DE DALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 34e Jaargang Woensdag 29 October 1924 Nummer 2975 Anti-oorlogsverdrag Ingezonden Mededeeling. Hoestsiropen voor Kinderen BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur (Inhoud van het protocol van Genéve;. Wat eeuwenlang is bepleit en gehoopt, heeft op 2 October van dit jaar uitdrukking gevonden in een te Genève op de jaarlijk- sche vergadering van den Vol kenbond door nagenoeg vijftig landen aanbevolen verdrag over nationale veiligheid, ontwapening en arbitrage. Het is noodig, dat de volken ook het Neder- landsche de strekking en den inhoud van dit .protocol van Gei.ève verstaan. Het protocol behoeft na de onderteekening onzer Regeering nog de goed keuring door Tweede en Eerste Kamer, en de nadere bekrach tiging door onze regeering te zamen met die van de overige regeeringenevenwel kan het pas gaan werken, nadat een ontwapenigsconferentie in het volgend jaar, Juni 1925, de ver- eischte aanvullingsregelingen zal hebben tot stand gebracht. Ziehier van het anti-oorlogs- protocol van Genève de hoofd lijnen. 1. Vóór 1914 rekende ieder land zich gerechtigd om aan elk ander land den oorlog te verklarenhetzij om onrecht te herstellen of te wreken, hetzij om onder die mom zijn begeer ten bot te vieren. Vrijwel alle grondwetten, ook deNederland- sche, laten dan ook oorlogsver klaringen toe zonder beperking tot bepaalde gevallen. Het pro tocol van Genéve nu keert de zen toestand om bepaalt dat geen enkel land, in welk geval ook, een ander land met oorlog mag bespringenen verklaart den aanvallenden oorlog, als die desondanks plaats heeft, tot een misdaad, die alle landen tegen over zich vindt. „Ons doel was" zoo zeggen de toelichters „den oorlog onmogelijk te maken, te vernietigen, te dooden." 2. Aan deze afzwering van den aanvalsoorlog wordt vervol gens een krachtige sanctie (waar borg) verbonden. Vóór 1914 moest een door oorlog overval- Als het huwelijk een middel is om het gevaarlijke, dat er is in de relaties tusschen Sorège en de zangeres, te verbergen, is het zeer aannemelijk dat Jenny Haw kins, vooral als zij erg op haar minnaar gesteld is, ertoe mede werkt. Eindelijk, als Sorège het plan heeft gevormd om naar New-York te gaan wonen, bij voorbeeld om zich aan alle na sporingen te onttrekken, is het huwelijk geheel verklaard. Dat is alles juist, zei Marenval. Het moeilijkste is te weten, wie Jenny Hawkins eigenlijk is! Sorège zou het ons alleen kun nen mededeelen en hij zal zich daar wel voor wachten. Ofwel.... Of wel Of wel, Jacques de Fréneuse. Ja, zoek hem maar. Hij is ver. Wel I zei Tragomer. Twintig dagen varen met een schip, dat flink voorkomt, Marenval sprong op van ver bazing. Wat: gij zoudt er aandenken om naar Nieuw-Caledonië te gaan len land maar zien, hoe het, al dan niet door bondgenoten ge steund, zichzelf zou redden. Het protocol van Genève schrijft voor, dat, indien vaststaat dat een land inderdaad aangevallen is, dit land op de economische en militaire hulp van alle overige landen kan rekenen. De misda dige aanvaller weet dus vooruit, aan welk gemeenschappelijk ver weer der Staten hij zich bloot stelt. 3. Vóór 1914 kon, als er een oorlog uitbrak, elk land voor zich zelf beslissen, of het onzij dig wilde blijven (zoolang als de oorlogvoerenden het met vre de lieten), dan of het wilde mee doen. Aan deze gelegenheid tot onzijdigheid waarover men nog altijd hoort spreken, alsof zij voortbestond heeft het grondverdrag van den Volken bond reeds sinds 1920 een eind gemaakt. Reeds sinds 1920 kan Nederland niet meer kiezen moet het meedoen aan middelen tot economische bestrijding, moet het doortocht verleenen aan vreemde troepen die den aan valler te lijf willen, en is het niet volkomen vrij op het punt van militairen bijstand. Dit alles is echter in het volkenbondsvet- drag zoo gebrekkig en onscherp geregeld, dat men al de kwade kansen loopt van in andermans oorlog te worden betrokken, doch niet rekenen mag op den stel- ligen steun van anderen in ge val van nood. Het protocol van Genève ondervangt die gebre ken doet naar onpartijdige en zorgvuldige regels beslissen, wie aanvaller is, zorgt dat de Raad van den Volkenbond dit bekend maakt,— organiseert het internationaal economisch verzet, laat geen twijfel aan de militaire verplichting voor wie een strijd macht heeft. Men heeft gevraagd welke waarborg er is, dat de Staten zich aan deze regels zul- houden de waarborg ligt eener- zijds in het feit, dat afzonder lijke internationale organen de Volkenbondsraad en advi- seerende Volkenbondscommissie voor eenheid van gedrag De Breton keek Cyprien kalm aan Waarom