Binneiiland. Gemengd Nieuws om zich te ontwikkelen en zijn bestemming te vervullen, genood zaakt aan de buitenwereld som mige beslanddeelen te ontleenen, en als die ontbreken volgt daar uit eerst een zeker lijden en ten slotte de dood. Van de plant af (misschien wel van het kristal af) tot den mensch neemt, al met de ontwikkeling der individualiteit, deze noodzakelijkheid toe. Ieder individu wil zich de voorwerpen buiten hem toeeigenen, omdat hun bezit hem een zekere vol- doenin verschaft, terwijl hun gemis hem gewoonlijk een zekere onrust berokkent, zoodat met iedere b.-hoefle een wensch naar 't bereiken van zekere doeleinden wordt geboreu". Inderdaad gaat het zoo en niet anders. Het is nu eenmaal een eigenaardig verschijnsel, dat de mensch, in sterke afwijking van andere levende wezens, er behoeften op na houdt, die feite lijk met zijn instandhouding als individu niets te maken hebben. Is het bijv. geen typisch vet- schijnsel, dat van alle levende wezens de mensch drinkt terwijl hij geen dorst heeft en daardoor kunstmatige behoeften in het leven schept, die misschien eer der nadeelig voor zijn bestaan zijn dan voordeelig Hoeveel behoeften schept de mensch niet, die met de noodzakelijkheid van zijn bestaan niet het minst uit staande hebben Door velen wordt de zucht naar telkens nieuwe behoeften sterk afgekeurd en inderdaad is er tegen een overmatigen zin naar telkens nieuwe behoeften wel iets te zeggen. Maar toch, men mo.'t bij deze critiek wel eenige restrictie in acht nemen, want wat zou de maatschappij zijn wanneer er geen zucht naar nieuwe behoeften was De his torie toch leert, dat hoe min der behoeften een volk kent, des te harder zijn achteruitgang is en ook hoe minder behoeften des te ruwer de zeden. Men denke maar eens aan de zeden en gewoonten van de nog ruwe onbeschaafde volken. De zucht naar behoeften dient daarom nimmer onderdrukt te worden, maar moet worden geleid in de juiste banen, n.l. door de lagere te vervangen door hoogere. Ook moet men niet vergeten, dat iedere nieuwe behoefte een band meer tuischen de menschen legt en daardoor het gemeenschaps gevoel versterkt. De vrees, dat door te voor zien in de steeds opkomende nieuwe behoeften, een overma- tigeproductie zou ontstaan, wordt dan ook door tal van economen niet gedeeld. De kwestie van overproductie is dan ook een zeer moeilijke. Er zijn momenten waardoor in een bepaalde tak van voortbrenging overproductie kan zijn met al den nasleep van noodlottige gevolgen zoowel voor producent als con sument. Wat is nu eigenlijk overproduc tie en wanneer treedt deze op Op deze vraag is, van econo misch standpunt bezien, het ant woord verre van gemakkelijk. Overproductie is feitelijk de toestand, die ontstaat wanneer van een bepaalde waar een grootere hoeveelheid op de wereldmarkt aanwezig is dan de directe behoefte voorschrijft, waarvan een gevolg is, dat de prijzen dalen en werkloosheid uitbreekt. Over 't algemeen toch wordt van overproductie gespro ken als de prijzen van een arti kel zóó laag zijn, dat de fabri catie niet meer loonend is en dus vervaardigers en verbrui kers daarvan het nadeel gaan ondervinden. Een gelukkig verschijnsel is te noemen, dat de overproducten zich zelden tegelijk in tal van artikelen voordoet. Van een algemeene overproductie kan dus moeilijk gesproken worden. Ten onrechte wordt er dus van overproductie gesproken, daar een teveel aan goederen zich hoogstens in alle takken van de industrie kan voordoen en wel nimmer in alle takken tegelijk. En volgens de economisten is ook dit verschijnsel niets veront rustends, daar het, evenals alle an dere maatschappelijke verschijn selen, vanzelf weer genezen wordt door de wet van den afzet. Wan neer de voortbrenging slechts Rheumatiek geneest men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. Ingez. Med. zoo groot mogelijk is en vooral van andere