LE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wetelijkscb Omzicht, Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Overproductie* BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,020" BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 25 October 1924 Nummer 297^ Wanneer het heel erg lijkt, dan valt het toch altijd nog wat mee. Toen de eerste minister van de groote Entente-staten te Londen vergaderden om de wijze van uitvoering van het Dawes- plan vast te stellen en daarmee Duitschland weer op de been te helpen, wisten de groote fi nanciers niet, wat ze allemaal wel voor waarborgen zoeken moesten, om het slagen van de interationale leening, de grond slag van het Dawes plan, zoo goed mogelijk te verzekeren. Duitschlands crediet heete zoo gering, dat aan de bereidwillig heid van het publiek, om op de leening in te schrijven, getwij feld moest worden, wanneer aan Duitschlands toekomslige credi teuren niet voldoende zekerheid gegeven werd. En men voelde wel, dat zelfs met die waarbor gen de leening er nog niet in zou gaan. Maar ze is er ingegaan. In- plaats van de 4 millioen pond, die gevraagd werden, heeft het publiek er meer dan 20J aange- bod-n. Het weerspreekt de be zorg Jheid der financiers, maar kan tevens opgevat als een be wijs van de doeltreffendheid van hun tusschenkomst. Want dit staat wel vast, dat alleen aan een Duitschland, dat gevrijwaard was tegen nieuwe geweldenaars- regelen, die zijn economisch leven zouden verstoren, het internatio nale publiek geld wilde leenen. Nu die vrijwaring bestond, bleek het vertrouwen in Duitschlands credietwaardigheid wel zoo groot, dat men het land inplaats van 4, meer dan 100 millioen wilde borgen. Het kan Duitschland een riem onder het hart steken en zal reeds daardoor het herstel van dit land en van Europa bespoe digen. Maar de leening verschaft te vens de noodzakelijke basis voor het herstel. We mogen daarom vertrouwen dat we werkelijk door het ergste heen zijn en de stij ging weer begint. Het kan on- FBSFHsLBYeN. 18 Uit het feit dat Sorège ter zelfder tijd als hij in San Fran cisco was geweest en dat hij door hem was verrast in de loge van Jenny Hawkins, vloeide niet voort dat hij eene misdadiger was. En evenwel, wanneer Jenny Hawkins eens Lea Perelli was Maar daar gekomen, stond Tragomer voor een donker ver schiet, dat hij tevergeefs trachtte te peilen. Hij dachtdie taak is een kwestie van tijd. Zal ik zoo spoedig een zoo ingewikkeld vraagstuk tot klaarheid kunnen brengen, waar zich mannen van goede trouw, bevoegde rechters en wijzen mee hebben bezig gehouden zonder tot een oplos sing te komen Als Sorège schuldig is, als hij medeplichtig is; indien hij slechts de waarheid kent en die schandelijk heeft laten verkrachten, heeft hij er een zeer groot belang bij gehad dat te doen. En meester van zich zelf als hij is, handig en berekenend, heeft hij alle voor- Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, f 1,75. Bij Apoth, en Drogisten Ingez. Med. getwijfeld lang duren, voor de vroegere top weer bereikt is. Maar ook dat kan meevallen. De stemming in Europa en de wereld is een andere geworden. Men is opnieuw tot samenwer king bereid. En met gezamen lijke krachten moet de wagen toch nog vlug uit het moeras te trekken zijn. De veranderde stemming open baart zich overal. Wie had vroe ger kunnen gelooven, dat het Engelsche wereldrijk in een ern stig conflict met het zooveel zwakkere Turkije de hulp van een Volkenbond zou inroepen, teneinde aan zijn recht te ko men. En nu heeft het op de ar bitrage van den Volkenbond een beroep gedaan, terwijl furksche troepen Engelsch gebied binnen vallen. Het gaat om de uitleg ging van het tractaat van San- rome. Maar het gaat ook om de petroleumterreinen vau Mo- soel en om het herstel van het Turkiche gezag in de Arabische gebieben van Azië. Zal Enge land zich, wanneer de beslissing ten zijnen nadeele uitvalt, niet temin zich aan dit vonnis onder werpen Het zou een succes voor het arbitragebeginsel zijn en voor den Volkenbond. Maar men be denke ook, dat Engeland een twist in Azië en vooral in dat deel van Azië al erg ongelegen komt. De Wahabieten, die pas Mekka veroverden en den door Engeland in den Hedjas aange- stelden koning Hverrein weg joegen, hebben het al roerig ge noeg gemaakt. Bovendien heeft het Engelsche volk duidelijk ge noeg geloond, dat het genoeg heeft van oorlogvoeren. Dat moet iedere Engelsche regeering een beetje voorzichtig maken, of het er een uit de arbeiderspartij een