niet f Als 't noodig is I Marenval wierp een blik vol ontzetting op zijn bondgenoot. Hij dachtGoeie God 1 In welk wespennet heb ik mij gestoken? Die kerel deinst voor niets terug. Hij spreekt erover naar Noumea te gaan, alsof hij den trein moest nemen naar Marseille. Maar ik ik Marenval, uit de zaken teruggetrokken om van het leven te genieten. Ben ik niet gek? Christian liet hem den tijd niet om tot een besluit te komen. Dat zou een onverwachte ge legenheid voor u zijn, waarde vriend, om u als een echt sport man voor te doen, door behendig onder die pleizierreis de ware en ernstige oorzaken van onzen kruistocht te verbergen. Als gij op nonchalante wijze uwe vrien den van de sociteit mededeelde, dat ge met mij een tocht gingt maken, naar Aljaska bijvoor beeld, dan zoudt ge eens zien, wat een uitwerking dat zou heb ben. De kranten zouden zich van het nieuws meester maken, gij zoudt minstens een week lang Eet onderwerp van alle gesprek ken zijn. Dan zoudt ge in den grooten staf der sportmannen treden, voor wie afstanden niet zullen waken, anderzijds in het eigenbelang der Staten zelf om de anti-oorlogmachinerie niet te laten ontwrichten. 4. Bepaalde landen, die zich onveilig voelen, mogen weliswaar afzonderlijke defensieverdragen sluiten met naDurige landen, doch tot deze afzonderlijke ver dragen, die openbaar moeten zijn, mag ieder ander land dat lid is van den Volkenbond toe treden (zij kunnen dus geen ge vaarlijke onderonsjes worden), en zij kunnen eerst uitwerking hebben nadat de Volkenbonds raad heeft bekend gemaakt, dat er een aanval begaan is en door wien. Het kunnen nooit aanvals verdragen worden. 5. Vliegen twee landen tege lijkertijd elkaar in de haren (b.v. op den Balkan), dan worden zij beide tot aanvaller verklaard doch dan werken tegen hun on- derlingen strijd alleen de econo mische, niet de militaire weer middelen der overigen. 6. Voor het geval nu, dat een land inderdaad onrecht lijdt van een ander land of met een an der land in geschil is, wordt, daar men niet langer zijn recht mag zoeken door geweld van wapenen, een zorgvuldig en ver- nuttig stel bepalingen in het pro tocol gegeven voor beslechting van alle mogelijke geschillen. Door deze voorschriften, die een hoogst belangrijk gedeelte van het nieuwe verdrag vormen, gaat dus tusschen Staten gelden wat binnen de landsgrenzen geldt voor de burgers. Het Haagsche Hof van internationale justitie krijgt een gewichtige taak hier bij waarvan tot dusver geen spra ke was. 7. Dit welsluitend geheel van bepalingen op veiligheid en ar bitrage zal ontwapening (belang rijke beperking van bewaping) mogelijk maken, want kleine zoowel als groote landen zoeken voortaan hun bescherming in de eendrachtige samenwerking van allen. Omgekeerd zal het neer drukken van de strijdmachten der afzonderlijke landen moge lijk maken dat hun gemeen- bestaan, die de zee beheerschen en die eigenlijk de ware vorsten zijn van onze burgerlijke eeuw. Is daar iets in, dat u mishaagt, en zoudt gij, zoo sterk en krach tig als ge zijt, den moed niet hebben om zoo iets aan te durven? Marenval had zich niet op zijn gemak gevoeld bij de gedachte aan een langdurig verblijf op een schip. Hij rilde, als hij zich voorstelde dat hij 's nachts zou slapen in een enge kajuit, tegen welker wanden onophoudelijk de golven zouden klotsen. Toen had hij zich weer ge vleid gevoeld doordat hij zich gerangschikt zag onder de mo derne groote heeren, die mate- riëele moeilijkheden overwinnen door de macht van het geld. Maar dan werd hij opnieuw door vrees bevangen. Hij had nooit gevaren dan om van Havre naar Trouville en van Calais naar Dover te gaan. Hij had zelfs tijd gehad om erg zeeziek te zijn. En dan, de aankoop van een schip, de keus van de man schappen en den kapitein. Wat een onoverkomelijke moeilijk heden voor hem 1 En hij zag Tragomer aan, terwijl hij trachtte te lachen. Maar waarde vriend, zei hij, jij kent geen hinderpalen. Om schappelijke wapenmacht ter be strijding van een land, dat den vrede breekt, niet overdreven groot behoeft te zijn. De ont wapeningsconferentie van Juni 1925 zal onder meer de getallen, de werkwijze en de controle dezer internationale ontwapening regelen. Het militaire stelsel, sinds Napoleon ontzaglijk ver- waard, wordt alsdan zeer ver licht zoo ook de geldelijke las ten van dat stelsel, die geen he- dendaagsch land meer betalen kan. 8. Bepaald is, dat de maatre gelen tegen den aanvallenden Staat niet mogen uitloopen op zijn vernietiging of op het in palmen van zijn grondgebied. Dit is aldus gedaan om heb zucht buiten spel te houden. Het is vergelijkbaar met het ver bod van doodstraf of verminkende straften tegen misdadige burgers. 