artikelen maar zoo veel mogelijk aanwezig is, corri geert de overproductie zich van zelf, daar immers alle artikelen des te gemakkelijker afzet vin den naarmate andere artikelen in grooter overvloed en verschei denheid aanwezig zijn. Het is dan ook de groote vraag of de maatschappij zoo danig zou kunnen worden ver anderd, dat in bepaalde takken van industrie de overpoductie zou kunnen worden voorkomen. Waar de voortbrenging ten nauwste verband houdt met de behoeften van den mensch en deze behoeften onbegrensd zijn, voelt men hoe ontzagelijk moei lijk het zou zijn het maatschap pelijk raderwerk zoodanig in te richten, dat nu ook maar in eens alle fouten en gebreken zouden zijn weggenomen. Een andere vraag is natuurlijk of aan de fouten en gebreken niet kan worden tegemoet gekomen. Naar verbetering behoort steeds ge streefd te worden. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat voor de postreke ningen, behoorende tot de zesde en zevende groep, (de nummers 50000 tot en met 69999) de Postcheque- en Girodienst weder opengesteld is met ingang van 27 October a.s. Schoondijke. Kooper voor 125495,van de hofstede bewoond door den heer Adr. Luteijn, werd WoeDsdag de heer Huijsse te Zaamslag. Schoondijke. Donderdag morgen vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij de heer Cammaert afwezig was. Aan het Groene Kruis werd tot wederopzeggens vergunning verleend, om zoo noodig de ligtenten op te bergen. Het procesverbaal van kas- opneming bleek in orde te zijn. De uitbreiding van het elec- trisch net werd gegund aan H. Kanse voor aanleg ten behoeve Iz. Dhont, M. de Jonge, J. Dieleman en A. de Bruijne. Het bekend adres der Z. L. M. omtrent ophouden van duiven werd voorloopig voor kennis geving aangenomen. Het suppletoir kohier honden belasting werd vastgesteld op ƒ13, terwijl voorts een wijziging in de begrooting 1924 werd goedgekeurd. Op het verzoek van het Wit- Gele Kruis ter subsidieering eener wijkzuster werd afwijzend beschikt, aangezien de Raad geen precedent wilde scheppen ten opzichte van mogelijke andere aanvragen, terwijl er hier een verpleegster is. De begrooting voor 1925 werd vastgesteld tot een bedrag van f 55425,23 met een post voor onvoorzien van f 2177,22. De raad besloot verder de klinkerbestrating van het ge meentehuis tot M. van der Hooft en van J. van Rosevelt tot F. Versprille te verbeteren. Op voorwaarde, dat enkele Zaterdagavond-concerten worden gegeven, besloot de raad tot verhooging der subsidie aan het muziekgezelschap van 1 100 tot f 200. Aangezien het voorkomt, dat te weinig stroomverbruik plaats vindt, werd in de verordening vastgelegd, dat minstens tien kilowatt stroom jaarlijks gebruikt moet worden door ieder ge bruiker. Ten slotte zal een brandhoren worden aangeschaft. Biervliet. In de Donderdag alhier gehouden raadsvergade ring werd de jaarwedde van den gemeentearts Talsma van f 500 op f 700 gebracht. Het subsidie aan de muziekvereeniging werd verhoogd van f 150 tot f 300. Besloten werd aan de adres seerende rijwielvereenigingen een subsidie te verleenen tot een maximum van f 2500 onder voor waarde, dat de A. N. W. B. het onderhoud der paden op zich neemt. Aan den heer C. van Sloten te Breskens wordt voor een jaar f 250 subsidie verleend bij instel ling van een autobusdienst Bier vliet -Breskens. Besloten wordt verder van den heer W. P. Verplanke Wz., tegen f 10 per jaar een stukje grond te huren, dat ingericht zal wor den als speelplaats voor de leer lingen van school B. Een voorstel van den heer De Kok om alleen subsidie aan de Christel, en Kathol, bewaarschool te verleenen, als de gebouwen goed onderhouden en schoonge maakt worden, wordt aangeno men. IJzendijke. Donderdagmor gen kwam de raad onzer ge meente in voltallige zitting bij een, onder voorzitterschap van den Burgemeester A. JE. Hen- drikse. Na voorlezing van de notulen, welke onveranderd worden goed gekeurd, wordt mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten der slachtrechten. Proces-Verbaal van Kasop- neming waarbij aanwezig bleek een bedrag van 24763.79'/i Goedkeuring verhuur ge meentewoning. Aanvraag subsidie Vereeni- ging werkverruiming in Z.