liberale of conservatieve is. Op 'toogenblik hebben alle drie de partijen een gelijke hoop, zeggen althans dat ze hoop zorgen moeten nemen om zich voor verrassingen te behoeden. Het zal dus uiterst moeilijk zijn hem te ontmaskeren. Maar hij is naar Amerika gegaan. Hij is San Francisco door gekomen en hechtte er veel aan, niet zoozeer om er niet door mij te worden ontmoet, als wel om niet te worden gezien in gezelschap van Jenny Hawkins. Deze vrouw bezit dus den sleutel van het geheim dat wij vermoeden. Tragomer nam afscheid, ten einde naar huis te gaan en daar Marenval af te wachten. Zij zouden bij elkaar komen om elkaar hun inlichtingen mee te deelen. Tragomer had zich juist gekleed om in de sociëteit te gaan dineeren, toen Marenval, die bij mevrouw de Fréneuse vandaan kwam, binnentrad. De industrieel zag er ernstig, bijna plechtig uit. Welnu 1 zei Christian, altijd nog vastbesloten om voorwaarts te treden Meer dan ooit. Wat ik ge zien en gehoord heb bij mevr. de Fréneuse ontmoedigt mij geenszins. Die twee vrouwen zijn bewonderingswaardig door geduld en moed. Zij twijfelen venmin. OI ik heb ze erg hebben. Maar de omstandigheid, dat conservatieve candidaten zich voor liberale en liberale zich voor conservatieven terug trekken, moet de arbeiderspartij toch te denken geven. Tal van arbeiderscandidaten zijn geko zen, hoewel ze tegenover con servatieven en liberalen geza menlijk in de minderheid waren, omdat ze meer stemmen hadden, dan ieder der beide candidaten. Wanneer in een dergelijk district de conservatieve of de liberale candidaat wegzakt en de stem men van conservatieven en libe ralen gezamenlijk op één enkele candidaat worden uitgebracht, dan zou de arbeiderspartij wel eens ernstige verliezen kunnen lijden. Maar het is lang niet ze ker, dat alle liberale kiezers in zoo'n geval aan den conserva tieven candidaat boven die der arbeiderspartij de voorkeur zul len geven. Van de conservatie ven staat het daarentegen wel ivast, dat ze bij gebreke van een conservatieven candidaat op den candidaat der liberalen zullen stemmen. Ze kunnen dat ook ge makkelijker doen, omdat de li beralen toch geen meerderheid kunnen haten. Daarentegen kun nen de conservatieven met libe rale hulp wellicht de meerderheid terugkrijgen, die ze in het voor vorig parlement bezaten. In dat geval zou dus een conservatieve regeering optreden. En Duitschland is denzelfden weg gevolgd. De Rijksdag is ontbonden. Een proclamatie is door de regeering tot 't Duitsche volk gericht, waarin o.a. gezegd wordt: De met zware opoffe ringen doch met tastbare suc cessen door de regeering ge voerde politiek moet voortgezet en voor de toekomst verzekerd worden. Ook het economische herstel des lands eischt een rustige voort zetting der Duitsche politiek naar binnen en naar buiten. blij gemaakt door mijn tusschen komst. Zij zijn in dit opzicht niet erg verwend, want iedereen heeft ze aan haar lot overgelaten. O 1 ik spreek niet van u, waarde vriend, zei Marenval goedhartig, maar van mij, Ik weet dat gij, om zoo te zeggen, door mej. de Fréneuse op zijde zijt geschoven. Maar dat was met mij niet het gevalik heb me uit eigen beweging verwijderd gehouden, en dat was Diet mooi van me. Maar ik heb berouw gekregen over mijn gedrag en ik wil het weer goed maken. Christian had Marenval met zichtbaar ongeduld aangehoord. Hij vroeg Heeft mej. de Fréneuse ook over mij gesproken Ja. In welken zin Luister, Tragomer, wij zijn niet hier om elkaar complimentjes te zeggen, niet waar Maar om ronduit te spreken. Welnu, Marie is streng voor u. Hij heeft ons verlaten, mijn moeder en mij, ik heb hem uit mijn herinnering weggevaagd, zooals hij mij uit zijn hart heeft gebannen. Dit gaf zij ten antwoord op de ver zekeringen van toewijding en Radicale elementen moeten dus bij de nieuwe verkiezingen worden uitgeschakeld. Is het geen schande, dat de Duitsche Rijksdag tijdens zijn zittingen de hulp van de politie heeft moeten inroepen en dat elemen ten van rechts en links daar de hand reiken om de regeering te saboteeren. Wil het Duitsche volk verder zijn hertel in het binnenland tot stand brengen en wil het naar buiten zijn weer herstellend pres tige handhaven en doen toene men, dan moet zijn regeering op een krachtige meerderheid kunnen steunen. Men wenscht niets vuriger, dan de vrede en de mogelijkheid van economische herleving. Men is het stadium van de wanhoop door. En alleen een wanhopig volk lokt zijn eigen ondergang uit of maakt revolutie". Behalve dan in China. Daar is