9. Aan gevaarlijke grenzen kunnen aan weerszijden strooken worden gedemilitariseerd. De be trokken landen regelen dit, en met hun instemming oefent de Volkenbondsraad controle. 10. Indien onzeker is, wie aan viel, of indien oorlogsgevaar dreigt maar nog niet intrad, be veelt de Volkenbondsraad, dat het wapengeweld of de daden van bedreiging worden opge schort, en regelt hij de bizon- derheden. Wie zulke bevelen overtreedt, geld als misdader of verdragschender. 11. Zal geen enkel land ge dwongen worden er geen vloot of een leger van bepaalde sterkte op na te houden, het spreekt nochtans vanzelf, dat, als de kleine landen de militaire ver dediging ook van hun eigen moederlandsch of overzeesch ge bied overlaten aan de samen werking der groote landen, de militaire macht der laatsten groo- ter en dus gevaarlijker moet zijn dan wanneer alle landen mee doen. Het protocol gaat er van uit, dat een aangevallen land, in afwachting van de internatio nale hulp, doet wat het kan om den aanvaller te weren. 12. De landen verbinden zich, te varen is een schip noodig. Een schip is zoo gauw niet ge bouwd. Ach I zei de Breton, die zijn te huur, zooveel men wil. De havens van Solent zijn vol uit stekende jachten, die ter be schikking zijn van liefhebbers. Als gij er werkelijk veel zin in hebt, kunt gij binnen veertien dagen een goed varend stoom jacht vinden, met een uitstekende bemanning en een voortreffelijk kapitein. Aan de overzijde van het Kanaal worden jachten ge huurd, zooals men hier villa's huurt. O I zei Marenval. Is het zoo eenvoudig Alles is eenvoudig met geld. In het materiëele bestaan geen grenzen, alleen op moreel gebied. Laat je geld maar zien en je hebt alles wat je maar wilt Maar, niet zoo haastig, we heb ben hier nog veel te doen, zelfs veronderstellende, dat wij nooit een reis hebben te ondernemen. Op het oogenblik hebben wij de voorloopige stappen nog te doen. Ik zal Sorège opzoeken en gaan spreken. Ik wil weten hoaonze vriend zich denkt te verdedigen. Wees maar gerust, ik zal voor zichtig te werk gaan. Maar het Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-Siroop (bij kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. behalve tot economische dwang middelen tegen den aanvaller (geldelijke en economische te genwerking van dezen, naast steunen van den bedreigde,, tot eerlijken en feitelijken bij stand met hun strijdmacht. De bepaling, dat zij daarbij reke ning mogen houden met hun aardrijkskundige ligging en de bijzondere omstandigheden hun ner bewapening, mag niet opge vat worden als een achterdeur tje voor de kleine landen om zich aan hun militaire taak te onttrekken want gingen ook de groote Staten dit achterdeurtje gebruiken, dan zou men weer even ver zijn als in 1914. 13. Een moeilijkheid van het verdrag zou kunnen bestaan voor die landen, die meenen zelf gering geval op aanval te loo- pen en derhalve door het ver drag wel kans zouden krijgen anderen te moeten steunen, doch weinig kans om gesteund te worden (bijv. Nieuw-Zeeland). Tot die veilige landen echter behooren Nederland en Indië helaas niet en wij hier behoeven ons over dit bezwaar niet het hoofd te breken. 14. De wederkeeiige bijstand zal ook verleend worden, als een der betrokken landen wordt aangevallen door een land, dat buiten den Volkenbond staat. 15. Indien een land, uit af keer van eiken voim van wapen geweld, zich geheel ging ont wapenen en daardoor zijn mili taire medewerking onmogelijk maakte, zou het zich nochtans tan den internationalen wapen- dwang niet kunnen losmaken. Want het zou de internationale troepen moeten toe- en door laten zou op zijn bodem kunnen is noodig dat ik hem in de kaart kijk. En wat zal ik doen Gij moest te weten trachten te komen, wie Jenny Hawkins is, waar zij vandaan komt, wat zij doet. En dan zou het misschien wel goed zijn te praten met een hooggeplaatst rechter over de mogelijkheid van een echter- lijke dwaling. Kent gij den procureur-generaal Neen, maar een van de Cham- bols neven, Pierre de Vesin, de advocaat-generaal. Hij kan ons een goeden raad geven Ik heb hem gekend als jongen Hij mag mij graag. Ik zal hem gaan opzoeken. Dat is best. Marenval aarzelde even, en vroeg toen Gij zijt dus voldaan over mij. Heel eenvoudig verbaasd. Ik had u niet in staat geacht tot zulk een doorzetten. Ik zei tot me zelfMarenval heeft vuur gevat bij de gedachte dat een onschuldige onrechtvaardig lijdt, maar het zal niet lang duren. Bij de eerste moeilijkheden laat hij mij in den steek. Want ik was vastbesloten om door te gaan. Ik ben koppig. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1