-Vlaan deren. Allen voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van de heeren E. Pruijsen e.a. om een bijdrage van f 1219,50 in de kosten aanleg rijwielpad, werd be sproken. Daar door de gemeente het klinkerpad vanaf Vermeulen naar Bracke geheel hersteld zal worden, alsmede den rijweg aldaar, meent het College van B. en W. voldoende in deze te zullen bijdragen, daar dat ge deelte, behoorende onder de gemeente, voor rijwielpad zeer geschikt zal wezen. Aan het bekende verzoek van de Z.L.M.: ophouden van duiven gedurende den zaaitijd, 15 Maart - 1 Mei, wordt tegemoet geko men, door in de politieverorde ning een dergelijk artikel op te nemen. Het besluit tot wijziging af- en overschrijving was van Ged. Staten teruggezonden, doordat er in voorkwam vernieuwing van een wegdit moest zijn herstel van een weg. Deze verandering zal worden aangebracht en opnieuw ter goedkeuiing aan Ged. Staten worden gezonden. Tot Onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de Openb. School aan de Klakbaan en aan de Neutrale School wordt met ingang van 1 November tijdelijk benoemd Mej. van Male te Schoondijke, op een jaarwedde van f 400 voor beide scholen. Bij de vaststelling Gemeente- begrooting 1925, vindt de heer Koster de jaarwedde van den Secretaris, zijnde f 3500, te hoog in evenredigheid met de jaar wedde van de overige ambte naren. De Voorzitter merkt op, dat, mocht het salaris te hoog zijn, Ged. Staten hierin wel verande ring zullen brengen. De heer Koster blijft bij zijn meening en wenscht hierin ver- laging te zien gebracht. Alvorens hier een voorstel van wordt ingediend, gaan B. en W. met den Secretaris in Raad kamer, om over dit punt te be raadslagen. Teruggekeerd, deelt de Voor zitter mede, dat het College in meerderheid het tractemenl van den Secretaris wil handhaven. Een voorstel van de heeren Koster en Theri, om aan Ged. Staten te verzoeken de jaar wedde met 10 pCt. te verlagen, komt in stemming, doch wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Koster, Theri en Schijve, tegen Dellaert, Bruijckere, v. d. Weijde en Haverbeke. Aan den Gemeente-Ontvanger zal 75 gulden, in plaats van 25 gulden, worden toegekend voor openstelling Kantoor-lokaal, voor het innen der Gemeentegelden. Mej Pijck-Langeraert wordt opgedragen voor het schoon houden van het slachtlokaal, tegen een jaarlijksche vergoeding van 150 gulden. De Gemeente-begrooting voor 1925 wordt voorloopig vast gesteld op een bedrag van 167635.12, met een post van f 5000 voor onvoorzien. De begrooting voor 1925 van het Electrisch Bedrijf wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 12802.50, met een post voor onvoorzien van f382.07. Het suppletoir kohier Honden belasting wordt vastgesteld. Het Dag. Bestuur wordt ge machtigd na opruiming van het slaghout tot beplanting over te gaan van een gedeelte van den Boulevard met olmenboomen. Een verzoek van P. Toussaint e.a. om vernieuwing van Erf- pachtsgrond wordt goedgekeurd. De vernieuwing zal worden toegestaan op de bestaande voorwaarden, en gesteld worden op naam van de eventueel ge rechtigden. Bij rondvraag vestigt de heer Koster de aandacht op het voet pad nabij het wissel aan den Üranjedijk, hetwelk geheel onder het slijk der bieten ligt, en onbegaanbaar is en door bieten- hoopen gestremd wordt. De Voorzitter zal den Direc teur der Tram hierover aan schrijven, opdat hierin verbete ring wordt gebracht. Hierna wordt de vergadering gesloten. Oostburg- Voor den vervolg cursus alhier heeft zich geen leerling aangemeld. Aan den besteller A. Ver sprille alhier is met ingang van 1 