de toestand van oorlog en revolutie zoo stationair, dat men verwondert kijkt, als het er rus tig is. Misschien komt dat ook wel, omdat het Chineesche volk altijd min of meer in de misère zit. De burgeroorlog, die er op het oogenblik woedt, is echter ook toor China wat bizonders. En de kans bestaat bovendien, dat de gevolgen niet tot China beperkt zullen blijven, maar zich door de inmenging van Japan internationaal zullen doen voelen. Juist de voordeelen, die de Pee- kingsche regeering den laatsten tijd tegenover de opstandige generaals behaald heeft, maken die kans aanmerkelijk grooter. En daarmee wordt de vredetoe- stand in den Grooten Oceaan ernstig bedreigd. Maar wellicht valt ook dit mee. Elk volk, ook het Japansche, zal wel tweemaal bedenken, voor het zich opnieuw aan de ver schrikkingen van den oorlog blootstelt en heel de wereld te gen zich verbittert. genegenhaid, die ik haar gaf van uw kant. Christian boog droevig het hoofd. Zij heeft misschien wel het recht mij zoo hard te behandelen, zeide hij, maar 't ontbreekt haar aan toegevendheid. Ten prooi aan de hevigste smart, heeft zij zich opgesloten en geweigerd zelfs hen te zien, die getrouw wilden blijven. Ze heeft aldus hare verlatenheid zelf bevorderd. In haar tegenwoordigheid, ware ik nooit zoo zwak geweest. Ik had kracht geput uit haar verlangen om het noodlot weerstand te bieden, Maar in haar droef heid heeft zij van het eerste oogen blik af zonder beroep hen ge oordeeld, die zich niet luide voor haar broeder verklaarden. Als zij niet wilde nadenken, zou zij begrijpen, hoeveel verzach tende omstandigheden er voor mij bestaan. Zeker I haar moeder verdedigt, verontschuldigt u Zij zelf, het is verschrikkelijk! de arme vrouw, hoezeer overtuigd van de onschuld haars zoons, ziet zich in de onmogelijkheid om die vast te stellen. Waarom zou men dan vreemden niet eenige aarzeling vergeven? Vooral, als Een van de vele grieven tegen het huidige systeem van voort brenging is ook deze, dat door de vrije mededinging, waardoor ieder fabrikant een onbeperkte hoeveelheid van zijn waren kan fabriceeren, op een gegeven oogenblik te veel van de be- noodigde goederen aanwezig kan zijn, waardoor de markt over voerd wordt. Het gevolg hiervan is, dat de prijs van het artikel daalt, dat de loonen worden gedrukt, de arbeidstoestanden worden verslechterd en werke loosheid weder het gevolg is. Regeling der productie men deoke in dit verband bijv. aan de kwestie van bedrijfsorganisatie en medezeggenschap wordt daarom door verschillende groe pen, zij het dan ook op min of meer vooruitstrevende wijze ge vraagd. De kwestie van de overpro ductie houdt ten nauwste ver band met de behoefte van den mensch. Immers is deze de motor van alle handelingen en vinden wij hier feitelijk het uit gangspunt van heel de staat- huisnoudkundige wetenschap. Feitelijk is heel de economi sche wetenschap terug te vinden in wat wij in 't algemeen kunnen noemen het voorzien in de be hoeften van het individu. Het is daarom zoo uiterst belangrijk om, wil men de al- gemeene vraagstukken van de staathuishoudkunde begrijpen en een goeden biik verkrijgen op de talrijke gebeurtenissen op sociaal en economisch terrein, in de eerste plaats iets te weten van het ingewikkelde heden- daagsche maatschappelijk stelsel. Bijna al de groote vraagstukken, ook die der arbeiderswereld, vinden hun uitgangspunt in het huidige maatschappelijk systeem, wat feitelijk weer kan worden teruggebracht tot de groote vraagHoe voorzie ik op de beste wijze in mijn behoeften Terecht werd dan ook door een bekwaam Fransch econoom opgemerkt„leder wezen is, zij zich aanbieden om te trach ten hunne fout te herstellen. Christian schudde droevig het hoofd en, van gesprek verande rend, vroeg hij De familie is dus niet veran derd in haar overtuiging Zij zijn vaster overtuigd dan ooitmaar ze weten niets posi tiefs omtrent onzen vriend. Mo- reele indrukken heb ik gekregen, anders niet. Ik weet dut niets meer. Ik ben beter ingelicht. Ik heb vernomen, dat Sorège verloofd was met miss Maud Harvey en dat hij naar Amerika was ge gaan. Maar welk verband is er tus- schen de huwelijksplannen van Sorège en zijn relaties met Jenny Hawkins Geen enkel, ik beschouw ze elk afzonderlijk. En ik bestudeer de feiten. Een liaison met Jenny Hawkins sluit geen huwelijksplan uit met miss Harvey. Integendeel. Als de maitresse geld wil heb ben, moet zij Sorège aanmoe digen om een rijk meisje te trouwen. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1