd hield op hem, dien hij verdacht en klem legde op de woorden, die daardoor een dreigenden klank schenen te krijgen. Heb je op je reis in Amerika miss Harvey leeren kennen Sorège sloeg de oogen niet op, hij bleef gesloten en onver stoorbaar kalm, maar hij richtte zich langzaam op, nam een cigarette en, naar den schoor steen gaande, stak hij die aan, alsof hij zich den tijd wilde geven na te denken, daarna zeide hij: Neen, ik kende haar reeds van te voren, Haar vader Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. waarvoor ten deze optreden Voorzitter en Secretaris dat hij met teleurstelling ken nis heeft genomen van de af wijzende beschikking der Boot commissie, op zijn, namens het personeel van den Provincialen Stoombootdienst gedane verzoek, de op 5 October 1924 toege paste wijziging van den dienst tijd van genoemd personeel in te trekken dat hij, niettegenstaande deze afwijzing, van meening blijit, dat zijn verzoek alleszins redelijk was en vatbaar voor inwilliging; dat door de verzwaring van den diensttijd van het personeel hun werk met niet minder dan een geheelen dag in de zes dagen is verlengd en hij dat niet in overeenstemming acht met wat in redelijkheid kan worden ver langd dat hij deze verlenging van den arbeidstijd mede in strijd acht met den geest der arbeids wet, en met de opvattingen, daarin vastgeleld dat het peisoneel bijv. de volgende arbeidsdagen maakt Dienst Vlissingen Breskens 14 uur per dag Dienst Vlissingen-Terneuzen 13 uur per dag Dienst Terneuze n-Hansweert 17 uur per dag, (in dezen dienst maken de stokers om beurten 18'/j uur per dag Dienst Walzoorden-Hansweert: 15 uur per dag. dat dus de arbeidstijd verre overschrijd, die van eenige wet telijk toegelatene dat hij van oordeel is, dat de Overheid te dezen opzichte niet het slechte voorbeeld mag geven voor degenen, die in haar dienst heeft mij meegenomen naar Amerika. Tragomer was uit het veld geslagen. Hij had gehoopt, dat Sorège, plotseling aangevallen, bang zou worden, zijn kalmte zou verliezen en de reis ont kennen, of ten minste in de war zou worden gebracht door de vraag, die hem zoo onverwacht werd gedaan. Maar zijn tegen stander verloor niet zoo gauw zijn kalmte en was nooit bang. Christian kreeg er aanstonds het bewijs van. Sorège opende wijd de oogen, en begon hartelijk te lachen. En hoe is jou de reis bevallen? Je scheen je niet erg te amu seeren te San Francisco, in de mooie loge, waarin je Otello hebt gehoord. Nu verloor Tragomer terrein. Hij verwachtte dit vermetel be scheid niet. Niet alleen ver heelde Sorège niets, maar hij voorkwam alle ophelderingen. Je hebt me dus gezien vroeg de Breton met een brandende nieuwsgierigheid. Drommels I Was het mogelijk je niet te zien zei de graaf vroolijk. Je komt me daar be legeren in een artistenloge op 't oogenblik dat ik het meest mijn incognito moest bewaren. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1