November a.s. ontslag vei- leend, teneinde den dienst met pensioen te verlaten. De hoofdkommies P. J. Lauret alhier zal met 1 Januari a.s. den dienst met pensioen ver laten. De nog niet bestrate grep pel door het leggen van den te lefoonkabel alhier eischte in de zwaar beladen vrachtauto van den kolenhandelaar De Korte uit Brugge een tweede slacht offer. Het vehikel zakte tot de as van een der voorwielen in den grond en kon eerst met be hulp van een dommekracht van een voorbijtrekkende vrachtauto van de Automaat op den vas ten grond worden gebracht. Aardenburg. Tot Burge meester dezer gemeente is be noemd de heer Th. M. Overmaat. De benoemde is in ons district geen onbekende. Hij werd den 25 Februari 1892 te Doetinchem geboren en kwam in 1912 bij het onderwijs. In 1918 werd hij benoemd tot Hoofd der School te IJzendijke, alwaar hij in 1922 op wachtgeld werd gesteld. Tot 1 September jl. was hij verbon den aan de Rijks-Normaallessen te Oostburg en te Vlissingen. Thans was hij woonachtig te Rotterdam. Verplaatst met ingang van 1 November de komiezen J. F. Beun van Aardenburg naar Bres kens en G. van der Meer van Breskens naar Aardenburg. Sint Kruis. Door de maré- chaussées uit Oostburg is aan de Brakke een flinke partij al coholhoudende dranken in be- slag genomen. Wissslkosrssn. Dollars f 2.52-f 2.54, Ponden fl 1,43,-f 114.5, Marken f0.60- f 0.61 p, billioen, Belg. Francs f 12. 17-f 12.30, Fransche francs f 13.40-f 13,50, Kronen (afgest. fO.35-fO.36. Predikbeurten. Nkd. Hkrv. Kerk. Zondag 26 Oct. 1924. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5V2 u ds Bremer. Groede n 5.30 ds v. Griethuijzen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Nieuwvl. v 9 30 ds v. Griethuijsen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Herdenking Kerkhervorming. Waterlandk. n 2 u ds Castelein. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Evangelisatielokaal Schoondijke. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u de heer Victor W. F. B. Schmidt, Ev. Luth. propunent, Amsterdam nam. 5.30 u, ds Rust, van Utrecht. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 25 Oct. 11.07 11.31 Zondag 26 11.49 12.13 Maandag 27 12.17 12.41 Dinsdag 28 12.52 1.16 Nieuwe Maan Dinsdag 28 Oct. nm. 7-17- Licht op «oor Rijwiel Zaterdag 25 Oct. nam. 5.18 Zondag 26 s 5.17 Maandag 27 s 5.13 Dinsdag 28 s 5.11 LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 26 Otober. nm. 2.30 u De Dievegge, Tooneelpel in 3 bedrijven, Vooraf: De Giftmenger, nam. 7.30 De Roos v. Stamboul Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 27 October, nm. 7-30 u. De Rechte Lijn, Tooneelspel in 3 bedrijven. Dinsdag 28 October, nam. 7-30 u. De Roos v. Stamboul Donderdag 30 October, nam. 7-30 u. De Roos v. Stamboul MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7.80f 13.15 Eendeieren t 8.60f 10.25 Aangevoerd 75000 stuks. Oostburg, 22 Oct. Tarwe f 11.00—f 16.— Rogge f 13.50—f 14.00 Gerst f 14.50—f 15.00 Haver f 10.00-ff 12.00. Kroonerwten f 18.00-f 21.00. Bruine boonen f20.00-f28. Alles per 100 K.G. DE VERGIFTIGING TE WEESP. D dienstbode, welke te Weesp haar mevrouw en zichzelf poogde te vergiftigen, is weer naar het krankzinnigengesticht te Maas oord, waaruit ze een maand ge leden was ontslagen, overge bracht, meldt de ,Msb." DE A. N. W. B. EN HET KONINKLIJK HUIS. Dat de A. N. W. B. zich wel mag verheugen in de belang stelling van bijna iedereen, uit alle kringen en uit alle deelen van ons land, blijkt nu weer, gelijk ,De Kampioen" meldt, uit het opgeven door H. K. H. Juliana, Prinses van Oranje Nas sau, die reeds drie jaar Junior-lid is, van Hare beide ouders als lid van den Bond. Als no. 68000 A. N. W. B. werd ingeschreven Hare Majes teit de Koningin, als no. 68001 A. N. W. B. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Ne derlanden.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2